Pálmafa Project

Barna sörös malacsült lilahagyma lekvárral és lencsesalátával

Egy tányéron minden, ami ahhoz szükséges, hogy az újév bőségben, és szerencsében teljen! Lencse, malac, és a sűrű krémes hagymalekvár minden vitt. Legalábbis ez a mondat hagyta el a kóstoló brigád száját ebéd után.

A malacot már évek óta sörrel sütöm, ez fent is van a blogon és most sem sokat variáltam rajta, mert ez így jó ahogy van. Annyi a változás ezúttal, hogy az alma nem a tepsibe került mellé, hanem a lencsesalátába, illetve a sör mellé kapott pár kanál mézet, hogy még jobban piruljon és ez az ízének sem ártott. Hagymalekvárt meg évek óta nem csináltam és eszembe jutott, hogy megenném, viszont most némi aszalt szilva is belepottyant, mert ilyen kedvem volt. Így megy ez nálam.

Sok íz van ezen a tányéron na, de nem ütik egymást, egyik sem hivalkodó, és igazán izgalmasak így együtt. Azért is jó ez a triumvirátus, mert mindenki megtalálja a számítását, hiszen  a malacnak van ugyebár zsírosabb része, a ropogós bőréről nem is beszélve, amit a savanykás alma a lencsével kiválóan kompenzál, viszont a hús belseje picit szárazabb, ehhez viszont jól jön a lilahagymás kence. A maradék salátát akár egymagában is elfalatozhatjátok az újév első napjaiban, ha már a fületeken jön ki a hús, és a hagymalekvár is vígan eláll egy ideig a hűtőben, ha valamilyen oknál fogva megmaradna. De erre nem sok esélyt látok…

BÚÉK!

Hozzávalók 4 főre:

Húshoz:

kb. 1,5 kg malachús bőrével együtt (lapocka)

3 deci barna sör

pár db szegfűszeg (elhagyható)

2 fej vöröshagyma

2 evőkanál méz

2 fej fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Lilahagyma lekvár:

6 db lilahagyma

2 evőkanál házi szilvalekvár (cukormenteset használtam)

1 evőkanál balzsamecet

10 dkg aszalt szilva

1-1 rozmaring és kakukkfűág

só, bors

kókuszolaj

Lencsesalátához:

50 dkg lencse

2 db alma (inkább savanykás legyen)

fél hüvelykujjnyi gyömbér

3 evőkanál olívaolaj

1 evőkanál almaecet

só, bors

Elkészítése: 

A malacot sóztam, borsoztam, egy nagy tepsibe helyeztem, meglocsoltam a sörrel, kanalaztam hozzá kb. 2 evőkanál kókuszzsírt és alufóliával lefedve betoltam a 190 fokos sütőbe 2 órára. Félidőnél ránéztem, meglocsoltam a sörös lével. Mikor lejárt a két óra, egy késsel A férfi bevagdalta a malac bőrét és beleszúrkodta a szegfűszegeket. Azért most, mert ilyenkor könnyebb átvágni a bőrt, mint nyers állapotában. Mellé szórtam két egész fokhagyma gerezdjeit héjastól, ment hozzá pár darab vöröshagyma félbevágva, és most csorgattam a szaftba a mézet is, illetve kb. egy deci vizet is, mert nagyon leredukálódott a szaft. Meglocsoltuk mindenhol a malackát és visszatoltuk a sütőbe fólia nélkül, hogy mindenhol megpiruljon. Kb. 40 percet töltött még így a sütőben, néha meglocsoltam a tetejét.

Mialatt a malac sült, bő vízben puhára főztem a lencsét, leszűrtem, hozzáadtam a felkockázott almát, a többi hozzávalóval együtt és állni hagytam.

A lilahagymát vékonyra szeletelve, kevés kókuszolajon elkezdtem párolni, közben hozzákanalaztam a lekvárt, a kisebb darabokra vágott aszalt szilvát, morzsoltam rá kakukkfüvet, felaprított rozmaringot, sóztam, borsoztam és lefedve hagytam puhulni. Kb. fél óra után hozzáöntöttem a balzsamecetet és lefedve még rotyogott 10 percet, majd botmixerrel kicsit átmentem rajta. Nem kell teljesen simára turmixolni, csak úgy nagyjából.

Mikor elkészült a malac, A férfira bíztam a szeletelést és jóízűen elfalatoztuk a lekvárral és a lencsesalátával.

 

 

Wellington bélszín

Elkészült életem első bélszínes étele! A videómegosztó portál és Mr. Ramsay közreműködésével természetesen.  A férfi és én egy éve határoztuk el kb., hogy a következő karácsonyra, ami tulajdonképpen az első igazi közös ünnep, meglepjük magunkat eme fejedelmi fogással.

Szóval A férfi elment vadászni, megtalálta a legszebbet, kifizette és hazatért 40 dkg bélszín helyett 1 kilóval… Mindezt karácsony előtt egy héttel, szóval kisebb sikítófrászt kaptam, hogy ennyivel mit csinálok, a mélyhűtőm tele, pánikgomb, stb. Úgyhogy pár szeletet még akkor kisütöttünk steaknek, de erről majd később írok, a többinek pedig utat törtem a fagyasztóban, és maradt egy kb. fél kilós darab vákuumfóliában, amit a hentes javaslatára a sima hűtőben tároltunk egy hétig és tényleg elállt így. Szóval az első és legfontosabb, ha rászánjátok magatokat, hogy ilyen drága húst beszereztek, akkor azt megbízható helyről vegyétek, ott ahol értenek is az elkészítéséhez, tárolásához stb.

A bélszín nem olcsó hús ezen nincs mit szépíteni, de ennek ellenére bizony volt olyan budapesti piac ahol már karácsony előtt két héttel közölték velem a hentesek, hogy nincs esély arra, hogy náluk ilyet vegyek, ugyanis le vannak foglalva már az ünnepig a húsok… Aztán kaptunk egy fülest és a nagy vásárcsarnokban sikerült szert tenni rá.

Jó előre próbáltunk tájékozódni, gugli a barátunk, receptböngészés, mesterszakácsok videóinak többszöri lejátszása után döntöttünk Gordon mellett. A karácsonyi pulykájában sem csalódtunk tavaly, és ebben sem. A Wellingtonnál két kritikus pont van, a sütési idő eltalálása, és hogy ne áztassa el a töltelék a külső tésztaburkot. Előbbi problémával mi is szembesültünk majdnem, de csak azért, mert a végén elkövettük azt a pici hibát, hogy a sütés után túl hamar vágtam meg és bizony aki nem szereti véresen…. Aztán mielőtt továbbszeltük volna békén hagytuk még egy kicsit, így nem volt gond vele, rózsaszín és puha maradt a belseje és már nem folyt semmi sehova. Szóval türelem és tessék békén hagyni még 15 percig a pulton. Gordon szerint 35 perc és 200 fok Jamie szerint 40 perc és 210 fok a sütési idő, így lett nálunk 205 fok és 40 perc. Ennél tovább nem érdemes, mert a bélszín teljesen átsütve sajnos élvezhetetlen és száraz. A tésztaburok szerintem tökéletes lett, kívül ropogós, belül puha és nem ázott el, mert száraz volt a töltelék, első sorban emiatt is tettük le voksunkat Gordon mellett.

Hozzá egyszerű zöldségköret passzol, szerintem a krumplipüré túl sok, ezért a zellerpüré mellett döntöttem. A férfi is elégedetten bólogatott, hogy jó választás volt, de párolt borsót, zöldbabot is lehet mellé tálalni. Azért természetesen nem sértődök meg, ha Gordon szarvasgombás krumplipüréjét készítitek el köretként…

Járt mellé egy jóféle üveg vörösbor is, amit már az előkészületek során meghúztunk a nagy izgalomra való tekintettel, a végén pedig örömtáncot jártunk, hogy elsőre sikerült a képességeinkhez képest a legjobbat kihozni ebből a nemes húsból. Jövőre is a menü része marad!

Hozzávalók 4 főre:

50 dkg bélszín

mirelit leveles tészta

6-8 szelet pármai sonka v Fekete-erdei sonka

1-2 evőkanál mustár

30 dkg gomba

10 dkg főtt gesztenye

1 teáskanálnyi kakukkfű levél v 1 mokkáskanál szárított

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Köret:

2 nagy méretű zeller (kb. fél kg)

kisujjnyi friss torma (elhagyható)

pár csepp citromlé

reszelt szerecsendió

só, bors

Elkészítése:

A gombát apróra vágtam, hozzá morzsoltam a gesztenyét, ezt csinálhatjátok aprítógéppel is, szinte pépesnek kell lennie. Én ehelyett fogtam egy botmixert és azzal mentem végig rajta, picit darabosra hagytam azért. Ezután pici kókuszolajat melegítettem egy serpenyőben és erre tettem rá a gombás gesztenyés keveréket, hozzámorzsoltam a kakukkfüvet, belereszeltem a fokhagymát, sóztam, borsoztam és legalább 15 percen keresztül rotyogtattam közepes lángon, míg a gomba el nem főtte teljesen a levét. Sűrű massza a cél, különben a nedves gomba eláztathatja a tésztát majd. Mikor elkészült félretettem.

A bélszínt hagytam szoba hőmérsékletűre felmelegedni a pulton. Sóztam, borsoztam alaposan. Majd egy magas falú serpenyőben kevés kókuszolajon minden oldalán, a végeit is állítva, 3-3 percig lepirítottuk.

Letéptem egy műanyagfóliát, ami befedi körben és hosszában is a bélszínt, majd ennek a közepére, keresztben ráfektettem egymást kicsit átfedve a sonkaszeleteket, annyit amilyen hosszú a bélszín. A még meleg bélszínre rákentem a mustárt körben, majd ráfektettem a sonkára. Az alufóliával együtt feltekertem a sonkát a bélszínre, és szorosan, mint egy szaloncukrot becsavartuk a fóliába a végeit megszorítva és 15 percre bekerült a sütőbe.

A leveles tésztát egy órával a nyújtás előtt kivettem a mélyhűtőből, hogy puha legyen. Ismét letéptem egy fóliadarabot és téglalap alakúra nyújtottam rajta a tésztát. Célszerű hozzámérni a bélszínt, hogy biztosan körbeérje majd a feltekerésnél.

A bélszínt kivettem a hűtőből, kitekertük a fóliából és a kinyújtott tészta közepére fektettük hosszában. Majd ismét a fólia segítségével feltekertük összetapasztottuk , hogy ne folyjon ki sehol majd a leve, a két végét szintén betűrtük és ismét 15 percet a hűtőben töltött.

Ezalatt előmelegítettem 205 fokra a sütőt. Kivettem a bélszínt a hűtőből, leszedtem róla a fóliát és egy vékonyan kókuszzsírral megkent tepsire helyeztük, végül egy tojássárgájával kentem. Mintát is karcoltunk bele, de ez a sütés végén sajnos nem látszott.

40 percet töltött a sütőben, kb. 20 percnél nagyon pirulni kezdett a tészta ezért letakartam egy darab sütőpapírral. 40 perc után fontos, hogy álljon még a pulton legalább 15 percig, még a saját hőjében fő a hús tulajdonképpen ilyenkor.

Míg a hús sült megfőztem a felkockázott zellert, hozzáadtam az összes többi hozzávalót és krémesre turmixoltam.

 

Ananászos kókuszos Pavlova torta

Maradék tojásfehérje + maradék tejszín+konyhapulton található bármilyen gyümölcs = Pavlova torta

A légiesen könnyű desszert, amit mindenki imád, még az is, aki amúgy utálja a habcsókot. Utóbbi lennék én. Az a jó ebben a receptben, hogy könnyű elkészíteni, nincs sok meló vele, egyszerűen lehet alakbarát verziót varázsolni belőle, és nagyon szépen mutat az asztalon, annak ellenére, hogy semmilyen extra kézügyesség nem kell hozzá, ami nálam szintén nem utolsó szempont… Ez szimplán attól szép, hogy rusztikus.

Tejszín helyett legtöbbször sűrű görög joghurtot szoktam a tetejére halmozni, sőt mascarpone is tökéletes hozzá, szóval bármilyen sűrű kence, ami éppen kéznél van. Korábban én is tettem a tésztájába 1 evőkanál kukoricakeményítőt, ez általában mindegyik receptben szerepel, viszont most nem volt otthon, így kihagytam és semmi különbséget nem éreztem, szóval nem muszáj emiatt keményítőt venni.

Ebből a mennyiségű tojásfehérjéből lehet 4 kicsi pavlovát is készíteni, így mindenki eldöntheti mit kér a tetejére, gyümölcsöt vagy csokit, vagy ebben sorrendben mindkettőt. Szerintem a gyerekeknek is jó móka lehet, ha feldíszíthetik a saját habcsóktortájukat.

Mindenki fog repetát kérni, erre készüljetek!

Hozzávalók 4 főre:

4 db tojásfehérje

20 dkg nyírfacukor v eritrit

1 teáskanál almaecet

csipet só

Tetejére:

1 kisebb ananász

1,5 deci habtejszín

1 deci kókuszkrém v pár kanál kókuszreszelék helyette

5 dkg étcsoki olvasztva

Elkészítése:

A sütőt előmelegítettem 130 fokra.

A tojásfehérjéket kemény habbá vertem, mikor félkemény volt a hab, akkor hozzászórtam a cukrot, csipet sót, tovább habosítottam, majd hozzáöntöttem az almaecetet is. Akkor jó a hab, ha megáll a habverő tetején és nem folyik le.

Sütőpapírt helyeztem a tepsire, és nagyon vékonyon egy pici darab kókuszzsírral a közepét kiolajoztam, így könnyen lejön majd a torta aljáról a papír és tuti nem törik szét.

Kb. 23 cm átmérőjű körben rákanalaztam a habot a papírra. Nem szükséges lesimítani, szépen mutat ha dimbes, dombos  a teteje, de a közepe azért ne legyen púpos, azt ki lehet kicsit mélyíteni, hogy megálljon benne a töltelék majd.

Légkeverésre állítottam a sütőt és 1 óra alatt megsütöttem, majd nyitott tepsiajtónál még 1 órát hűlni hagytam a tortát. Kopogtassátok meg óvatosam, ha teljesen szilárd akkor le lehet húzni róla a sütőpapírt, ráhalmozni a felvert tejszínhabot, amibe belekevertem a kókuszkrémet előtte. Ha utóbbi nincs kéznél, akkor nyugodtam szórjatok bele kókuszreszeléket, nem kell sok, maradjon lágy a krém. Rászórtam az ananászdarabokat is, és vékonyan megcsorgattam olvasztott étcsokival.

Inkább kanalazós, mint villával evős desszert!

 

 

Ünnepi pohárdesszertek

A 3 legklasszabb poharas édességet szedtem most csokorba nektek, amiket eddig karácsonyra készítettem. Mindenki kiválaszthatja a kedvére valót!

Meg van az a jó tulajdonságuk, hogy bár édesek, de nem kaptok brutál cukorsokkot tőlük, van köztük klasszikus gesztenyepüré, igazi gesztenyéből készítve, de választhattok egy légiesen könnyű panna cottát, vagy esetleg egy diós, mézes, fügés desszertet is, ami akkor a legjobb, ha a langyos aszalt gyümölcsre kerül rá a hideg, sűrű görög joghurt.

A képekre klikkelve, megtaláljátok a teljes receptet!

Gránátalmás panna cottaHázi gesztenyepüré

Görög, mézes, diós csemege

Még több karácsonyi receptet ITT OLVASHATTOK!

Sült kelbimbó fügével és gránátalmával

Szuper egyszerű köretet varázsolhattok az asztalra a karácsonyi húsok vagy akár halak mellé kelbimbóból. Amennyire mumus zöldség volt régen, annyira megszerettem az elmúlt telek során, egy-két plusz hozzávalóval teljesen felértékelődik.

A titok szerintem abban van, hogy sütni kell a kelbimbót, bevágni a sütőbe és kész. Sokáig a baconös, gesztenyés verziót készítettem, de most ez az aszalt fügés gránátalmás cucc lesz az új kedvenc egy ideig. Karácsonykor az sem egy utolsó szempont, hogy semmi munka nincs vele szinte. Miközben sül a pulyka vagy kacsa vagy bármi, be lehet tolni alá a sütőbe, sőt, ez akár előző nap is elkészíthető, mert egyrészt hidegen is finom, másrészt fel lehet melegíteni a sütőben egy kicsit.

Ha nem szeretitek a fügét, működhet datolyával is, ha azt sem, akkor marad a gesztenye, ahhoz is jól fog passzolni a gránátalma. A kelbimbót azért ne cseréljétek le semmire, higgyétek el, így szerethető!

Hozzávalók 3 főre:

fél kg kelbimbó

20 dkg aszalt füge

fél gránátalma

1 teáskanál balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

A kelbimbó külső, csúnyácska leveleit leszedtem, a nagyobbakat félbevágtam, a kicsiket nem, sütőtálba tettem őket, majd a fügéket is félbevágtam, és szintén mentek a zöldségekhez. Meglocsoltam pici olívaolajjal őket, sóztam, borsoztam és 180 fokra előmelegített sütőben, kb. 20 percig sütöttem őket, míg a kel roppanósra puhult. Ezután hozzászórtam a gránátalma magjai, meglocsoltam citromlével, balzsamecettel és tálalható langyosan vagy hidegen is.

Gasztroajándékok karácsonyra

Ki ne örülne annak, ha valami ehetőt kap ajándékba, nem igaz? Nekem legalábbis őszintébb lenne a mosolyom, mintha zoknit kapnék…

Éppen ezért, most az utolsó pillanatban, illetve ünnepeket megelőző napokban elkészíthető gasztroajándékokat gyűjtöttem össze nektek, nem bonyolult az elkészítésük, elérhetetlen hozzávalókat sem tartalmaznak, sőt igazán elrontani sem lehet őket, és édességgel tévedni nem lehet szerintem.

  1. Forró csoki por

2. Étcsokiba mártott narancshéj

3. Sós földimogyóvaj házilag

4. Csokis céklalekvár

5. Csokis mogyorókrém

6. Aszalt gyümölcsös trüffelgolyók

További karácsonyi recepteket ITT OLVASHATTOK!

5 legjobb halétel szentestére

Összeválogattam nektek az elmúlt évek kedvenc halételeit, amik a konyhámban készültek, és sikerük volt. Fogalmam sincs, hogy idén melyiket készítem, újítok-e vagy sem, de talán mire megírom ezt a bejegyzés kikristályosodik…

Ezek nem kimondottan nagyobb vendégseregnek készülő fogások, szóval halászlé nem lesz közte és Iglo bácsi halrudacskái is maradtak a boltok fagyasztóiban, viszont rántott hal fronton van néhány jó ötletem. Ezek inkább 2-4 főre könnyen elkészíthető kaják, amit szenteste fogyaszt el az ember, miután délben belakmározott töltött káposztából és már amúgy is kidurran a bejglitől, szóval nem az a cél, hogy hatalmas adagokat kell az asztalra varázsolni.

Klikkeljetek a képre a receptekért!

  1. Mustáros harcsa zellerpürével és spenótos gombával

2. Fogas Orly módra joghurtos tormás öntettel

3. Tojás-, tej-, és lisztmentes panírban sült hal light Waldorf salátával

4. Lazac, tormás céklás édesburgonyapürével

5. Lazac, almás zelleres salátával gofriágyon

Még több karácsonyi receptet ITT TALÁLTOK!

Tönkölylisztes reform bejgli

Két hét karácsonyig, bejglisütésre fel! Én két bevált recepttel dolgozom, mikor és hol melyikre van igény. Az egyik egy hagyományos verzió, Bejgli 1940-ből néven futa másik pedig a Reform bejgli. Utóbbi receptet frissítettem most fel, picit átalakítva és a képeket szebbé varázsolva.

Azért azt elárulom, hogy az előbbi, hagyományos bejgli recepttel nehéz felvenni a versenyt, mert van a tésztájában egy “titkos” hozzávaló, amitől pihe-puha lesz és napok múlva sem szárad ki. Kirepedni ugyan hajlamos, de ezt senkit nem zavar, percek alatt tüntetik el kicsik és nagyok pár pillanat alatt, sosem éri meg a karácsonyt… Érdemes kipróbálni tényleg!

A reform bejglit pedig azért szeretem, mert sosem reped ki, ez valószínűleg a lisztnek is köszönhető, illetve, hogy ebből ki tudok spórolni egy tonna cukrot, mégis kellemesen édes, és egy pohár tea mellé az egyik legjobb adventi reggeli. Régebben teljes kiőrlésű búzaliszttel készítettem, most viszont tönköllyel, és talán most sikerült a legjobban.

Tej helyett kókusztejet használtam a töltelékbe, de kicsit sem érezni benne kókusz ízt. Viszont a citrusokat nem sajnáltam belőle, citrom, narancs, héja és leve, remekül feldobják a diót és a mákot. Korábban aszalt áfonyát is kevertem hozzá, most ez kimaradt, mert ezt nem mindenki szereti, a mazsolát meg pláne. Ez már ízlés dolga, ha rám hallgattok azt tesztek bele, amit csak akartok. Amúgy a rumot a tésztájából nem érdemes kihagyni, finom lesz tőle, de eredetileg ez van a töltelékben is, én nem vettem most ennyire rumosra a figurát, de ti tegyétek meg bátran.

Gyorsan fogy, A férfi rájár, két rudat lassan el kell rejtenem, mert ajándékba szántam, de lassan csak az alufólia marad belőlük…

Hozzávalók:

Tészta:

70 dkg tönkölyliszt (fele fehér – fele teljes kiőrlésű)

25 dkg vaj

3 dkg élesztő

2 tojássárgája

3 deci tej (kókusztejet használtam)

2 evőkanál méz

2 evőkanál rum

Diós töltelék:

25 dkg dió

1 deci tej  (kókusztejet használtam)

2 evőkanál méz vagy nyírfacukor

1 citrom reszelt héja

fél citrom leve

Mákos töltelék:

25 dkg darált mák

1 deci tej (kókusztejet használtam)

fél narancs leve és reszelt héja (citrom is jó helyette)

2 evőkanál méz vagy nyírfacukor

Elkészítése: langyos tejben elkevertem a mézet és belemorzsoltam az élesztőt és félretettem letakarva meleg helyre, míg felfutott az élesztő, vagyis szép habos réteg képződött a tetején. Ezalatt a lisztbe belekockáztam a vajat és kézzel elmorzsoltam benne. Ezután a lisztes keveréket, a tojássárgájával, a rummal és az élesztős tejjel összegyúrtam, majd félretettem pihenni, míg megkelt a tészta.

Ezalatt megcsináltam a töltelékeket. Egy kis lábosba beletettem a darált diót, ráöntöttem a kókusztejet, belereszelt a narancs héját és belefacsartam a levét, majd összemelegítettem és alaposan elkevertem az egészet, míg sűrű, de krémes, kenhető állagú lett. Ugyanezt tettem a mák esetében is. Itt lehet, hogy egy picit több folyadékra lesz szükség, vagy tejjel, vagy narancs- illetve citromlével lehet hígítani rajta, ha szükséges.

A tésztát 4 részre osztottam, kb. 30 dkg-os adagokra. Alaposan lisztezett deszkán kb. 30 x 25 cm-es téglalapokra nyújtottam őket. Mindkét tölteléket megfeleztem és rákentem a kinyújtott tésztalapokra. A két végét kb.2 centis csíkban visszahajtottam a töltelékre, majd hosszában feltekertem és vékonyan kivajazott tepsire fektettem.

A tetejüket megkentem a 2 tojás sárgájával, majd pihentettem fél órát, aztán megkentem a felvert fehérjékkel is, ami után szintén pihiznek egy fél órát. 180 fokra előmelegített sütőbe toltam őket kb. 30 percre, félidőnél letakartam a tetejüket egy alufóliával, mert nagyon pirulni kezdtek. Kihűtve szépen szeletelhető.

 

 

Diós pulykafasírt erdei gyümölcsös mázzal

Eljött a karácsonyi menütervezés ideje! Nos, ha olyan receptet kerestek, amit könnyen el lehet készíteni nagyobb vendégseregnek, nincs vele túl sok meló és nem kell percenként ránézni, hanem el van magában a sütőben, akkor ez lehet a ti receptetek.

Még egy jó tulajdonsága van ennek az ételnek, amellett persze, hogy isteni finom, teszteltem, A férfi is tesztelte, szóval bevethető karácsonykor, no para. Most elvesztettem a fonalat, hol tartottam? Ja, hogy nem túl drága ételről van szó, ami szerintem nem utolsó szempont, ha sok embernek kell főzni. A pulyka darálthús nem tartozik a drága húsok közé, amúgy meg ha nem szeretitek, senki nem fog reklamálni, ha csirkéből készítitek, bár tény, hogy a diós, gyümölcsös íz, a pulykához jobban passzol.

A máz alapja sűrű paradicsomlé amúgy, elő lehet venni a kamra mélyéről őket, de ha nincs megteszi a bolti is. És igen, ebbe jöhet bármilyen piros gyümölcs, itt is színre léphetnek a nyáron eltett kincsek, de jó a bolti is, naná. A lényeg, hogy piros legyen. És itt ismét van választási lehetőség finnyásabb vendégek részére, akik például nem szeretik a gyümölcsöt, na bumm, akkor nekik paradicsomosat készítetek, semeddig nem tart két kupac húst halmozni a tepsire és az egyik ilyen mázt kap, a másik meg olyat, vagy rá sem kenitek csak mellé kínáljátok szósznak.

Egy dolog számít, hogy ne boruljon ki a szakácsnő a sok melótól, és ne pörögjön a feje tetején a konyhában karácsony napján, hanem könnyedén virítson finom, de mégis ünnepi ételt. Ez amúgy kb. 4 főre szóló recept, de duplázzátok vagy triplázzátok meg bátran.

Ja igen és a köret, hmm rátok bízom, de ha engem kérdeztek, mi főtt rizzsel ettük, szerintem a krumplipüré túl sok mellé, de ha azt kívánjátok ám legyen. Bár én édesburgonyából készíteném akkor már….

Hozzávalók 4 főre:

fél kg darált pulykahús

3-4 evőkanál darált dió

1/3 póréhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál majoránna

só, bors

olívaolaj

Mázhoz:

2 deci paradicsomlé (natúr cukrozatlan dobozos passatát használtam)

10 dkg fagyasztott piros bogyós gyümölcs

1 evőkanál eritrit v méz

csipet só

A mázhoz felforrósítottam egy lábosban a paradicsomlevet a gyümölccsel és a többi hozzávalóval együtt. Hagytam rotyogni pár percig, míg kicsit besűrűsödött, majd elzártam a gázt és botmixerrel pürésítettem.

A fasírthoz összekevertem az összes hozzávalót, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire halmoztam az egészet kb. téglalap alakban. A máz kb. harmadát rákentem a tetejére, oldalára és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam. A sütő aljába tettem egy tepsit félig forróvízzel felöntve, hogy gőzben süljön a hús, így nem reped meg a teteje. Kb. 40 percig hagytam sülni, majd kivettem és rákentem a másik harmadát is a máznak a hús tetejére és még visszatettem pár percre a sütőbe.  Majd a maradék mázzal és főtt rizzsel tálaltam.

Babfasírt édesburgonyával káposztasalátával

Ha úgy érzitek, hogy eddig-eddig-eddig vagytok a hússal, akkor jöhetnek a zöldségfasírtok, a sült krumpli helyett pedig a sokkal egészségesebb és szerintem finomabb édeskrumpli a sütőből, a majonézben cuppogó trendi amerikai “coleslaw” saláta helyett, pedig egy sokkal könnyedebb citrusos verziót kaptok most mellé.

Az adzuki babról írtam már korábban, ismét beszereztem egy zacskóval, amúgy bioboltokban megtaláljátok. Ez egy nagyon jó kis bab, ugyanis nem puffaszt, de abszolút nem. Persze sima fekete babból is elkészíthetitek ezt a fasírtot, sőt fehérből is. Terveim szerint úgy szerettem volna elkészíteni, mint a falafelt, ami ugyebár nyers csicseriborsó beáztatva aztán pürésítve, majd sütve, viszont előtte a csicserit megfőzni nem kell. Jelentem ez adzuki babból nem működik, mert bár aprószemű, de nem adja meg magát ilyen könnyen, így hát megfőztem előző nap, másnap meg csak össze kellett dobni a fasírtot, így nem vesz el sok időt egyszerre.

Első körben nem tettem lisztet hozzá,csak tojással próbálkoztam, jó lett így is de morzsalékosabb, ezért egy kanál rizs- vagy zab-, vagy tönkölylisztet illetve ami kéznél van, azt lehet még szórni hozzá.

A káposzta esetében a kelre esett a választásom, ropogós, de mégis zsengébb, mint a fejes testvére, a mandarin, illetve a narancs pedig jól passzol hozzá salátákban.

Klassz étel, és laktató, szerintem a hús-, és krumpli imádók is szeretni fogják!

Hozzávalók:

30 dkg adzuki bab (sima fekete bab is jó)

2 tojás

1 evőkanál bármilyen liszt v 1 mokkáskanál útifű maghéj

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál őrölt római kömény

só, bors

Körethez:

édesburgonya, só, bors, kókuszolaj

Salátához:

fél kelkáposzta (vagy fejes káposzta)

3 db mandarin

1 kis doboz kefir vagy natúr joghurt v tejföl

kis kanál mustár

pár csepp citromlé v almaecet

só, bors

A babot előző este beáztattam, másnap puhára főztem, leszűrtem. Hozzáreszeltem a fokhagymát, fűszereztem, botmixerrel pürésítettem. Nem baj, ha kicsit darabos marad.

Egy kisebb serpenyőben kb. 2 evőkanál kókuszolajat felforrósítottam, majd kb. 5 cm-es korongokat formáztam a babpüréből és mindkét oldalán kb. 5-5 perc alatt megsütöttem őket.

Ezalatt az édesburgonyát meghámoztam, hasábokra vágtam és 200 fokos sütőben kevés kókuszolajjal meglocsolva megsütöttem, majd sóztam, borsoztam.

A kelkáposztát felszeltem, a mandarint gerezdekre szedtem és félbevágtam, elkevertem a mustárt a kefirben és hozzákanalaztam a káposztához és  mandarinhoz, majd összekevertem, pici só, pici bors pár csepp citromlé és kész.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!