Pálmafa Project

Karácsonyi zöldségköret gesztenyével és gránátalmával

Itt az idő elgondolkodni, hogy a karácsonyi hal vagy pulyka mellé mi legyen a köret. Na jó, talán ez még korai…, de engem most foglalkoztatott ez a kérdés. Ok, tudooom krumplipüré, sült krumpli és társai, de mi van akkor, ha ez valakit nem vonz és nem dob fel és izgalmasabbra vágyik? Na, akkor jöhet valami hasonló étek.

dscf0182A helyzet az, hogy én ezzel egymagában jóllaktam, de nyilván hatalmas rakást nagyobb mennyiséget pakoltam a tányérra, mintha mondjuk pulyka is lett volna mellette.

Alakítsátok nyugodtan kedvetek szerint, értem ezalatt azt, hogy ha nem szeretitek a csicsókát, akkor tök jó a padlizsán helyette, vagy sütőtök, a gránátalmát szerintem ne hagyjátok ki, kell a színe, az íze, a savassága az egészhez, egyszerűen életre kelti köretünket. Mondjuk narancsot még el tudnék képzelni benne, citromlé helyett, akár annak a levét is rá lehet csorgatni a végén.

Ja, és szerintem a vegák és vegánok is hálásak lesznek érte!

dscf0184

Hozzávalók:

fél kg csicsóka

2 db cukkini

20 dkg gesztenye (pucolva)

1 db gránátalma

citromlé

só, bors

kakukkfű, rozmaring

kókuszolaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A gesztenyét felöntöttem vízzel, majd egyenként késsel bevagdostam keresztben a tetejüket, majd a sütőbe toltam kb. 25 percre. Én mindig kiszoktam egyet venni megkóstolni,  hogy kellően puha-e.

A csicsókát megsikáltam alaposan, nem hámoztam, felkockáztam, a cukkinit szintén. Én grillserpenyőben kevés kókuszolajon sütöttem őket, de nyugodtan lehet ezeket is a sütőben, ha a gesztenye mellé, alá, fölé, befér, akkor simán mehetnek együtt. A cukkininek viszont kevesebb idő kell, azt én is csak akkor adtam a csicsókához, mikor az már félig megpuhult.

Ezalatt a gránátalmát félbevágtam, kiütögettem a magjait, mikor a gesztenye megsült, megpucoltam és a zöldségekkel együtt egy tálban összekevertem, rámorzsoltam a kakukkfüvet, megszórtam aprított rozmaringgal, meglocsoltam citromlével és tálalható.

Gluténmentes adventi linzer datolyakrémmel

Megérkezett az első friss adventi édesség, még szinte meleg, az íze pedig a számban. Tavaly sütöttem már hasonló linzert, abban még tojás sem volt, ez most egy picit más, hiszen méz is van benne és kókuszlisztből készült.

dscf0176Az eredeti recepttől én eltértem kissé az arányokban, de nekem ekkora mennyiségekkel lett gyúrható a tészta.

Bármilyen lekvárral összeragaszthatjátok amúgy őket, de ez a datolyás verzió egy nagyon egyszerű megoldás és kicsit különlegesebb lesz, mint hagyományos lekvárral. Egyébként aszalt szilvával, és áfonyával is biztos működik.

Ha abban reménykedtek, hogy kekszünk kalóriaszegény,  hát nem. De ez most itt nem is erről szól, bár lisztmentes és az már jó hír. Lekvár nélkül egymagában is élvezhető teasütemény és sokáig eláll.

dscf0180

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:

20 dkg kókuszliszt

20 dkg vaj

2 db tojás

4 evőkanál méz

citrom reszelt héja

1 teáskanál szódabikarbóna

Töltelékhez:

15 dkg datolya

1 evőkanál citromlé

1-2 evőkanál az áztatóvízből

A lisztet, a szódabikarbónát, a tojásokat, a mézet, az olvasztott vajat egy tálba tettem és összegyúrtam. Ja, és a citroméhéjat is bele kellett volna reszelni, de elfelejtettem…. Majd ti megteszitek helyettem. Ezután a tésztát egy fél órára betettem a hűtőbe.

A datolyát felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje és ehhez csorgattam egy negyed citrom levét is, hogy ne legyen olyan édes. 1 óra múlva a vizet, pár evőkanál kivételével leöntöttem róla, majd botmixerrel krémesre turmixoltam.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Két nagyobb darab alufólia között nyújtottam ki a tésztát, mert így könnyebb bánni vele, amúgy szétszakadhat és túl vékonyak se legyen a kekszek. Kiszaggatam őket a formákkal, majd sütőpapírral bélelt tepsin kb. 10 perc alatt megsültek. Figyelni kell rájuk,mert gyorsan megéghetnek! Mikor kihűltek, az egyik felét megkentem a datolyakrémmel és rátapasztottam a másik felét.

Forrás: http://realfoodforager.com/videorecipe-coconut-date-linzer-cookie/

Édesburgonyakrém

Lassan már besárgulok a sütőtöktől és az édesburgonyától, de nem bánom. Most inkább az utóbbi zöldség arat nálam a konyhában, ismét érkezett egy szállítmány és elkészítettem az egyik kedvenc, ha nem a legfőbb kedvenc kencémet.

dscf0162Eredetileg ez egy sárgarépás recept, talán még a Dolce Vita blogon találta egy kedves barátném és küldte át nekem anno, aztán elkészítettem és rákattantam, és akárki kóstolta szintén rajongó lett. Aztán jött a sütőtök mániám és abból is megcsináltam, most pedig az édesburi került sorra. Nem tennék különbséget, hogy melyik a legjobb, mindegyiket próbáljátok ki ebben a sorrendben és amelyik zöldség éppen kéznél van.

Mennyei a legjobb szó rá, leggyakrabban pirítóssal eszem reggelire, de palacsintába is kentem már, tésztára, kölesre, sőt a hajamra is a turmixolásnál….

dscf0165

Hozzávalók:

1 db nagy méretű édesburgonya

1 duci gerezd fokhagyma

csipet chili

fél mokkáskanál fahéj

fél mokkáskanál római kömény

1 mokkáskanál almaecet v fehérborecet

3-4 evőkanál natúr joghurt v tejföl

pár csepp citromlé

1-2 ek szezámmag (elhagyható)

Az édesburgonyát megsikáltam, félbevágtam és 200 fokra előmelegített sütőben puhára sütöttem.

Kikanalaztam a húsát, hozzáreszeltem a fokhagymát, fűszereztem, meglocsoltam pici almaecettel, pár csepp citromlével, hozzáadtam a joghurtot és leturmixoltam.

Végül rászórtam a szezámmagot. Ezt érdemes előtte egy száraz serpenyőben megpirítani 1 perc alatt.

Hűtőben napokig eláll.

 

Pulykahúsos rakott káposzta kölessel

Régen nagyon szerettem a rakott káposztát, mondjuk ez nem változott, de magamnak nem állok neki ilyesmit csinálni. Így megörültem, mikor pár hete a Zanyukám közölte, hogy akkor ő azt rittyent nekem pulykahúsból. Én persze rávágtam, hogy ok, de rizs helyett inkább kölesből legyen és már megy is blogra. Majd mikor elkészült, tányérra tettem a pulton, majd ezzel a lendülettel és az aznapi telihold erejével, továbbküldtem a földre az egészet és máris elszállt az ebédem, a lelkesedésem, az idegszálaim, nem ragoznám….

dscf0170Mindez közvetlenül azután történt, hogy a kezemben lévő bögréből szintén repülő csészelajat csináltam, szerencsére üresen és egyben maradt, és mindezt azelőtt, mielőtt az unokahúgom ölébe sikerült egy szelet csokitortát varázsolnom, majd az is a földön landolt aztán…. Ezen a ponton inkább csak leültem a fotelbe csendesen tévézni…

Nyilván a konyhakövön is tök jó fotót sikerült volna csinálni, étvágygerjesztő is volt amúgy, passzoltak a színek, de ehelyett kaptam az alkalmon, és a következő hétvégére betervezett csajos összeröffenésre csináltam egy hatalmas adag rakott káposztát.

Van már amúgy a blogon, akkor a szénhidrát lett kispórolva belőle, hiszen csak káposzta, hús és némi bacon került bele, itt viszont inkább a zsírtartalma lett alacsonyabb. A kölestől mindenki fél először, aki nem ismeri, felesleges, mert nem bánt, és ugyanolyan finom így is, sőt…, észre sem venni a különbséget, és sokkal gyorsabban is megpuhul, mint a rizs. Egy szó, mint száz, azt hiszem mindenkinek elnyerte a tetszését és minden tányér épségben maradt ezúttal….

dscf0166Hozzávalók 6-8 főre:

1 kg darált pulykahús

1 kg savanyú káposzta

25 dkg köles

1 nagy fej vöröshagyma

1-1 nagy doboz alacsony zsírtartalamú tejföl és natúr joghurt(görög)

1 evőkanál pirospaprika

1 evőkanál szárított majoránna

só, bors

kókuszolaj

A kölest dupla mennyiségű, enyhén sós vízben puhára főztem. Mikor beszívta az összes folyadékot, elzártam alatta a gázt és lefedve még állni hagytam legalább 15-20 percre.

Ezalatt a hagymát olajon üvegesre pároltam, hozzáadtam a húst, amit fehéredésig pirítottam, majd sóztam, borsoztam, megszórtam a paprikával, majoránnával és öntöttem alá kb. 1,5 deci vizet, majd lefedve főztem, míg a hús teljesen át nem puhult. Nagyjából 20 perc alatt ez is elkészült és a húst belekevertem a kölesbe.

Mellette a káposztát szintén egy kevés olajon megdinszteltem negyed óra alatt. Ha nagyon savanyú a káposzta, akkor előtte át szokták mosni, én ezt mindig kihagyom, szerintem pont így lesz finom az egész a végén.

Ezután elővettem egy nagy hőálló tálat, kikentem vékonyan kókuszolajjal, az alján egyenletesen eloszlattam a káposzta felét, erre jött a húsos köles fele, majd egy fél doboz tejfölt vékony rétegben rákentem, amibe én szintén kevertem egy kevés pirospaprikát, ezt nem muszáj, de szerintem, így még finomabb lesz. Ismét húsos réteg következett, majd a káposzta másik fele és egy teljes doboznyi joghurt-tejföl vegyesen a tetejére, ami pedig megmaradt azt tálalásnál kanalaztuk rá.

200 fokos sütőben egy bő fél óra alatt összesütöttem, míg a teteje elkezdett pirulni.

 

5 tuti keksz recept

A keksz sütögetés általában ilyenkor év vége felé jön rám jobban, átböngészem miből élünk és előszedem a blogról a kedvenceket. Na és keresem az újakat persze, de amíg meg nem találom őket, addig szemezgessetek ti is ezekből és töltsétek fel a sütis dobozokat, pláne, hogy lassan beköszönt az adventi időszak!

Klikk a képekre a receptekért!

Sütőtökös keksz

Kókuszos csokis zabkeksz

20160430_092939~2

Svéd karácsonyi keksz

Gluténmentes lekváros linzer

Édesköménymagos keksz

Még több keksz receptet ITT TALÁLTOK!

Téli saláta sült zöldségekkel

Még hogy salátával nem lehet jóllakni! Kóstoljátok meg ezt a szín- és ízkavalkádot, toljatok be egy nagy tányérral belőle és biztos, hogy jó pár órán keresztül nem lesztek éhesek. Közben azon tűnődöm, hányszor kezdtem én már ezzel a mondattal blog bejegyzést írni? Hm, na sebaj…

20161110_072633Az egyik legjobb étel ebben az évszakban hétköznapokra, sütőbe zöldség betol, megsüt, hozzáad némi friss gyümölcsöt, jelen estben savanykásabb almát és gránátalmaszemeket, egy klassz öntet és kész.

Langyosan az igazi szerintem, mikor a zöldségek még nem hűltek ki teljesen, de hidegen is finom. Hogy legyen benne ropogós is, érdemes valamilyen maggal megszórni még picit, semmi más nem kell mellé, persze ha valaki nagyon nem bír hús nélkül élni, akkor passzol ez sültek mellé is. Többféle fűsszerrel játszhattok itt is, ami éppen kéznél van én most a változatosság kedvéért ismét kelet felé vettem az irányt, de ezek a mélyebb, karakteresebb aromák kellenek télre, hogy felmelegítsenek.

20161110_072753

Hozzávalók:

fél sütőtök

30 dkg kelbimbó

1 póréhagyma

1 alma

1 gránátalma

Öntethez:

2 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál almaecet

fél mokkáskanál garam masala

csipet őrölt chili (vagy friss)

só, bors

Tetejére: szezámmag

A tököt kockákra vágva, a pórét vékonyan felszeletelve, a kelbimbót félbevágva (külső csúnya leveleket leszedtem előtte) egy tepsire tettem sütőpapírra, belemasszíroztam egy kevés kókuszolajat és 200 fokra melegített sütőben megsütöttem.

Ezután egy mély tálba tettem, hozzáadtam a felkockázott almát, a gránátalma magokat, majd ráöntöttem az öntetet, összeforgattam és már tálalható is.

 

Mandulás tejszínes csirke

Előző este gondolkodtam mi legyen a hétvégi ebéd és úgy ébredtem, hogy ez az étel ugrott be  elsőnek. Nincs varázsgömböm, bár néha jó lenne… szóval nem teljesen véletlenül jött azért ez a gondolat, mivel főztem már évekkel ezelőtt ilyet, még hozzá Stahl Judit egyik könyvéből.

dscf0159Igaz, ott pulykával és krumplipürével készült, ráadásul engem a sáfrány annyira nem mozgat, sokkal inkább a kurkumát részesítem előnyben, mind az íze, színe és az ára miatt is, ezért az is került bele.

Nem tudom ezt túl ragozni, tipikusan olyan étel, amit nagyobb mennyiségben is érdemes főzni, szeretni fogják a vendégek, másnap is tökéletesen finom, de akár le is fagyasztható, viszont kicsit sem unalmas vagy száraz csirkés kaja.

dscf0160

Hozzávalók 4 főre:

1 egész csirkemell filé

3 deci tejszín (kókusztejszínt használtam)

10 dkg mandula

3 gerezd fokhagyma

1 teáskanál sáfrányos szeklice

1 mokkáskanál kurkuma

só, bors

1-1 ek kókuszolaj és vaj

Köretnek: köles vagy rizs

A csirkemellet felcsíkoztam, kókuszolaj és kevés vaj keverékén fehéredésig pirítottam, majd sóztam, borsoztam. A tejszínben elkevertem a sárfányt, a kurkumát, belereszeltem a fokhagymákat és beleszórtam a száraz serpenyőben előtte megpirított, majd morzsalékosra darált mandulát is, végül a csirkéhez öntöttem. Együtt rotyogtak még egy bő negyed órát, ha nagyon besűrűsödne pici vizet lehet aláönteni.

A kölest dupla mennyiségű vízben puhára főztem és a mandulás csirkével tálaltam.

Birsalmás gesztenyés hajdinakása

Egyik reggelimet szeretném ma megosztani veletek, zabkása helyett most hajdinakása, de akár lehetne kölesből, vagy rozspehelyből is, ahogy tetszik.

20161105_144231-2Igazi őszi hangulat a tányéron, ennél jobban nem is indulhat a reggel, gesztenye, birsalma, krémes melengető kanalaznivaló, én ezt minden héten megenném, míg tavasz nem lesz!

Természetesen maradhattok  a zabpehelynél, ha gyorsabb verzióra vágytok, de ezt előre is el lehet készíteni, hiszen behűtve is finom, de akár fel is melegíthetitek, hozzá lehet önteni még egy pici kókusztejet például és olyan, mint új korában. Van benne energia, de glutén és laktózmentes, és amíg én a zabkásától elég hamar megéhezem, a hajdinától nem, délig biztos, hogy kitart a lendület. Chiamagból is klassz lenne, és kisebb poharakba töltve akár desszert is válhat belőle.

Hozzávalók 2 adaghoz:

fél birsalma

1,5 deci natúr hajdina

10 dkg főtt gesztenye

3 deci kókusztej (v más növényi tej)

1 evőkanál méz v nyírfacukor

fél mokkáskanál kardamom v fahéj

A birsalmát felkockáztam, a hajdinát átmostam, beleöntöttem mindent egy kisebb lábosba, felöntöttem a kókusztejjel, megszórtam a fűszerekkel, a mézet én csak akkor csorgattam rá, mikor elkészült, de itt is lehet már édesíteni ízlés szerint.

Fedő alatt addig főztem, míg a hajdina átpuhult, és beszívta az összes folyadékot, akkor már a birs is biztosan megfelelő állagú. Ha nagyon elfő a leve, akkor pici folyadékot lehet még aláönteni. Langyosan az igazi, de másnap hidegen is finom.

 

Paradicsomos spenótfőzelék céklafasírttal

Nem egy megszokott spenótfőzelékről van itt most szó, de nekem bejött, így gondoltam megosztom veletek is.

dscf0150Hogy került bele paradicsomlé? Hát úgy, hogy volt pár deci a hűtőben, amivel még kellett valamit kezdeni és mivel egy tésztaételben jó párosnak mutatkozott a paradicsom és a spenót, gondoltam, így sem történhet nagy baj.

Akik nem szeretik a spenótot, őket most sem fogom meggyőzni nagyon arról, hogy ebben a változatban majd rákapnak, bár tény, hogy a paradicsomlé azért tompít egy kicsit a spenót ízén és mégis csak jobb ezzel hígítani, mint tejjel szerintem. Csak a végén tettem még hozzá pár kanál joghurtot, hogy még krémesebb legyen az állaga.

Eredetileg bundáskenyeret akartam mellé sütni, de aztán céklafasírt lett, az izgalmasabb, ráadásul lenmagos, nincs benne liszt és olyan szép a színe. Ja és finom is!

dscf0152

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg spenótlevél (püré is jó)

2 duci gerezd fokhagyma

3 deci paradicsomlé

2 nagy evőkanál natúr joghurt

fehér bors

reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: fetasajt (elhagyható)

Fasírthoz:

1 nagyobb méretű cékla

fél fej lilahagyma

2 tojás

6 evőkanál őrölt lenmag (vagy zabpehely)

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A fokhagymákat felaprítottam és kevés kókuszolajon megfuttattam, majd hozzáadtam a friss spenótleveleket, sóztam, borsoztam, reszeltem rá egy csipet szerecsendiót és lefedve pároltam a spenótot, míg át nem puhult. Ezután felöntöttem a paradicsomlével, tovább rotyogtak együtt egy bő 10 percet, majd hozzákevertem még a joghurtot és leturmixoltam az egészet és reszeltem még rá a végén is egy kis szerecsendiót.

A fasírthoz a céklát lereszeltem, hozzászórtam a lenmagot, sót, borsot, beleütöttem a tojásokat, alaposan elkevertem és egy serpenyőben kókuszolajat forrósítottam, majd rákanalaztam 1-1 púpozott evőkanálnyi masszát, kicsit lelapítottam őket és mindkét oldalukat 3-4 perc alatt átsütöttem. A főzelékre fetát morzsoltam és a céklafasírttal jól megettem.

Egyszerű zöldségleves sok fűszerrel

Egy jó leves szinte mindenre gyógyír, nem igaz? Megfázás, macskajaj stb….Sokan a húslevesre esküsznek, persze jöhet az is néha, pulykanyakból például Anyukám konyhájából, azt überelni úgysem tudja senki, viszont hétköznapokon maradok a ződségeimnél.

20161105_12363622Így született ez a leves is, 4 zöldséget választottam, gombát, édesburgonyát, brokkolit és répát és jó sok fűszert és a hideg miatt egy csipet chilit is. Összefőz, megesz ennyi. Le is fagyasztható, most vettem ki az utolsó adagot a frigóból, és alaplének is szuper krémlevesekhez.

Lehet variálni sokféle módon, bármilyen zöldségből, de ez tényleg egy jó kombó lett, mert ritkán vannak egy tányérban egy időben ezek a hozzávalók szerintem, érdemes kipróbálni! A mennyiségeket itt nem kell nagyon komolyan venni, kb. egyforma adagokat érdemes talán mindegyik zöldségből hozzáadni.

20161105_1235382

Hozzávalók 4 főre:

1 db édesburgonya

2 db sárgarépa

3 fej sampion gomba

fél fej brokkoli

fél vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

friss v szárított rozmaring, kakukkfű, tárkony

csipet chilipor v friss chili (el is hagyható)

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A hagymákat kevés kókuszolajon megfutattam, hozzáadtam az apró kockákra vágott répát és az ennél kicsit nagyobb kockákra vágott édesburgonyát. Azért nem egyformára szeltem, mert a répa nehezebben puhul, így viszont kb. egyszerre fognak. Felöntöttem kb. 1 liter vízzel, fűszereztem, összefőztem, mikor félig megpuhult a répa és az édesburi, akkor szórtam bele a felaprított gombát és a rózsáira szedett brokkolit. Öntöttem még hozzá kevés vizet, lehet ismét picit fűszerezni és még kb. 10 perc és elkészült a leves. Pár csepp citromlevet adtam hozzá tálalás előtt, ez kicsit felfrissíti az ízeket. Tetejére lehet még friss fűszereket, petrezselymet szórni kedv és ízlés szerint.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!