Pálmafa Project

Céklás halas köles rizottó

Hétköznapi gyors ételt hoztam ma nektek, jól jön ez hét közepén, mikor már a hétvégi maradékok kifutottak, de még van annyi zöldség a frigóban, hogy max. 1-2 dolgot kell venni a sarki boltban vagy piacon, amivel klassz vacsorát és/vagy másnapi ebédet lehet rittyenteni.

Na ez az étel is ilyen volt egyik nap nálunk, nevezzük álrizottónak tulajdonképpen, hiszen a hagyományosat én is szeretem lassan kevergetve, simogatva főzni, megadni a módját stb., de kölesből viszont hasonló állagú, ízű, de sokkal gyorsabb verziók is készíthetőek. Nagyon szeretem a füstölt halat, és néha veszek, általában lazacot, ami tudom, hogy nem olcsó, viszont nagyon kevés elég egy nagyobb adaghoz is, mert intenzív az íze. Most viszont találtam füstölt makrélát, ami fele annyiba került, mint a lazac, dupla annyi volt mennyiségre és isteni finom. Persze bármilyen halat vagy sonkát is használhattok helyette akár. A spárga most elsősorban a színe miatt került bele, és mert a hűtő mélyén felejtettem egy csomaggal, így muszáj volt felhasználni, de enélkül is tökéletes lesz.

Ja, és jogos a kérdés, hogy lett ilyen cekci babarózsaszínű? Naná, hogy a céklától! Ha még nem kóstoltátok a cékla-kapor-hal triumvirátust, akkor ajánlom erősen kipróbálásra.

Hozzávalók:

3 deci köles

1 cs zöld spárga

1 cs füstölt makréla (vagy más hal)

1  kis fej cékla

1  csokor kapor

fél citrom leve

1 deci rizstejszín

só, bors

Tetejére: pici olívaolaj

A kölest dupla mennyiségű vízben feltettem főni, sóztam, borsoztam. Közben lereszeltem a céklát, felaprítottam a kaprot, a halat nagyobb darabokra szedtem. A spárga fás végeit letörtem és kevés kókuszolajon egy serpenyőben kb. 5-8 perc alatt roppanósan puhára pároltam, majd kis darabokra vágtam. Mikor a köles már majdnem teljesen megpuhult és szinte az összes vizet beszívta, hozzáöntöttem a rizstejszínt, beleszórtam a céklát, kaprot, halat, spárgát és megvártam, míg még egyet rottyan, elzártam a gázt alatta és lefedve még kb. 10 percig állni hagytam, hogy biztosan átpuhuljon a köles és az ízek is összeérjenek. Végül rácsorgattam a citromlevet és tálalásnál még kapott egy löttyintés olívaolajat is.

Epres mini pavlova

Jelentem, desszerttel kezdeni a hetet ér! Holnap blogszülinap, 4 éves lett Pálmafa, és mivel az elmúlt pár évben úgy alakult, hogy mindig epres nyalánkság készült erre az alkalomra, hát nem akartam megtörni a hagyományt.

Pavlovát már készítettem és bár nem szeretem a klasszikus habcsókot, így én is szívesen elfalatozom és nem olyan macera elkészíteni, mint ahogy elsőre gondoltam volna. Nem baj, ha picit betörik a teteje, megreped, ez ilyen, rusztikus, és a krém úgyis befedi.  A sütési ideje sok, de amúgy csak a habot kell felverni hozzá, a tetejére meg tényleg ízlés dolga, hogy mit pakoltok, a lényeg, hogy legyen valami krémes, jelen esetben ez mentával és levendula mézzel megbolondított görög joghurt, de helyette akár a sima sűrű joghurt, vagy mascarpone, tejszínhab is elég.

A habcsók cukros, és bár én mindig nyesegetem a cukoradagokat, itt sajnos nem lehet, különben nem fog szépen megkeményedni pavlovánk, ezért a krém tényleg csak mutatóba kapott pár cseppet a mézből. Dehogy ez a levendulás méz milyen brutál, egyszer próbáljátok ki, ráadásul itt a levendula szezon, az enyémek már nyílnak! A menta meg adott volt a kertből, nagyon jól feldobta az egészet egy pici citromlével. Kívül roppanós, belül lágy, szivacsos, a selymes krémmel, friss gyümivel, ááá meg kell kóstolni.

Az én fejadagomat (egy sütis tányér közepe méret) csak a krémmel és az eperrel burkoltam be, a pasiét gránátalma sziruppal vékonyan meglöttyintve és csokikrémmel. Gondolhatjátok, hogy utána bármit kérhettem…. Pedig egy fullos főétel után tettem elé a tányért, de A férfi már az első kanál után párás szemmel nézett rám, hogy “ugye kaphatok még egy ilyet??”. Úgyhogy bárkit levehettek vele a lábáról és szülinapra is szuper desszert lehet, vagy csak úgy egy szürke hétköznap is magatoknak sok szeretettel, mert megérdemlitek!

Hozzávalók 4 darabhoz:

4 tojásfehérje

20 dkg nyírfacukor

2 mokkáskanál almaecet v fehérborecet

1 evőkanál étkezési keményítő

Tetejére:

25 dkg eper (vagy más bogyós gyümölcs)

1 nagy doboz sűrű görög joghurt (mascarpone vagy tejszínhab is jó)

kb. 10 db mentalevél (szárítottból fél mokkáskanál)

pár csepp citromlé

ízlés szerint pici méz

gránátalmaszirup (helyette bármilyen szörp, de elhagyható)

olvaszott csoki, ha úgy tetszik

A sütőt előmelegítettem 130 fokra és légkeverésre állítottam, a sütőlapra sütőpapírt terítettem.

A fehérjéket kemény habbá vertem, közben hozzáadagoltam a cukrot, majd tovább vertem még pár percig a habot, míg szép fényes lett. Ezután hozzáadtam az ecetet, étkezési keményítőt és kb. még 1 percig tovább dolgoztam a robotgéppel.

Ezután kanállal eloszlattam a habot kb. 4 egyenlő részre a tepsin. Szétkentem nagyjából a kanállal kör alakban, majd a közepébe mélyedést formáztam, ideje jön majd a krém. Betoltam a sütőbe ahol egy órát töltött, majd ezután nyitott ajtónál kiszárítottam, kihűtöttem, míg a habcsók teteje megkeményedett. Ezután óvatosan egy késsel alányúlva elválasztottam a papírtól, majd tányérra helyeztem.

A joghurtban elkevertem a citromlevet, mézet, a felaprított mentát, belekanalaztam a kihűlt habcsókok mélyedéseibe, rászórtam az epret és ízlés és kedv szerint felturbóztam még gránátalma sziruppal és/vagy csokikrémmel.

 

 

10 legjobb dolog ami az eperrel történhet

Az alma után szerintem az eper a második olyan gyümölcs, amivel a legtöbb gyümölcsös recept születik, legalábbis nálam. És azért csak a második, mert nincs mindig szezonja…

Rájöttem viszont, hogy mióta blogot írok, elvétve eszem ugyanazt az ételt kétszer, és ennek hamarosan 4 éve lesz. Viszont ahogy keresgélek a receptek között mindegyiket megenném ismét, de aztán idő hiányában elmarad, hiszen amikor ténylegesen van időm főzőcskézni, az sajnos nem 12 óra egy nap, még egy héten sincs annyi, csupán 1-2 óra összesen mostanában…akkor érthető, hogy inkább készítek újakat. És amíg kitalálom a következő epres nyalánkságot, addig Ti válogassatok kedvetekre, mert annyi szuper, a hagyományostól eltérő, kicsit szokatlan, de mégis mennyei manna kerülhet az asztalra ezzel a gyümölccsel (is).

Klikk a képekre a receptekért!

1.Sütőben sült édesburgonya epres paradicsomos mártással 

2. Eper, áfonya, cseresznye mártás főzés nélkül nyersen 

3. Retro eperhab újratöltve 

4. Epres “sajttorta” diétás verzió

5. Epres spárgás quinoa mandulával 

6. Rántott sajt sült körtével rozmaringos eperszósszal 

7. Gluténmentes köleses túrógombóc mentás eperöntettel 

8. Poharas epres túrós süti

9. Bazsalikomos epres paradicsomos bruschetta

10. Epres diós parfétorta egyszerűen

Még több epres receptet ITT TALÁLTOK!

Epres avokádós amaránt lepény

Ha unom már a zabkását, meg a chiamagot, meg a rántottát, akkor jönnek a reggeli lepények, jó sok zöldséggel néha gyümölccsel, néha mindkettővel.

Az amarántra kaptunk rá mostanság, a csicseri, a hajdina és az ezékiel liszt után. A különbség annyi, hogy az előbbieket sikerült tojás nélkül megsütni, az amarántos viszont 1 tojással lett igazán élvezhető. Egy amarántos recept van eddig a blogon, ott tojás nélkül kísérleteztem vele, finom volt, de így lett tökéletes , sőt az egyik kedvenc reggeli, A férfinak pedig gyors vacsora vált belőle. Nálam reggelire az abszolút favorit. Nem tart tovább, mint egy rántottát megsütni, ez a lepény is tökéletesen helyettesíti a kenyereket, gluténmentes és nagyon jó fehérje-és energiaforrás az amaránt, felesleges is hússal kombinálni.

A lepény vastagságát lehet még kedv szerint variálni, néha pizza helyettesítőként funkcionál nálunk, bármivel megpakolhatjátok, célszerű valamilyen kencét és friss harapnivalókat még a tetejére halmozni, és ha még koronát is szeretnétek rá, akkor az lehet jelen esetben például mandula és kecskesajt is. Nekem legalábbis ez a két fejedelmi hozzávaló jutott még eszembe reggel, de hiányérzetem nélkülük sem volt, hiszen az avokádónak hála a szükséges zsírokat már tartalmazza így is bőven ez az étel.

Az amarántliszt amúgy bioboltokban elérhető, az előző receptnél amaránt magot vettem, de az úgy nekem nem gyere be, nem ízlett kása formájában, így megdaráltam és lett belőle liszt, szóval ki ne dobjátok, ha ilyen van otthon. Aztán kapható a drogériákban puffasztott amaránt, szerintem túl drága és nekem ízre az sem jön be annyira, szóval a lisztet javasolnám, ha kipróbálnátok. És próbáljátok kiiiii!

Hozzávalók 1 lepényhez:

4-5 evőkanál amarántliszt

1 db tojás

fél mokkáskanál kurkuma

víz

só, bors

kókusz- v olívaolaj a sütéshez

Avokádókrémhez:

1 db puha érett avokádó

1 kis doboz kefir

1 gerezd fokhagyma reszelve

pár csepp citromlé

ízlés szerint chili és/vagy római kömény

só, bors

Tetejére: 

pár szem friss eper

frissen őrölt bors

pár csepp balzsamecet

A krémhez az avokádó húsát villával pépesítettem. Botmixerrel is csinálhatjátok, de az most nekem nem volt kéznél. Hozzákevertem a többi hozzávalót, majd állni hagytam, hogy összeérjenek az ízek.

Az amarántliszthez hozzáadtam a tojást, fűszereket és annyi vizet, hogy sűrű palacsintatésztát kapjak. Egy közepes serpenyőben kevés kókuszolajat felforrósítottam, majd beleöntöttem a masszát és mindkét oldalát kb. 5-5 perc alatt megsütöttem, tányérra húztam. Megkentem pár kanál avokádókrémmel, megszórtam az eperdarabokkal, tekertem rá borsot, pár csepp balzsamecetet is löttyintettem rá, majd elfalatoztam.

 

Citromos fokhagymás csirkecomb

Újabb variáció csirkére. Már nem győzök mit kitalálni húsfronton, mióta A férfi megjelent a háznál kell, hogy legyen hús is, főleg hétvégén, így magamhoz képest én is többet eszem belőle. Értsétek ezalatt, hogy nem heti egyszer, hanem mondjuk 3-4 alkalommal is. Ez amúgy nekem elvileg jó lenne, gyakorlatilag azért belül lázadok ellene kicsit…

Két lázadás között viszont születik valamilyen csirkés vagy pulykás, és halas étel. A férfi viszont több zöldséget eszik, és rájött, hogy ez jó neki, így köszönjük szépen remekül vagyunk. Ő azért leragadna a gyúrós csirke-rizs kombón, de én attól falnak megyek, így muszáj kiszíneznem a csirkét mással. Mell helyett már inkább comb, mert az legalább szaftos, de abból is a filé, mert az úgy kényelmesebb szerintem. A citromos fokhagymás páccal nagyon tévedni nem lehet, a legjobb, ha grillen sütitek amúgy a húst, tuti sikere lesz.

Most zöldbabra esett a választásom ami a köretet illeti, mert volt kéznél fagyasztott és amúgy is nagyon ritkán választom ezt a zöldséget. Meggyőződésem, hogy pirítva, szójaszósszal, szinte minden zöldség másik dimenzióba kerül és elfelejtettem ezúttal is a borzalmas menzás zöldbabfőzelékek emlékét.

Hozzávalók:

4 db csirkecomb filé

2 gerezd fokhagyma

1 citrom leve

só, bors

kókuszolaj

Körethez:

40 dkg zöldbab

1 db kaliforniai paprika

2 evőkanál szójaszósz(sós)

15 dkg sótlan mogyoró

bors

őrölt chili v friss

kókuszolaj

A combfiléket bepácoltam az összekevert citromlével és reszelt fokhagymával és pár órára hűtőbe tettem. Ezután felforrósítottam kevés kókuszolajat egy serpenyőben, a húst sóztam, borsoztam mindkét oldalán majd lepirítottam mindkét felét, majd pici vizet öntöttem alá és lefedve hagytam kb. 20 percig, hogy teljesen átpuhuljon a hús belül is.

Ezalatt a zöldbabot megfőztem, leszűrtem, a mogyorót egy száraz serpenyőben megpirítottam, majd félretettem és ugyanebbe a serpenyőbe beletettem a babot és a felcsíkozott paprikát, kevés kókuszolajon pár perc alatt átpirítottam nagy lángon, majd ráöntöttem a szójaszószt, megszórtam chilivel, ezzel együtt is kapott még kb. 1 perc pirítást majd elzártam a gázt, rászórtam a mogyorót és a hússal tálaltam.

 

 

 

 

Epres kókuszos tiramisu

Az előző babapiskóta recept után, jár egy tiramisu is, nem igaz?

Eltértem most (is) a klasszikus recepttől, mert nem akartam nyers tojást enni. Mivel van már ilyen a blogon, és amúgy is dübörög az eperszezon, ezért kiszíneztem ezzel a szép gyümölccsel a desszertet, sőt még egy leheletnyi kókuszt is kapott.

A krémet nem csináltam olyan hígra, mint máskor, így szépen szeletelhető lett, de még véletlenül sem száraz. Nyugodtan keverhetitek hígabbra több joghurttal vagy turmixolhattok epret is a krémbe, vagy eperlekvárral is édesíthetitek akár, ízlés dóga, elrontani szerintem nem lehet. Igazi könnyű májusi nyalánkság bármelyik babapiskóta recept segítségével készítitek is el!

Hozzávalók 4-5 fő részére:

fél kg eper

18 db babapiskóta (receptek hozzá ITT)

50 dkg mascarpone

2 kis doboz natúr joghurt

3 evőkanál kókuszreszelék

2 deci presszo kávé

1 evőkanál mandulalikőr (v rum)

3-4 evőkanál nyírfacukor v méz ízlés szerint

Megfőztem a kávét, én gázon csináltam nescaféból, mert beleöntöttem a mandulalikőrt is közben, hogy elpárologjon az alkohol tartalma. Cukrot nem tettem bele.

A mascarponét kikevertem a kókuszreszelékkel, nyírfacukorral, joghurttal.

Fogtam egy kisebb hosszúkás jénait, a babapiskótákat egy pillanatra belemártottam a kávéba, majd leraktam egymás mellé 6 db-ot, rákentem a krém 1/3-át, eperszeletekkel beborítottam, raktam az tál oldalára is belül egy sor epret, egymásmellé állítva a szeleteket, majd ismét egy réteg piskóta-krém-eper következett és még egyszer ugyanez, így lett 3 sorra elegendő. Egy éjszakát a hűtőben töltött, de legalább pár óra kell neki a hűvösön.

 

 

Kókuszos babapiskóta

Hétvégén epres tiramisut gyártottam, ehhez készült ez a babapiskótaszerű izé. Na jó, nem szólom le rögtön az elején, hiszen nincs is miért, megállta a helyét aztán a desszertben, ígérem azt is megosztom veletek a hét folyamán, de előbb jöjjön ez a hagyományostól eltérő babapiskóta.

Szegény csúnya, lássuk be, dilemmában is voltam kb. 1 percig, hogy osszam-e vagy sem. Dehát finom, úgyhogy osztom, és a bolti babapiskótákkal ellentétben van számos jó tulajdonsága, hiszen nincs benne liszt, meg tartósítószer és miegymás, viszont kókuszos, citromos és vaníliás is egyszerre.

Sütöttem már klasszikus babapiskótát, ha arra vágytok a recept alján megtaláljátok a linket, az szép is lett, viszont ezzel is bátran próbálkozhattok, egyszerű az elkészítése, de nyilván a kókuszliszt máshogy viselkedik, mint a gluténtartalmú lisztek. Nincs ezzel  semmi baj, ugyanis tiramisuhoz vagy más hasonló desszerthez tökéletesek, sőt kávé mellé is elnyammoghatóak vidáman. A kókuszlisztes sütik általában morzsálódnak, viszont én tettem bele útifű maghéjat, ami összefogja az egészet, így masszív, de mégis puha piskóta lett a végeredmény.

És ha majd meglátjátok, hogy mutattak a tiramisuban a piskóták, akkor tuti ki is próbáljátok őket!

Hozzávalók: 18-20 db-hoz:

13 dkg kókuszliszt (vagy porrá őrölt kókuszreszelék)

4 db tojás

1 citrom reszelt héja

1 evőkanál citromlé

vaníliarúd kikapart magjai (elhagyható)

1 evőkanál útifű maghéj

4 evőkanál nyírfacukor

csipet só

A kókuszreszeléket ledaráltam, a tojások sárgáját kikevertem a cukorral, citromhéjjal, a vaníliával és csipet sóval és az útifű maghéjjal. A fehérjét kemény habbá vertem, majd a sárgájába forgattam a kókuszt és a habot. Óvatosan elkevertem, majd habzsákba töltöttem és sütőpapírral lefedett tepsire, 8-as alakban kinyomtam a zsákból az adagokat, majd még egyszer húztam hosszában is egy csíkot a 8-ason át.  180 fokra előmelegített sütőben, kb. 10 perc alatt megsültek, figyelni kell a tetejére mert könnyen megéghet.

Klasszikus babapiskóta receptet ITT TALÁLTOK!

Almás karfiolos pulyka

Egy igazi hétvégi ebédet kaptok ma tőlem sok szeretettel, amiből egyszerű nagy adagot varázsolni az asztalra, és tökeletes bárkinek. Annak is aki diétázik, hiszen húst és zöldséget ehet bátran, aki tartalmasabbra vágyik, az pedig kanalazzon mellé rizst és fejelje meg egy klassz kapros öntettel.

Vagy válasszátok a harmadik opciót, ahogy én is tettem, hiszen a hús, zöldség, öntet kombót választottam, és bőven jóllaktam, A férfi pedig elégedett ábrázattal majszolta a rizses verziót. Sőt, mondok még jobbat, a vegák is szeretni fogják a zöldséget az öntettel és a rizzsel. Mindenki jól jár! Bár ők néha reklamálni szoktak, hogy a zöldség és a hús együtt sült…Hát rajtuk most nem tudok segíteni sorry… Pont az volt a cél, hogy mindent lehet egyszerre sütögetni, és ne legyen vele sok meló, mert akadt bőven más tennivalóm otthon.

Nagyon szeretem az alma karfiol párost, jól kiegészítik egymást, hamar megpuhulnak és színt visznek egy egyszerű húsos ételbe is. Igen, répát is tettem bele, mert volt pár darab kókadozó példány, amit még kidobni sajnáltam, így viszont roppanósra puhultak a másik két főszereplő mellett, de amúgy ki is hagyhatjátok ezt belőle. A citromos, kapros, pár csepp mézzel megbolondított öntet, pedig nyomába sem ér akármilyen zacskós változatnak és 2 perc alatt elkészül.

 

Hozzávalók:

1 kg pulykamell

1-2 nagyobb alma

1 fej karfiol

pár db répa (elhagyható)

1 nagy fej vöröshagyma

6 gerezd fokhagyma

2-2 rozmaring és kakukkfű ág (jó a szárított is)

só, bors

pár evőkanál kókuszolaj

Köretnek:

főtt rizs

Tetejére:

1 nagy doboz kefir

mokkáskanál méz

1 bio citrom reszelt héja

egy csokor kapor

só, bors

A pulykát szeletekre vágtam, enyhén kiklopfoltam, sóztam, borsoztam mindkét oldalát, majd vékonyan kiolajozott tepsibe fektettem őket és 200 fokra melegített sütőbe dugtam a nagy darabokra vágott hagymával és a fokhagymákkal együtt, amit nem pucoltam meg. Mikor félig megpuhult a hús és kicsit lepirult mindkét oldala, kb. 20 perc után, a tetejére pakoltam a rózsáira szedett karfiolt, nagyobb cikkekre vágott almát héjastól, rozmaring és kakukkfű ágakat és a vékonyra szeletelt répát, öntöttem alá pici vizet, lefedtem egy alufóliával és kb. még fél órát sütöttem az egészet együtt, majd a végén levettem a fóliát és még így is kapott 10 percet. Tálaláskor mehet még rá friss fűszer, só, bors, ha szükséges.

Ezalatt megfőztem a rizst, kikevertem az öntetet a kefirrel, aprított kaporral, mézzel, citromhéjjal, pici sóval és borssal.

Vörösboros gombás rizottó

Ha van kéznél egy jó fajta bor, ami valamilyen oknál fogva az előző esti visszafogott borozás alkalmával nem fogyott el, akkor még lehet másnap is koccintani vele, vagy mehet egy krémes kakukkfüves rizottóba és mellé még persze azért lecsúszhat egy pohárral…

Általában a rizottóba fehérbort szoktam használni, de a vörös is tökéletes, pláne, ha vörös hússal vagy valamilyen különleges erdei gombával készül. Nem vagyok egy nagy gombafogyasztó, de a szárított gombával már egy ideje szemeztem, hát most jött el az ideje kipróbálni. Bevallom az őszintét, nem pont falfülgombával szerettem volna elsőre kísérletezni, de nem kaptam másikat, friss gombából is csak sampion jött szembe, az meg már uncsi, úgyhogy csak remélni tudtam, hogy ez beválik.

Bevált, bár ezt a gombát inkább kínai ételekbe használják, és van egy jó hírem azoknak, akik nem szeretik a gombát, nem igen van íze… Inkább csak a roppanós textúrájával járult hozzá az ételhez. Viszont az olvastam róla, hogy véralvadásgátló hatású, magas a B-vitamin tartalma és található benne vas és magnézium is. Másik neve pedig júdásfülgomba és Magyarországon is fellelhető, a fák oldalán valóban úgy mutat, minta apró fülek tapadnának rá. Természetesen bármilyen gombát tehettek bele, sőt ajánlott is valami karakteresebb ízűt választani, például vargányát, a végeredmény isteni lesz így is úgy is. A bor alkoholtartalma elfő, viszont az aromája belengi az egészet, nagyon nagyon eteti magát, bár már egy kis kupacnyi adag is eltelít, igazi hmmm érzés!

Hozzávalók:

1 doboz szárított gomba (fafülgombát használtam)

3 deci arborio rizs

1,5 deci száraz vörösbor

1 liter zöldségalaplé

1 közepes fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 deci rizstejszín(vagy másfajta)

friss vagy szárított kakukkfű

só, bors

1-1 evőkanál vaj és olívaolaj

tetejére friss petrezselyem

A gombát a felhasználás előtt 1 órával vízbe áztattam, az áztató levét megtartottam.

Előkészítettem a forró zöldséges alaplevelet (nálam ez 1 liter vízzel leforrázott 1 evőkanál veganatura zöldségkeverék). A vöröshagymát apróra vágtam és az olaj, vaj keverékén üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a rizst és felöntöttem a borral. Egy merőkanál hátuljával kevergettem, mikor nagyjából beszívta a folyadékot a rizs, akkor hozzáadtam a következő kanál alaplevet és így folytattam, amíg a rizs meg nem puhult. Közben beleszórtam a kakukkfüvet, megborsoztam, óvatosan sóztam, mert az alaplevem már az volt.

Mikor a rizs már majdnem megpuhult, hozzáadtam a közben felaprított gombát, és az áztatóléből is öntöttem hozzá egy keveset, illetve az utolsó körben, mikor már minden átpuhult, beleöntöttem a  rizstejszínt. Ezzel már éppen csak átkevertem, akkor jó, ha krémes az állaga. Frissen az igazi, jó sok friss petrezselyemmel és kakukkfűvel megszórva, esetleg parmezánt is reszelhettek rá.

 

 

Almás spárga fehérrépa krémleves

Indítsuk egy jó kis tavaszi levessel a hetet. A fehér spárgát egyetlen módon szeretem csak igazán, méghozzá krémleves formájában és a fehérrépával illetve paszternákkal kiegészítve élvezetes kanalaznivaló született belőle.

Őszintén, hányszor vesztek és esztek fehérrépát egy évben? Húslevesimádók kivételek nyilván, de azonkívül? Én is meg tudom számolni hááát szerintem 1 ujjamon, hogy hányszor, a blogon is alig van recept vele, nagyon alul értékelt zöldség. Pedig finom édes, a hozzá hasonló, csak jóval nagyobb méretű paszternák pedig szintén és amíg sokan még ki is piszkálják egy hús- vagy zöldséglevesből őket, addig ebből nem tudják, sőt szerintem ki sem találják nagyon, hogy benne van. A citromtól és almától közelít ez az étel azért a gyümölcslevesekhez, így bízom benne, hogy nagyobb népszerűségre tehet szert, mint egy átlag zöldségleves.

Hideg, melegen, langyosan, reggel, délben, este is finom!

Hozzávalók 4 főre:

1 csomag fehér spárga

3 db közepes fehérrépa és/vagy paszternák

2 db alma

1 citrom héja

fél citrom leve

1 vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 deci rizstejszín (vagy másik tejszín)

fehérbors

nagy csipet kardamom (elhagyható)

kókuszolaj

A vöröshagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam az apró darabokra vágott fehérrépát, paszternákot. Megvártam, míg kiengedi a zöldség a cukortartalmát elkezd kicsit barnulni karamellizálódni, majd fűszereztem, belereszeltem a citromhéjat és felöntöttem annyi vízzel, amennyi ellepi. Ezalatt a spárga végeit letörtem ott ahol el akartak pattanni, mivel a végei fásak, azokat kidobtam, a többit meghámoztam, majd feldaraboltam és mikor a répa félig megpuhult ezt is hozzáadtam a leveshez. 5-10 percig együtt rotyogtak, míg a spárga is megpuhult, majd lehúztam a tűzről és simára turmixoltam az egészet.

Visszatettem a gázra, öntöttem hozzá rizstejszínt és beleszórtam a felkockázott almát is. Újra összeforraltam, majd forrástól számítva kb. 5 perc után el is zártam a gázt, hogy az alma ne legyen túl puha, inkább csak roppanós. Belefacsartam a citrom levét és kicsit kihűtve tálaltam.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!