Pálmafa Project

Csicsókás, zelleres, ananászos téli saláta

“Amikor nincs kedvem hétköznap főzni” című történetbe illeszthető étel következik.

Avagy kinyitom a hűtőt, lássuk miből élünk és persze igyekszem baromi kreatív is lenni közben. Nos, hogy sikerült-e, azt majd ti eldöntitek, ha megkóstoljátok eme salátát.

Csicsókát még ezen a télen nem is ettem, de ideje volt már beilleszteni a napi zöldségadagba. Akár nyersen is a salátába tehetitek, én most egy picit átforgattam a serpenyőben. A földes ízéhez a savanykás ananász kimondottan jól passzolt, a zeller pedig gondoskodott róla, hogy valami ropogós is legyen benne. A kakukkfűvel megpróbáltam kiküszöbölni a csicsóka puffasztó hatását, hááát ez többé kevésbé sikerült csak…Ha egy adag salátában nem a csicsóka dominál, akkor nincs gáz… A férfi kapott mellé egy adag hajdinát is, hogy laktatóbb legyen, így vacsorára tökéletes volt.

Eredetileg grillsajtot terveztem a tetejére, de sajnos nem kaptam, amilyet szeretettem volna, így egy darab kecske feta került rá. Pompás!

Hozzávalók adagonként:

1 db csicsóka

2-3 db szárzeller

kisebb marék friss ananász

kakukkfű

olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

Tetejére: grillsajt vagy fetasajt

A csicsókát egy dörzsivel megsikáltam, majd vékony szeletekre vágtam és kevés kókuszolajon kicsit átpirítottam. Ezalatt felkockáztam az ananászt, a zellert is felszeleteltem, mindent egy tálba szórtam, hozzáadtam a csicsókát is, rámorzsoltam a kakukkfüvet, meglocsoltam olívaolajjal, citromlével, sóztam, borsoztam, majd egy szelet sajttal megkoronáztam.

Bélszín borsmártással

Bors rajongóknak ajánlanám ezt az étel, persze nem szigorúan, hiszen itt-ott ki lehet azért spórolni belőle ezt a fűszert és attól még nagyon is finom, elegáns és ünnepi főétel kerülhet a tányérra.

Ez volt az első találkozásom a bélszínnel, még karácsony előtt, aztán a főpróbán ugyebár a nem rég közzétett Wellington bélszíné volt a főszerep. Az történt ugye az ünnepek előtt pár nappal, hogy A férfit elküldtem bélszínért és nem, hogy nem mert hazajönni nélküle, hanem egyből tripla adagot zsákmányolt, mint amennyire szükség lett volna. Ennél nagyobb bajunk nyilván sose legyen, ment a fagyasztóba, illetve egy pár szelet még frissen megsütésre került.

A borsmártásos verzióról már hallottam, illetve a borskéregben sült bélszínről is, aztán végül egy olyan receptre bukkantam, amiben mindkettő szerepel. Annyi az egész, ha kevésbé szeretnétek borsosra, hogy a külsejéről hagyjátok le, vagy csak éppen a szokásos módon borsozzátok kicsit, viszont a borsmártás izgalmas, pláne színes borssal, amit én is használtam hozzá, érdemes kipróbálni.

A sütése ugyebár percek alatt történik, attól függően, hogy véresre, közepesen átsültre, vagy esetleg teljesen átsütött bélszínre vágytok, de utóbbiról lebeszélnélek benneteket, mert akkor rágós és száraz lesz a hús. Szerintem a közepes, rózsaszín belsejű hús a nyerő, állagra és ízre is. Ne féljetek tőle, egy-két szabályt betartva sikerülni fog!

Ilyen hús mellé továbbra is valami zsenge és friss zöldségköretet tudok elképzelni, ezért esett most a választás az almás brokkolisalátára, de igazából bármilyen zöldsaláta vagy párolt zöldség passzol hozzá.

Hozzávalók 2 főre:

4 db vékony szelet (1,5 cm) bélszín v 2 db vastagabb (2-3 cm)

törtbors

olívaolaj v kókuszolaj

Mártáshoz:

1-2 evőkanál színes bors

1,5 deci tejszín

1 deci víz

1 kanál mustár

Köret:

40 dkg mirelit brokkoli

1 közepes alma

1 teáskanál almaecet

1 evőkanál olívolaj

pár csepp citromlé

csipet só

Elkészítése:

A húst kivettem a hűtőből, hogy felmelegedjen kicsit a pulton a sütés előtt. Először a salátának álltam neki, hogy összeérjen, míg a hús elkészül. A brokkolit rózsáira szedve forrásban lévő vízbe dobtam, kb. 5 percre, majd leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem. Az almákat felkockáztam, és meglocsoltam az ecettel, olajjal, citromlével és csipet sót is szórtam hozzá.

A húst, sóztam és beleforgattam minden oldalán a tányérra kiszórt tört borsba. 1 evőkanál kókuszolajat felhevítettem egy serpenyőben, majd minden oldalán lesütöttem 3-3 percig a húszeleteket, végül pihentettem még pár percig őket a pulton. A vékony szeletek, így már nem voltak véresek belül, viszont még nem száradtak ki, pont a határon voltak, szóval, ha véresen szeretnétek enni, akkor 2-2 perc elég nekik. Illetve ha 3-4 cm magas hússzeletekkel dolgoztok, akkor a közepesen átsült állaghoz 4 perc elegendő.

A színes borsot mozsárban kicsit összezúztam. Amíg a hús pihent, a mártás hozzávalóit összeforraltam pár perc alatt a serpenyőben, míg a tejszín sűrűsödni kezdett. A vizet inkább apránként adagoljátok hozzá, nehogy túl híg legyen. Mikor elkészült a tányérra kanalaztam a salátából és a mártásból, majd ráfektettem a hússzeletet is. Csak frissen jó!

Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/ir-marha-steak-borsmartasban

Édeskrumpli főzelék zöldségfasírttal

Íme az “újhullámos” krumplifőzelék! Az újragondolt ételektől néha nekem is égnek áll a hajam, ha olyat tesznek elém, aminek semmi köze az eredetihez, de eme krumplifőzelék kipróbálására mégis buzdítanálak benneteket, hiszen pont úgy készült, mint gyerekkoromban, csak éppen a burgonya változott meg benne.

Ezer éve nem ettem klasszikus burgonyafőzeléket, ami nálunk mindig “piros” volt, tehát szép színes a piros paprikától , babérlevéllel fűszerezve és a végén pár csepp ecet lendítette be az ízét. Ez nekem így volt tökéletes. Aztán a krumplihoz való vonzalmam alábbhagyott és került képbe az édesburgonya, amit az íze és beltartalmi értékei alapján is sokkal jobban szeretek és használom tulajdonképpen ugyanúgy, mint a hagyományos burgonyát.

Most főztem először főzeléket vele, eddig inkább leves, és püré vagy sütőben sült formájában került a tányérra. Nem utoljára készült így ez tuti, mert mennyei lett. A habarás, rántás sztorikat én összevontan kezelem ugyebár, a legjobban az vált be, ha saját magával sűrítem a főzeléket és ha még szükséges egy kanál rizsliszt megy hozzá, mert annak elég semleges az íze. Tejföl vagy joghurt ízlés dolga, nálam most kefir és csak egy kevés, ne az domináljon, de enélkül is tökéletes lesz.

A feltét most zöldségfasírt, a cukkinit és a répát, vagy a kettő kombinációját mindig szívesen használom ilyen célra, húsmentes napokon szuper, és amíg az édesburgonya megfő, ami sokkal gyorsabban megtörténik, mint a hagyományos krumpli esetében, addig a fasírt is elkészül.

Hozzávalók 4 főre:

1 kg édesburgonya

1 fej vöröshagyma

3-4 babérlevél

1 teáskanál őrölt piros paprika

3 evőkanál rizsliszt

3 evőkanál kefir v natúr joghurt (elhagyható)

pár csepp almaecet

só, bors

kókuszolaj

Fasírthoz:

1 db cukkini

1 nagyobb répa

kb. 5 evőkanál amarántliszt (helyette zabliszt v rizsliszt stb is jó)

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható, más fűszer is jó ízlés szerint)

2 gerezd fokhagyma

2 db tojás

kókuszolaj

A vöröshagymát apróra vágtam és kevés kókuszolajon megpároltam. Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam ésa hagyma mellé szórtam az edénybe, a babérlevéllel együtt, kicsit átforgattam, fűszereztem, majd felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepte és puhára főztem.

Ezalatt a cukkinit és a répát lereszeltem (cukkinit héjastól), és az összes többi hozzávalóval együt összekevertem, majd egy serpenyőben kevés olajon mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt megsütöttem a fasírtokat. Kb. púpos evőkanálnyi adagokban.

Mikor a krumpli megpuhult, kivettem egy merőkanálnyi mennyiséget, hozzászórtam a rizslisztet, ha akartok, itt kanalazhattok hozzá kefirt, joghurtot v tejfölt is. Simára turmixoltam és visszaöntöttem a főzelékbe, majd megvártam, míg elkezd besűrűsödni, rottyan egyet és el is zártam a gázt. Ekkor pár csepp almaecettel meglöttyintettem, kiszedtem a babérleveleket és tálalható a főzelék.

Még több zöldségfasírt receptet ITT TALÁLTOK!

Édesburgonya recepteket pedig ITT OLVASHATTOK!

 

 

 

Téli lecsós pulykamell

Elő a télire elraktározott üveges lecsóval és jöjjön egy jó kis lecsós szelet!Hálás vagyok az ajándék üveg lecsóért, ami ötletet adott, mikor kreativitásom elhagyott (magyarul nem volt kedvem főzni,), hogy hogyan készítsem el a pulykamellet, úgy, hogy az ne legyen cipőtalp állagú. Egy dologban voltam csak biztos, hogy sok zöldséget akarok mellé, rá, hozzá, alá, mert mikor A férfit megkérdezem, hogy mi legyen a köret, akkor csak a rizs szót tudja kipréselni magából, a szemeim pedig lassan mandulavágásúra szűkűlnek le a szó hallatán is… Szeretem a rizst tényleg, de heti hétszer nem, na.

A sok rizsevészet előnye viszont, hogy kiválóan tudok rizst főzni, oda sem nézek már és megfő magától. Szívesen csinálom tényleg, mindig van itthon 5 kiló legalább és legtöbbször, ha marad, belekeverek valamilyen friss zöldséget, sajtot, így nem lesz unalmas.

Na, de vissza a húshoz, most úgy alakítottam az ételt, mivel én nem akartam rizst enni, hogy a pulykával együtt sült zöldségek elegendőek legyenek köretnek. Ezért választottam a padlizsánt és a cukkint, főleg az előbbi elég laktató a jó húsos állagával, ami szivacsként szippantja be a paradicsomos szaftot.Hozzávalók 4 főre:

fél kg pulykamell

1 üveg lecsó

1,5 deci paradicsomlé

1 db padlizsán

1 db cukkini

1 fej vöröshagyma

kakukkfű, rozmaring

só, bors

olívaolaj

A pulykamellet szeletekre vágtam, kicsit kiklopfoltam, sóztam, borsoztam és kevés kókuszolajon mindkét oldalán kb. 2-2 perc alatt lepirítottam egy serpenyőben őket.

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra. Felkarikáztam a padlizsánt és a cukkinit, belepakoltam őket egy tepsibe, sóztam, borsoztam, megszórtam aprított kakukkfűvel és rozmaringgal a zöldségeket, majd meglocsoltam olívaolajjal és kézzel összeforgattam az egészet. A vöröshagymát én kifelejtettem, de ha szeretnétek, karikázzatok fel egy fejet és azt is keverjétek a zöldségekhez. Ráhelyeztem a hússzeleteket, ráöntöttem a lecsót és még kb. 1,5 deci paradicsomlevet is öntöttem hozzá, szórtam még rá kakukkfüvet és rozmaringot, majd alufóliával lefedve betoltam a sütőbe kb. 40 percre, míg minden átpuhult. Ha túl sok levet engedne, az utolsó 10 percben vegyétek le róla a fóliát.

Köretnek nekem elegendő volt a hús alatt sült zöldség, de nagyobb étkűeknek a párolt rizs, köles, vagy hajdina, vagy édesburgonya is tökéletes választás lehet.

Almás, diós derelye

Illatos, fahéjas, mini almás piték egyenesen a sütőből!

Hétvégén vizualizáltam magam előtt egy tálca gőzölgő almás pitét, majd rápillantottam a pulton felhalmozott almakupacra és kerestem a varázspálcámat, hogy megúszam a napot tésztagyúrás nélkül, mert azonnal szükségem volt legalább egy falatnyi pitére. Nos, “A hogyan teremtsük meg egy szemvillanás alatt álmainkat?” sztorira még gyúrnom kell, jelen esetben egy tésztát minimum…

Szóval nagy duzzogva nekiláttam, de nem a hagyományos verziónak. Valahonnan beugrott a derelye ötlete, aminek amúgy burgonya az alapja és nem sütik, hanem főzik, de ez most nem számított. És amúgy is megtaláltam a Nagymamámtól örökölt derelyevágómat, úgyhogy almáspitederelye készítésbe kezdtem. Az is mindegy volt, hogy a szép, cikk-cakkos minta a sütés után sajnos nem látszik a tészta szélén, de az íze kárpótolt, még langyosan, na jó forrón nekiestem, aztán A férfi is becsatlakozott. Természetesen rögtön kért hozzá valami lekvárt, vagy kencét, hogy jobban csússzon, de az valahogy mégis a tányér szélén maradt, és azóta is elégedett fejjel falatozza egymagában a maradék derelyéket.

Mostanában a sütikhez eritritet használok, de ennek a mennyiségét is visszafogom, szóval a tölteléknél kóstoljatok, mert ami nekem már elég édesnek tűnik, az lehet nektek még nem, és a tésztában sincs cukor, ízlés szerint édesítsétek.

Volt otthon maradék darált dióm, ez külön jót tett neki, de helyette mák is jó ötlet lehet, illetve természetesen csak az almával is finom lesz. Masszív, de mégis sokáig eltartható és puha kis csomagok lettek, reggelire is tökéletesek a tea vagy kávé mellé!
Hozzávalók kb. 18- 20 darabhoz:

30 dkg liszt (nálam fele teljes kiőrlésű fele fehér tönkölyliszt)

150 gr kefir (tejföl v joghurt is jó)

2 db tojás (kisebbek inkább)

1 mokkáskanál szódabikarbóna

Töltelékhez:

4 db kicsi alma

1 teáskanál fahéj

fél hüvelyujjnyi reszelt gyömbér

3-4 evőkanál darált dió

1 teáskanál citromlé

kb. 3 evőkanál eritrit v más cukor, ízlés szerint lehet édesebbre is készíteni

Elkészítése:

Először elkészítettem a tölteléket, az almákat lereszeltem egy edénybe, a gyömbérrel együtt, hozzáadtam a fahéjat, citromlevet, eritritet, majd megpároltam, amíg az almának nagyjából elfőtt a leve. Ezután belekevertem a diót és állni hagytam.

A lisztet egy tálba szórtam, belekevertem a szódabikarbónát, hozzáöntöttem a kefirt, beleütöttem a két tojást, megszórtam sóval és összegyúrtam.

Jó tanács: kezdjétek kb. 25 dkg liszttel a gyúrást, aztán attól függően, hogy milyen állagú a tésztátok, – ami függhet attól, hogy milyen lisztet használtok, mekkora a tojás mérete -, lassan adagoljátok a többi lisztet hozzá, amíg könnyen összegyúrható, és nyújtható rugalmas tésztát kaptok.

Kinyújtottam a tésztát lisztezett deszkán kb. fél centi vastagságú téglalapra, ami kb. 30×35 centi méretű lett. A rövidebbik oldalát ránézésre megfeleztem, és az egyik felébe 3 sorban ráhalmoztam egymástól pár centi távolságra 1-1 púposabb teáskanálnyi tölteléket a tésztára.

Ezután ráhajtottam a tészta másik felét a halmokra, kicsit az ujjammal összetapasztottam a tésztát a töltelékek között, hogy kis téglalapnyi csomagokat kapjak, majd a derelyevágóval kivágtam ezeket.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra és sütőpapírral bélelt tepsire tettem a kivágott almás derelyéket, a tetejét lekentem egy felvert tojással és kb. 20 perc alatt megsütöttem őket. Mikor szép aranybarna a tetejük, akkor elkészültek.

 

Csirke cacciatore

A csirke cacciatore (ejtsd: kaccsatore) magyarul csirke vadász módra. Azt nem tudom mitől vadász, de hogy finom és egyszerű elkészíteni, és ideális vendégváró étel az biztos!Olyan ez, mint egy olasz csirkepörkölt sütőben sütve tulajdonképpen, de mindegy is minek nevezzük, talán egyetértetek velem abban, hogy amiben paradicsom és bazsalikom van, azzal tévedni nagyot nem lehet. Nem sok a meló vele, el van a sütőben, én kétféle köretet is csináltam hozzá, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót. A klasszikus spagettivel és a gyúrósoknak készült rizzsel is tökéletes vasárnapi eledel lett belőle.

Mostanában rengeteg paradicsomos kaját főzök, ugyan nem frissből, azt ritkán veszek télen, csak a fotó kedvéért, vagy ha megpróbálom ránézésre elhinni, hogy tényleg édes lesz… Legtöbbször sajnos csalódnom kell, bár a koktélparadicsomból ki lehet néha fogni jót, viszont üveges, dobozos natúr verziót szinte mindig tartok otthon, mert bármikor jól jöhet. Ki hinné, hogy gyerekkoromban utáltam a paradicsomot, frissen a világból ki lehetett vele kergetni, most viszont sok mindenre hajlandó lennék egy édes szemért, amiből tuti bruschettát csinálnék holnap reggelire…álmodozni jó, de inkább most főzzétek meg ezt, bruschetta meg lesz nyáron!

Hozzávalók kb. 6 főre:

1 egész csontos csirkemell 4 részre vágva

4 csirkecomb félbevágva

1 doboz darabolt hámozott paradicsom

5 deci paradicsomlé (passata)

2 deci fehérbor

5 vékony szelet bacon

1 db répa

1 db piros kaliforniai paprika

1 db vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1 evőkanál szárított bazsalikom

só, bors

kókuszolaj

Tálaláshoz: kis marék olívabogyó + petrzselyem

Köret: spagetti vagy rizs

Tetejére: parmezán

Egy nagy serpenyőben felhevítettem a kókuszolajat, majd a félbevágott csirkecombokat és csirkemelleket mindkét oldalukon kb. 4-4 perc alatt lepirítottam, majd áttettem őket egy nagy tepsibe, a sütőt pedig előmelegíttem 180 fokra.

A serpenyőbe szórtam a felcsíkozott bacont, pici kókuszolajon lepirítottam a vöröshagymával és a fokhagymával együtt, majd ezeket is a csirkedarabok mellé tettem a többi hozzávalóval együtt, a sárgarépát és a paprikát kisebb darabokra vágva szórtam melléjük, ráöntöttem a passatát, hámozott paradicsomot, fehérbort, fűszerekkel megszórtam és alufóliával lefedve a sütőbe toltam, kb. 45-50 percre.

Ezalatt megfőztem a rizst és a tésztát, majd mikor a csirke elkészült, beleszórtam az olívabogyókat és aprított petrezselyemmel együtt tálaltam. Aki akar szórhat rá még sajtot, de anélkül is finom.

Zöldséges rizstésztában sült tojás

Egy serpenyő “napsütés” egy szürke januári estén. Avagy “Olyan régen volt már rizstésztás étel!” felkiáltással dobtam egy csomaggal a kosaramban a “csájna” boltban a minap és azon gondolkodtam hazafelé milyen hozzávalók csatlakozzanak még ehhez a vacsorához.A rizstésztát általában ugye kínai kajákhoz főzöm, valamilyen zöldség, de főleg egy löttyintés szójaszósz társaságában, esetleg tofuval vagy csirkével. Húsra nem vágytam most, a tofutól meg a A férfi kifut a világból is… Na jó néha megeszi, mert elérakom csak azért is és rájön, hogy finom és nem történik tragédia, ha évente háromszor tofut eszünk.

Most megkíméltem ettől, tojás nélkül viszont nem tud létezni, és eszembe jutott a paradicsomszószban sült tojás, amit nagyon régen készítettem, gondoltam ahhoz hasonlóra veszem a figurát. Volt a hűtőben maradék sült tök, a borsó meg csak úgy eszembe jutott, hogy szintén rég volt már porondon.

Pici gyömbér, pici koriander és nagyon jó kis vacsi kerekedett, a tojást akár bele is lehet keverni, de így jobban néz ki és ahogy a sárgája kifolyik még krémesebb lesz a tészta!

Hozzávalók 2-3 főre:

25 dkg rizstészta

fél sütőtök

30 dkg mirelit zöldborsó (konzerv is jó)

1 deci  kókusztejszín + 1 deci víz (sima tejszín is jó)

5-6 db tojás

hüvelykujjnyi gyömbér

2 gerezd fokhagyma

őrölt koriander

só, bors

kókuszolaj

Én két részletben készítettem, kisebb serpenyőben, mert nem egyszerre ettük, de nyugodtan lehet egyben a fenti mennyiséggel egy nagyobb méretűben készíteni.

A sütőtököt előző napokban már megsütöttem, hűtőben eláll.

A rizstésztát leforráztam, állni hagytam 10 percig, ezalatt megfőztem a mirelit borsót. Fogtam egy magas falú serpenyőt, és kókuszolajon átforgattam először a reszelt vagy apróra vágott fokhagymát és gyömbért. Ehhez hozzáadtam a puha tököt, kókusztejszínt, pici vizet, elkevertem őket, kicsit szétnyomkodtam a tököt, majd hozzáadtam a leszűrt tésztát és a borsót. Alaposan elkevertem, sóztam, borsoztam, megszórtam a korianderrel majd kisebb mélyedéseket formáltam a tészta közepébe és beleütöttem a tojásokat.

Lassú tűzön megvártam, míg a tojások megfőnek, le is lehet fedni, ha nem folyósra, hanem keményebbre szeretnétek a tojás közepét. Frissen az igazi!

Spenótos sonkás rizottó

A “Mihez kezdjük a maradék pezsgővel?” kérdésre tudom, hogy a legegyszerűbb válasz, hogy igyam meg, de az van, hogy nem nagyon szeretem. Pukkantás, koccintás, két korty és köszönöm, részemről mehet vissza a hűtőbe. Majd egy hét után elgondolkozom, hogy mit főzzek belőle.

Ha van maradék sonka és sajt is a hűtőben, akkor jöhet a rizottó főzés, néhány plusz hozzávaló beszerzése után. Mivel friss spenótba botlottam a piacon, erre esett a választásom, de más zöldségeket is használhattok hozzá, akár sütőtököt, édesburgonyát, répát, ruccolát, vagy gombát is. A rizottó ugyebár jó esetben egy löttyintés fehérborral indul, ehelyett most pezsgőt kapott és ettől ugyanolyan finom lett.

A hétvégén megmaradt húsalaplé is jól felhasználható egy rizottóban, mivel én ilyet nem főzök, ezért zöldségalaplevet használok, ami nem más, mint 1 liter forró vízben elkevert, natúr szárított zöldségkeverék, bioboltokban kapható, nincs benne tartósítószer, ezáltal nincs az a klasszikus “leveskocka” íze.

Nem ragozom tovább, A férfi csak annyit mondott, ez egy igazi léleksimogató étel! Imádnivaló! A rizottó is…

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg arborio rizs

4-6 szelet szárított sonka

2 nagy marék spenótlevél

fél fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci pezsgő

1 liter zöldség- vagy  hús alaplé

késhegynyi reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: reszelt parmezán v más kemény sajt

Egy nagyobb serpenyőben elkezdtem párolni a hagymát kevés kókuszolajon. Ha van kéznél, tegyetek egy kis kanál vajat is hozzá, mert attól még selymesebb lesz a rizottó. Rászórtam a rizst és felöntöttem a pezsgővel, sóztam, borsoztam, és egy merőkanál aljával kevergetve, megvártam, míg a rizs felszívja a folyadékot.

Ezután egy nagy merőkanál alaplé következett és itt adtam  hozzá az apróra tépkedett spenótleveleket és a sonkadarabokat is. Mikor megint beszívta a rizs a folyadékot, ismét öntöttem hozzá, amíg el nem fogyott az egész illetve a rizs ‘al dente’ állagú lett, vagyis még nem teljesen puha, még lehet rajta mit harapni. Közben hozzáreszeltem a szerecsendiót és a fokhagymákat is, tálaláskor pedig megszórtam parmezánnal.

Csicseriborsós karfiolos curry

A hátatok közepére sem kívánjátok a húst? De nem akartok éhezni és laktató ételre vágytok? A megoldás a curry lehet. Legalábbis én húsmentes napokon szinte mindig ezt választom és még A férfi sem ellenkezik, hanem nagy kanállal lapátolja befelé.

Csicserit rendszeresen használok ilyen currykbe, de karfiollal még nem párosítottam, viszont ezentúl fogom, pláne, hogy a karfiolt sütöttem és nem pároltam, így más lett a textúrája és az íze is finomabb szerintem. Legtöbbször egymagában eszem a curryt rizs nélkül, viszont most volt otthon hajdina, abból is a pörköletlen fajta, ami sajnos nem olyan finom, mint a pörkölt és csak úgy simán megfőzve, elég nyögvenyelősen sikerült elfogyasztani legutóbb. Most viszont belecsempésztem a currybe, jó szottyosra készítettem emiatt is, és mert a curry akkor jó, ha szaftos, és lám a hajdina is egyből más színben pompázott, az ízét átjárta a sok fűszer, mondhatni az egyik legjobb curry kerekedett ki így eddigi pályafutásom során.

Hozzávalók 4-5 főre:

25 dkg csicseriborsó

1 fej karfiol

2,5 deci hajdina v rizs

1 fej vöröshagyma

2 deci paradicsomlé

2 deci víz

1 teáskanál kurkuma

fél mokkáskanál chili

1 teáskanál édes pirospaprika

1 mokkáskanál fahéj

1 teáskanál római kömény

(a fenti fűszerek helyett bármilyen curry fűszerkeverék is jó, garam masala, madras curry stb.)

1 csokor petrezselyem v koriander

A csicseriborsót beáztattam pár órára, majd megfőztem, leszűrtem. Természetesen konzerv csicseri is jó, úgy még gyorsabban kész az étel. Míg a csicseri puhult, a sütőt előmelegítettem 200 fokra, rózsáira szedtem a karfiolt és addig sütöttem, míg a teteje kicsit megpirult és roppanósan puha lett. Két és félszeres mennyiségű vízben puhára főztem a hajdinát is.

Felkockáztam a vöröshagymát, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzászórtam a csicserit, karfiolt, fűszereket és pár percig együtt pirítottam őket, majd hozzáöntöttem a főtt hajdinát, a paradicsomlevet és a vizet is. Kb. 5-10 percig rotyogtak együtt, hogy az ízek összeérjenek. Ha szükséges és még szaftosabbra szeretnétek, lehet még paradicsomlevet vagy pici vizet hozzáönteni.

Tálaláskor a tetejét megszórtam petrezselyemmel.

Még több curryreceptet ITT TALÁLTOK!

5 perces bögrés paradicsomleves

Kezdjük az újévet egy regeneráló és gyomorkímélő pofon egyszerű levessel. A leves szót is idézőjelbe tenném, hiszen 5 perc alatt kész, viszont újabb bizonyíték arra, ha gyorsan szeretnénk finomat kanalazni, akkor sincs semmi szükség zacskós levesekre. Helyette inkább emeljük le a bolt polcairól, a nem sokkal arrébb található natúr, ízesítetlen paradicsomlevet, vagy a kamrapolcról a nyáron eltett üveges verziót.

Nagyon jó alapja rengeteg ételnek egy üveg paradicsomlé, pár perc alatt összedobható egy ilyen forró, fűszeres leveske belőle. Jól jön, ha fázunk, nincs kedvünk hosszasan főzőcskézni, vagy ha valami kíméletesebb étel után áhítozik a gyomor. Az év első napjaiban azt hiszem mindegyik “problémával” szembetalálja magát az ember.

Jelen esetben a paradicsomlé a vászon, amit ki kell színezni ízlés, kedv, és a konyhában található fűszerek alapján. Ha gyógylevesról beszélünk, ami a megfázásban is segíthet, akkor nem hiányozhat belőle a fokhagyma és a gyömbér, de utóbbi helyett a klasszikus olasz fűszer, a bazsalikom is jó megoldás, és még mozzarellát is morzsolhattok bele a végén. De egy kakukkfüves, vagy zsályás verziót is szívesen elkortyolnék.

Főzhettek bele tésztát is akár, de nem kell ezt túlragozni szerintem, én legalábbis nem kívánom a lisztes cuccokat ilyenkor kicsit sem. Tényleg az volt a cél, hogy annyi idő alatt készüljön el kb. mint egy tea, és ez sikerült is.

Hozzávalók 2-3 bögréhez:

fél liter natúr paradicsomlé (házi v dobozos passata)

1 duci gerezd fokhagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

só, bors

Tetejére: ízlés szerint bármilyen reszelt sajt

A paradicsomlevet egy kis edénybe öntöttem, elkezdtem melegíteni, közben hozzáreszeltem a fokhagymát és a gyömbért, sóztam, borsoztam. Összeforraltam és el is zártam alatta a gázt, bögrébe töltöttem, megszórtam parmezánnal a tetejét és elszürcsöltem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!