Ubudba érkezvén majomparádéba csöppentünk, de előbb elmesélem, miért ezt a várost választottuk a második hetünk eltöltésére. Ubud, Bali kultúrális központja tulajdonképpen, itt mindenki megtalálja, amire vágyik.Több múzeum, galéria található a város területén, de rengeteg a kávézó, étterem, jógaközpont, hindu templom, piac, a környéken pedig rövid időn belül megközelíthető gyönyörű rizsföldek, spirituális helyek, forrásvizek, és luwak kávé ültetvények várják az idelátogatókat. Nagyon turistás, de ez itt még sem zavaró és kihagyhatatlan hely, ha Balira utaztok szerintem, viszont nem csak egy napot, hanem minimum 2-3-at érdemes itt eltölteni.
Sokat vaciláltunk itt is a szállással kapcsolatban, a legtöbb helyen van medence is, ami a meleg miatt jól jöhet, a város dimbes-dombos részein pedig igazi dzsungel élményben is lehet részesülni. Mi most olyat választottunk, ami a központban van, minden a szánkban, viszont az út zajától mégis elzárt helyen található, olyan, mint egy kis mini trópusi paradicsom, gyönyörű növényzet, csobogó, szobrok.
Medence viszont nincs, csak jakuzzi, amit kérésre beüzemelnek, de nem igazán vágyunk 37 fokos vízben ücsörögni. Reggeli itt is van, szintén a teraszra érkezik, gyümölcs, és tojás bárhogy elkészítve, akár brutál édes banán palacsinta formájában is. A tulaj egy angol hölgy, mindenben segít, a szobákba összekészítenek a vendégeknek egy szettet, szúnyogriasztó spray-vel, útikönyvvel, majomriasztó csúzlival (üresen ajánlott használni, mielőtt az állatvédők felcsattannak, a hangja ami elriasztja a makikat). De van esernyőnk és jógaszőnyegünk is. Az előző szállásról a “dzsungelfürdőnk” nagyon hiányzik, itt sajnos az semmi extra, de túléljük nagy duzzogva.
Az utcánk végében van a Szent Majomerdő, így délutáni érkezésünk és egy jó marhahúsos ebéd után, bevetjük magunkat rögtön. Lenyűgöző a környezet és a páratartalom is, de legalább a nap nem süt be. Ez egy természetvédelmi terület, mely spirituális, gazdasági és oktatási céllal is bír, hindu templomok is találhatók a területén.
A hatalmas banyán fák láttán is csak a szánkat tátottuk, de a parkon keresztül folyó patak hangja is fokozza a hangulatot, a majmokról nem is beszélve.Mégis csak ők itt a főszereplők, etetni és lehet őket banánnal, amik felárasan megvásárolhatóak a park területén. Ezért az árusok gondoskodnak róla, néhány trükkel, hogy a majmok a turista vállán ülve fogyasszák azt el. A néni csak meglengette a banánt előttem és a kolléga már a vállamon is volt. A hülye turista (én) ezzel úgy próbálkozik először, hogy meghámozza a banánt… Nooormális Margit? Ezt a majom nyilván nem várja ki, kitépi a kezemből és megoldja ő. Tartottam tőle, hogy a csupasz vállamon esetleg összekarmolja a napon perzselt bőrömet, de nem, nagyon kis puhán odahuppan.
Hozzájuk nyúlni viszont nem szabad, mert a reakciójuk kiszámíthatatlan, hagyni kell, hogy elvégezze amiért jött és továbbálljon. Így rabolt ki perc múlva az egyikük…
Az etetősdi után továbbsétáltunk egy sötét erdős részre, ahol szaladgáltak fel-alá az erdő szürke, hosszú farkú ördögei, ha nincs a kézben vizes palack, kaja, zörgő szatyor, akkor nem igen zargatják a turistát. Kivéve, ha mégis… Ugyanis egy vicces kedvű kolléga úgy döntött, hogy felugrik a nyakamba, ami addig nekem is vicces volt, gondoltam, majd távozik, ahogy az előttem álló hölgyről is pár pillanat után. Hát nem.Fogalmam sincs hogyan, de rájött, hogy hol van a táskám cipzárja, ami egyébként nem látszott ki, hiszen csak a tetején van egy hosszú cipzár, nem lóbáltam, a vállam alatt volt, nem zörgött, no kaja, no pia nem volt benne, de akkor is megtalálta és nekilátott a melónak… A férfi próbálta elijeszteni, elővillantotta muszkliját, de ezzel nem ért el semmit, mert maki kolléga egyből kivillantotta csábos fogsorát, és jelezte, hogy meg se próbálja őt megakadályozni a terve megvalósításában. Célba ért, bár sokra nem ment vele, ugyanis kikurkászta magának a táskám alján rejlő teljes csomag nedves törlőkendőt, amit kirántott és röhögve eltűnt vele egy fa tetején. Hallatlan milyen igényesek a majmok mostanság, viszont nagy szerencse, hogy a szintén a táskában lévő, előtte átváltott, közel a heti költőpénzüket tartalmazó szütyőmet még elzártam egy belső zsebbe is… Hanumánnal el kell beszélgetnem…
Nem csoda, ha ilyen kifinomult ízlésük van amúgy, zsákszámra kapják az édesburgonyát is a banán mellett. Egy szó, mint száz, menjetek a majomerdőbe bátran, de ha lehet a banánon kívül ne vigyetek magatokkal semmit…. A belépő egyébként nem volt egy ezres, ha jól emlékszem.A másnap reggelt másfél órás jógával indítottuk, ami nagyon nagyon jól esett a sok robogón ülés után. Hatalmas jógaközpontban voltunk, a heti órarend mindig jó előre fel van tüntetve a neten is, reggeltől estig változatos programokkal, meditációval, mindenki megtalálja a kedvére valót, legyen kezdő vagy haladó. A hatalmas nyitott falú fa épületben reggel kellemes hűs levegő lengedez, madárcsicsergés, vízcsobogás itt is, friss zöldség és gyümölcsturmixok, igazi relax élmény. Kb. 2500 Ft a másfél óra, ha bérletet vesztek olcsóbb.
Miután felkészítettük magunkat a napra, ismét robogó bérlés következett, itt még olcsóbb, mint Uluwatuban, 1200 Ft kb.
Több, a térkép szerint egymáshoz közel eső desztinációt kinéztem aznapra, de nem tudtuk milyenek erre a közlekedési viszonyok, hogyan tudunk haladni, így rábíztuk magunkat a véletlenre. Hol mély, dzsungelbe nyúló kanyonokon át motoroztunk, hol rizsföldek szélén, hol pedig szmogos dugóban araszoltunk, mire odaértünk.
Először Tirta Empult céloztuk meg, ami a hinduk által látogatott zarándokhely. Több forrás vízköpőkön keresztül folyik ki a falból, melynek lélektisztító hatást tulajdonítanak, és az összes forráson keresztül haladva ide is kis áldozati kosárkákat tesznek a hívők és megmossák az arcukat, hajukat benne. Így tesznek a turisták és így tettünk mi is, ehhez külön fürdő sarongot kap mindenki, csak úgy fürdőruhában nem lehet belemenni, sőt a menstruálók nők sem mehetnek a vízbe, de ők amúgy a templomokat sem látogathatják a legtöbb helyen és ez ki is van írva.Most először fáztam Balin, mert a víz nem túl meleg, és mire végigértünk eltelt 1 óra, jólesett kimászni a napra. Bejártuk a templom többi részét is, már ahova beengedtek minket, mert itt is vannak lekerített részek, amit csak a hívők látogathatnak.
Parkolóban már várt minket egy helyi emberke, aki udvariasan, nagyon barátságosan, de határozottan üdvözölt minket mikor leparkoltunk. Ez itt megy, érdeklődnek honnan jöttél, merre mész és ajánlanak éttermeket, boltokat, jelent esetben Luwak kávé ültetvényt, nyilván ezért ott kapnak valami jutalékot vagy a fene tudja, de nagyon tudnak csacsogni az emberrel.
Mivel tényleg végre megakartuk kóstolni a Luwak kávét, ezért elfogadtuk a címet, amit adott, mert nagyon közel volt, előtte pedig a rizsföldön ebédeltünk, szuper kilátással.Itt is hal szatét ettem, de annyira nem volt finom, mint a múltkor, de legalább csípős az igen. A legtöbb étteremben európai, hogy szűkítsük a kört inkább magyar mércével kis adagokat adnak, amivel én azért jól lakom, de vannak kivételek, mert most nagyon éhesek voltunk és kívántunk volna desszertet, ezért rendeltünk egy nagyon bizarrnak hangzó édességet, még pedig sült banánt sajttal és csokival. Hát felejthető volt, 1 kanál elég is volt belőle, ráadásul csokidarás volt, azt meg nem csípem, de A férfi letolta.
Pár perccel ezután már le is fékeztünk a Copi Luwak ültetvény előtt, ahol mintha már vártak volna, mellénk pattant egy kedves hölgy és körbevezetett minket. Ez teljesen ingyenes, sőt a kóstolás is, aztán bevisznek a boltba, ahol vásárolni lehet, nem kötelező, de úgyis fogtok kóstolót hazahozni.
Megmutatta nekünk nekünk a zöld kávébab szemeket, ezek még éretlenek, mikor pirosodni kezd, akkor megy a cibetmacska és lelegeli, pontosabban itt elzárva tartják őket, tehát megetetik velük a kávészemeket.Szóval aki nem ismerné, bár szerintem a Bakancslista filmből hallottunk legtöbben először a “macskaszaros” kávéról, ez a világ legdrágábbika. Kilója 300.000 Ft is lehet, egy csésze kávéért pedig 20.000 Ft-ot is elkérhetnek. Azért itt helyben olcsóbb, az egy csésze ezer pár száz Ft volt, egy 15 dkg-os szemes kiszerelés pedig 10.000 Ft körül kapható, a boli verziókkal vigyázni kell, mert általában keverik a sima kávéval, azért olyan olcsók. Ugyebár a metódus az, hogy a macsek megeszi a kávét, majd az emésztése során az fermentálódik és távozik, és valami jóember rájött, ha az ürülékből letisztított kávészemeket pörköli meg, akkor az aromásabb lesz. Mikor ott voltunk éppen “produkált” az egyik macska, mire A férfi lelkesen odarohant, hogy akkor láthatjuk elkészülni a kávét még melegében, de a hölgy felnevetett, hogy neki előtte éppen banánt adott enni, szóval ebből a végtermékből ma nem lesz pörkölés. Amúgy más aromájú lesz a hímivarú és más a női virágivarú növényből készült kávé, utóbbi gyengébb, előbbi erősebb.
Természetesen vadon is élnek cibetmacskák, bár a hölgy említette, hogy az orvvadászok lesben állnak rájuk.Rengeteg más fűszernövény is található a kertben, gyömbér, szegfűszeg, kurkuma, ginzeng, ezekből is készítenek kávét, és a kóstolóhoz ez is jár, a virágillatú teákkal együtt, hibiszkusz, mangosztán, citromnád, volt a tálcánkon mindenféle. Még avokádó is, bár abban azért felfedezni avokádó ízt nem könnyű, hiszen amúgy is semleges ízű.
Klassz, hogy leszoktunk a kávéról egyébként, bár a legtöbb itt gyengének van főze, jó sok cukorral, de azért nem akartunk koffeinsokkot kapni, így csak belenyaltunk párba és vártuk az előttünk az asztalon készülő luwak kávénkat. Közben gyönyörködtünk a kilátásban, már csak ezért is megéri ide bejönni, olyan, mintha a dzsungel tetején ülnénk.
Egy teljes csésze sima, erős, üres presszó kávétól engem otthon a mentő vinne el kis túlzással, de pont ezért szoktam le, mert a napi egy-kettő latte vagy cappuccino is még jobban levitte, az amúgy is alacsony vérnyomásomat. Na, most a luwakból lecsúszott, pici cukorral a tiszta “nősténykávé” és semmi bajom nem volt, alacsonyabb ugyanis a koffeintartalma, selymesebb az íze és van egy pici savanykás beütése, ez valószínűleg a fermentálás miatt van. Mikor megízleltem, A férfi első nekem szegezett kérdése: “Elég szar?” Hát, ezek szerint igen, a jó válasz, mert, hogy ízlett, mondtam is neki, hogy akkor innentől kezdve várom reggelente az ágyba a Kopi Luwakot. Valószínűleg bekeretezi nekem ezt a képet….A nap végére még a Tegallalang lépcsős rizsteraszait szerettük volna felkeresni visszafelé, de az offline gps-ünk sajnos csak városneveket ismer, így az ellenkező irányba vitt minket, és mire visszaértünk zártak, de ezt sem bántuk, mert távolról is gyönyörű a környék és visszajöttünk máskor.