Pálmafa Project

Gravlax, a svéd pácolt lazac

Alcím: “Segítség, pasi a konyhában!” Megjegyzés: Isten tartsa meg jó szokását! Mert ez egy fejedelmi halétel, de tényleg. Igen, ezúttal más tollával ékeskedem. Mostanában a blogon “A férfiként” elhíresült egyed, jött, látott, ígért nekem gravlaxot még szerelmünk hajnalán és győzött. Pontosabban inkább én, hiszen elkészült végre 9 hónap után. Nyilván ki kellett érdemelnem, kicsit aggódtam is nem tagadom, mert eddig mindig csak a rántottáig jutottunk (mondjuk az is a kedvencem), és halvány lila dunsztom sem volt, mit kell tennem még a gravlaxért… Deee kanyarodjunk is vissza eme nemes halhoz, a többit meg fantáziátokra a bízom, de tanácsadást nem vállalok…Ha imádjátok a lazacot, mint mi, akkor irány Svédország, legalábbis gondolatban egyenlőre. Ez bizony egy nyers halacska, amit a pác ízesít, tartosít, főzni nem kell, szóval a rántotta tényleg bonyolultabb…

Ami fontos az elkészítésénél, hogy a hal friss legyen, szóval menjetek északra horgászni és versengjetek a medvével. Ha viszont ti sem vagytok ennyire szerencsések, akkor mindenképpen halbolt a megoldás, ahol a jégen csücsülnek a halak, kagylók, rákok, és egyéb tenger- és folyólakók. Nem, a lazac sajnos nem olcsó, akciózni sem nagyon szokták, ezt most tényleg más szemszögből kell nézni. Nem is eszünk minden nap lazacot, ilyet meg pláne, bár most egy hete tulajdonképpen mégis, ugyanis sikerült 3 kg lazaccal hazatérünk a Metroból. Ne kérdezzétek meg, hogy normálisak vagyunk-e…

De legalább a jövő karácsonyi menühöz is elég lesz a mélyhűtőbe nyúlni. Szóval azzal vígasztaljuk magunkat, ha már nyaralni nem megyünk idén, hogy ez így gazdaságos volt. 5000 Ft egyébként kilója a Metroban, piacon 6-7e Ft ugyanez, az éttermekben pedig 3-4e Ft-ért lehet lazacos fogást enni, amiben a halfilé kb. 10 dkg.

A zsákmányunk gyakorlatilag 2 db lazac volt az egyiket feldaraboltuk, és legfagyasztottuk, a másikból lett A férfi keze által a gravlax. Természtesen egy 30 dkg-os filének is bátran álljatok neki. Amúgy egy egész halacska ilyen formában elkészítve, kb. 10 főnek elegendő, ha esetleg egy különleges alkalom tiszeletére akartok villantani ezzel az étellel. Általában előételnek tálalják pirítóssal, vagy valamilyen mustáros, szószokás kencével együtt. Mi egyikre sem vágytunk, szerintük a legjobb a saláta mellé, annyira tiszta és jó zsírokat tartalmaz a lazac, hogy bármilyen nehéz szénhidrát csak elnyomja azt. Persze ez ís ízlés dolga, de ez egy “gyúrós” gravlax lett.

Általában cukor is szerepel a pácban, ezt mi kihagytuk, bár eszembe jutott, ha már cukor, akkor lehet, hogy egy pici mézet legközelebb tennék még hozzá, mikor A férfi nem néz oda, de nádcukrot szoktak használni legtöbbször. Fokhagyma viszont nincs az eredeti receptben, de mi toltuk hozzá rendesen, a citrommal és a kaporral társulva eszméletlen illata volt, van, és még lesz a hűtőnek is legalább egy évig… Ami a citromot illeti, nagy mennyiségű citromhéj kerül hozzá, úgyhogy érdemes kezeletlen héjút választani, az Aldiban például lehet kapni, nem is drágán. Ha nem találtok mégsem, akkor én grapefruitmag kivonatot szoktam egy kisebb tál vízbe csepegteni és abba beáztatni a citromot, majd alaposan átsikálni még egyenként őket, ez az egyik legjobb módszer bármilyen gyümölcs héjának a fertőtlenítésére.

Egy lyukacsos téglalap alkú “ikejás” szűrőtálba tettük pácolás után a halat, mert a hűtőben csücsülés során a víztartalma távozik és kicsöpög a tálcára, amit alá tettünk. Tulajdonképpen ennyi a történt, eldolgozik a halunk magában és pár nap alatt az elkészítője besöpörheti a dícséreteket. A férfi is így tett, most egy darabig rántottát sem kapok szerintem, viszont volt még egy étel, amit megígért nekem az pedig a Wellington bélszín, Ígérem, belehúzok, hogy ne csak 1 év múlva tudjam megosztani veletek annak a receptjét….

Hozzávalók:

1,5 kg lazac

2 nagy csokor kapor

4 citrom reszelt héja (ha lehet biocitrom)

4 evőkanál Himalája só

3 duci gerezd fokhagyma

A lazacot megmostuk, papírtörlővel megtöröltük, a bőre alá nyúlva egy éles kés segítségével lefejtettük róla azt. A kiálló szálkákat egy szemöldök csipesszel vagy egy kés segítségével ki lehet húzni belőle. Nagyon egyszerű, ha végig húzzátok a ujjaitokat a halhúson, érezni, hogy hol áll ki a szálka, nincs sok belőle és jó hosszúak, könnyen kijönnek. A pác alapanyagait összekevertük, majd belemasszíroztuk a lazac mindkét oldalába jó alaposan. Egy tálcára került a lyukacsos tál, majd ebbe a hal, pakoltunk még rá citromszeleteket, nagyjából lefedtük és ment a hűtőbe legalább 4 napra, 2 nap után pedig megfordítottuk. Az 5. napon pedig Isten megteremté a gravlaxot vékonyan fel lett szeletelve és így került vissza tányéron a hűtőbe, innentől számítva 1 hétig biztosan eláll még.

Csirkés barackos töltött cukkini

Spontán recept és mindig ebből sülnek ki a legjobb kaják, ezúttal szó szerint. Ami adott volt hozzá, az a cukkini és maradék sült csirke illetve egy ráérősebb hétvégi nap langyos idővel, amikor nem ver le a víz már a sütő beizzításának a gondolatától is.

Amitől különleges lett ez cukkini az a töltelék. Ehhez mindig kell valami krémes, szaftos cucc, hogy a sütőben töltött idő után se legyen száraz a végeredmény, legalábbis én azt nem szeretem. Úgyhogy általában valamilyen paradicsomszószos muttyot teszek hozzá, a másik opció pedig a tejfölös, joghurtos, tejszínes lötyi, amihez meg nem volt kedvem, mert ilyesmit hébe-hóba eszem csak, és ez pont előtte nap történt meg. A megoldás tehát, ha a cukkini kikapart belseje felhasználásra kerül. Soha nem értettem, mikor tévében láttam hasonló receptet és a zöldség belsejét a kukába hajítják. Miért? Végülis pont a lényeget dobják a szemétbe…

Ezen a vonalon indultam el tehát, hogy a cukkinihús vagy kockázva vagy krém formájában belekerül. Volt otthon szezámmag, amiből pedig szuper tahinit lehet házilag készíteni és mivel van már a blogon ilyen illetve egy továbbgondolt változat is őszibarackkal felturbózvaakkor gondoltam csavarunk még egyet a sztorin és megy hozzá a cukkini is. Mindegyik passzol a csirkéhez és egymást sem ütik, krémes lágy ízük van és mikor megkóstoltam a leturmixolt szezámos barackos cukkinis kencét, fennállt a veszélye, hogy az ebéd nem fog elkészülni a tervezett formában, mert simán elkanalazgatom, mint egy krémlevest. Na, nemsokára ilyen is lesz….hmm.

De addig is, egyetek cukkint így, ha kaptok akkor vegyetek szép napsárgát belőle a piacon vagy még jobb esetben szakítsatok egyet a kert végében!

Hozzávalók 2-3 főre:

egy kisebb méretű egész csirkemellfilé

1 nagy méretű cukkini v 2 kisebb

1,5 deci rizs vagy köles,hajdina

1 db őszibarack

5 dkg szezámmag

pár csepp citromlé

fél deci olívaolaj

só, bors

Tetejére: 10 dkg füstölt sajt

A rizst a szokásos módon dupla mennyiségű, enyhén sós vízben megfőztem. A húst felkockáztam és kevés kókuszolajon, sóval, borssal lepirítottam.

Mivel nagy méretű cukkinim volt, ezért keresztben félbevágtam, majd hosszában mindegyiket még szintén. Kikapartam a húsát egy kanállal, de úgy, hogy kb. fél centi pereme azért maradjon. A húsát félretettem, a cukkinicsónakokat kicsit besóztam, borsoztam, kókuszolajjal nagyon vékonyan bekentem kívül belül.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, és egy tepsire helyeztem a cukkiniket, majd elősütöttem őket kb. 15 perc alatt.

Ezalatt a szezámmagot egy száraz serpenyőben kb. 1 perc alatt megpirítottam, majd ledaráltam, hozzáadtam az olívaolajat, simára kevertem, majd ment hozzá a feldarabolt barack, pár csepp citromlé, és a cukkini kikapart húsa, végül leturmixoltam egy botmixerrel, pár kanállal pedig félretettem a  tálaláshoz.  Ezt is lehet még fűszerezni ízlés szerint, sőt egy gerezd fokhagymát is lehet belereszelni, én ezt most nem tettem. Amúgy a szezámmagnak elég karakteres az íze, szóval plusz fűszer nélkül is tökéletes.

A rizshez kevertem a húst, majd a barackos szezámos krémet, kivettem a sütőből a cukkiniket és belekanalaztam mindegyikbe a tölteléket, a tetejére pedig szórtam még füstölt sajtot és visszatoltam a 180 fokos sütőbe, míg a sajt rá nem olvadt.

Kapros juhtúrós karfiolpizza

A pizza, ami nem is igazi pizza, viszont engem a kenyérlángosra is emlékeztet, pedig ahhoz sincs köze, ráadásul karfiol az alapja, de nincs is karfiolíze, ami jó hír azoknak akik utálják, sőt még gluténmentes is, de főleg baromi finom!Nem állítom határozottan, hogy süssetek ilyet a 38 fokos hőségben, nálam is egy hűvösebb napon készült, mivel érkezett hozzánk egy kosár meglepi egyenesen Erdélyből, -ezúton is köszönet érte-, ami többek között friss juhtúrót is tartalmazott.

Mivel maradék bacon is volt otthon, már össze is pároztam őket, és ha juhtúró, akkor a kapor sem maradhatott ki a buliból.

Van már egy karfiolpizza recept a blogon, de ennek lett most igazán jó a tésztája, az vékonyabb volt, de most csempésztem a karfiol és a tojás mellé pár kanál hajdinalisztet, és ettől lett olyan finom, puha inkább kenyérlángosra hajazó állaga, nagyon enyhe, nem is igazán felismerhető karfiol ízzel. És utóbbi itt most nem probléma, hiszen domináljon csak a feltét bátran.

Brokkolival is működik amúgy ez a pizzarecept, egy a lényeg, próbáljátok ki, mert addig úgy sem hiszitek el, hogy mennyire jó!

Hozzávalók egy kb. 30 cm átmérőjű pizzához:

2 fej karfiol

2 db tojás

4 evőkanál hajdinaliszt (helyette zabliszt, vagy rizsliszt, maglisztek is jók)

só, bors

1 teáskanál bazsalikom

Feltéthez:

20 dkg juhtúró

1 nagy doboz kefir

2 szál újhagyma vagy 1 kisebb fej lilahagyma vagy 2 gerezd fokhagyma

bors

4-6 szelet bacon

1-2 db paradicsom

A sütőt előmelegítettem 200 fokra.

A karfiolt megmostam, rózsáira szedtem és egy sima darálógépben ledaráltam. Ehelyett van, hogy reszelem is, a reszelő kis lyukú oldalán. Ezután hozzákevertem a felvert tojást, fűszereket, hajdinalisztet.

A juhtúrót elkevertem a kefirrel, a felkarikázott újhagymával, kaporral, borsoztam, sót csak egy nagyon picit tettem hozzá, mert a juhtúró már az volt. A bacont kisebb darabokra vágtam.

A karfiolos masszát egy kókuszolajjal vékonyan megkent gáztepsire öntöttem, szétterítettem köralakban, kb. fél centi vastagságú legyen. Betoltam a sütőbe kb. 10 percre, míg a teteje is elkezdett már szilárdulni, aztán kivettem és rákentem a juhtúrós keveréket, végül ráhelyeztem a bacont és a paradicsomszeleteket is. Visszatoltam a sütőbe 180 fokra és addig sütöttem, míg a bacon is megpirult a tetején és a juhtúrós kefires kence sem volt már folyós. Ha nagyon pirulna a pizza alja, kicsit vissza kell venni a hőfokból.

 

Málnafagyi

Éljen a házi fagyi, mert sokkal finomabb, mint a legtöbb cukrászdában kapható. Egyszerű elkészíteni, tényleg gyümölcsíze van, mellékíz nélkül, és nincs benne egy tonna cukor sem.

Újabban eritritet használok édesítésre, amitől sokan megijednek, pedig nem kell. Ez egy természetes cukoralkohol, ami a gyümölcsökben, zöldségekben is megtalálható illetve az erjesztett ételekben. Eritrithol más néven, a kalóriaértéke kb. 20kcal/100gr, nem befolyásolja az inzulinszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, sőt a candida diétások is, mivel megakadályozza a gombák szaporodását, ellentétben a hagyományos kristálycukorral, ami viszont remek táptalaja azoknak. Ízre nekem teljesen olyan, mint a xilit, szóval nem érzek mellékízt és hashajtó hatást sem.., amit szintén megemlítenek az édesítők hátulütőjeként. Nyilván nem merőkanállal merem a süteményekbe, én már amúgy is felezem vagy harmadolom mindenhol a cukormennyiségeket, és érdekes módon még a legédesebb szájúak sem veszik ezt észre, valószínűleg akkor tényleg elég egy tálca sütihez 20-30 dkg cukor helyett csak 10…

Na, ez volt itt a “tudomány”, de a fagyi fontosabb. Kókusztejes, mert a málnával az isteni, ha pedig laktózérzékenyek vagytok akkor természetesen a görög joghurtot is lehet vele helyettesíteni, amit én viszont tettem bele, mert az igazi görög verzió, amiben megáll a kanál, az jót tesz a fagyinak. Ezt én piacon veszem kimérve, ha viszont hiperszuperbe tévedek akkor a Bakoma szerintem a legjobb ehhez. De, ha egyiket sem kaptok a mascarpone is jó ám! A kókusztejszínt rendszeresen használom, felverni még nem próbáltam, de azt olvastam, hogy mélyhűtés után ez megtehető. Hát jelentem nem… Vagy én vagyok béna, vagy a habverő, de hogy őszinte legyek elengedtem ezt a problémát, felhabosítottam kicsit, aztán ment a málnához, isteni ez így is.

Ha nincs menta és citromfű, pár csepp citromlé is megteszi és mehet a mélyhűtőbe, fogyasztás előtt viszont kell neki egy 20 perc a pulton, hogy krémesebbre olvadjon. Mondjuk nagy volt a kísértés, hogy én ezt fagyasztás előtt csak úgy egy nagy kanállal elfalatozzam….

Hozzávalók kb. 3 pohárhoz:

10 dkg málna

10 dkg sűrű natúr görög joghurt

1 deci kókusztejszín (v sima habtejszín)

2 evőkanál eritrit

5-5 db menta és citromfűlevél

A kókusztejszínt betettem a mélyhűtőbe fél órára. A habtejszín elég, ha a sima hűtőben van. A málnát a joghurttal és a cukorral egy botmixer segítségével leturmixoltam, a mentát és a citromfüvet apróra vágtam és ezt is belekevertem. Kivettem a kókusztejszínt, egy habverővel felhabosítottam és ezt is a málnás joghurthoz kevertem, majd a fagyasztóba tettem és fél óránként még 2szer kivettem és botmixerrel átmentem rajta, majd lefagyasztottam, tálalás előtt kb. 20 perccel a pultra tettem olvadozni.

 

Barackos tofus nyári saláta

Nálam ilyen egy hétköznapi vacsora, természetesen nem mindig tofuval, azt azért nem túl gyakran eszem, de a sok zöldség az adott, aztán vagy mozzarella, vagy tojás, vagy hal vagy csirke kerül rá, vagy egy kisebb marék dió.

Rohanósabb napokon ez a legegyszerűbb, ha rám tör az éhség a lakásba beesvén, és meleg van, nincs kedvem a tűzhely mellett állni és az amúgy viszonylag hűvös lakásban feltolni a hőfokot, úgyhogy max. 5 percre vagyok hajlandó a gázt belobbantani ilyenkor.

Még hogy a saláták unalmasak…kóstoljátok meg ezt, imádnivaló és laktató is, de ha mégsem eléggé, akkor A férfinak például én egy adag rizstésztát szoktam még “főzni” mellé vagyis leforrázok egy nagy maréknyit és 5 perc múlva leszűröm, majd összekeverem a salátával, így ebédre is tökéletes megoldás. Finom és zsenge céklát kapni ilyenkor a piacon, sajnos hiperszuperekben ehhez ritkán jutok hozzá, oda valahogy szinte mindig csak a nagyobb és fonnyadtabb példányok jutnak el, azokból én sem szeretek nyersen salátát csinálni. Egyébként zellert is lehetne még használni, ízlés kérdése.

A szójaszósztól ugyebár kínai jellege van, így már a gyors kajáldák kínálata sem fog hiányozni, ráadásul ez így olcsóbb frissebb és nincs tele tömve cukorral. Salátát enni menő!

Hozzávalók adagonként:

1/3 zacskó tofu kockázva

1 kis fej cékla

1 db sárgarépa

1 db őszibarack

1 szál újhagyma

pár csepp citromlé

1 teáskanál szójaszósz

só, bors

kókuszolaj

pár csepp olívaolaj a tetejére

friss petrezselyem

A céklát, répát lereszeltem, hozzáadtam a felkarikázott hagymát, sóztam, borsoztam, meglocsoltam olívaolajjal és petrezselyemmel. Rászeltem az őszibarackot is.

Egy serpenyőben egy kiskanál kókuszolajon pár perc alatt nagy lángon megpirítottam a felkockázott tofut az összes oldalán szép arany barnára, majd löttyintettem rá kb. egy teáskanál szójaszót, átforgattam és el is zártam a gázt alatta. Rászórtam a tofut a salátára és ehető. Frissen a legjobb!

 

Cukkinis csicseriborsós lecsó

Csapjunk a lecsóba, mert idén el vagyok maradva kissé ezen a téren. Mondjuk nem tartom magam egy nagy lecsó rajongónak, de jó kaja az tény, egyszerű, gyors, minden rotyog a fazékban és tényleg nem csak paprikával és paradicsommal érdemes készíteni, hanem jöhet a cukkini és padlizsán lazán franciásan vagy  akár csicseriborsó is.

Utóbbi talán szokatlan összetevő ebben az ételben, és majd jól a fejemre olvassák, hogy mit keres a csicseri a lecsóban??? De ez engem egyrészt nem zavar, másrészt meg nagyon finom és számomra ez így lett most laktató. Kenyeret nem eszek mellé, az üres szénhidrát, és egymagában pedig egy óra múlva éhes leszek az “alap” lecsótól, így viszont egész délután kitart az ebédem. Van benne még egy “varázslat”, a tojáshoz kevert kurkuma, ez nem kötelező viszont mostanában rákattantam, és a rántottához is keverek egy csipettel.

Az egész étel amúgy baconnel indul, ami nálam szintén ritka, de most ezt kívántam, nem sokat tettem bele, nem lett zsíros, éppen csak ott az íze. A Férfi is jól lakott vele, az ő adagjához még kevertem pár kocka rozskenyeret, ami olívaolajon pirult előtte. Jó sok petrezselyem, hogy valami friss zöld is legyen a tetején és már lehet is kanalazni.

Hozzávalók 3 főre:

5 szelet bacon

1 nagy fej vöröshagyma

3 db paprika

3 db paradicsom

1 nagyobb méretű cukkini

15 dkg főtt csicseriborsó

4 db tojás

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható)

só bors

fél csokor petrezselyem a tetejére

A bacont felcsíkoztam és lepirítottam egy serpenyőben. Mivel kevés zsiradék sült ki belőle tettem még hozzá egy pici kókuszolajat, majd rászórtam a felaprított hagymát, mikor üvegesre pirult, ment hozzá feldarabolt paprika és paradicsom. Sóztam, borsoztam, fedő alatt pároltam, kb. fél deci vizet is öntöttem hozzá, hogy szaftosabb legyen a végeredmény. Mikor a paprika és paradicsom majdnem teljesen átpuhult, hozzáadtam a felkockázott cukkinit is, majd a főtt csicseriborsót is, hogy az is átvegye az ízeket.

A tojásokat felvertem, hozzákevertem a kurkumát és mikor az összes zöldség megpuhult, beleöntöttem a serpenyőbe. Folyamatos keverés mellett pár percig hagytam, hogy a tojás is megfőjön. Ez ízlés dolga, én nem szeretem nagyon taknyosan, inkább tovább főzöm egy kicsit. Végül friss petrezselymet szórtam a tetejére és tálaltam.

Ribizlis zabkeksz

Nyaralós sütire, úti sütire mindig szükség lehet, erre szerintem a zabkeksz az egyik legjobb megoldás, hiszen az alap hozzávalókon kívül mindenki azt tesz bele pluszban, ami jól esik.

Ebben a verzióban nálam nem volt kérdés, hogy kalória azért kell bele és nem volt cél a gluténmentesség sem, így maradt a jól bevált tönkölyliszt és zab kombó, hogy masszív ropogós kekszek szülessenek, ugyanis hajózni, pontosabban vitorlázni indultak a kekszeim ezúttal. Legyűrték a kékszalagot, és szerencsére nem értek célba, mert valahol a Balaton közepén még elfogytak. Jó hír, hogy a hajó viszont célba ért, ezúton is gratula a Principessának!

Gyümölcsös kekszet viszonylag ritkán süt az ember lánya, max. aszalt gyümölcsből, viszont a friss ribizli tökéletes megoldás ehhez! Ez a gyümölcs amúgy is el van hanyagolva szerintem, pedig olcsó is, finom is, tele van vitaminnal és az édes cuccokba kimondottan jól jön a kicsit savanykás íze, annyi leve viszont nincs, hogy eláztassa a kekszet és nagyon jól passzol a fehér csokihoz is. Utóbbi persze lehet étcsoki is, de ki is hagyhatjátok, helyette akár darabolt magokat, diót, mogyorót is használhattok.

Amíg a sütő melegszik, a tészta összeállítható, kezdő konyhatündéreknek is ideális recept, pikk-pakk kész és ehető, vihető, szerethető!

Hozzávalók:

15 dkg zabpehely

10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt

15 dkg puha vaj

1 tojás

10 dkg eritrit v nyírfacukor

fél mokkáskanál szódabikarbóna

csipet só

fahéj

10 dkg ribizli

10 dkg fehér csoki v étcsoki (elhagyható)

A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

A zabpelyhet, a lisztet, a fahéjat, a szódabikarbónát, sót összekevertem egy tálban. A tojást felvertem, habosra kevertem a vajjal és a cukorral, majd hozzáöntöttem a lisztes keverékhez.

Beleszórtam a felaprított csokit és a leszemezett ribizlit, majd kézzel összegyúrtam. Nem baj, ha néhány ribizliszem összenyomódik, még jót is tesz a keksznek.

Nagyobb diónyi gombócokat formáztam a masszából vizes kézzel, mert így nem tapad és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem őket, majd egy kis pohár aljával enyhén kilapítottam őket.

Kb. 15-20 perc alatt megsülnek. Mikor kivettem a sütőből még puhák, de ha kihűl ropogósra keményedik. Üvegben vagy fémdobozban eláll.

Zsályás lazac steak

Remélem nem unjátok még  a lazacot, mert ismét ez sült ki a konyhában egy szép nyári napon. Akkor se lapozzatok tovább, ha unjátok vagy ha nem szeretitek a halat, mert a mellé tálalt avokádós barackos cucc imádnivaló és grillhúsokhoz is ehetitek bátran!

Sosem főztem még friss zsályával, szárítottal is talán egyszer, ez eddig kimaradt. Viszont a szülői ház udvarán szembejött velem egy zsályabokor, ami dísznek van főleg, pedig már a levelei is illatosak és pici olívaolajban megfuttatva ízesíti meg legjobban a húsokat vagy a halat.

A semleges ízű avokádóhoz jól passzol a zamatos barack, ha krémnek készítitek, akkor is érdemes kombinálni a két gyümölcsöt, mert ugyebár az avokádó is az, becsesebb nevén aligátor körte. Az egyik legegészségesebb zsírforrás, hiszen arra nagyon is szükség van, a lazac pedig szintén elmondhatja ezt magáról. Minden nap megenném!

Hozzávalók 3 főre:

3 szelet lazacfilé

só, bors

8-10 db zsályalevél

olívaolaj

pár csepp citromlé

Salsához:

3 keményebb húsú őszibarack

1 puha, de még szeletelhető avokádó

1 teáskanál frissen facsart citromlé

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

A barackot kimagoztam és felkockáztam, az avokádó húsát szintén, belereszeltem a gyömbért és a fokhagymát, meglocsoltam citromlével, fűszereztem és állni hagytam, míg a lazac elkészült.

A zsályát kisebb darabokra tépkedtem, majd kevés olívaolajban megfuttattam és félretettem egy kis üvegben. Ezután a lazacot sóztam, borsoztam szintén pici olívaolajon (kókuszolaj is jó) mindkét felét kb. 3-3 perc alatt megsütöttem, majd tányérra tettem citromlével meglocsoltam.

 

Gluténmentes máktorta

Ezt a tortát 4 éve tettem fel a blogra és most eszembe jutott, hogy ismét meg kellene sütni, új fotót feltenni, stb., de főleg azért mert nagyon finom és egyébként is mákos cuccra vágytam. Különben is felháborító, hogy mióta blogok írok gyakorlatilag alig eszem ugyanazt azt a kaját kétszer. És nem azért ám, mert ehetetlenek lettek a receptek…

Ez a torta, ha jól emlékszem eredetileg is mascarponés gránátalmás máktorta néven futott és valahol Hegyi Barbara oldalán bukkantam rá. Nagyon egyszerű, az egyik legjobb tulajdonsága a sütinek, hogy nincs benne liszt, csak mák és akár krémsajtot, akár tejszínhabot, akár görög joghurtot kanalaztok rá, a végeredmény isteni finom, bármilyen piros bogyós gyümölccsel koronázva idény szerint.

Friss C-vitamin bomba feketeribizli figyelt velem szemben a konyhában és egyenesen a kertből érkezett, így ő került rá egy nagy marékkal. A cukormennyiséget pedig harmadoltam az eredetihez képest, ugyanis elfogyott a nyírfacukor, viszont elegendőnek bizonyult ez az adag is hozzá és még a tetejére kerülő joghurtot sem cukroztam, szerintem felesleges, de ez tényleg ízlés dóga. Egyébként ezt a tésztareceptet használtam már más sütikhez is, akár kisebb szögletes formában, fele adagban sütve, krém nélkül is, csak a gyümölcsöt a tetejére szórva még sütés előtt. Sőt, természetesen darált dióval és mandulával is működik, és akár muffin formában is elkészülhet. Nálunk torta lett Laci napra szeretettel, de egy a lényeg, hogy ha egyszerű, rusztikus tortát akartok sütni, ő ilyen!

Hozzávalók 24 cm-es tortaformához (28 cm-es forma is jó, úgy laposabb lesz kicsit)

50 dkg darált mák

10 dkg nyírfacukor

5 db tojás

10 dkg vaj

1 cs sütőpor

csipet só

Tetejére:

1 nagy doboz görög joghurt vagy mascarpone vagy tejszínhab

10 dkg feketeribizli (vagy más bogyós gyümölcs, málna, ribizli, gránátalma)

A torta elkészítése itt található!

 

Sertésszűz sült répával és kajszimártással

Sertéshússal kezdődő blogbejegyzést nálam szerintem még nem láttatok, sertésszűz mentes volt szinte a blog. Van azért elvétve pár recept régről, talán darált húsos kaja illetve ünnepi malacsült, de ennyi. És ez nem is fog változni jelentem, de, ha A férfi sertésszűzzel a hóna alatt állít be, mert vásárolhatnékja volt, és kilépne a csirke, ződség, rizs világából, akkor muszáj lelkesen örvendve fogadni az ötletet, közben jobb, ha nem tudja persze mire gondolok, és előállni egy fantasztikus recepttel, pláne ha a neve napjára készül az étel. Amúgy lazacot terveztem, csak, hogy tudd miről maradtál le…

Egyébként volt már a kezemben sertésszűz egyszer. Rövid életű lett. Megvettem a piacon, betettem a hűtőbe, hogy másnap megcsinálom, de ez nem történt meg, így még egy napot töltött fagyasztás nélkül aztán kivettem, hogy na majd most alkotok belőle valamit, de kissé fura szaga volt, így meglendítettem a kuka irányába…

Viszont ez most jó lett és nem kicsit! Gugli a barátunk, egy dolog volt biztos, valami gyümölcs kell mellé, azt tudtam, hogy a sertéshez szoktak baracklekvárt használni, bekenni stb, passzol hozzá, így kajszira esett a választás, de csak úgy lazán, frissen leturmixolva és egy leheletnyi levendulával fűszerezve. Ezt nyugodtan kihagyhatjátok, levendula nélkül is jó lesz az, de ha van kéznél érdemes szórni bele. A másik dolog, ami fontos volt a sütésnél, hogy ne kelljen a sütőben töltenie 1 órát, mert hét közben erre nekem időm nincs, lehet persze lassan sütni egyben, ráérősen, de a kedd nálam nem ez a nap. Furán néztem, mikor steakhez hasonló elkészítést javasoltak valahol, pár perc alatt megsütve mindkét oldalát, de szimpi volt, hogy bő 15 perc alatt elkészülhet, úgyhogy vállaltam a kihívást. Szuper lett, kívül megpirult belül átsült, viszont lágy a húsa, nem száraz, úgyhogy tényleg ajánlom kipróbálásra, ha még nem készítettek szűzérmét.

Köret, nálam sült répa, mert nagyon szeretem, és nincs ezzel sem meló, amíg a hús és a mártás elkészült, ez is megsült, jó sok fokhagymával egyetemben. Répa helyett amúgy édesburgonya is tökéletes, mert a kajszimártás ahhoz is passzolni fog.

Hozzávalók 4 főre:

1 db sertésszűz (kb. 50 dkg)

só, bors

kókuszolaj

friss rozmaring aprítva

Kajszimártás:

fél kb. kajszibarack

fél mokkáskanálnyi morzsolt levendula

csipet só

pár csepp citromlé

Körethez:

6 db nagyobb méretű sárgarépa

2 fej fokhagyma

friss rozmaring aprítva

só, bors

kókuszolaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a répákat keresztben félbevágtam, majd hosszában 4 hasábra, tepsire tettem őket, kevés kókuszolajba beleforgatva, a fokhagymákat pedig héjastól, de gerezdekre szedve szintén melléjük tettem. Kb. 20-25 perc alatt megpuhultak és megpirult a külsejük. Ezután megszórtam őket aprított rozmaringgal, sóval, borssal.

A barackokat kimagoztam, a turmixgép táljába tettem őket, adtam hozzá csipet sót, pár csepp citromlevet és simára turmixoltam, majd tálba öntöttem és belemorzsoltam a levendulát, majd állni hagytam.

A húst lehártyáztam, majd kb. kisujjnyi szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam mindkét oldalát majd egy teflon serpenyőben kevés kókuszolajon mindkét oldalán kb. 6-8 percig sütöttem, majd tálalható friss rozmaringgal megszórva.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!