Pálmafa Project

Paradicsomos húsgombóc spagettivel

Jolly Joker recept, amit mindenki szeret! Legalábbis én még nem találkoztam olyannal, aki nem. Paradicsom, tészta, hús kombóval szerintem nem nagyon lehet tévedni.

Általában akkor főzöm ezt az ételt, ha olyan vendégem van, akit zöldség hegyekkel nem tudok elkápráztatni, mert nemes egyszerűséggel nem eszi meg. Így történt ez most is, ráadásul ezt csak nagy adagban érdemes elkészíteni és előző nap is össze lehet dobni, vagy akár csak a húsgombócok összeállításával előkészülni. Csirkével, pulykával, sőt marhahússal is mükszik, utóbbival nyilván kicsit nő a főzési idő, de nem sokkal, sőt akár löttyinthettek a szószba egy nagy korty jóféle vörösbort is, amit aztán ételünk mellé is meg lehet majd iszogatni.

Ha elfogyott a tészta, akár rizzsel is finom, sőt én speciel egymagában szoktam, jó sok szósszal enni a gombócokat, úgy is tökéletesen laktató.

Hozzávalók:

1 zacskó durum spagetti

Húsgombócokhoz:

1 kg pulyka- v csirkemellfilé

3 evőkanál darált lenmag(zabliszt v zabpehely is jó)

1 db tojás

1-1 evőkanál szárított oregánó és bazsalikom

fél csokor medvehagyma v pár szál újhagyma

só, bors

Mártáshoz:

5 deci paradicsomlé

4 deci víz

1 evőkanál xilit

só, bors

Tetejére: 20 dkg parmezán

A húsgombóc hozzávalóit összekevertem egy tálban, majd gombócokat formáztam belőle. Egy nagy, széles edényben felforraltam a paradicsomlevet a vízzel, cukorral, sóval, borssal, majd belehelyeztem a gombócokat és lefedve főztem kb. 35 percig, míg a hús megfőtt, a szósz pedig kicsit besűrűsödött.

Ezalatt kifőztem a spagettit, majd a gombócokkal tálaltam és reszeltem rá parmezánt.

 

 

Medvehagyma pestós csirke

Lassan elérkezik a medvehagymaszezon vége, érdemes pesto formájában elspájzolni belőle, de az a jó hírem van, hogy ezt az ételt bármilyen pestoból elkészíthetitek. A boltban is kapni jobb minőségűeket, de ha házilag gyártanátok, hiszen nagyon egyszerű, akkor ITT találtok recepteket hozzá.

Bazsalikomos, petrezselymes, cukkinis, újhagymás, kelkáposztás, bármilyen pesto jó lehet, és nem csak pirítósra érdemes kenni, hanem hasonló húsos ételekbe, de halakhoz is szuper.

Nagyon ritkán eszem nokedlit, vagy nevezzük galuskának, ahogy tetszik, viszont most megkívántam és hát A férfi elé sem tehetem a húst csak úgy simán salátával. Kivéve, ha vacsoráról van szó, mert akkor ő is szívesen eszi a dudvát, ahogy ő nevezi… Hát dudva azért ebben is van bőven, hiszen a pesto és a petrezselyem is az, és bár készítettem már rizslisztes nokit, de szerintem most sikerült a legjobban. Egyrészt giga méretűeket szaggattam, másrészt rájöttem, hogy az útifű maghéj a titok, mert az tök jól összefogja az egészet, a szódabikarbónának köszönhetően viszont nem lesz fojtós a végeredmény. Az útifű egyébként a reggeli chiapudingom vagy zabkásám rendszeres hozzávalója is, de fasírtokba is kiválóan használható, érdemes otthon tartani, mert nagyon kevés kell belőle és klassz a beleknek is.

Természetesen a pestós csirke rizzsel vagy kölessel is nagyon finom ebéd lesz! Mellé friss fejes saláta vagy ubisali, csalamádé, hmm…

Hozzávalók :

1 egész csirkemellfilé

3-4 evőkanál medvehagyma pesto (recept ITT)

2 deci tejszín (kókusztejszínt használtam, de rizstejszín v sima főzőtejszín is jó)

só, bors

kókuszolaj

Galuskához:

3 deci rizsliszt

2 db tojás

kis csokor petrezselyem

1 evőkanál útifű maghéj

1 késhegynyi szódabikarbóna

só, bors

olívaolaj

A csirkét felkockáztam, majd kevés kókuszolajon lepirítottam, sóztam, borsoztam, majd hozzáadtam a tejszínnel összekevert pestot és hagytam, hogy egyszer összerottyanjon, majd elzártam a gázt alatt. Esetleg pici víz még mehet alá, ha kevesebb tejszínt adnátok hozzá vagy túl sűrű lenne.

Amíg a hús sült, összekevertem a nokedli hozzávalóit, vizet forraltam, majd egy evőkanállal beleszaggattam a galuskákat, megvártam, míg feljöttek a víz tetejére és egy szűrővel tálba szedtem őket, majd meglocsoltam pár csepp olívaolajjal.

Étcsokoládés sajttorta

Kezdők is nekiállhatnak, nagyon gyorsan és egyszerűen elkészíthető, pár órás hűtés után szépen szeletelhető, persze ha nagyon nem bírjátok megállni, akár azonnal is neki lehet esni…

A krémje ugyanis erre csábít, én is elmerültem a tálban utána lelkesen nyakig, mert bizony egy csepp sem mehetett kárba, illetve a mosogatóba.

Most jöhetne a szokásos szöveg, hogy ez milyen “lájt” és egészséges, de nem az. Bár cukor nincs benne, csak minimális xilit, de attól még ez nem lesz diétás, sőt még attól sem, hogy zabpelyhes alapra építkeztem kekszmorzsa helyett. Ez azért javít valamennyit a kalóriaértékén nyilván, de szerintem egy cheesecake esetében az pont nem érdekel senkit, meg amúgy egy jó zsíros édességről van szó. Annak ellenére is, hogy kipróbáltam a zsírszegény mascarponét, és nem érzek különbséget a másikhoz képest, finom és zsíros ez is….a habtejszín meg pláne.  A titkos összetevőmről meg ne is beszéljünk, ami egy ajándékba kapott étcsokikrém.  Egész jól ellenálltam neki, míg meg nem bontottam, most viszont próbálom a hűtő legmélyére dugni, hogy véletlenül se jöjjön szembe velem….

Ha nincs csokikrém kéznél, akkor egy jó minőségű olvasztott étcsoki is tökéletes helyette, vagy a hírös neves mogyorókrém ugyebár. Azért ez jóval töményebb krém, mint a hagyományos sütőben készült sajttortáé, de tényleg jó kis hétvégi desszert lett belőle!

Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

50 dkg mascarpone

1,5 deci cukrozatlan habtejszín

3 evőkanál étcsokikrém (helyette 10 dkg olvasztott étcsoki)

1-2 evőkanál xilit ízlés szerint

Tortalap:

20 dkg natúr zabpehely

10 dkg olvasztott kókuszzsír v vaj

fél mk őrölt fahéj (elhagyható)

1 ek xilit

Tetejére: étkakaópor

Az olvasztott kókuszzsírt összekevertem a zabpehellyel és kb. egy 1 evőkanál xilittel, majd belenyomkodtam a sütőpapírral kibélelt kapcsos forma aljába és betettem a mélyhűtőbe, amíg kivertem a krémet.

A habtejszínt robotgéppel kemény habbá vertem. A mascarponéba belekevertem a csokikrémet és a porrá őrölt xilitet, majd hozzáforgattam a felvert tejszínt is. Kivettem a tortaformát a mélyhűtőből és rákanalaztam a krémet, elsimítottam a tetejét és visszatettem a hűtőbe. Pár óra minimum kell neki, de még jobb, ha előző este készítitek, akkor lesz igazán jól szeletelhető. A tetejére tálalás előtt mehet még tejszínhab, vagy kakaópor, esetleg olvasztott csoki, csokireszelék, ízlés dolga.

Sütőben sült csirkefasírt

Izgalmas étel kerekedett egyik hétvégén, többek között az istengyalulta töknek köszönhetően. Igen, jól olvassátok, van egy ilyen tökfajta, én is a piacon ismerkedtem meg vele, mikor az eladó nénike felhívta rá a figyelmemet, hogy ugye el tudom készíteni, mert ezt nem úgy kell, mint a hagyományos főzőtököt….

Én persze magabiztosan nekiálltam volna legyalulni, de esély nem lett volna rá, mert betonkemény, így célszerű egészben kb. 20 perc alatt megfőzni, aztán tovább dolgozni vele. Nem tudtam még előre biztosan, hogy milyen formában ölt testet a tök köretként, de menet közben püré lett. Dehát tudjátok, hogy én bírom az ilyen bébiételszerű cuccokat, ez van. És egyszerűen hajt a kíváncsiság, mert szerintem a krumplipüré túl van értékelve, zellerből, sütőtökből, édesburgonyából eddig még sokkal finomabb köreteket gyártottam, ami érdekes módon a krumplirajongók többségének is nagyon ízlett.

A recept főszereplője viszont a fasírt, amivel sok munka nem volt, előző este is elkészíthető, és a sütőben minimális olajjal szuper finomra sül, és bárhogy felhasználható, azonnal, vagy a hűtőben is eláll, mehet szendvicsbe, vagy hasonló ételekbe, mint ez. Semmi áztatott zsemle vagy morzsa nem szükséges bele, sőt a tetemes mennyiségű húshoz elég volt egy tojás, mert a pár kanál lenmagliszttől teljesen összeállt, de helyette más liszteket is használhattok, vagy zabpehely is tökéletes megoldás.

Ha nem kedvelitek az ennyire pempős ételeket, akkor a hús és a gomba főtt rizzsel vagy kölessel is tökéletes. A férfi emberem elé is így került, és ismét elégedett vigyort vágott. Hogy mit szokott ilyenkor mondani nem írom le, nem bírja a nyomdafestéket….

Hozzávalók a fasírthoz:

1 kg csirke v pulyka darálthús

2 evőkanál őrölt lenmag (helyette zabpehely is jó, v zabliszt)

1 nagyobb méretű tojás

1-1 evőkanál bazsalikom és oregánó

5 szál medvehagyma

2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Gombamártáshoz:

80 dkg gomba

1,5 deci rizstejszín

1 fej vöröshagyma

fehérbors

kis csokor petrezselyem

kókuszolaj

Tökpüré:

2 db főzőtök

1 teáskanál tárkony

1 deci tejszín (kókusztejszínt használtam)

pár csepp citromlé

só, bors

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A fasírt hozzávalóit alaposan összekevertem, majd kisebb gombócokat formáztam belőlük és egy enyhén megolajozott sütőpapírral borított tepsire helyeztem őket, majd egy vizes kanállal kicsit lenyomkodtam a tetejüket. Kb. 20 percig sütöttem az egyik oldalát, majd 20 percig a másikat is.

A főzőtököt egy nagy edényben felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje és puhára főztem.

Ezalatt a vöröshagymát kevés olajon üvegesre pároltam, hozzáadtam a gombát, fűszereztem, ezt is puhára pároltam, majd felöntöttem a rizstejszínnel, megvártam, míg még egyszer felforr majd elzártam a gázt és botmixerrel kissé darabosra turmixoltam, majd megszórtam friss petrezselyemmel. Ha túl sűrű pici vízzel vagy tejszínnel lehet még hígítani, sőt ha nincs kedvetek turmixolni, akkor maradhatnak egészben a gombaszeletek.

Mikor a tök megpuhult, kettévágtam kikapartam a belsejét, de magokat kiszedtem előbb, majd hozzákevertem a többi hozzávalót és ezt is leturmixoltam, majd a fasírttal és a gombamártással tálaltam, másnap pedig főtt rizzsel.

 

Cukkinis zöldborsófőzelék

Induljon egy könnyed húsmentes fogással a hét, mert biza nekem a húsvéti sonkadömping után még több zöldséges ételre vágyik a bendőm.

Lassan már írhatnék egy “Zöldborsófőzelék best of” bejegyzést is, mert sokféle van már a blogon és most csatlakozik a sorba ez is, mert az egyik legjobb lett szerintem. Sőt, nálam ez magasan veri a hagyományos paprikás verziót, de tény, hogy itt a gyömbéres kurkumás zellerropogós viszi el a prímet, mert az rákattanós… Amennyire egyszerű, annyira finom, alul értékelt zöldség a zellergumó mindig mondtam én! Se liszt, se tej, csak tiszta ízek, ennél jobb hétköznapi vacsora vagy ebéd nem is kell.

Nem mellesleg a maradék cukkini is belekerült főzelékünkbe, ami nem lett már agyonfőzve benne, így a nem túl karakteres ízét még azért megtartotta, de mégis a borsó dominál és picit indai aromákba burkolózik a garam masalának köszönhetően. Aki szerint a borsófőzelék unalmas, az próbálja ki így!

Hozzávalók 4 adaghoz:

1 kg zöldborsó

1 db cukkini

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 liter víz

1 teáskanál garam masala fűszerkeverék

só, bors

Zeller fasírthoz:

1 nagyobb méretű zeller

2 db tojás

1 mokkáskanál kurkuma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A vöröshagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a borsót, fűszereztem, kicsit pároltam a hagymával együtt pár percig csak és felöntöttem pont annyi vízzel, ami éppen csak ellepi, így tuti nem lesz híg a végén. Mikor a borsó félig megpuhult belereszeltem a fokhagymát és a lereszelt cukkinit is hozzáadtam. Mikor minden átpuhult akkor kivettem 1-2 merőkanállal a főzelékből, simára turmixoltam egy botmixerrel majd visszaöntöttem a lábosba, még egyszer összeforraltam és elzártam a gázt.

A zellert lereszeltem a gyömbérrel együtt, hozzákevertem a tojásokat, fűszereztem és pici kókuszolajon kisütöttem őket kb. 1-1 evőkanálnyit adagot kicsit lelapítva a serpenyőben, oldalanként 3-4 perc alatt,  majd a főzelékkel tálaltam.

Répatorta golyók sütés nélkül

15 perces desszert, amit az utolsó pillanatban is elkészíthettek, ha valami édességgel szeretnétek előrukkolni. A répatortát szinte mindenki kedveli, bár nem tudom mikor jött divatba, mint húsvéti desszert, de ez nem is számít. Finom és kész, ha lehet jó sok mascarponéval a tetején, mert az bizony jár hozzá.

Ezekből a golyóbisokból sem hiányzik a zsíros sajtkrém, ettől áll ugyanis össze a massza. A desszert másik jó tulajdonsága, hogy a répa nyersen kerül bele, de ha alaposan összebotmixelitek, akkor nem nagyon fog feltűnni és azok is vígan megeszik, akik amúgy a répáért nem rajonganak.

Minimál cukrot adtam hozzá, pici méz, pici xilit, talán többet is elbírna, de ezt mindenki szabályozza kedve és ízlése szerint. Gondoltam rá, hogy gluténmentes legyen, de aztán maradtam a zabos verziónál, de helyette használhattok csak simán diót, illetve a külső kabátja lehet akár kókuszreszelék is. Nem lehet elrontani, kezdők is nekiállhatnak, sőt répa helyett édesburgonyás verziót is gyárthattok, de azt nyilván előtte főzzétek vagy süssétek puhára.

Hozzávalók:

1 kg répa

25 dkg mascarpone (görög joghurt is jó)

4-5 evőkanál zabkorpa v apró szemű zabpehely

2 evőkanál darált dió

fél narancs leve

2-3 evőkanál xilit v méz ízlés szerint

1 mokkáskanál fahéj

fél hüvelykujjnyi gyömbér reszelve (elhagyható)

csipet só

20 dkg pirított darált dió belehempergetni a golyókat

A répát meghámoztam lereszeltem kis lyukú reszelőn, hozzáadtam az összes többi hozzávalót, majd egy botmixerrel alaposan összeturmixoltam. Lágy, de formázható masszának kell lennie, a hozzávalókat nem kell szigorúan venni, ha túl híg tegyetek még hozzá zabkorpát vagy zabpelyhet vagy darált diót.

Diónál kicsit nagyobb méretű gombócokat formáltam belőle, majd darált dióba forgattam őket. A diót egy száraz serpenyőben előtte illatosra pirítottam, így finomabb lesz az íze. Hűtőben tárolandó.

 

Medvehagymás tormakrém

Idén húsvétkor ez a krém lesz a befutó tormafronton nálam! Minden évben készítek valamilyen verziót, volt már narancsos, majonézes, almás, akármelyiket is próbáljátok ki, mindegyik jobb, mint a bolti az fix.

Készíthetitek ezt is házi majonézzel, de szerintem a sűrű, krémes, görög joghurtos megoldás egyszerűbb, könnyedebb, nincs benne nyers tojás ugyebár, ha valaki tartana ettől, és egy hétig vígan el van a hűtőben. Igazi görög joghurt híján jóféle tejföllel is működhet. Ez a tesztverzió mondjuk nem érte meg az 1 hetet, mert rákattantunk és reggelire gyorsan elfogyott pirítóssal, friss zöldségekkel, vacsorára pedig sült hús mellé kiegészítésnek is pompásnak bizonyult.

A jó hír, legalábbis számomra, hogy a torma vesztett az erejéből kicsit, és nem éreztem az agyamba sugárzó fájdalmat mikor a nyelvemre került, de az élvezeti értéke mégis megmaradt. A medvehagymáról meg nem is áradoznék többet, árasztja az magától a fokhagymaillatot, éppen ezért, ha nem juttok hozzá, akkor fokhagymával helyettesíthetitek. Almát eredetileg most nem is terveztem beletenni, de egy kedves barátnémtól pakkot kaptam és felleltem benne egy kis tubus teljesen natúr almapürét, amit lelkesen nyomogatok a reggeli zabkásába és jelen esetben a tormakrém is kapott belőle, mert némi édeskés íz, kimondottan jót tesz neki. Reszelt alma is tökéletes helyette, és ha már édes, akkor a savanyú sem maradhat el, erre a célra pedig az almaecet a legjobb megoldás. Tessék kipróbálni!

Hozzávalók:

3 deci sűrű natúr görögjoghurt

fél csokor medvehagyma

1 db torma

1-2 evőkanál apróra reszelt alma v natúr almapüré

1 mokkáskanál méz

1 teáskanál almaecet

só, bors

A tormát meghámoztam, lereszeltem, hozzáadtam az apróra vágott medvehagymát, az almapürét és az összes többi hozzávalót, majd alaposan elkevertem.

Üvegbe kanalaztam és hűtőbe tettem, kb. 1 hétig eláll.

Még több tormakrém receptet itt találtok!

Húsvéti sárgatúró

Most kóstoltam először ezt a tojásos ételt, ugyanis nálunk sosem volt a húsvéti reggeli része és sokáig nem is tudtam, hogy mi fán terem. Éppen ezért mikor megláttam ezt a receptet, pláne medvehagymával, muszáj volt kipróbálni. Jelentem sikert aratott!

Érdekes, hogy sokan el sem tudják képzelni enélkül a Húsvétot, én viszont sárga túró nélkül nőttem fel Somogy bugyrában, sőt azt sem értettem soha, hogy miért kell édes fonott kalácsot enni a sonkához. Jóóó, sokáig a tormaimádatot sem értettem, el voltam én a sonkával és a főtt tojással, na meg újhagyma és retek is került mindig mellé. Tormát is kb. azóta eszem, mióta rájöttem, hogy a friss torma mennyivel finomabb és a házilag készített tormakrémeknek mennyire barátságosabb az íze….

Nos, muszáj volt utánaolvasnom, hogy is készül ez a mutavány, és tudom, hogy általában édes verziót készítenek az ország nagy részén, de nekem az annyira nem volt szimpatikus, ezért örültem meg az Ottis főz blogon ennek a receptnek, kinézetre ugyan nem pont olyan lett, de ízre teljesen finom, és pofonegyszerű! De tényleg, bátran álljatok neki, mutatós is, tényleg jól passzol majd a húsvéti sonka mellé.

Hozzávalók:

1 liter (házi) tej

10 db tojás

fél csokor medvehagyma

2 mokkáskanál só

frissen őrölt bors

1 csapott evőkanál nyírfacukor

A tejet egy lábosba öntöttem, hozzáadtam a sót, borsot, cukrot és felforraltam. Ezalatt a tojásokat egy villával elkevertem, csak úgy nagyjából, hogy a sárgája szétfolyjon kicsit, felverni nem kell. Ezután az egészet a tejhez öntöttem a felaprított medvehagymával együtt és folyamatosan keverve megvártam, míg a tojás kicsapódik és túrószerűen összeáll, kb. 10 perc alatt megvolt.

Egy tál tetejére gézdarabot fektettem, leszűrtem benne a tejet, hogy csak a tojás maradjon fenn, majd összekötöttem a géz tetejét, szorosan, hogy nagyjából egy gömböt formáljon és felakasztottam egy tállal alatta, hogy lecsöpögjön, majd pár óra múlva a hűtőbe tettem. Másnap szépen szeletelhető.

Forrás: https://ottisfozblog.wordpress.com/

Hamis lasagne

Így lehet csalni egy kicsit, ha egyrészt nincs otthon lasagne tészta, illetve nem is akarom, hogy legyen, viszont ennék valamit, ami arra hajaz. Rákattantam ugyebár már egy ideje ezekre a hajdina- és csicserilisztes lepényekre, aztán ezzel megfertőztem A férfit is és azóta rendszeresen van terítéken ilyesmi.

Nagyon kényelmes elkészíteni, és nagyon változatos kreálmányokat lehet alkotni belőlük szuper gyorsan és tök jól helyettesíthető velük a kenyér, konkrétan azóta nem veszek kenyeret, hiszen ebbe is bele lehet pakolni, tekerni, azt amit egy szendvicsbe, ha akarom, akkor mexikói stílusban adom elő és tortillához hasonlít, hússal, mártogatóssal, friss zöldséggel félbehajtva esszük, ha meg ahhoz van kedvünk akkor “pizzaszerűen” a tetejére pakolok bármit és késsel villával falatozzuk. Függőséget okoz na, de ezt az egészségem sem bánja, sőt.

Nem kell hozzá alapestben semmi más csak a hajdina- v csicseriborsóliszt és víz, ja és fűszer, bármilyen, kedv kérdése, hogy éppen melyik. Aztán jött az ötlet, hogy ebből lehet valami rakott, sütőben sülő mutatványt is kivitelezni a lasagne mintájára hússal vagy anélkül teljesen mindegy, elég csak vastagra sütni a lapokat és olyan lesz, mint a tészta, csak sokkal finomabb, a beltartalmi értéke meg össze sem hasonlítható egy búzalisztes verzióval, hiszen ez nem üres szénhidrát. Általában tojás nélkül sütöm, de most ütöttem bele egyet, hogy biztosra menjek és ne törjön szét, mert nagy lapot sütöttem, de ha kis adagokban készítetek tojás nélkül is működni fog!

Most tölteléknek az egyik kedvenc padlizsános ragumra esett a választás, amit néha darált hússal is szoktam főzni, és némi cukkini került még mellé. A tetejére szórhattok sokkal több sajtot, lehet rá több kencét is kenni, nekem most ennyi volt otthon, de mivel belül szaftos a rakomány, így nem volt hiányérzet emiatt. Akinek van otthon “hot pan-je” bátran süsse abban, én konkrétan egy rétegben beleöntöttem az egész masszát, pont elég volt ez a mennyiség, aztán feldaraboltam kb. akkora lapokra, mint a lasagne. De sima palacsintasütő is megteszi, össze lehet mozaikozni a sütőedényben, a végeredményen nem fog látszani.

Hozzávalók:

3 közepes padlizsán

3 kisebb cukkini

1 hámozott paradicsom konzerv

1 fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1-1 mokkáskanál őrölt római kömény és fahéj

egy csipet chili

só, bors

kókuszolaj

Tésztalapokhoz:

1 bögre(2,5 deci) hajdinaliszt (helyette zabliszt, rizsliszt stb. is jó)

1 tojás

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható)

víz

kókuszolaj a sütéshez

Tetejére: friss paradicsom+2 deci kefir v tejföl + sajt

A tészta hozzávalóit összekevertem, sűrű palacsintatészta állagú legyen, majd egy négyzet alakú teflonsütőben kevés felforrósított kókuszolajon megsütöttem mindkét oldalát. Sima palacsintasütőben is lehet sütni több lapban, kb. kétszer olyan vastagra, mint a hagyományos palacsintákat.

A vöröshagymát felaprítottam, a padlizsánt kockákra vágtam, egy nagy serpenyőben kókuszolajon megpároltam mindkettőt.  Az olajat lehet pótolni kell, mert a padlizsán szivacsként működik, közben befűszereztem a zöldségeket, majd felöntöttem a paradicsommal és összeforraltam az egészet, hagytam besűrűsödni, legyen szaftos, de ne ússzon a lében, különben eláztatja majd a tésztát.

A cukkinit vékonyan felkarikáztam, a paradicsomokat felszeleteltem, a sütőt előmelegítettem 180 fokra, a sütőformát vékonyan kikentem kókuszolajjal. Ezután belemozaikoztam a tészta felét, simán egy késsel méretre szabtam, nem baj, ha több darabban kerül az edénybe, csak fedje be teljesen az alját egy rétegben. Erre rákanalaztam a padlizsános ragu felét, majd ráfektettem a cukkinikarikákat, picit sóztam és borsoztam, ment rá paradicsomszelet is, majd ismét padlizsán, végül a tészta másik felével beborítottam, a tetejét megkentem kefir és a feta keverékével és még pár szelet paradicsomot tettem rá. Kb. fél óra sütés következett, míg a sajt rápirult kicsit. Ha kihűlt szépen szeletelhető.

Halfilé tormás diómártással

Halételt is lehet “húsvéti” ízekbe burkolni, még ha nem szokás akkor is! A halhoz amúgy is passzol a torma, ráadásul ezt az ételt simán elkészíthetitek csirkével is, a mártás és a répás köret mindegyikhez passzol és minden vendég jól jár.

A sült répa és az abból készült pikáns krém, az egyik kedvencem, most viszont megálltam ott, hogy  a répa megsül és isteni édesre karamellizálódik, így mehet rá jó sok citromlé és petrezselyem, hogy életre keljen a salátánk. Melegen és hideg is szuper finom és csak halkan jegyzem meg, de sokkal izgalmasabb és egészségesebb szerény véleményem szerint, mint a krumplipüré….

Persze, ha arról sem akar lemondani valaki, hát biggyessze oda a tányérjára, nem fog megsértődni a répa és a pirított diós mártás sem, amibe naná, hogy érdemes medvehagymát is csempészni.

Finom, színes, laktató, meg kell kóstolni!

 

Hozzávalók két főre:

2 nagyobb szelet halfilé (tőke, tonhal, harcsa stb.)

1 gerezd fokhagyma

1 evőkanál vaj

1 evőkanál olívaolaj

só, bors

pár csepp citromlé

Mártáshoz:

10 dkg dió

2 deci kefir (tejszín is jó helyette)

3 evőkanál friss reszelt torma

kb. 2 evőkanál aprított medvehagyma v újhagyma

1 deci víz

só, bors

Körethez: 

4 nagyobb répa

kis csokor petrezselyem

1 evőkanál citromlé

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a répát meghámoztam és karikákra vágtam, majd kevés kókuszolajjal meglocsolva puhára sütöttem, akkor jó, mikor a külseje elkezd barnulni és karamellizálódni, akkor ki lehet venni a sütőből. Megcsorgattam citromlével, rászórtam a felaprított petrezselymet, pici sót és borsot, majd félretettem.

A hal mindkét oldalát sóztam, borsoztam, elkentem rajta a reszelt fokhagymát, majd kevés olajon mindkét felét kb. 4-4 perc alatt megsütöttem, tálaláskor meglocsoltam pár csepp citromlével.

Egy száraz serpenyőben megpirítottam a diót, ledaráltam, majd  visszaszórtam a serpenyőbe, hozzáadtam a kefirt, pici vizet, sót és borsot, felmelegítettem ismét az egészet, beleszórtam a medvehagymát, átkevertem, majd a legvégén reszeltem bele a friss tormát. Ha túl sűrű lenne, akkor pici vízzel, esetleg tejszínnel lehet hígítani még a kívánt állagra.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!