Pálmafa Project

Miért éppen Trogir?

Most jót röhögtem magamon, beírtam a bejegyzés címét, majd automatikusan elkezdtem írni, hogy “Hozzávalók:”. Nos, ha már itt tartunk, akkor végy 1 db strandpapucsot, 1 kici óccó “médincsájna” 4 napra elegendő űrtartalommal bíró gurulós bőröndöt, 1 db bikinit, 6-db 1 db szexi nyári ruckót a legszebb “hurrányaralunk” mosolyodat és irány a tengerpart.

t3Mindig tervben van, hogy sokkal többet fogok utazásokról is írni, és mindig elmarad, na de most hátha le tudom ragasztani a hátsóm a székre hétvége lévén, egy picit hosszabb időre és megosztom veletek a rapid randim Trogirral. 4 nap állt rendelkezésemre 1 hét kötelező szabiból kifolyólag és kényszert és hívást éreztem a tenger irányából, így nem volt mit tenni. Aki ismer tudja, Horvátország nekem szerelem, megmagyarázhatatlan vonzalom fűz hozzá, a zene, az ételek, a sós tenger és a fenyőligetek illata, az ordító kabocák, és a macsaköves sikátoros régi óvárosok nélkül, nem bírok meglenni nyaranta.

t7

Trogirban még nem voltam, úgyhogy úticél belőve, útitárs viszont még nem volt, miután megeresztettem jó pár telefont és mindenki baromi lelkes volt, és végighallgattam 10szer, hogy “bakker annyira mennék, de most nem jó….”, gondoltam magamban kapjátokbe én már pedig nyaralni fogok és pont. Úgyhogy átkapcsoltam hurrá ÉN nyaralok üzemmódba. A következő kérdés, ok, de mivel megyek? Busz, tökéletesnek tűnt, péntek este Pesten beszállok, ott kiszállok, de visszafelé csak egy hét múlva jön, az meg nem ok, hiszen nekem hét közepén kell visszajönnöm. Akkor nézünk autót az útitárskeresőn, és bumm itt a megoldás pont egy autó én rám várt, így plusz két útitárssal együtt szombat hajnali 2-kor el is indultuk, reggel 9-kor pedig már a bőröndöm húzkodtam a macskaköveken Trogir óvárosában. Pattogott rendesen a kis drága maradjunk annyiban, 5-ször tévedtem el 2 térképpel a kezemben, de barokkos túlzással még élveztem is nagyjából ezt az érzést a labirintusra hajazó sikátorokban, néha kikötöttem egy étterem hátsó bejáratánál a konyhában, de onnan kedvesen útba igazítottak mindig, itt balra, ott jobbra, megint balra…fogggalmuk nem volt nekik se…. Az a jó, hogy Trogir óvárosa kicsi, két fix pont van a nagy boltíves kő kapu kívül a kis hídon átjövet a szárazföldről és a másik oldalon a kikötő, a kettő között simán eltévedsz bármikor, de mindegyik utca csodákat rejt, így érdemes elveszni bennük. Ha azok a falak mesélni tudnának…az UNESCO világörökség részét képezi amúgy a teljes óváros.

t1

Miért válaszd Trogirt? Mert akkor is jó, ha egy hétre mész, hiszen bőven van látnivaló a közelben, Split, Sibenik nagyobb városok és meseszépek szintén, ha nem elégednél meg Trogir látnivalóival, illetve ha csak pár napra, hosszú hétvégére van időd, akkor sincs túl messze, végig autópályán lehet haladni, ennek a díja 28 Euro személyautóval. Trogir óvárosából egy pár 100 méteres  hídon a kis Ciovo szigetre visz az út ahol kisebb falvak, üdülőközpontok találhatóak, sokszínű, változatos strandokkal, öblökkel. Akkor is, ha az egymás mellett fekvős “heringstrandokra” vágytok sok étteremmel bárral és akkor is, ha saját öblöt szeretnétek magatoknak valami eldugott helyen, itt megtalálhatjátok a számotokra megfelelőt 10 perces autózással. Illetve nagyobb társaságoknak, családdal, gyerekkel is itt fogtok tudni jó szállásokat, apartmanokat foglalni. És akkor is jó választás Trogir, ha valaki még nem volt soha a horvát tengerparton, mert instant tartalmaz mindent, ami ehhez a hangulathoz kell elsőre, közép Dalmáciában fekszik, már pedig szerintem az igazi horvát életérzés itt kezdődik nagyjából, viszont árban még nem annyira durva, mint a másik ékszerdoboz Dubrovnik és környéke.

Mikor válaszd szállásnak az óváros sikátoraiban megbúvó vendégszobákat? Ha hozzám hasonló elmeroggyant vagy és kész vagy egyedül is elutazni, vagy párban, barinővel, haverral utazol, így mindent a közelben találsz, ami fontos és a hangulathoz kell, tengert, piacot, buszállomást, éttermet, bárokat.

t17

t16Élvezed azt is, ha hajnalban fél 6-kor harangzúgásra pattan ki a szemed és papucsban végig csattoghatsz a pékhez egy túrós burekért, majd tovább a piacra friss fügéért a kihalt óváros utcáin, amin esténként hömpölyög a tömeg és értékeled, hogy végre le tudsz úgy fotózni egy épületet, boltíves kaput, ablakot, virágot, hogy nem lóg bele a képbe a fél világ turistáinak a fagyija, szelfibotja, gyereke, kutyája, “zoknisszandis” lábfeje stb.

t9

Megelégszel egy kis szobával puritán stílusban, ha szerencséd van lesz mobilklímád is, igaz olyan hangzavarral ontja a hűs levegőt, hogy felejtsd el, hogy éjszaka is használod, viszont cserébe a házinéni és bácsi minden reggel egy tál friss paradicsomot tol az orrod elé a közös használatú konyhában és meleg szívvel frissen készült sütivel várja a turistákat szinte minden nap. Ez nincs az árban, reggeli sincs, csak pusztán képesek örülni és megbecsülni a fizető vendéget. Persze ha légkondis, modern szobára vágytok, ilyet is találhattok a környéken.

t12

Ha autó nélkül érkeztek és jó strandra vágytok, na akkor kell némi türelem és kompromisszum készség a történethez ezen a környéken. Ugyanis városi strand van 10-15 perc sétára, apró kavicsos, árnyékot felejtsd el, még egy falevelet sem találsz, sok embert annál inkább és az Adria legszebb strandjai sem a belvárosok közvetlen közelében találhatóak ugyebár. Busz van, több is, több irányba, át Ciovo-szigetére a legrövidebb, jól meg is szívtam vele. Menetrend is van, általában jönnek is a buszok, de az enyém éppen akkor, abban az órában elfelejtett megérkezni, így az agyvizem kezdett forrni felfelé a melegben első nap, mikor ugye egy éjszaka alvás gyakorlatilag kimaradt, így enyhén füstölögve visszaslattyogtam a kikötő felé, még jó, hogy ezek pár perces séták, bár több liter vízzel(mindig tutira megyek) és egy fél rekesz gyümölccsel(nehogy éhen haljak mán) feltankolva ez is igénybe veszi az embert a kora délutáni hőségben.

t11DE, bódogság volt, mert a kikötőből kb. negyedóránkét indul kishajó pont egy népszerű strandra, így kihajóztam én is, árnyékban, langyos szélben, tenger illattal körülvéve, 15 perc volt és 20 kuna asszem. Igaz “heringstrandra” érkeztem Okrug Gornjiba, de legalább szép partszakasz, sok étterem, bárokból kiszűrődő zene, pont tökéletesek voltak 3 óra után a nap hátralévő részére. Semmi stressz, sietni nem kell a hajóra, hiszen este 11-kor is vissza tudtam volna még csorogni az óváros kikötőjébe, ha úgy alakul, onnan meg csak pár lépés volt a szállásom, szóval teljesen kényelmes volt.

t10Másnap másik strandot választottam szintén busszal, csak a szárazföldön haladva, a busz jött, a sofőr csak horvátul beszélt, én elmondtam hova mennék, aszonta két megálló, láttam, hogy még mondana valamit, de mivel rájött nem tudja, hogyan, ezért annyit mondott ok, …. Ki is szálltam az út szélén, majd 10 perc susnyában, bozótban való gyaloglás után kikötöttem egy rövid part szakaszon, ahol senki nem volt csak én, meg térdig érő szemét, meg a ciripelő kabócák, de ez most nem volt hangulatos. Az úticélom egy fenyőligettel övezett közkedvelt környékbeli strand lett volna…Megszívtam megen. Úgyhogy mély levegő, kiléptem a bozótból és a komfortzónámból ismét, majd visszacsattogtam az út mellé, ahol egy hangulatos éttermen keresztül vágtázva segítséget kértem, és ismét a buszmegállóban találtam magam, délben 40 fokban árnyék nélkül. Elmondtam 3 imát, hogy ne itt száradjak még el, ha lehet, összecsettintettem a bokám és megérkezett a busz, ami végre visszavitt egy megállóval arrébb, ahonnan betaláltam a strandra. Hálát adtam, bevágódtam az árnyékba, emberek alig, csak úgy szellősen és elmerültem a habokban én is. 20160710_161038 Pastan beachről van szó egyébként, szokatlanul sekély a tenger és sok helyen hínáros az alja, de ez is a városi kikötőbe benyúló öböl része még a Pastan folyó torkolatához közel, nem “igazi” horvát tengerpart érzés még mindig nekem, de egy napra tökéletes volt, sok árnyék van, egy kisebb kávézóval és alapvetően nyugis, csendes hely. Kisgyerekes családoknak is jó lehet, mert homokos a part. A sofőr pedig azért vitt rossz helyre, mert a Pastan étteremnél dobott ki…

Innen egyébként fél óra sétával visszameneteltem nap végén a szállásomra. A maradék két napomon pedig “leugrott” hozzám a hasonlóan kilométerhiányban szenvedő utazásmániás barátosném, így ahogy már említettem fent, lehetőségünk volt olyan strandot találni autóval, ahol tényleg kristálytiszta mély víz, sziklás, öblös partszakaszok vártak ránk.

20160712_090727 20160712_091850~2

Amit Trogirban érdemes megnézni az a kikötő végében az óváros szélén a Kamerlengo erőd, csodás kilátás nyílik onnan, 15 kuna volt talán a felnőtt belépő, de mi gyerekbelépőt kaptunk 10ért azt hiszem, amitől az önbizalmunk és egónk is megnőtt kissé….

DSC_0106Az óváros főtere is bájos, a középkori épületek homlokzataira, a palota toronyórájára is érdemes vetni egy, de inkább több pillantást a reggeli és az esti fényekben is, de a vele szemben található Szent Lőrinc székesegyház is megér több misét a gyönyörűen díszített bejáratával. Egy szó, mint száz, unatkozni itt nem lehet, vesszetek el a sikátorokban és csodálkozzatok rá egy-egy szoborra, arcra a homlokzatokon. Mindenképp egyetek egy jót, sőt többet valamelyik hangulatos étteremben. DSC_0009

Az árak nem olcsóak, de ez máshol sincs így az Adria partvidékén, a népszerű csevap 70-90 kuna között kapható, grillezett tintahal 90 kuna körül, tonhal steak 100 is lehet illetve minden más tengeri herkenytűs étel  innen indul nagyjából felfelé, egy gombóc fagyi 8 kuna, jeges kávé 20.

t2Természetesen olcsóbb pizzát, spagettit, szendvicseket is találtok, ha erre van igény, illetve érdemes piacon csevapos lepényt enni, vagy a pékségek kínálatából válogatni, ezek természetesen jóval kedvezőbb árúak. Egy ropogós rétestésztás túrós, spenótos, vagy húsos burek reggelire vagy ebédre mindig jól jöhet 8-10 kuna körül mozognak és nem maradtok éhesek utána az fix. Nem késő még akár szeptemberben sem útnak indulni, sőt én voltam már október elején is és nagyon kellemes 25 fok körüli hőmérséklet fogadott, a tenger sem volt hideg, és kora ősszel az emberrengeteg is elkerülhető. Amúgy meg előttetek az augusztus, és ha éppen nem tudnátok mi legyen a végállomás a szabi idején, akkor Trogirban nem fogtok csalódni!

Akárhogy is, érezzétek jól magatokat!

DSC_0044

 

 

 

 

 

 

Chilis gyömbéres kacsamell barackkal

Pihe, puha szaftos kacsamellet kaptok hétvégére úgy döntöttem. Megkívántam ugyanis a kacsasültet, de valami könnyed köntösben, nem órákig sütögetve a sütőben. Itt minden egy serpenyőben készült, jó kis keleties, kínai ízek kerültek a tányérra, kiegészítve lédús barackkal, ami szuper a kacsa mellé.

20160724_121134~2Rizstészta ment alá, ebből célszerű a szélesebb verziót választani a boltban, de nekem most csak a vékony cérnametélt volt itthon, persze az ízén ez nem változtatott, de a másik jobban magába tudja szívni a szaftot. A kacsamell nagyon átsütve szerintem nem jó, erre megint csak rájöttem, mikor egy étteremben ilyen ételt kértem nem rég és cipőtalpszerű száraz húsdarabokat kaptam, amit aztán győztem elrágni. Egy fél kacsamellnek tényleg elég volt most is bő negyed óra a serpenyőben, hogy kívül ropogós legyen belül pedig szép rózsaszín, de nem véres, mert azt már én sem szeretem.

Nagy melegben a chilit akár el is hagyhatjátok róla, hogy senkit ne verjen a víz még pluszban, hiszen a gyömbér is ad még hozzá némi csípős aromát amúgy is. Szóval, ha kínai ételre vágytok, akkor bátran próbálkozzatok otthon készíteni ilyesmit, ebben nincs egy tonna plusz cukor és adalékanyag, mint a legtöbb gyors éttermiben…

20160724_121155~2Hozzávalók 2 főre:

fél kacsamell

1 nagyobb őszibarack

1-2 szál újhagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1 duci gerezd fokhagyma

fél mokkáskanál chilipehely (v friss chili)

1 evőkanál szójaszósz

fél csomag rizstészta

só, bors

kókuszolaj

A kacsamellet sóztam, borsoztam mindkét oldalán, majd egy vastag falú serpenyőben egy kis kanál kókuszolajon először a bőrös oldalával lefelé nagy lángon kb. 6 percig szép pirosra pirítottam, ezután megfordítottam és a másik oldalát is lepirítottam 6 perc alatt, majd öntöttem alá kb. fél deci vizet és lefedve még kb. 8 percig hagytam belül is átpuhulni.

Ezalatt a rizstésztát leforráztam  és állni hagytam, a barackot felszeltem, a fokhagymát és a gyömbért felaprítottam. Mikor a kacsa elkészült kivettem egy deszkára és lefedtem alufóliával szintén kb. 10 percre, így még tovább tud puhulni a belseje. Ugyanabban a serpenyőbe, amiben a kacsa sült a megmaradt zsiradékra (ha túl sok öntsetek le belőle) rátettem a gyömbért, a fokhagymát és a chilit, majd a barackokat is hozzáadtam, végül meglocsoltam a szójaszósszal. 2-3 perc elég nekik, közben többször megrázogattam a serpenyőt, hogy le ne égjen a fokhagyma és egyformán befedje a szósz a barackokat is.

Végül elzártam a gázt alatta, a tésztát leszűrtem és hozzákevertem a szójaszószos barackhoz, a kacsát keresztben vékonyan felszeltem és tálaltam némi újhagymával megszórva.

 

Almás brokkolifőzelék

Az egyik legjobb dolog ami az almával és a brokkolival történhet, ha találkoznak egy tányéron. Salátában, köretként is remek együtt a kettő, de nem rég egy főzeléket is összehoztam velük.

Semmi furcsa csavar nincs a történetben, hacsak az nem, hogy se tejet, se lisztet nem tartalmaz a főzelék, de ezt már megszokhattátok tőlem. Jó sok friss fűszernövény került bele, hiszen sem a brokkolinak, sem az almának nincsen karakteres íze. Nem baj, ha nincs kéznél mindegyik fűszernövény otthon, használjátok, ami éppen van, amit szerettek, legalább egy fajta friss legyen benne szerintem, de szárítottból is jó lesz. Hogy mi legyen a feltét? Hmm én “álánátur” ettem, de rátok bízom, lehet sült hús, sőt akár sajt, pl. rántott sajt is passzolna hozzá, ha van kedvetek ilyesmivel bíbelődni, de egy sima bundás kenyér is fincsi lehet mellé, vagy főtt tojás.

DSCF9620Hozzávalók 2 adaghoz:

1 fej brokkoli

1 közepes alma

1 db vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

1-2 evőkanál aprított friss rozmaring, kakukkfű, oregánó vegyesen (szárítottból kevesebb is elég)

pár csepp citromlé

1 evőkanál rizsliszt (másfajta liszt is jó)

só, bors

kókuszolaj

A brokkolit rózsáira szedtem, egy lábosban kókuszolajat hevítettem, üvegesre pároltam rajta a vöröshagymát, majd rászórtam a brokkolit, megszórtam a fűszerekkel, amiből keveset a tálaláshoz is félretettem és felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen csak ellepte. Inkább kevesebb legyen. Mikor a brokkoli félig megpuhult, hozzáadtam a felkockázott almákat is, mikor ez is puha lett (nem kell szétfőzni pár perc elég neki) kivettem egy jó nagy merőkanálnyit a főzelékből és botmixerrel krémesre turmixoltam. Ebben simára kevertem a rizslisztet, belereszeltem a fokhagymát és visszaöntöttem a főzelékbe, megvártam, míg még egyszer felforr, besűrűsödik és elzártam a gázt. Facsartam rá citromlevet és megszórtam még friss fűszernövényekkel.

Bazsalikomos lecsó

Lecsóra vágytam, mert mindenki azt emlegeti mostanában, “lecsót főztem”, “úgy ennék egy lecsót” “húú idén még nem főztem lecsót”…Na jó, hát akkor együnk lecsót, ezúttal kicsit más stílusban, de nem kevésbé ízletesebben, mint a hagyományos. Sőt, nekem ez jobban ízlett csak halkan zárójelben jegyzem meg….

DSCF9721Ráadásul én tojással szeretem a legjobban, ebben viszont nincs tojás, de mégis olyan az állaga, mintha lenne…. Az ötlet onnan, hogy lapul egy recept a blogon, még hozzá a Pappa al pomodoro, vagyis  toszkán paradicsomleves, ami a jó sok paradicsommal , bazsalikommal, fokhagymával készül és a végén szikkadt kenyér sűríti be.

Na már most én ezután áhítoztam, és lecsó után természtesen, így összekombináltam, kettő az egyben étel lett. Annyira jó, ha van otthon száraz kenyeretek, akkor felhasználhatjátok ebben, jó sok hagyma, paprika, pari, és kész. Úgyhogy lecsót főzni jó, akárhogy is készítitek, most érdemes nekiállni, mert jön a tél aztán csak álmodozunk róla. Kivéve, aki eltesz belőle télire is, de az idén biztos nem én leszek…

DSCF9723

Hozzávalók 2 adaghoz:

2 nagyobb paprika

2 nagyobb paradicsom

1 közepes fej vöröshagyma

1 teáskanál szárított bazsalikom

4-5 levél friss bazsalikom

2 kisebb szelet szikkadt (rozs)kenyér

só, bors

kókuszolaj

A vöröshagymát kevés kókuszolajon üvegesre pároltam,  hozzászórtam a darabokra vágott paprikát, majd a paradicsomot. Sóztam, borsoztam,  megszórtam a szárított bazsalikommal, öntöttem alá 1 deci vizet és lefedve kb. fél óráig főztem, míg minden átpuhult. Ha nagyon besűrűsödne, akkor pici vizet lehet még aláönteni.

Ezután botmixerrel kicsit krémesebbé varázsoltam, ezt nem muszáj, de szerintem így finomabb lesz. Nem kell teljesen krémmé turmixolni, maradjanak benne darabok. Ezután visszatettem a gázra, öntöttem alá fél deci vizet még és belemorzsoltam a kenyeret. Megvártam, míg még egyszer felforr, rottyan egyet, kicsit besűrűsödik és elzártam a gázt, végül belekevertem a friss bazsalikomot is.

DSCF9726

 

Barackos szezámmag krém

Igazi kálcium bomba, de magas az E-vitamin tartalma is a szezámmagnak, illetve segíthet a koleszterinszint csökkentésében is. De ne csak ezért próbáljátok ki ezt a kencét, hanem mert bitang jó!

20160721_062942~2Ettem volna valamit pirítóssal reggelire, és kellett valami kenhető cucc, ami nem vaj. Ilyenkor általában valami zöldséges krémet gyártok, abból ami éppen kéznél van, így most ez a kombináció ugrott be. A szezámmag krém tulajdonképpen a csicseriborsókrém vagy más néven hummus egyik összetevője is, tahini néven lehet a boltokban is kapni. Csicserit most nem volt kedvem, sem időm főzni, így ez tűnt a legegyszerűbb megoldásnak. Szuper finom lett, a szezámmag telt, kissé füstös íze, ahogy találkozik a krémes barackpéppel, a római köménytől és a citromtól pedig életre kelnek az ízek. Ehettek mellé meg sajtokat, vagy jóféle vékonyra szelt szárított sonkát is akár.

Érdemes puha, húsos barackot használni hozzá, igaz nekem egy picit keményebb kopasz barack volt csak itthon, de ezzel is finom lett, sőt sárgabarackkal is kipróbálhatjátok.

20160721_062256~2

Hozzávalók (kb. 6 szelet kenyérhez elegendő):

5 dkg szezámmag

1 db nagyobb lédús barack

2 evőkanál olívaolaj

egy nagy csipet római kömény

1 duci gerezd fokhagyma

2 evőkanál citromlé

só, bors

A szezámmagot egy száraz serpenyőben megpirítottam pár perc alatt, majd ledaráltam. Hozzákevertem az olívaolajat, belereszeltem a fokhagymát, fűszereztem, megcsorgattam citromlével és belekockáztam a barackot is majd egy botmixerrel krémesre turmixoltam. Ennyi. Hűtőben max. 1 hétig eláll.

 

5 tuti görögdinnyés recept

Azonkívül, hogy kanyarítotok egy szép nagy szeletet a dinnyéből, kényelmesen elhelyezkedtek és jóízűen beleharaptok, hadd csorogjon a dinnyelé a nyakatokba, van még néhány klassz módja a nyár, talán kedvenc gyümölcsének az elfogyasztására. Ne lepődjetek meg, hogy az esetek többségében nálam fetasajt kerül a görögdinnye mellé, de aki megkóstolja, az szerintem megérti, hogy miért kattantam rá ennyire….

Összegyűjtöttem hát pár ötletet az elmúlt évekből, a képre kattintva megtaláljátok a “recepteket”.

Dinnyebólé

DSCF7518

Görögdinnye fetával és mentával

DSCF12231

Dinnyés gazpacho

DSCF3555

Dinnyepizza

DSCF7818

Ribizlis dinnyeleves

DSCF1346

 

Cukkinis kukoricás spagetti

Ez a tészta több okból is jó ötlet, egyrészt nagyon gyorsan kész, mindent egy lábosban meg lehet főzni, tehát mosogatnivaló sem nagyon van, másrészt hidegen és melegen is finom, kedv és időjárás kérdése, hogy éppen melyiket választjátok.

DSCF9643Tökéletes hétköznapokra, pláne egy hosszabb szabi után szürkeség ellen… feldobja a hangulatot ebédidőben színével és ízével is. Bármilyen fűszert tehettek bele, ami éppen kéznél van, nekem friss fűszernövényekkel ízlik a legjobban, most oregánót választottam, de sima petrezselyem is jó hozzá.

A konzerv kukoricáról most lebeszélnélek benneteket, szezonja van, tessék frisset venni, össze sem lehet hasonlítani az ízüket, hamar megfő az is, aztán jöhet a tészta és a végén a cukkini a fazékba és már csak össze kell keverni mindent. Ennyi, jó étvágyat!

DSCF9645

Hozzávalók 2 főre:

fél csomag durum spagetti

1 db cukkini

1 nagyobb cső kukorica

2-3 evőkanál szezámmag

1 duci gerezd fokhagyma

citromlé

olívaolaj

só, bors

friss fűszernövények ízlés szerint pl. oregánó, bazsalikom, menta, petrezselyem vagy kakukkfű

A kukoricát beletettem a fazékba, felengedtem annyi vízzel, hogy ellepje és puhára főztem. Mikor könnyen bele tudtam bökni egy villát, akkor kivettem a vízből. Ezután ugyanebbe a lábosba a kukorica főzővízébe beleszórtam a tésztát is, picit megsóztam.

Vékonyra szeleteltem a cukkinit, és mikor a tészta már félig megpuhult, kb. 5 perc főzés után, beleszórtam a cukkini szeleteket is. Mire a tészta teljesen átpuhul, a cukkini is pont megfelelően puha lesz.

Ezután mindent leszűrtem, a kukoricacsőről körben egy késsel levágtam a szemeket, ezt is a tésztához szórtam, egy gerezd reszelt fokhagymával együtt, megszórtam friss oregánóval, locsoltam rá egy pici olívaolajat, pár csepp citromlevet, sóztam, borsoztam és elkészült. A végén még megszórtam száraz serpenyőben kb. 2 perc alatt megpirított szezámmaggal.

Bazsalikomos kajszilekvár

Üvegbe zárt július. Ez jutott eszembe először erről a lekvárról és persze, hogy hmm de finom, mikor reggel a pirítósra kentem.

DSCF9646Eredetileg csak paradicsommal és sárgabarackkal terveztem készíteni, de aztán figyelt a hűtőben egy picit már kókadozó répa, így gondoltam mehet bele az is. Szemöldökfelhúzós kombináció, de aki megkóstolta, annak ízlett. Tökéletes reggelire, pirítósra kenve, sajttal, vagy sós kekszekhez partifalatokhoz akár, de sült húshoz is elfalatozható, sőt én palacsintába töltve is szívesen megkóstolnám, meg fogom kóstolni…

Minimális édesítésre volt csak szükség, a végén kevertem bele egy csepp mézet, ha elég édes a kajszi és a paradicsom, akkor teljesen el is hagyható. Ha van kedvetek akár ebbe is keverhettek egy kis kanál útifű maghéjat, attól zselésebb állaga lesz. Egy szó, mint száz, lekvárt nem feltétlen csak több kamrapolcot megtöltő mennyiségben érdemes főzni, hanem akár egy kis üvegnyi adaggal is örömet lehet okozni magatoknak és másoknak is.

DSCF9647

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 közepes paradicsom

3 db sárgabarack

1 közepes répa

1 mokkáskanál szárított bazsalikom

3-4 levél friss bazsalikom

1 evőkanál nyírfacukor

fél teáskanál méz

csipet só

A paradicsomot felkockáztam, a répát lereszeltem, sárgabarackot szintén nagyobb darabokra szeltem és egy kisebb lábosban fél deci vízzel összefőztem az egészet, kb. 30-40 perc alatt kis lángon lefedve, míg sűrű lekvár állaga lett. Ezután kevertem bele a mézet és egy csipet sót, hogy még jobban kijöjjenek az ízek. Végül tiszta üvegbe töltöttem, lezártam, száraz dunsztban hagytam kihűlni, vagyis bebugyoláltam egy nagy pokrócba kb. egy napra, felbontás után pedig hűtőben tároltam.

Rántott sajt kánikula verzió

Amikor már a rántott sajtot is sütés nélkül eszem, akkor vagy tényleg baromi meleg van, vagy nagyon éhes vagyok vagy mindkettő…. De ez így annyira finom lett, hogy bármikor megenném, télen is.

20160702_123719Persze a rántott szót tegyük jó nagy idézőjelbe, ez amúgy sem az a blog, ahol túl sok recept kezdődik úgy, hogy rántott, hisz ismertek. De miért ne lehetne így is sajtot enni, hiszen amúgy is finom a dióval, és ebben a formában megkóstolni a júliusnál jobb alkalom nem igen van az évben, most friss az áfonya, a ribizli és az ég világon semmit nem kell vele csinálni csak leturmixolni egymagában, hiszen a gyümölcs édes. A ribizlis köles meg visz még egy csavart a buliba, de ha sima rizshez van kedvetek akkor is tök jó lesz.

Azért ez mondjuk trappistával felejtős….Nem tapadna meg rajta a dió csak így, szóval lágyabb fehér sajtokat érdemes választani. Isteni finom kecskesajtot kaptam nem rég, úgyhogy én ebből készítettem, de feta is jó lehet.

Nem ragozom, ezt ki kell próbálnotok!

Hozzávalók:

kecskesajt v fetasajt v Anikó sajt

darált dió

áfonya

Köretnek:

köles

ribizli

kakukkfű (elhagyható)

só, bors

A sajtot vastag ujjnyi szeletekre vágtam, beleforgattam a darált dióba, óvatosan rányomkodtam a diómorzsát. Ha van kedvetek a diót pár perc alatt száraz serpenyőben meg lehet pirítani, azt ad még egy plusz ízt hozzá.

Kifőztem a kölest dupla mennyiségű enyhén sós vízben, beleszórtam a ribizliszemeket, és  a friss kakukkfüvet.

Az áfonyát leturmixoltam egy botmixerrel.

Mindent egy tányérra tettem és jól megettem.

Vega muszaka

A görögök egyik népszerű eledelét már pár éve én is elkészítettem darált hússal természetesen, de most úgy döntöttem, hogy enélkül is kipróbálom. A húst pedig lencsével, egész pontosan vörös lencsével helyettesítettem és ha lúd, legyen kövér illetve ne legyen…ezért a tetején a besamelt is liszt és tej nélkül főztem. Na jó, az alapja vajas, szóval nem lett laktózmentes teljesen, mert szerintem ehhez kell és kimondottan jó a vaj krémessége, sőt egy kevés sajt is került bele, de még sem egy brutál nehéz, szuszogós besamel került a tetejére.

DSCF9638Biztos vagyok benne, hogy a húsimádóknak is ízleni fog, akár így készítitek a besamelt, mint én, akár a hagyományos módon. Kis adagot ebből nem érdemes sütni, viszont le is fagyasztottam belőle egy adagot és felmelegítve is élvezhető volt még.

Ez nem egy gyors kaja, de van néhány trükk, amivel hamarabb össze lehet állítani, ha esetleg nem akartok a konyhában szaunázni… A padlizsánt meg lehet sütni előző este v reggel, a lencsét is meg lehet főzni előző nap, sőt még akár a besamelt is, és pihenhetnek a hűtőben, másnap pedig míg a sütő melegszik, csak rétegezni kell a zöldségeket, így egy órán belül az asztalon az ebéd vagy vacsora. Finom, krémes és laktató, mellé egy pohár bor és szép a világ.

DSCF9640

Hozzávalók:

2 nagy padlizsán

3 nagy paradicsom

1 fej vöröshagyma

3 gerezd fokhagyma

2,5 deci vöröslencse (másik  is jó)

2 deci paradicsompüré (dobozos passata)

1 teáskanál szárított oregánó

1 mokkáskanál fahéj

1 mokkáskanál őrölt római kömény

só, bors

kókuszolaj

Besamelmártáshoz:

5 deci tej (kókusztejet használtam)

3 evőkanál vaj

4 csapott evőkanál liszt (rizslisztet használtam)

5 dkg kecskesajt (bármilyen reszelt sajt jó)

1 tojás sárgája

fél mokkáskanál reszelt szerecsendió

só, bors

A padlizsánt vékonyan felszeltem, és 200 fokra előmelegített sütőben, kókuszolajjal meglocsolva megsütöttem. A vöröshagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon egy lábosban üvegesre pároltam, hozzáadtam a zúzott fokhagymát is, kicsit átforgattam ezzel is, majd hozzászórtam az átmosott lencsét, sóztam, borsoztam, megszórtam római köménnyel és fahéjjal is és felöntöttem éppen csak annyi vízzel, amennyi ellepi, majd lefedve puhára főztem, mintha főzeléket készítenék. Kb. negyedóra alatt el is készült, ha túl sok lé maradna rajta, azt leönthetitek.

A besamelhez felolvasztottam a vajat, hozzászórtam a rizslisztet habverővel folyamatosan keverve, majd felöntöttem a tejjel, sóztam, borsoztam, reszeltem bele szerecsendiót is. Folyamatos keverés mellett, megvártam, míg felforr és sűrűsödni kezd, ekkor hozzáadtam a sajtot, majd ha az is elolvadt benne, elzártam a gázt és belekevertem a tojás sárgáját is.

A paradicsompürében elkevertem a szárított oregánót, pici sót és borsot. Ha túl sűrű a püré, kevés vízzel hígíthatjátok, ebből nem kell sok majd, mert akkor túl sok leve lesz az ételnek.

Egy hőálló edény aljára helyeztem a padlizsán felét, majd a paradicsomszeletek felét és rákanalaztam a lencsét, majd a maradék paradicsommal, végül a padlizsánnal befedtem.

Ráöntöttem a paradicsompürét csak úgy nagyjából, végül elsimítottam rajta a besamelmártást és 200 fokra előmelegített sütőben még egy bő fél órát sült, míg a teteje barnulni kezdett.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!