Pálmafa Project

Sörtésztában sült spárga gyömbéres almás reteksalátával

Izgalmas, pikáns, enyhén csípős a gyömbérsörös bundának és a gyömbéres salátának köszönhetően ez az étel, és talán akkor is szeretni fogjátok, ha nem vagytok spárgarajongók.

DSCF9502

Egyébként én sem csapkodom az asztalt, ha nincs rajta egy hétig spárga. Szeretem, de mivel semmi különleges íze nincs önmagában, sokkal gyakrabban nyúlok tavasszal más hozzávalókhoz. Viszont a spárgának azért sok jó tulajdonsága van, amiért mégis érdemes a rövid szezonját kihasználni és egy-egy köteggel hazavinni, és most már fele annyiba kerül, mint két hete.

Nem tudom már hol láttam a sörtésztának a gyömbérsörös változatát, de mivel volt szerencsém ehhez az amúgy alkoholmentes, főleg csípős, édes nedűhöz hozzájutni, gyorsan ki is próbáltam. Természetesen a hagyományos sör is tökéletes, az íze akkor is remek lesz. Ha már gyömbér, a saláta is kapott magára belőle, a retek és az alma szuper együtt, még sokszor fogom készíteni más ételek mellé is. Nekem egy késői reggeli, vagy inkább korai ebéd lett ez a fogás, de bármikor megenném. Előételnek  is jó lehet.

A spárgák kicsit rusztikusak lettek, el kell találni az olaj hőfokát, hogy szépen süljön és ne égjen, és a lényeg, hogy sűrű legyen a sörtészta, illetve egy pici keményítő ment előtte a spárgákra, hogy jobban tapadjon rá bunda. Ha maradna a tésztamasszából süssétek ki palacsintának, és bele is tekerhettek még spárgát, úgy is mutatós lesz. Mostanában a csicseriborsólisztet használom ilyesmihez és konkrétan rácuppantam, egy csipet kurkumával kikeverve az egyik legszuperebb sós palacsinta, amit valaha ettem.

DSCF9503Hozzávalók adagonként:

Salátához:

fél alma

2 retek

1 teáskanál almaecet

1 teáskanál reszelt gyömbér

1 evőkanál olívolaj

só, bors

Spárgához:

kb. 5-6 szál spárga + 1  evőkanál kukoricakeményítő

Panírhoz:

kb. 3 evőkanál csicseriborsóliszt (más liszt is jó)

1 tojás

kb. fél deci gyömbérsör (másik is jó)

nagy csipet kurkuma (elhagyható)

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

Elkészítés: A panír hozzávalóit kikevertem félretettem. Sűrű palacsintatészta állagú legyen!

Az almát és a retket kisebb darabokra szeltem, tálba tettem, hozzáreszeltem a gyömbért, fűszereztem, meglocsoltam a citromlével és az olívaolajjal, szintén állni hagytam egy kicsit.

A spárgát megmostam, a fás végeit letörtem, beleforgattam a keményítőbe, majd a sörtésztába, végül a felforrósított olajba tettem őket és fél perc után megfordítottam őket, hogy minden oldaluk megsüljön. Vigyázni kell, mert gyorsan  megég, ha túl forró az olaj.

Frissen az igazi!

 

Vega majonéz

Szuper alternatíva a bolti, zsíros, cukros, tartósítószeres majonézek helyett. Sőt, sok esetben még olcsóbb is, hiszen 25 dkg napraforgómag kb. 300 Ft abból pedig egy nagy üveg növényi majonézt össze lehet dobni.

DSCF9497Régóta szerettem volna kipróbálni ezt a receptet, amit mindenki a saját ízlésére formálhat különböző fűszerezéssel, ami fix, az a hántolt, pörköletlen szotyi és a víz. Ha ez a kettő van, nagy baj nem lehet, ugyanis ez az alapja az egésznek. Nagyon spéci konyhai robotgép sem szükségeltetik, bár biztos van olyan hiper szuper masina, ami teljesen simára turmixolja az alapanyagokat, az enyém viszont nem volt ennyire jófej, úgyhogy végülis egy mezei botmixerrel értem el ez az állagot, anélkül, hogy leégett volna a művelet közben, hiszen 1 perc alatt meg is volt.

Úgyhogy, ha azt látjátok egy receptben, hogy végy egy üveg növényi, bio, vega akármilyen majonézt, akkor ne ugorjatok be a közértbe, mert nem fogtok kapni, még a nagyobb hiper szuperekben sem biztos, ha mégis akkor nem lesz óccó, helyette vegyetek le a polcról egy zacskó szotyit,  mert az szinte mindenhol van. Persze a pucolt verziót és natúrt ha lehet, a pörkölt még ok, csak sós ne legyen, inkább ízesítsétek ti magatok.

Nagyon klassz és finom, és sokféle módon használhatjátok, egy sima otthon sütött krumplihoz is, vagy zöldségeket mártogassatok bele bőszen, ha már egészséges kajáról beszélünk vagy kenhetitek akár a szendvicsbe is reggel vaj helyett. Amúgy meg eljátszhatjátok ezt dióval, kesuval, mogyoróval, mandulával, szuper krémeket lehet így készíteni!

DSCF9498

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 deci hántolt, sótlan, pörköletlen napraforgómag

kb. 1 deci víz

2 kis gerezd fokhagyma

1 teáskanál mustár

1 mokkáskanál méz (nálam repce)

negyed citrom leve

csipet himalája só

frissen őrölt bors

Elkészítés: A szotyit beáztattam vízbe egy éjszakára, de elegendő neki pár óra is.

Másnap leszűrtem, egy mély edénybe tettem, hozzáadtam a többi hozzávalót, a fokhagymákat reszelve és összeturmixoltam. A nagy turmixgép nekem darabosra hagyta, így botmixerrel egyszerűbbnek bizonyult folytatni a műveletet. A vizet célszerű lassan adagolni hozzá, nehogy túl folyós legyen, közben kóstoljatok és ízlés szerint lehet még javítani a fűszerezésen.

Üvegbe töltöttem és egy hétig simán el van a hűtőben.

20160424_090029

Tavaszi töltött tök

Töltsünk friss zsenge főzőtököt, mindenféle alapanyaggal ami otthon kéznél van! Kezdhetném úgyis, hogy tele lett a tököm, de az furán hangzik… Pedig tényleg tele, hiszen annyi mindent zsúfoltam a belsejébe, és ennek ellenére mégis lájtos fogás kerekedett belőle.

DSCF9485Szóval nem egy nagy kalóriabomba, de mégis laktató, hiszen van benne egy szuper gabona, a hajdina, ami azért eltelít.

Végre ismét élvezetes a piacon vásárolni, és nem csak felfújt, ízetlen zöldségeket kapni, mint tél végén, tavasz eléjén általában, most már a spárga ára sem az eget veri, sőt még kedvezményt is kaptam, mert szépen néztem, úgyhogy csaptam is a hónom alá a tökkel együtt. Fogalmam nem volt mit fogok csinálni belőle, mert ilyen tököt még sosem készítettem, és a főzelékkel nem vagyok annyira jóban, de így töltve már tud bódoságot okozni számomra.

Megörültem a növögető fűszernövényeimnek is, és nem tudtam eldönteni, hogy melyiket válasszam most, így többfélét is sikerült, mentát, rozmaringot és oregánót. Nem kell megijedni, ha nincs kéznél mindegyik, külön-külön is jók lesznek, vagy akár kakukkfüvet, bazsalikomot is használhattok, amit szerettek. A tök íze elég semleges, a hajdina meg földes, így ez a citromos frisseség jót tesz nekik, a roppanós spárga és kel tökéletes hozzá, de akár spenótot is használhattok.

Lehetőségek tárháza áll megint rendelkezésetekre, felőlem akár a hétvégi maradék sült húst is beletehetitek, biztos nem rontaná el az ízét.

DSCF9487Hozzávalók 2 főre:

1 kisebb méretű főzőtök

2 deci hajdina v rizs, köles stb.

6 szál spárga

3 nagy kelkáposzta levél

1 deci rizstejszín (sima főzőtejszín is jó)

fél citrom leve

1 db tojás

2 gerezd fokhagyma

2 evőkanál aprított friss fűszernövény (menta, oregánó, rozmaring)

1 teáskanál mustár

só, bors

olívaolaj

Tálaláshoz: napraforgómag, vagy tökmag, mandula, dió stb.

A sütő előmelegítettem 180 fokra, majd a félbevágott töknek kikanalaztam a belsejét és a húsát félretettem. A tököt kicsit megsóztam, borsoztam, vékonyan bekentem mindenhol olívaolajjal és elősütöttem egy negyed óráig.

Ezalatt a hajdinát dupla mennyiségű, enyhén sós vízben megfőztem. A spárga fás végeit letörtem, majd a többi részét kis darabokra vágtam, a kelkáposztát szintén és a fűszernövényeket is felaprítottam.

A tök belsejét egy tálba tettem, hozzáreszeltem a fokhagymákat és krémesre turmixoltam a rizstejszínnel együtt, majd hozzáadtam egy felvert tojást is, sóztam, borsoztam.

Mikor a hajdina megfőtt, belekevertem a zöldségeket, a fűszereket, és a tojásos keveréket is, majd meglocsoltam citromlével, aztán kivettem a félig puha a tököt és belekanalaztam a tölteléket. Picit meglocsoltam olívaolajjal és visszatettem a sütőbe fóliával lefedve még kb. 15 percre, majd fólia nélkül is sült 10 percig, míg a zöldségek és tök is teljesen átpuhultak. Reszelt sajtot is olvaszthattok rá nyugodtan, én most pirított napraforgó maggal szórtam meg tálalás előtt.

Sült csirkemell répás zelleres bolognai raguval

Még hogy a csirkemell unalmas! Nem is, egy jó köret és szaftos ízes ragu mellé, kb. ennyi a titok.

DSCF9478

Mondjuk én ezzel az étellel is úgy voltam, hogy ha púposan van a tányéron a karfiol, rajta ez a répás, zelleres, jó fűszeres cucc, a húst akár el is felejteném mellé tenni, de persze azzal együtt sokkal laktatóbb és nagyon szerettem az enyhén vajas szaftot mellé.

Ez a ragu egyébként tökéletes vega bolognai lenne akár tésztára is kanalazva, sőt továbbmegyek, ha leturmixoljátok krémesre, akkor a gyerekek is sokkal szívesebben meg fogják enni, akár így a hússal együtt, akár rizzsel, krumplipürével is. Készítsétek, ahogy éppen kedvetek van, mert egyszerű, gyorsan meg van és ebédre vagy vacsorára is klassz étel.

DSCF9481

Hozzávalók 2 főre:

fél csirkemellfilé

3 db sárgarépa

1 közepes méretű zellergumó

1 kis fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

2 deci paradicsomlé(passata)

1-1 mokkáskanál szárított oregánó és bazsalikom

só, bors

kókuszolaj + vaj

Körethez: 1 kis fej karfiol, só, bors, frissen reszelt szerecsendió

A csirkemellfilét célszerű először elkészíteni. Egy serpenyőben felforrósítottam 2-2 evőkanál kókuszolajat és vajat, majd erre rátettem egészben a csirkemellet és mindkét oldalát lepirítottam szép arany barnára kb. 5-5 perc alatt. Ezután akár sütőbe is tolhatjátok lefedve egy fél órára míg átsül belül is, de én maradtam a serpenyőnél és öntöttem alá kb. egy deci vizet, majd lefedve hagytam, hogy átpuhuljon. Ha elfőtt a víz, picit öntöttem hozzá, így jó kis szaftja lett, amit tálalásnál rá is locsoltam. Mikor elkészült kicsit pihentettem fóliával lefedve, majd keresztben felszeleteltem.

A hagymákat, zellert, répát, apró kockákra vágtam. Ugyanabban a serpenyőben amiben a hús sült, szintén felhevítettem kevés  kókuszolajat, majd rászórtam a vöröshagymát, pár perc múlva a fokhagymát, végül a többi zöldséget is. Pár percig hagytam együtt is pirulni őket, majd sóztam, borsoztam, rászórtam az oregánót és bazsalikomot, végül felöntöttem a paradicsomlével és kb. egy deci vizet is adtam hozzá. Lefedve puhára pároltam a zöldségeket kb. negyed óra alatt. Én nem főztem teljesen vajpuhára, szeretem, ha még kicsi roppanósabb.

A karfiolt lobogó vízben puhára főztem 5-10 perc alatt. Leszűrtem, és morzsalékosra aprítottam, majd fűszereztem.

Ezékiel lepénykenyere

“És végy magadnak búzát és árpát és babot és lencsét és kölest és tönkölyt, és tedd ezeket egy edénybe, és ezekből csinálj magadnak kenyeret; a napok száma szerint, a míg oldaladon fekszel, háromszázkilencven napon egyed azt.” (Ez. 4:9)

Pálmafa stílusba ez pedig úgy néz ki, hogy sétálj el a bioboltig és vedd meg az Ezékiel lisztkeveréket, keverd ki vízzel, vedd le a konyhaszekrény tetején porosodó “telesoppos” hot pan sütőt majd süss palacsintaszerű lepényeket és edd meg reggelire valamilyen friss zöldséggel és kencével megtömve.

DSCF9476

Azt nem ígérem, hogy 390 napon keresztül ezt fogom enni, de biztos kerül még a asztalra reggelente. Klassz ez a lisztkeverék, gyakorlatilag tönköly, árpa, rozs, bab, és lencse lisztté darálva, szóval akár házilag is kikeverhető. Se tojás, se élesztő, eredetileg pedig tehéntrágya parazsán sütötték… Nos, nálam se tehén, se trágya nincs a láthatáron, így maradtam az elektromos sütőmnél, ebben nagyon klasszul lehet ilyesmit szinte olaj nélkül készíteni, de egy sima teflon serpenyő is megteszi.

Ezékiel próféta amúgy júdeai pap volt, és Nabukodonozor seregei babiloni fogságba hurcoltatták, itt hirdette próféciáit, isteni üzeneteit, és Ezékiel könyvében szerepelt a fenti idézet is.

Egy biztos, nagyon értékes alapanyagokat tartalmaz ez a lepényke, rostokban és növényi fehérjékben is gazdag, érdemes megkóstolni.

Hozzávalók 3 db kb. 12 cm átmérőjű lepénykenyérhez:

7 csapott evőkanál Ezékiel lisztkeverék

9 evőkanál víz

1 evőkanál olívaolaj

csipet só

ízlés szerint lehet még fűszereket keverni hozzá

A hozzávalókat egy tálban csomómentesre kevertem és 10 percig állni hagytam, majd kókuszolajjal vékonyan kikent serpenyőben megsütöttem minkét oldalát pár perc alatt. Mivel van a tésztájában is olaj, a sütéshez elméletileg plusz olaj már nem kell, pláne, ha jó a serpenyőnk, de én tutira mentem és inkább használtam még pár cseppet.

3 hagymás sajtos sóskakrém

Megszületett a második sóskás recept a blogon. 3 év alatt ennyit sikerült összehozni, de lám, ez ízlik is. Rájöttem, hogy a sóskát nyersen meg tudom enni, főzve viszont a szagától is kifordulok a konyhából.

DSCF9468Nem tudom miért, de pár napja azzal az elhatározással rongyoltam be a piacra, hogy két év után itt az ideje ismét sóskát enni, hátha azóta finomabb lett, vagy az ízlelőbimbóim edzettebbek. Fogalmam sem volt mi lesz belőle, de mivel az árus felhívta rá a figyelmemet kedvesen, hogy vegyszermentes az ő sóskája, akkor gondoltam csak nyersen készülhet el.

Feltankoltam hagymával, hogy illatos legyek, medvehagyma ilyenkor alap, az újhagyma szintén, gondoltam tökéletes kiegészítője lesz a sóskakrémemnek és kivételesen pár hónap “nemeszemsajtot” sztori után velem jött egy diós camembert is, tutira akartam menni, nekem kell a sóska mellé a sok plusz íz, ráadásul a sajttól csak krémesebb lesz.

Tulajdonképpen a pestótól csak a sajt különbözteti meg, nyugodtan elkészíthetitek anélkül is, nekem is lett még pluszban egy üveggel abból is. Pirítósra, tésztára, húsokhoz, rizzsel összekeverve is szuper tavaszi vitaminraktár feltöltő kence.

DSCF9471

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 marék friss sóskalevél (kb. 10 dkg)

4 szál medvehagyma

1 szál újhagyma

1 kis gerezd fokhagyma

5 dkg krémesebb sajt (diós camambert sajt  nálam)

1 evőkanál őrölt tökmag( más mag is jó)

só, bors

kb. fél deci olívaolaj

Mindent egy mély edénybe tettem és botmixerrel krémesre turmixoltam, sűrű, de kenhető, nem folyós állagúnak kell lennie. Ha túl híg adjatok még hozzá őrölt magot vagy a zöldségekből még többet, ha túl sűrű, akkor olívaolajjal hígíthatjátok.

Hűtőben pár napig eláll.

DSCF9470

Mentás paradicsomos babfőzelék

Igen, tudom, én is felhúztam a szemöldököm magasra, hogy a bánatba jön össze a menta és a bab, pedig tudjátok, hogy én szeretem a biztosíték csapkodós recepteket. De jelentem összejöttek, a paradicsomlé összepárosította őket mondhatni.

DSCF9462Főzelékes Ferit azt hiszem nem kell bemutatni a főzelékrajongóknak, nem követtem ugyan eddig, de most ránéztem a blogjára és megnyugodtam, hogy nem csak én szórom szinte minden zöldséges szaftos egytálételbe marékkal a római köményt, kurkumát, hiszen nála is a legtöbb esetben ezek a keleti fűszerek szerepelnek az ételekben. Én megértem tényleg… Viszont ami nagyon tetszik, hogy ő is elfelejtette a lisztet, a ragacsos, nehéz habarásokat és turmixol a végén, a zöldségekkel visszasűrítve a főzeléket. Én korianderrel egészítettem ki az ő receptjét és kivételesen chilit nem tettem bele, de ezt majd ti eldöntitek, hogy csípősre szeretnétek-e vagy sem.

A menta egyébként átvette az uralmat a kis kertemben és pók módjára beszőtt mindent sutyiban a föld felszíne alatt télen, így most a levendula és rózsabokraim alatt is megjelentek a mentagyerekek, nem győzöm írtani és kordában tartani őket, hogy nagyjából egy helyen tartózkodjanak… Tényleg csak néhány levélke szükségeltetik az ételbe, hogy ne úgy érezzük, hogy mentolos fogkrémet nyomott bele valaki vicces kedvében. Viszont kis dózisban éppen csak egy nagyon kellemes háttérízt ad a főzeléknek, úgyhogy bátran próbáljátok ki!

DSCF9465

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg gömbölyű gyöngybab

2 deci paradicsomlé

1 kis fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

3-4 db mentalevél

1-1 mokkáskanál őrölt koriandermag és római kömény

pár csepp citromlé v limelé

só, bors

A babot beáztattam 24 órára, majd leszűrtem.

Kevés kókuszolajon megpároltam a felaprított vöröshagymát, majd hozzáadtam a fokhagymát, megvártam, míg az is megfonnyad egy kicsit, majd megszórtam a fűszerekkel, mentával és  hozzáadtam a babot. Kicsit átkevertem, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyie egy ujjnyival ellepte.

Lefedve főztem kb. 35 percet, mikor a bab már majdnem teljesen megpuhult, hozzáöntöttem a paradicsomlevet, majd azzal is ismét összeforraltam, míg a bab puha lett. Ezután egy merőkanálnyi mennyiséget kivettem, botmixerrel pürésítettem, majd visszaöntöttem a főzelékbe és alaposan elkevertem és el is készült.

Forrás:http://szatmariferi.blog.hu/2014/03/25/metas-paradicsomos_babfozelek

 

Krémes karfiolos rizs

Rizottó és mégsem, hiszen egyszerűbb elkészíteni, mivel nem kell mellette állni és kevergetni folyamatosan. A karfiolpürének köszönhetően viszont pont olyan krémes lesz a végeredmény.

DSCF9458

A karfiolpüré majdnem nem várta meg, míg a rizs megfő, ugyanis megkósoltam mikor elkészült, aztán még egyszer megkóstoltam, majd még kétszer…. Mennyei, úgyhogy már tudom mit készítek legközelebb sült hús mellé krumplipüré helyett…

Rizstejszínnel pürésítettem, így a karfiol íze kicsit meglágyult, a rozmaring és a citromlé pedig még inkább elvarázsolta, szóval, ha nem szeretitek túlságosan ezt a zöldséget, szerintem ez akkor is ízleni fog, persze a sima főzőtejszín is tökéletes hozzá. Lehet köret és lehet egytálétel friss zöld salátával vagy zsenge spenóttal, ruccolával a tetején isteni, rákattanós kaja. Ha szeretitek az érett kék sajtot, akkor bátran morzsoljatok bele azt is, de parmezán vagy füstölt sajt sem fogja elrontani!

DSCF9460

Hozzávalók 2-3 főre:

20 dkg barna rizs

1 kis fej karfiol

1 deci rizstejszín (sima főzőtejszín is jó)

1 duci gerezd fokhagyma

2 szál újhagyma

2 evőkanál aprított friss rozmaring v 1 teáskanál szárított

csipet fehér bors

késhegynyi frissen reszelt szerecsendió

pár csepp citromlé

olívaolaj

Tálaláshoz: bébi spenót levelek és/vagy reszelt sajt

A barna rizst dupla mennyiségű enyhén sós vízben feltettem főni. Egy másik lábosban vizet forraltam, közben a karfiolt rózsáira szedtem, majd a forrásban lévő vízben, kb. 10 perc alatt puhára főztem, leszűrtem. A karfiolhoz reszeltem a fokhagymát, beleöntöttem a rizstejszínt, reszeltem bele pici szerecsendiót, megszórtam egy csipet fehér borssal, aprított rozmaringgal, megcsorgattam a citromlével, majd krémesre turmixoltam, majd adtam hozzá felkarikázott újhagymát is. A karfiolból néhány darabot akár félretehettek előtte, és a végén apró darabokra vágva adjátok hozzá a rizshez.

Mikor a rizs megfőtt, hozzákevertem a karfiolpürét és tálaltam is friss bébi spenóttal és pár csepp olívaolajjal meglocsolva.

Forrás: http://pinchofyum.com/creamy-cauliflower-garlic-rice

Medvehagyma pestós spagetti pirított gombával

Régen ettem tésztát és elkezdett hiányozni, már pedig tavasszal egyből medvehagyma pesto is kívánkozott rá, mert azt is egy éve nem ettem legalább és olyan gyorsan vége lesz a szezonnak.

DSCF9457

És hogy miért került bele az avokádó, hm, pislogott még egy fél a hűtőben, bár nem szokott megmaradni, de most valamiért megfeledkeztem róla. Úgyhogy gyorsan beleturmixoltam a pestóba azt is, ettől csak még krémesebb lett, de nyugodtan ki lehet hagyni belőle, attól azt még nagyon is finom lesz.

Valahol belefutottam egy pestós tésztareceptben, ahol gombát tálaltak mellé, és jó ötletnek, tűnt, pláne, hogy gombát is régen ettem, így jól összejött a 3 kívánatos hozzávaló egy tányéron.

Ízleni fog nektek is, ebben biztos vagyok!

DSCF9454Hozzávalók 2-3 főre:

fél csomag spagetti tészta

fél kg gomba

friss v szárított kakukkfű

só, bors

kókuszolaj

Pestóhoz:

1 csokor medvehagyma

2 evőkanál őrölt lenmag (helyette darált, v durvára vágott dió, mandula v mogyoró is jó)

fél avokádó (elhagyható)

kb. fél deci olívaolaj

só, frissen őrölt bors

Elkészítése: A tésztát lobogó sós vízben kifőztem, leszűrtem, majd pici olívaolajjal összekevertem.

A gombát kis darabokra vágtam, kevés kókuszolajon egy serpenyőben megpirítottam, megszórtam kakukkfűvel, sóztam, borsoztam. Mikor elfőtte a levét, akkor elzártam a gázt alatta.

A pestóhoz a medvehagymát felaprítottam, egy mély edénybe tettem, hozzáadtam a többi hozzávalót és összeturmixoltam. Ha a pesto nincs felhasználva egyből és hűtőben áll pár napig, akkor a tetejére érdemes annyi plusz olívaolajat csorgatni, hogy az egy vékony rétegben megálljon rajta, így nem szárad ki.

Adagonként egy-két evőkanál pestót ajánlott összekeverni a tésztával, majd megszórni a gombával.

Reszelhettek rá egy kis parmezánt is ízlés szerint!

DSCF9455

 

Epres mandulás kölesmorzsa sütés nélkül

Na jó, én sem bírtam ellenállni a görög epernek, néhány szem fogjuk rá, hogy édes(kés) is volt, de kicsit felturbóztam az ízüket és desszertben végezték “pálmafás” stílusban, íme a végeredmény.

20160410_122617~2Eredetileg össze akartam sütni sütőben kerámia formákban, mint az eredeti morzsás sütiket, de tulajdonképpen minek? Hiszen rájöttem, hogy a kerámia formáim 200 km-rel arrébb tartózkodnak, se vaj, se tojás, se liszt nincs benne, az epret sem muszáj ahhoz sütni-főzni, hogy puha darabos lekvárszerű legyen, hiszen van itthon útifű maghéj, arról meg már meséltem a múltkor, hogy milyen szuper gyümölcspudingot lehet készíteni a segítségével.

Természetesen ha nincs kéznél útifű, akkor is nekiállhattok, sűríthettek zabpehellyel, zabkorpával. Ha a sütés mellett döntötök akkor daraboljátok fel az epret, szórjátok meg cukorral, egy kanál étkezési keményítővel, aztán mehet rá a köles és irány a sütő, míg az eper megpuhul, az utolsó pár percben pedig szórjátok rá a mandulát, hogy az is illatosra piruljon a tetején. Ha nagyobb mennyiséget készítetek akkor egy nagyobb tálba kanalazzátok a rétegeket, kisebb adagokban pedig pohárba vagy üvegbe.

Reggelire tökéletes és laktató, de desszertnek is ízleni fog!

20160410_123034~2Hozzávalók 2 adaghoz:

Epres réteghez:

20 dkg eper

1 evőkanál nyírfacukor

pár csepp citromlé

Köleshez:

1,5 deci köles

1,5 deci kókusztej (sima tej v tejszín is jó)

1,5 deci víz

1-2 evőkanál nyírfacukor ízlés szerint (méz v nádcukor is jó)

pár csepp citromlé

csipet só

Tetejére:

5 dkg durvára darált mandula

 

A kölest átmostam és feltettem főni fele-fele kókusztej-víz keverékben kb. 1 evőkanál nyírfacukorral és egy csipet vaníliaporral.

Az eperből pár szemet kis darabokra vágtam, a többi leturmixoltam kb. 2-3 evőkanál vízzel és az útifűmaghéjjal, pici nyírfacukorral, majd az üvegbe töltöttem és beleszórtam az eperdarabokat is. Majd kicsit állni hagytam, kb. 10 perc alatt puding állagú lett.

A kölest, ha megpuhult kihűtöttem kicsit, majd az eperre kanalaztam, végül megszórtam a mandulamorzsával, amit előtte egy száraz serpenyőben megpirítottam és darabosra daráltam.

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!