Pálmafa Project

Burgundi marharagu

A siker garantált, ha ezt elkészítitek! Bizton állíthatom hölgyek, ha pasit akartok fogni, vagy megtartani, vagy levenni a lábáról, vagy gyémántgyűrűre vágytok, akkor főzzétek meg neki a híres boeuf bourguignon-t. Ejtsétek, ahogy jól esik…burgundi marharagu magyarul.

Biztos sokan láttátok a Julia Child élete című filmet, a hölgy egy híres amerikai szakácsnő volt, és francia konyhaművészetével remekelt elsősorban. Én meg voltam róla győződve, hogy francia származású amúgy a hölgyemény, aki nem mellesleg 188 cm magas volt, de nem. A filmben Meryl Streep alakítja, szokásához híven nagyszerűen. Legismertebb receptje talán ez az étel, most már mondhatom, hogy nem véletlenül.

Ha nagyon egyszerűen akarom leírni, hogy mi  is ez, akkor egy sütőben sült marhapörkölt, amire megéri várni 4 órát. Általában “slow cooker” vagyis lassú főző edényben készítik, de mivel én többnyire “fast cooker” vagyok, nekem nincs ilyen és nem volt kedvem most beruházni erre, ezért egy sima jénaiban készítettem és tökéletes lett a végeredmény.

Nagyon sok recept van a neten, általában több oldalas leírásokkal, nagyon aprólékosnak és bonyolultnak tűnik a legtöbb, én “Az élet napos oldala” blogon találtam meg a kedvemre való leírást, amit csak nagyjából követtem, hogy hű legyek önmagamhoz. Nem volt cél, hogy megreformáljam a receptet, ezt nagyon nem is lehet, jó ez így, ahogy van, csak a köret lett édesburgonya sima krumpli helyett, mert utóbbit én nem tartok itthon. Szerintem, és a A férfi is helyeselt, az édesburi még jobb is hozzá, mivel a raguban gyöngyhagyma van és a savasságát tök jól ellensúlyozza az édesebb batáta. Eredetileg az volt a terv, hogy ezt én majd savanyú káposztával eszem, de a gyöngyhagyma miatt végül nem kívántam hozzá. A receptben pedig párolt borsó kínálnak mellé köretként, az is klassz ötlet, legközelebb kipróbálom.

Miközben írok, a A férfi meg bököd, hogy “deugyelírodhogyanáradoztamróla”? Leírnám, de nem merem, csak hosszú sípszóval tudnám helyettesíteni a szavait, mert elalélt tőle a lelkem és majdnem a székről is leesett, hogy ez mennyire állat kaja. Marhajó valóban!

Hozzávalók:

1 kg marhahús kb. 2 x 2 centis kockákra vágva (én felsálból készítettem)

15 dkg szalonna (ezt én kihagytam)

20 dkg barna csiperke gomba (másfajta is jó)

20 dkg gyöngyhagyma(savanyítottat használtam)

1 db vöröshagyma

1 db nagyobb répa

fél zeller (elhagyható)

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál paradicsompüré

3 deci száraz vörösbor

3 deci marhahús alaplé (én zöldségalaplét használtam)

4 db kakukkfűág vagy 1 teáskanál szárított

2 db babérlevél

2 ek tönkölyliszt (v más)

só bors

1 evőkanál vaj

mangalicazsír vagy a lepirított szalonnából megmaradt zsíradék

Köretnek: főtt krumpli, édesburgonya vagy zöldborsó ízlés szerint

Elkészítés:

Ha szalonnával készítitek, akkor először azt kell lepirítani, majd a pörcöket félretenni és a visszamaradt zsíradékon indítani a húst.

Mivel szalonnám nem volt, a húst 3 részletben lepirítottam nagy lángon kb. 1 evőkanál mangalicazsíron, kb. 5 perc alatt adagonként. Azért nem egyszerre, mert akkor párolódni kezdenek és nem pirul barnára a külseje. Kiszedtem a minden oldalon megpirult húskockákat, majd jött a következő adag. Mikor ez elkészült ugyanezt megtettem a felszeletelt vöröshagymával és a felkarikázott répával,  zellerrel is.

A húst és a zöldségeket egy nagy jénaiba tettem, rászórtam 1 evőkanál tönkölylisztet, kicsit összeráztam és 225 fokos sütőbe toltam 4 percre, hogy a liszt rápiruljon a külsejére, kivettem ismét szórtam hozzá 1 evőkanál lisztet majd ismét visszatettem 4 percre, ezután kivettem, hozzáöntöttem a bort és az alaplevet, a paradicsompürét, belereszeltem a fokhagymákat, megszórtam a fűszerekkel és visszatoltam a sütőbe, aminek a hőfokát 150 fokra csökkentettem, a tálat pedig az alsó rácsra helyeztem és rátettem a tetejét. 3,5-4 óra a sütési ideje, mivel kisebb kockákra vágtam a húst, ezért nekem 3,5 alatt elkészült, de óránként ránéztem és kóstoltam.

Az utolsó fél órában megpirítottam a gombát  egy kevés vajon, majd félretettem és a félbevágott gyöngyhagymákat is átforgattam pár perc alatt ugyanígy. Kivettem a húst, belekevertem a gombát és a hagymát, itt adjátok hozzá a szalonnapörcöket is. Kb. 10 percre visszadugtam még a sütőbe, hogy az utólag hozzáadott zöldségek is átvegyék az ízeket. Ezalatt megfőztem az édeskrumplit és tálalható is az étel, némi friss kakukkfűvel megszórva. Nem kell megijedni, ha túl hígnak tűnik a szaft, az majd ahogy hűl, besűrűsödik. Tipikusan az a kaja, ami másnap még finomabb!

Forrás: http://www.azeletnaposoldala.hu/2012/01/boeuf-bourguignon-burgundi-marharagu.html

 

Csicseriborsólisztes taco

A csicseriborsó is örök szerelem lett nálam a konyhában most már biztos. Nincs hét nélküle, vagy krém, vagy egészben salátába vagy lepény formájában, de az asztalra kerül. Utóbbinak köszönhetően lett belőle most taco, vagyis kisebb és vékonyabb lepények, amiket bármivel tölthettek kedv szerint és ehetitek lazán kézzel, de egy vendégváró tálon is jól fog mutatni több zöldséggel és kencével együtt kipakolva.

A taco kis lepény, a mexikói konyhából szerintem sokan ismeritek, csak úgy, mint a tortillát, fajitast, melyeket nagyobb méretűre sütnek. Eredetileg kukoricalisztből készülnek, a töltelék bármilyen lehet, húsos, halas, a sok zöldség alap, mellé pedig babpüré vagy quacamole vagyis avokádókrém dukál. Én viszont most utóbbi kencék helyett vega majonézt készítettem hozzá, ami tulajdonképpen egy napraforgómag krém. Érdemes kipróbálni, mert nagyon egyszerű és semmi extra hozzávalót nem kell beszerezni hozzá.

A töltelék meg mi más lenne október derekán, mint sütőtök, nem gondoltam, hogy passzol a káposztával, de jelentem passzol. Még jobb hír, hogy a húsimádók is szeretik, A férfi az én konyhámban sokszor kap ilyet vacsorára hétköznap, sőt már magától is nekiáll ilyen lepényeket gyártani mikor rájön, hogy nem vicceltem, mikor azt mondtam, hogy nincs hús a hűtőben, sem a környékén, éljen a húsmentes nap!

Hozzávalók:

Tacohoz:

kb. 8 evőkanál csicseriborsóliszt

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható)

víz

só, bors

kókuszolaj

Töltelékhez:

fél sütőtök

fél lilakáposzta

nagy csipet római kömény

só, bors

kókuszolaj

Vega majonéz recept ITT!

A taccohoz a hozzávalókat összekevertem, először a lisztben a fűszereket, majd lassan öntöttem hozzá a vizet simára kevertem, ha nagyon sűrű volt, még egy picit öntöttem hozzá. Sűrű, de folyós palacsintatészta állagú legyen. Ha túl folyós akkor kell még bele lisztet szórni.

A tököt felkockáztam, a lilakáposztát felcsíkoztam és kevés kókuszolajjal meglocsolva 200 fokos sütőbe toltam őket egy tepsin és kb. 20 perc alatt megsütöttem, majd kivettem, fűszereztem őket. Nem muszáj sütőben sütni a zöldségeket, serpenyőben is tökéletes, de én beleszerettem a sütőmbe és kényelmes is ez a megoldás.

Egy serpenyőben kókuszolajat forrósítottam és fél evőkanálnyi adagokban kisütöttem a taccókat, majd megtöltöttem a tökkel és a káposztával és kanalaztam bele a vega majonézből.

 

 

Rozmaringos karfiolos csirkeleves

Ha vágytok egy könnyű ételre, ami felmelegít és jobb kedvre derít, akkor ő egy jó megoldás lehet itt!

Egyszerű leves, és az igazi húsleveshez képest gyorsan is elkészül, viszont az ízén abszolút nem az érződik, hogy csak, úgy össze lenne dobva. Nagyon ízlett tényleg, nekem is, A férfinak is, mivel volt benne hús is, így már egy szimpla leves is ételnek mondható szerinte is… Amúgy nagyon egyszerűen készíthettek több zöldséggel húsmentes verziót is, akár gombával is.

Viszont ha már hús, akkor szerintem jobb lenne bele a combfilé, az picit zsírosabb, több ízt tesz hozzá, de nekem most csak csirkemell volt itthon. Az a típusú étel, ami 2 nap múlva még finomabb és jólesik elkanalazni egy nagyobb bögréből is, csak úgy a tévé előtt.

Hogy miért sütöttem meg a karfiolt előtte? Mert úgy még finomabb lesz az íze, de természetesen ezt a lépést kihagyhatjátok, ha úgy tetszik. A póréhagyma pedig új kedvenc lett, régen valahogy kevesebbet használtam, de mostanában rákattantam, mert nem annyira erős az íze, mint a vöröshagymának, szép a színe, mutatós, egy csomó ételbe passzol. És amikor a levesben találkozik az olvadozó parmezánnal….

Hozzávalók 4 főre:

1 db csirkemellfilé vagy 2 csirkecomb filé(jó a csontos is)

1 fej karfiol

fél póréhagyma

1 duci  gerezd fokhagyma

pár szál petrzselyem

10 dkg parmezán

1 teáskanál szárított zöldségkeverék

2 szál rozmaring ág vagy 1 teáskanál szárított

só, bors

kókuszolaj

A karfiolt rózsáira szedtem és kevés kókuszolajjal meglocsolva 200 fokos sütőbe toltam kb. 15 percre, míg kicsit megpirult.

Ezalatt a póréhagymát felkarikáztam, kókuszolajon megpároltam, hozzáadtam a felkockázott csirkemellet, ezt is lepirítottam kicsit, majd ment hozzá az aprított fokhagyma és rozmaring, a karfiol, só, bors, majd felöntöttem bő  1 liter forró vízzel, amiben előtte elkevertem a szárított zöldségkeveréket. (Nálam ez a leveskocka.)

Hagytam őket együtt rotyogni kb. 20 percig, majd elzártam a gázt. Tálaláskor szórtam rá friss petrezselymet és reszelt parmezánt.

Póréhagymás almás kence

Nem lehet megunni a zöldségkrémeket, sosem készül két egyforma, mégis mindig finomak.

Ezt a verziót hirtelen felindulásból készítettem. Történt ugyanis, hogy véletlenül a kezembe került egy fantasztikusan igényes női magazin, már ingyen osztogatja a postás, annyira jó.  Ezeket általában így tovább is hajítom a kuka irányába érdeklődés hiányában, esetleg a recepteket lesem meg. Most is így történt felcsillant a szemem, mert két egész oldalt szántak az ilyen kencéknek, gondoltam, biztos tudok még ötletet meríteni én is. A pórés-almáson akadt meg szemem és buzgón olvasni kezdtem a receptet, de mikor megláttam, hogy 3. összetevő az alma és a póré után a leveskocka, na akkor lendítettem meg a kuka irányába végleg az újságot. Leveskocka?? Minek?? Nem hiszem el, hogy nincs otthon még véletlenül se bármilyen más szárított fűszer, de ha nincs is, só és bors tuti van minden háztartásban és az is jobb, mint a műanyag leveskocka, ami arra jó, hogy minden levesnek egyforma ízt adjon és elvegye a friss hozzávalók aromáját.

Miután kidühöngtem magam, belehajtogattam a ridikülömbe egy póréhagymát és hazasétáltam, majd megcsináltam ezt. Annyira belejöttem, hogy rögtön a maradék kelkáposztát is hozzádobtam, ezt kihagyhatjátok ugyan, de nekem így tartalmasabb lett és még zöldebb is. Nem főztem agyon a zöldeket, maradjanak csak roppanósak és így egy kissé darabos rusztikus kence lett a végeredmény, ami tökéletes sós palacsintákhoz, pirítósra, vagy húsok, hal mellé is.

Hozzávalók:

1 v 2 szál póréhagyma

negyed kelkáposzta (elhagyható)

1 db nagyobb zöld alma

2-3 szál kakukkfűág (szárítottból 1 mokkáskanál)

fél csokor petrezselyem

1 mokkáskanál mustár

negyed citrom leve

só, bors

kókuszolaj/olívaolaj

A hagymát kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a felcsíkozott kelt, majd megvártam, míg az is összeesik és kicsit elkezdenek barnulni. Ezután egy mély edénybe tettem őket, fűszereztem, belekanalaztam a mustárt, csorgattam rá citromlevet, hozzáreszeltem az almát is és leturmixoltam botmixerrel. Darabosra hagytam, de ha szeretnétek akkor kanalazhattok hozzá kevés joghurtot és úgy egyszerűbb krémesebbre turmixolni. Üvegbe kanalaztam és hűtőbe tettem, kb. 1 hétig eláll.

Sült répás rizses hús

Most lehet olcsón, érett, zamatos gránátalmához jutni, ne hagyjátok ki a kosárból, ha vásároltok.

Egy szokványos rizses húst is képes feldobni pár piros gyöngyszem, az enyhén savanykás íze jól passzol az édes sült répához. Ez a recept a répától indult amúgy, maradékot mentettem, hiszen jó pár darab árválkodott már egy hete a hűtőben, lereszelni nyersen már nem voltak elég feszesek, viszont sütni tökéletes. A rizs és a hús volt még biztos, aztán megláttam a boltban a gyönyörű gránátalmát 200 Ft-ért, ami néha becsapós, hiszen, ha kívül nem elég piros, akkor valszeg a magjai is sápadt arcúak belül. De ez most nem így történt, hiszen lédús, magokkal teli példányhoz jutottam. Ősszel és télen nagyon hiányoznak nekem a piros bogyós gyümölcsök és a gránátalma kárpótol egy kicsit, arról nem beszélve, hogy sok c-vitamin van benne. Ja és a lényeg, továbbra se féljetek a megpucolásától. Félbevágom, mosogató tálca felett egy tálba kicsit megnyomkodom, mint a citromot és kifordítom óvatosan, ilyenkor szét is törik, de a magokat pár pillanat alatt kézzel is le lehet fejteni a fehér húsról. Nekem a fakanállal ütögetős módszer nem vált be, nem jön ki rendesen az összes mag, de jó eséllyel kaphatunk viszont piros pöttyös falat vagy csempét…

Darált hús helyett a felkockázott csirke- vagy pulykamell is tökéletes, de szerintem ebben az ételben direkt finom az apró pirított hús. Ha vega verziót szeretnétek, akkor én biztos a csicseriborsót választanám a hús helyett vagy a padlizsánt, utóbbi különösen jól passzol a gránátalmához, főleg egy kis joghurttal meglöttyintve. Jó kis tartalmas hétköznapi kaja, amit mindenki kedvére lehet szabni pikk-pakk.

Hozzávalók 3-4 adaghoz:

fél kg darált pulyka v csirke

6 közepes répa

1 db gránátalma

3 deci rizs

1 fej vöröshagyma

só, bors

negyed citrom leve

kókuszolaj

A répát felkarikáztam és kb. egy kis kanál kókuszolajat belemasszírozva, 200 fokos sütőbe toltam, kb. 20 perc alatt megsült.

A rizst közben dupla vízben megfőztem, sóztam, borsoztam, amíg főtt, megpároltam a felkockázott hagymát, hozzáadtam a húst, fehéredésig pirítottam, majd sóztam, borsoztam és lefedve főni hagytam, kb. 20 percig, míg minden átpuhult. Ezután hozzákevertem a húshoz a rizst és a répát, majd tálalásnál megszórtam gránátalmával.

Gluténmentes mogyorótorta

Ha szeretitek a tiramisut, akkor ezt a tortát is imádni fogjátok! Legalábbis az ízvilág és a textúrája engem arra emlékeztet.

Olajbogyó blogon találtam amúgy a receptre és nagyon megörültem neki, mert olyan tortát szerettem volna, aminek a tésztájában is mogyoró van, sőt csak az van, liszt nélkül. Csináltam már hasonlót, hiszen az én szülinapi tortám az utóbbi években a Szatmári almás máktorta, aminek a tortalapjai ugyanezen az elven működnek, vagyis darált mák és tojás kerül a tésztába.

Kicsit macerásnak tűnhet a lapokat megsütni, de nem vészes a mutatvány, célszerű kimérni a masszát aztán 5 felé osztani, legalábbis én szemértékkel tuti nem tudtam volna egyformákat sütni, de lehet ti ügyesebbek vagytok. A krémhez meg csak egy jó habverő kell, ami jelen esetben az én kezem volt. A cappuccinoporral nem biztos, hogy mindenki megbarátkozik, de helyette szerintem simán lehet pótolni darált mogyoróval azt is, és akkor még mogyisabb a végeredmény, a likőrt pedig pici espressóval kiváltani és akkor alkoholmentes is lesz, ha pedig kávémenteset is szeretnétek akkor ugyanennyi narancslé tökéletes és akkor tuti gyerekbarát is lesz a tortánk.

Hozzávalók:

14 dkg darált törökmogyoró

16 dkg eritrol (nálam kb. 12 dkg elég volt)

1 tk sütőpor

6 db tojás

csipet só

Krémhez:

5 deci habtejszín

2 evőkanál kakaós cappuccinopor

1 teáskanál mandulalikőr

Díszítéshez:

5 dkg darált törökmogyoró

5 dkg egész törökmogyoró

1 dl habtejszín

Elkészítése:

A tojásokat szétválasztottam, a sárgáját habosra kevertem a cukor 3/4-ével. A mogyorólisztben elkevertem a sütőport, csipet sót, a tojásfehérjét kemény habbá vertem a cukor negyedével. A fehérjébe beleöntöttem a cukros tojássárgás keveréket, és óvatosan alulról keverve,  hogy a hab ne törjön összekevertem, majd hozzászórtam a lisztet és ugyanígy, alulról felfelé forgatva azt is belekevertem.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, majd egy sütőpapíron körberajzoltam egy 22 cm-es tortaformát 5ször, kivágtam őket és sütőlemezekre tettem őket. A tésztát lemértem, elosztottam öttel és kiadagoltam a sütőpapírokra, majd egyenletesen elkentem. Érdemes a papír alját nagyon vékonyan kókuszolajjal vagy vajjal kikenni, úgy még könnyebben le fog jönni róla a papír, ha megsült.

3 sütőlemezem volt, ennyit toltam be egyszerre a sütőbe kb. 10-12 perc alatt sülnek meg, figyelni kell rájuk, mikor elkezd barnulni a tetejük ki lehet őket venni hűlni. Én a tepsiről a papír szélét megcsípve egy tányérra húztam őket majd egy másik tányért ráborítottam és megfordítottam őket, így húztam le róla aztán a sütőpapírt.

A krémhez felvertem a tejszínt, majd belekevertem a cappuccinoport és a likőrt. Egy tortalapot megkentem a krém ötödével majd ráhelyeztem a következő lapot és így tovább, míg el nem fogyott, a végén pedig az oldalát is bekentem krémmel, megszórtam a darált mogyoróval, a felvert habot habzsákból rányomtam körben, majd egész mogyoróval díszítettem, majd egy éjszakát állt a hűtőben.

Forrás: http://vargaani.blogspot.hu/2014/04/mogyorolisztes-capuccino-torta.html

Szezámos halrudacskák sült brokkolival és édesburgonyával

Nekem ilyen az igazi halrudacska! Na jó, kis túlzással rudacska, hol rombusz, hol trapéz, dehát igazi halból mértani pontossággal hasábokat vágni csak Iglo bácsi tud. De én nem azokon a vizeken halászok…

Szerintem az egyik legjobb rántott halas recept, amit eddig készítettem, a szezámmag nagyon jó ötlet, ahogy ropogósra pirul a külsején, és senki nem mondaná meg azt sem, hogy nem hagyományos liszttel van panírozva, hiszen a rizslisztnek elég semleges az íze. Úgyhogy használjátok bátran ilyen célra is!

Amellett, hogy rántott hal ehetnékem volt a célok között szerepelt egyszerűen elkészíteni, hiszen hét közben esténként nincs időm a tűzhely mellett álldogálni túl gyakran, úgyhogy csak arra vágytam most is, hogy míg én teszek-veszek a kaja elkészül a sütőben. A sütőben sütésnél mindig hallom kifogásként, hogy nem lesz olyan ropogós, mint ha olajban sülne. Hát pedig de, ez esetben meg nem is volt kérdés, mert a szezámmag alapból ropog. Lehet persze olajban sütni, de én tartanék attól, hogy a szezámmag szénné ég a külsején.

Kivételesen semmilyen extra fűszert nem használtam, csak sót és tarkaborsot, mert a halra felesleges ennél több, a zöldségeknek meg tisztán szerettem volna érezni most az ízét. Jó cucc, egyetek sok halat!

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4-5 szelet tőkehal

10 evőkanál rizsliszt (zabliszt v tönkölyliszt is jó)

2 db tojás

1-1,5 deci víz (sűrű palacsintatészta állagú legyen)

só, tarkabors

15 dkg szezámmag

fél citrom

kókuszolaj v olívaolaj

Körethez:

4 db közepes édesburgonya

1 cs (45 dkg) mirelit brokkoli

só, tarkabors

kókuszolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam, egy sütőpapírral borított tepsire tettem, a brokkolival együtt. Kicsit meglocsoltam kókuszolajjal, majd 180 fokos sütőbe toltam és megsütöttem.

Ezalatt kikevertem a hal panírját, tojásokat, a rizslisztet, sót, borsot, vizet. A halat kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágtam, mindkét oldalukat sóztam, borsoztam, beleforgattam a sűrű masszába, majd a szezámmagban és mikor a zöldségek elkészültek, azok helyére tettem őket a tepsire, de előtte vékonyan bekentem a sütőpapírt kókuszolajjal, különben odaragad. A tetejükre is csorgattam vékonyan egy keveset, majd visszatolta a sütőbe őket és 25 perc alatt megsültek. Akkor jó, mikor  a szezámmag elkezd megpirulni. Tálalásnál citromlevet csorgattam rájuk.

Gombás padlizsános quinoa

Nem szép, viszont finom! Ez nem túl jó bevezető, de tényleg érdemes a quinoával is próbálkozni köretként, illetve hasonló zöldséges egytálételeket lehet rittyenteni véle szürke hétköznapokon.

Nem sokszor használom én sem a quinoát, ezért is vettem most vöröset, mert azt még nem próbáltam. Picit olcsóbb volt, mint a fehér, viszont karakteresebb az íze. Ugyanolyan gyorsan megfő, mint a hajdina, magas a fehérjetartalma, sok benne a vas és a magnézium, viszont nem túl kalóriadús ez a Dél-Amerikában őshonos gluténmentes “álgabona”. Asszem életemben most először főztem laskagombát is, amiből a Zanyukám szokott pörköltet csinálni, de így pirítva is teljesen jó, és remek húspótlónak bizonyult, mikor a fülemen jött már ki a “gyúróscsirke”, hiszen ez a gomba kicsit húsosabb, mint a csiperke. Jó sok kakukkfű és egy nagy facsarás citromlé pedig nagyot lendített a földes ízű hozzávalókon, de amúgy más kedvenc fűszert, oregánót, bazsalikomot is tehettek bele. A kelkáposzta funkciója mindössze annyi, hogy szerettem volna még valami friss, üde, ropogós cuccot is beletenni és ezt a zöldséget nagyon szeretem, de csak nyersen, salátába, így itt is megállta a helyét, de ez akár el is hagyható, helyette petrezselyem, ruccola, vagy más zöld is tökéletes.

A maradék quinoából amúgy főztem reggelire kását gyümölccsel, mert, hogy erre is jó. Hát azt nem mondom, hogy nagy sikert arattam vele A férfinél, mikor nem zabot, hanem ezt toltam elé. Már a vacsoránál is furán méregette ezt a  kinézetre kicsit a kaviárra hasonlító izét, de aztán tényleg győzött az íze és letolta még másnap ebédre is, viszont a reggeleinknek úgy tűnik nem lesz főszereplője. Bár kókusztejben megfőzve talán el tudom adni ezt is neki…

Hozzávalók:

fél kg laskagomba

2 kicsi padlizsán

negyed kelkáposzta

fél póréhagyma v vöröshagyma

20 dkg quinoa

2-3 kakukkfűág v 1 tk szárított

fél citrom leve

só, bors

kókuszolaj, olívaolaj

A quinoát 2,5-szeres mennyiségű vízben megfőztem, sóztam, borsoztam, lefedtem, állni hagytam.

A hagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a felkockázott padlizsánt, majd összedaraboltam a gombát és hozzászórtam azt is, sóztam, borsoztam, megszórtam a kakukkfűvel bőven, majd lefedve hagytam, hogy átpuhuljanak és a gomba elfője a levét, ezután hozzaádtam a quinoát, csorgattam hozzá citromlevet, majd tálaláskor szórtam még rá friss kakukkfüvet és pici olívaolajat. Melegen, langyosan, de hidegen is finom!

 

Cukkinis sütőtökkrémleves

Elkészült az idei ősz első sütőtökkrémlevese a konyhámban, rögtön akkora adaggal sikerült gyártani, hogy 1 hétig ettük, de ezt abszolút nem bántuk.

Sikerült megvennem a piac legnagyobb sütőtökét, nagyon jó ötlet volt, pláne, hogy a vásárlás elején tettem ezt, tehát 3 kg súllyal sétálgattam tovább aztán persze ez mindig nőtt, így rögtön le tudtam az aznapi köredzést is. Na jó, csak a bemelegítés részét.

Annyi sütőtökös leves van már a blogon, hogy törtem is a fejem, mivel dobjam fel most a levest, hogy más legyen. Aztán benéztem a hűtőbe és visszakacsintott egy szép nagy sárga cukkini, úgyhogy probléma megoldva. A cukkini semleges íze persze sokat nem teker rajta ízben, viszont néhány más hozzávalót ki lehet iktatni akár általa. A legtöbb helyen még mindig azt látom, hogy a krémlevesek agyon vannak lisztezve, meg krumpli is kerül bele és szerintem ezek feleslegesek, mert elveszik a fő hozzávalók igazi aromáit. Pláne ha még egy nagy adag tejszín is kerül hozzá.

Szóval a cukkini pont ezeket a dolgokat helyettesítette most kicsit, hiszen magas a nedvességtartalma, viszont dúsította is a levest, ugyanakkor enyhén tompította a sütőtök édességét, de mégse mondta volna meg senki, hogy ebben cukkini van. Na, értitek, mit szeretnék mondani. Akárhogy is, a sütőtök-krémlevesből nem lehet keveset főzni, ráadásul, ha nincs benne tejes cucc hosszabb ideig eláll. Kedvetek szerint szórjatok rá magokat vagy sajtot, vagy szimplán öntsétek forrón bögrébe és kortyoljátok el egy hűvös őszi estén!

Hozzávalók:

kb. fél kg sült tök

1 nagy méretű cukkini fele v 1 kisebb

1 nagy fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

fél mokkáskanál őrölt koriander

1 mokkáskanál őrölt fahéj

csipet chilipor

só, bors

Tetejére: magok, pár csepp kókusztej v tejszín, sajt ízés szerint

A tököt 200 fokos sütőben darabokra vágva megsütöttem. Utána egy lábosban kevés kókuszolajon megpároltam a vöröshagymát, majd hozzáadtam a kockára vágott cukkinit, a tökhúst, fűszereket, és felöntöttem kb. 1 liter vízzel az egészet, majd összefőztem, itt reszeltem bele a fokhagymákat, végül botmixerrel pürésítettem az egészet. Tálalásnál öntöttem bele egy pici kókusztejet, és pirított magokat szórtam rá.

Delux csirkesaláta

Kineveztem a saláták  királynőjének ezt a gyönyörűséget, ez is kétszer készült egy héten belül. Aki azt állítja nem lehet jól lakni salátával, és a saláta uncsi, hát kóstolja meg ezt!

Úgy vagyok most ezzel, hogy meg tudnám enni szinte minden nap, annyira jó a zeller, dió, körte kombó, akár hús nélkül is, de a mustáros pórés pirított csirke pedig különösen élvezetessé teszi. Kicsit olyan, mint a Cézár saláta, persze abban nincs ennyiféle alapanyag, de az összhatás hasonló. Azért is szerettem volna megosztani ezt a salit, mert döbbenetes, hogy saláta néven miket bírnak feltálalni az éttermek, főleg szegény Cézárt teszik tönkre legtöbbször. Tisztelet a kivételnek persze, de nagyon ritkán lehet igazán finomat rendelni, aminek köze is van az eredetihez vagy egyáltalán az élvezetes saláta fogalmához.

Pár hónapja futottam bele egy “gyönyörűségbe”, pedig amúgy kb. 5 évente merek ilyesmit rendelni, most gondoltam esélyt adok egy jónak titulált étterem saláta kínálatának. Nagy izgalommal, de főleg korgó gyomorral vártam a salátámat, majd megjelent a pincér a távolban kezében egy hatalmas tányérral, messziről kiszúrtam a kupac sajtot a tetején, gondoltam valaki jó nagy adag bolognait rendelt…. Csak az volt a baj, hogy elém rakta le a tányért és nem tévedésből. Szóval kaptam egy kupac zöld salátát fél kg trappista sajttal megszórva, és hogy tutira menjenek tönkre vágták még az egészet egy tubus majonézzel is, ami alól ki sem látszott a többi hozzávaló, ami persze elsősorban kenyérkocka volt. Hát köszi ilyen áron nem kell nagy adag étel, inkább legyen kisebb, de az tényleg az legyen aminek hívják, vagy írják rá le egyszerűen a hülye vendégnek, hogy sajtos majonézes kenyérsaláta és tuti biztos, hogy így is lesz aki meg fogja venni, mert ő erre vágyik. Én viszont nem, és inkább maradok az otthoni verzióknál, abban csalódni nem fogok!

Ha csak egyféle zellerrel készítitek az is jó lesz, alapvetően csak zellergumót szoktam ehhez használni, de most nagyon szép szárzeller jött velem szembe, úgyhogy ment bele az is. Isteni, laktató, ropogós, egyetek salátát otthon! Egyre vigyázzatok, hogy ne hagyjátok magára felügyelet nélkül a salit, mert én így tettem miután lefotóztam, s közben betoppant A férfi és már vitte is, én meg csak pislogtam, mint hal a szatyorban…

Hozzávalók 4 nagy adaghoz:

1 egész csirkemell csíkozva

1 fej jégsaláta

1 nagy fej zellergumó

1 csomag zellerszál(angolzeller)

3 db körte

1 póréhagyma fele

10 dkg parmezán

10 dkg dió

2 evőkanál mustár

fél citrom leve

olívaolaj

só, bors

kis csokor petrezselyem (elhagyható)

A póréhagymát vékony karikákra vágtam, kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a csirkecsíkokat, sóztam, borsoztam mikor a hús kifehéredett, majd rákanalaztam a mustárt és lepirítottam kb. 10 perc alatt a húst. A mustárral és kevés olajjal a sütés előtt is bepácolhatjátok, úgy még jobban átveszi az ízét.

Míg a hús sült, a jégsalátát kis darabokra tépkedtem, tányérra tettem, ráreszeltem a zellergumót, a körte felét, a másik felét pedig kockázva adtam hozzá, majd ment hozzá a kis darabokra vágott zellerszár is, a dió (érdemes előtte serpenyőben megpirítani pár perc alatt), csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, majd lazán összeforgattam. A tetejére szórtam a csirkedarabokat, reszelt parmezánt egy kis petrezselymet.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!