Pálmafa Project

Ízutazás Indiába - Zöldséges dahl

A dahl egy felturbózott lencsefőzelék tulajdonképpen. A vöröslencsének köszönhetően szinte a gyorsétel kategóriában is sorolhatnám, mert esküszöm, hogy forrástól számítva 15 perc alatt megpuhult. Az a fajta kaja amit minden héten meg tudnék enni és aki kóstolta eddig, az egyetértett velem. Jó fűszeres, de mégsem bántó, hiszen a kókusztej ismét megadja az egésznek azt a selymességet,  hogy csak a hmmm, de finom érzés marad utána.

DSCF6100Pár napja lélekben Indiában repültem, hogy miért azt el sem hinnétek talán, az egy másik blog témája lehetne, mindenesetre az ízek, és a zene képesek kicsit odavarázsolni, és azt az érzést kelteni bennem, mintha jártam volna ott egyszer réges rég…. Tán egy előző életben…

Régen nem álltak közel hozzám ezek a fűszeres étkek, de most nem kellett kétszer mondani, hogy nekiálljak a tányérra mini Indiát varázsolni, mert egy ideje már rendszeresen főzök curryket és szórom elég bőkezűen, a római köményt, a curryport, kurkumát, fahéjat, a kókusztejért meg odáig és vissza ugyebár…

DSCF6106Hogy miért érdemes kipróbálni Nektek is ezt az ételt? Mert egyszerű, de tényleg, és laktózmentes (a tetejére opcionálisan kanalazható joghurtot leszámítva), gluténmentes, a húsimádók sem fognak éhezni a bekanalazása után, de a feltét akár padlizsán helyett hús is lehet. Ha nem tudtok beszerezni kókusztejet, a tejszín sem fogja elrontani, a garam masala fűszerkeveréket is sok helyen lehet már kapni, de külön-külön is meg lehet venni a benne lévő fűszereket.

Nem kell a sűrítéssel bajlódni, habarás, rántás felejtős, mert a vöröslencsének kimondottan jót tesz, ha szétfő és az étel besűríti önmagát, de mégsem csak egy pempő lesz belőle, hiszen van benne némi roppanós karfiol is.

Egy próbát megér, de inkább többet!

DSCF6096Hozzávalók 4 főre:

30 dkg vöröslencse

1 fej karfiol

1 db padlizsán

1 fej vörös v lilahagyma

3 gerezd fokhagyma

2 deci kókusztej (lehet tejszín is)

2 teáskanál garam masala fűszerkeverék(római kömény, kardamon, szegfűbors, szegfűszeg, ánizs, szerencsendió, bors, babér)

1 teáskanál kurkuma

fél mokkáskanál cayanne bors

1 kis csokor petrezselyem

kókuszzsír vagy olaj

Tetejére: friss petrezselyem vagy koriander és kevés natúr joghurt passzol

A hagymát felaprítottam, és egy mély lábosban kevés kókuszzsíron üvegesre pároltam. Ezután beleszórtam a lencsét, felöntöttem kb. 1 liter vízzel, megszórtam sóval, borssal, és garam masalával, kurkumával, majd közepes lángon lefedve hagytam puhulni. (Maximum negyed óra kell neki.) Ezalatt rózsáira szedtem a karfiolt, felkockáztam a padlizsánt. A karfiolt a már félig megpuhult lencséhez adtam, belereszeltem a fokhagymákat is, ekkor már szinte teljesen elfőtte a vizét, úgyhogy itt öntöttem hozzá a kókusztejet és lefedve 5-10 percig főztem őket, amíg a karfiol is megpuhult. Ha nagyon besűrűsödne, akkor lehet mindig kevés kókusztejjel vagy vízzel hígítani.

A padlizsánt egy serpenyőben 1-2 kanál kókuszzsíron fedő alatt puhára pároltam,  sóztam, borsoztam, de még ehhez is lehet akár egy gerezd fokhagymát is reszelni. Mikor megpuhult, összekevertem a friss petrezselyemmel, majd a dahl tetejére kanalaztam, kevés joghurttal meglocsolva, de utóbbi nélküli is finom.

 

Mákrajongók reggelije

Akkor is a reggeli a legjobb része a napnak! Kajafronton persze…Nálam a zabkása minden mennyiségben jöhet, bármilyen gyümölcsből, dióval, mandulával, kókusszal, növényi tejben főzve akár, de persze a tehéntej is jó, sőt sima víz is, ha tényleg kalóriaszegény változatra lenne szükség.

DSCF6088Ha pedig éppen valami mákosat támad kedvem enni, de nincs idő sütit sütni, mert annyira elvetemült még én sem vagyok, hogy álmos szürke hajnalon munkába indulás előtt összedobjak egy cukrászati remekművet, akkor ez a verzió tökéletes, hogy legalább kicsit enyhítse a mák utáni vágyam.

A mák létezik ugyan alma nélkül is, de vétek lenni kihagyni a reggeliből, annyira finomak együtt. Mazsola, vagy más aszalt gyümölcs is repülhet mellé, pár csepp méz édesítés gyanánt, sőt ha a gyümölcs elég édes akkor én néha ki is hagyom. 5-10 perc alatt kész és máris felpörög a reggel. De előző este is elkészíthető, nem sértődik meg ha hűtőbe kerül.

Gyors, tápláló, elronthatatlan és nagyon finom mi kell még? Egy kanál hozzá maximum.

DSCF6071Hozzávalók 1 adaghoz:

2 deci rizstej, vagy tehéntej, de kókusztejjel is finom

6-7 evőkanál natúr zabpehely

1 púpos evőkanál darált mák

1 db reszelt alma

méz ízlés szerint

1 evőkanál citromlé

mazsola v más aszalt gyümölcs ízlés szerint

A tejet felforraltam, majd beleszórtam a zabpelyhet, néha megkeverve megvártam, míg ismét felforr és krémes állagú lesz. Ezután elzártam a gázt, belekevertem a darált mákot, reszelt almát, citromlevet, mazsolát, a tetejére pedig mézet csorgattam. Langyosan és hidegen is finom.

DSCF6073

Kelkáposzta tekercsek, ahogy még biztos nem kóstoltad!

Sőt, még én sem kóstoltam így! Teljesen bizonytalan volt a végkifejlett, de bátraké a szerencse és végülis az étel íze elnyerte a tetszésem. Édesen fűszeres  töltelék, amit a paradicsomszósz és a tetejét megkoronázó füstölt sajt jól kompenzál, laktató, húsmentes, és könnyen emészthető ebéd lett belőle.

DSCF6062Úgy született, hogy ott pislogott némi maradék kelkáposzta a hűtőben, amit többnyire én nyersen nyammogok el saláta formájában, mindenféle egyéb reszelékkel összekutyulva, répa, alma, dió ami éppen eszembe jut. De annyira nem vagyok nagy rajongó, hogy egy hétig ezt egyem. Kidobni sem vagyok hajlandó, így jött az ötlet akkor beletekerek valamit. De mit?

Köles lett a töltelék alapja, de akkor jöjjön mellé répa, amit aztán édesburgonyára változtattam, mert régen ettem, a répától meg már néha sárgulok, barnulok, de legalább a szolárium megspórolva. Itt persze fel lehet szisszenni, hogy az édesburgonya drága. Így van. De még mindig olcsóbb, mint a hús, ami ebben az ételben nincs és ettől nem csökken az értéke, sőt…  Nem azt akarom mondani, hogy a húst pótolja, de továbbra sem értem, miért kéne mindenbe azt tenni? Amúgy meg az édesburgonya ásványi anyagtartalma kiemelkedően magas, sőt fehérjéből is sokkal többet tartalmaz,  mint a legtöbb zöldségféle. Úgyhogy a kölessel karöltve csak jót tesz velünk, pláne, hogy rostdúsak, de a szénhidráttartalmuk viszonylag alacsony.

DSCF6060Na és a datolya hogy pottyant az ételbe? Aszalt gyümölcsöket zöldségek mellé rakni csak itthon furcsa, más országokban, főleg, török, marokkói konyhába nem, és érdemes néha tenni egy próbát, mert rá fogtok jönni, hogy ez bizony finom. Nem szépítem, én is utáltam régen a datolyát és minden aszalt gyümölcsöt, aztán kóstolgattam, belekevertem ebbe-abba, joghurtba, müzlihez és már nem bírok élni nélküle.

Nagyon magas a kálcium és magnézium tartalma, sőt a hétvégén mikor datolyát vásároltam az előttem álló idős néni is azt vett és mikor meghallotta, hogy én is ezt kérek, megjegyezte, hogy ez bizony tényleg nagyon értékes gyümölcs ám. Én nevettem, hogy tudom én azt. Ő tovább sodródott a piaci forgatagban, én fizettem, elindultam a kijárathoz mikor valaki megfogta a karom és a nénike libbent mellém ismét, hogy honnan fújta oda a szél dunsztom sincs. Csak tátottam a szám, mikor kérte, hogy mondjak még valamit a datolyáról, mert ő imádja, majd azt is megosztotta velem, hogy tudtam-e, hogy régen a kínai nők datolyavízzel táplálták a csecsemőket! De hisz nyilván tudom én ezt, tette hozzá, mert nekem is biztos van gyerekem. Majd közölte vidáman, hogy de ha nincs majd lesz hamarosan, elköszönt és ismét eltűnt. Én hal módjára tátogtam, megköszöntem az információkat és kissé sokkos állapotban, de mosolyogva próbáltam a kijáratot becélozni…

Mi ebből a tanulság? Semmi. De ez a kaja jó lett, próbáljátok ki!

DSCF6058Hozzávalók:

7-8 db kelkáposzta levél

fél bögre köles

1 közepes méretű édesburgonya

1 kis fej lilahagyma

0,5 l paradicsomlé

10 dkg füstölt sajt

1 mokkáskanál őrölt római kömény

1 csipet fahéj

só, bors

Tálaláshoz: natúr joghurt vagy tejföl

A kölest dupla mennyiségű enyhén sós vízben puhára főztem. Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam és annyi vízzel, amennyi egy ujjnyival ellepi, szintén feltettem főni, majd ha megpuhult, leszűrtem és egy krumplinyomóval összetörtem. Egy tálban összekevertem a kölest, az édesburgonyát, és a felaprított datolyát és lilahagymát, sóztam, borsoztam, megszórtam a római köménnyel.

A kelkáposzta leveleit megmostam, lecsöpögtettem. Kiterítettem őket egy tálcára és mindegyik közepébe kb. két evőkanál tölteléket tettem, hosszában a legvastagabb levélér mentén. Nagyjából eligazítottam, alul, felül kb. 1 cm-re ráhajtottam a leveleket, hogy ne potyogjon ki a töltelék a tekerésnél, majd a levél egyik felét áthajtottam a töltelékre, kicsit aláigazítottam, majd a másik felét is áthajtottam rajta és ezzel az oldalával lefelé fordítva tettem egy jénaiba.

Lehet bonylultnak tűnik a tekerés, de lehet máshogy is, nekem ez vált be, valahogy így készül a hagyományos töltött káposzta is.

A paradicsomlében elkevertem kevés sót, borsot és egy csipet fahéjat, majd rálocsoltam a keltekercsekre, hogy egyenletesen befedje őket. Ha túl sűrű lenne a paradicsom, kevés vízzel lehet hígítani.

180 fokra előmelegített sütőbe tettem alufóliával lefedve 20-25 percre, hogy a kel átpuhuljon. Ezután levettem a fóliát róla, megszórtam a reszelt sajttal és még 10 percre visszatettem a sütőbe, míg a sajt ráolvadt.

Tálaláskor natúr joghurttal locsoltam meg, szerintem a savanykás íze miatt, jobban passzol hozzá, mint a tejföl.

Zöldborsós fokhagymakrémleves kecskesajttal

Amiben fokhagyma van az rossz nem lehet, úgyhogy ezzel a levessel is nyert ügyünk lehet. Ha hideg van és meleg ételre vágyom, az első ami a legtöbbször beugrik az egy krémleves. Bármikor jöhet, szerintem a legjobb módja eltűntetni a kevésbé friss zöldségeket a hűtőből, vagy a fagyasztóból és használni a kreativításunkat a sűrítéséhez, a fűszerezéshez, anélkül, hogy műanyag leveskockát kellene beledobni….

DSCF6039Nagyon régen ettem fokhagymakrémlevest, úgyhogy felvérteztem magam türelemmel, mert ehhez tetemes mennyiség kell és a gerezdek megpucolása nem a kedvenc elfoglaltságom, de most még az is viszonylag gyorsan ment. Ez is biztos az újhold hatásának tudható be…

Csak annyi volt biztos, hogy fokhagyma lesz benne, tehéntejet és tejszínt viszont nem szeretttem volna beleönteni most, úgyhogy a rizstej lett a befutó. Ezzel a megoldással laktózérzékenyek is fogyaszhatják, nyilván akkor a hagyma párolásához sem vajat, hanem más növényi zsíradékot használjanak. A tetejére sajt helyet pedig akár pirított kenyérdarabokat vagy diót, mandulát is lehetne tenni.

Sokan, ha krémlevest készítenek, még mindig az első helyen szerepel a bevásárlólistán a leveskocka. Nem kell, attól csak műíze lesz, használjatok vasárnapi húsleves maradékot, vagy sima vizet és bármilyen szárított vagy friss fűszernövényt. Nekem most rozmaring került bele, de a kakukkfű, majoránna is jó lehet hozzá. A borsótól még tartalmasabb lesz, de ha van otthon kukorica simán mehet bele az is!

DSCF6043

Hozzávalók 2 főre:

2 fej vöröshagyma

30 gerezd fokhagyma (kb. 3 egész fej)

1 bögre zöldborsó (3 dl)

2 deci rizstej

2 deci víz

10 dkg füstölt kecskesajt

só, bors

1 kisebb rozmaring ág

1-1 evőkanál olaj és vaj

1 evőkanál liszt (nálam most szénhidrátcsökkentett, de lehet rozs, tönköly vagy zabliszt stb.)

A vöröshagymát és a fokhagymát megpucoltam és felkockáztam. Nem kell szabályosan, hiszen össze lesz turmixolva, de a darabolást is könnyebb aprítógéppel végezni.

Egy edényben felforrósítottam az olajat és a vajat, majd a hagymákat üvegesre pároltam rajta sűrűen kevergetve, nehogy odaégjen. Közben beledobtam a rozmaring ágat is a lábosba, majd sóztam, borsoztam, megszórtam a liszttel és felengedtem a rizstejjel és vízzel. Lefedve hagytam felforrni és megpuhulni a hagymákat.

Ezalatt a zöldborsót forrásban lévő enyhén sós vízbe szórtam és szintén puhára főztem, majd leszűrtem.

Mikor a hagymák megpuhultak, elzártam alatta a gázt, kivettem a rozmaring ágat, összeturmixoltam a levest egy botmixerrel, majd beleszórtam a zöldborsót, tálaláskor pedig a sajtot.

Örvényes brownie liszt nélkül

A brownie-t mindenki szereti nagyjából, az elkészítése egyszerű, gyors, viszont legtöbbször brutál édes, csokis, dehát pont ez a lényege, ettől termelődnek elnyammogása közben és után a téli depiűzős boldogsághormonok. Bár őszintén remélem, hogy azért nem csak ettől..

DSCF6013Nem is én akartam elkészíteni először, hanem a sógornőm kért meg, hogy guglizzam már ki neki mi kell az örvényes brownie-hoz. Mondom milyen, örvééényes? Mert márványosról  már hallottam, és tulajdonképpen ez is az, de az örvényesről nekem nem egy édesség jutott eszembe…

Attól jöttem mégis lázba – akkor még nem tudtam, hogy szó szerint – , hogy van benne mascarpone, amit imádok, liszt viszont alig. Azt a kis mennyiséget meg már gondolatban kicseréltem dióra, majd mikor rájöttem, hogy a fél kg dióm pár nap alatt valamilyen furcsa oknál fogva 3 szemre redukálódott, a mogyoró maradt a végső megoldás.

Az eredeti recept leírása nekem kicsit zavaros volt, én próbáltam egyszerűbben fogalmazni. A végeredmény viszont tényleg jó, finom, puha, és nagyon kevés… Nem is volt ilyen pici tepsim, így egy hosszúkás kenyérsütő formában sütöttem, szóval érdemes dupla mennyiséggel indítani, ha 3-nál több vendégnek készül!

DSCF6016Hozzávalók 20×20 cm-es vagy 10×30 cm-es formához:

6 dkg darált mogyoró v dió, mandula

3 dkg étkakaópor

12 dkg nyírfacukor

9 dkg vaj

1 egész tojás +2 fehérje

fél mokkáskanál vaníliapor v vaníliarúd kikapart belseje

20 dkg mascarpone

A darált mogyoróban elkevertem a kakaóport.

A puha vajat habosra kevertem 9 dkg cukorral, majd hozzáütöttem 1 egész tojást és egy fehérjét. Ehhez a cukros tojásos keverékhez adagoltam hozzá a mogyorót és a kakaót, majd simára kevertem az egészet és egy sütőpapírral bélelt 10x30cm-es sütőformába öntöttem.

A mascarponéban elkevertem a maradék 3 dkg cukrot és a harmadik tojásfehérjét illetve a vaníliaport, majd ezt a krémet rákanalaztam a kakaós masszára. Végül fogtam egy kanalat és a nyelével körkörös mozdulatokkal csak úgy nagyjából összevegyítettem a barna és a fehér krémet, hogy szép márványos színe legyen.

175 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt megsült.

DSCF6022

 

Japán ízekre vágysz? - Teriyaki csirke a megoldás

Semmi bonyolultra nem kell gondolni, és a hozzávalókat is könnyedén be lehet szerezni az első nagyobb hiper-szuperben, némi csalás azért megengedett, de az ízei ezt nem fogják bánni, ígérem.

DSCF5988Még mielőtt a brokkoli undoritiszben szenvedők továbblapoznak, elmesélem, hogy anélkül is nagyon finom lesz ételünk, sőt az eredetiben sincs benne. Viszont így színesebb, még ízesebb és ez a keleties ízvilágú szósz pedig a kevésbé karakteresebb ízű zöldségeket is feldobja, így a vegák sem maradnak ki a jóból, sőt hallal is szokták készíteni ezt az ételt.

Az icipici csalást én ott követtem el, hogy nem agyaltam rajta hol szerezzek be rizsbort vagy rizsecetet és helyette simán a kéznél lévő almaecetet öntöttem a mártásba.

DSCF5998Lehet, hogy ez egy japán teriyaki szakinak feltűnt volna, de a pörköltön edződött magyar gyomornak biztos nem.

Mellé párolt rizs passzol, én másnap egymagában ettem, úgy még viszonylag kalóriaszegény is, viszont laktató.

Ha valami különleges pikáns, de egyszerűen elkészíthető eledellel szeretnétek meglepni a nagyérdeműt, akkor ez a Ti ételetek!

DSCF5989Hozzávalók 6 főre:

2 egész csirkemell filé

1 nagy fej brokkoli

1 db nagyobb méretű piros húsú paprika

4 gerezd fokhagyma

1 deci szójaszósz

1,5 deci víz

2 evőkanál almaecet

1 evőkanál friss reszelt gyömbér

1-2 evőkanál méz

1 evőkanál étkezési keményítő

1 teáskanál chilipehely(elhagyható)

Tetejére: pár kanál szezámmag (elhagyható)

A brokkolit rózsáira szedtem, majd 5 percre forrásban lévő vízbe dobtam őket, ezután kiszedtem és hideg vízzel leöblítettem, majd hideg vízben állni hagytam. Ez azért kell, hogy ne barnuljon meg és roppanós maradjon.

A csirkemellet felkockáztam és 1 evőkanál kókuszzsíron megpirítottam, pici sóval és borssal. Nem szabad nagyon megsózni, mert a szójaszósz sós. Amíg a csirke pirult egy edényben összekevertem a szójaszószt, a vizet, a gyömbért, a fokhagymát, a mézet, az étkezési keményítőt és a chilit. A paprikát pedig apró kockákra vágtam.

Mikor a csirke megpuhult és kicsit meg is pirult a külseje, hozzáadtam a brokkolit, a paprikát és ráöntöttem a szójaszószos keveréket. Megvártam, míg felforr és sűrűsödni kezd, kb. még 5 percig hagytam rotyogni az egészet, majd elzártam alatt a gázt. Tálalás előtt megszórtam szezámmaggal.

 

Rózsás reform túrós batyuk

Szépségüket lehet vitatni,  rózsaformájukat pláne, de az ízüket, puhaságukat, népszerűségüket biztos nem. Farsangi desszertnek is tökéletes, de bármelyik hónapban el fog fogyni szerintem.

DSCF5958Ja és még reform stílusban is készült, de ez senkinek nem tűnt fel. Az eredeti receptet már ezer éve elmentettem, hogy majd egyszer… Gondoltam most majd milyen jól fognak mutatni a hóban a havas rózsák. Hát a hó elolvadt nagyjából mire a sütésig eljutottam, 1 négyzetméternyi területet sikerült még találni a kertben, így teljesen feleslegesen merültem el bokáig a dagonyában, pláne, hogy első ránézésre nem rózsa jutott eszembe róluk, de legalább a nap is megsütötte őket kicsit, és engem is kicsit.

DSCF5978Szóval nem lettek olyan szép szabályosak, mint a fent linken, ahol egyébként a hajtogatási technika is jól látható. Nekem a tészta nagyon lágy lett, még úgy is, hogy több lisztet tettem bele az eredetiben leírtaknál, és így a rózsák szirmai nem álltak meg olyan szorosan, ráadásul sütés alatt tovább nőttek, és dagi szirmai lettek.

Aztán rájöttem, hogy ez abszolút nem zavar, miután megkóstoltam egyet melegen, majd láttam, hogy a gulyás leves után az asztalra kerülve 5 perc alatt lába kélt az összesnek. Tartottam tőle kicsit pedig, hogy száraz lesz, pláne, hogy én tönköly és graham lisztből csináltam, de nem, pont elég túró volt benne és a tészta is kellemesen puha lett.

Ja és abszolút nem olyan bonyolult, mint amilyennek látszik, bármilyenre hajtogathatjátok, amőbák is lehetnek, ízleni fog garantáltan!

DSCF5959

Hozzávalók 16 db-hoz:

40 dkg fehér tönkölyliszt

15 dkg graham liszt

10 dkg nádcukor

3 db tojás

2 deci tej

2,5 dkg friss élesztő

1 citrom reszelt héja

csipet só

fél deci olaj (nálam szőlőmagolaj)

Töltelékbe:

60 dkg túró

2 db tojás

1 citrom reszelt héja

10 dkg nyírfacukor

pár evőkanál tejföl ha túl sűrű lenne a massza

A langyos tejben elkevertem egy kanál nádcukrot és belemorzsoltam az élesztőt, letakarva meleg helyre tettem 10 percre, míg felfutott.

A liszteket egy tálba szórtam a maradék cukorral, egy csipet sóval és a citrom reszelt héjával együtt. Mikor az élesztő felhabosodott, beleöntöttem a liszt közepébe, majd hozzáöntöttem az olajat, a tojásokat és összegyúrtam az egészet. Nekem túl lágy lett a tészta, valószínűleg, mert elég nagyok voltak a tojások, így apránként még szórtam hozzá lisztet, míg egy rugalmas, gyúrható tésztát kaptam, ami már nem ragadt a kezemre.

Ezután egy enyhén belisztezett kelesztőtálba tettem a tésztát és egy majdnem egy órán át langyos helyen duplájára kelesztettem.

Ezalatt összekevertem a töltelék hozzávalóit. Ez nekem viszont túl sűrű lett, így pár kanál tejföllel, krémes, de nem folyós állagúra javítottam.

Mikor a tészta megkelt, lisztezett deszkára tettem, elosztottam 16 nagyjából egyforma méretű gombócra és mindegyiket kb. 10 cm átmérőjű kör formára nyújtottam. A kör széleit 6 részen kb. 2 cm-re bevágtam egy késsel, a közepére pedig 2 csapott evőkanál túrókrémet tettem, majd a fenti linken látható módon összehajtogattam és egy sütőpaprírral bélelt tepsire tettem a batyukat.

180 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt szép barnára sültek.

Vitamin utánpótlás a gyökerekből

Tél végén egyre nehezebb olyan friss zöldségeket összeválogatni a piacon aminek tényleg van íze is. A paprika és a paradicsom részemről szinte teljesen felejtős ilyenkor, semmi aromája nincs és nem szívesen eszem, vagy csak ételbe főzve.

Úgyhogy azonkívül, hogy várom az idei friss zöldségeket és gondolatban sürgetem a medvehagymát, hogy nőjön, de izibe, maradnak a karakteresebb gyökérzöldségek a tányéromon.

DSCF5941A fekete retek, a csicsóka, a cékla és a répa, bár utóbbi most nem játszik, de akár mehet bele az is. Az előbbi 3 viszont szintén tökéletes salátákba, köretnek, és még talán némi vitamin is szorult beléjük, ami az influenza szezon közepén nem árt.

Elég ha lereszelitek őket, a hűtőben pár napot kibír és akár minden nap lehet máshogy ízesíteni. Ez most egy kefires verzió lett, friss kaporral fűszerezve, de csak úgy natúr olívaolajjal, citromlével, esetleg pici mézzel is nagyon finomak. A szendvicseket is feldobják, pláne ha sajt is társul mellé, vagy dió. Ááá, nagyon jó és imádom a színeit is!

DSCF5950Hozzávalók 2 főre:

1 db fekete retek

1 db kisebb méretű cékla

2 db kisebb méretű csicsóka

1 kis doboz kefir

friss kapor

só, bors

Tetejére: főtt tojás 1-2 db

A retket, a céklát a csicsókát lereszeltem, egy tálba tettem, ráöntöttem a kefirt, a felaprított kaporral megszórtam, fűszereztem sóval és borssal majd összekevertem. A tetejére pedig egy főtt tojás került negyedekre vágva.

C-vitamin bomba kivi salsa

Egyetek meg naponta egy kivit és ezzel a napi C-vitamin szükséglet nagyjából le is van tudva. Egymagában is finom, ha elég édes, ha viszont nem, akkor fel kell pörgetni kivi kisasszonyt. Erre a salsa kitűnő megoldás és még táncparkett sem kell hozzá, csak némi chili.

DSCF5906Én is kevés kivit eszem, de most megkívántam és valami izgalmas biztosíték csapkodós recept után kutattam és meglepve tapasztaltam, hogy tele a világháló ilyen és ehhez hasonló kivis ételekkel. Legtöbben avokádót is tesznek mellé, ami tök jó ötlet, kivéve ha eme gyümölcs még betonkemény állapotában csücsül a konyhapulton és hiába bűvölöm és beszélgetek vele, nem hajlandó fél óra alatt megpuhulni…

DSCF5912Sebaj, anélkül is klassz ez a pikáns, reggeli pirítósra való feltét vagy egy előétel is lehetne akár egy vendégváró vacsora előtt. Szóval avokádó helyett egy paradicsom repült mellé még és lilahagyma csak, hogy elég színes is legyen.

És tényleg szívderítő látvány egy szürke borongós hétköznap reggelen is. Lehet, hogy szokatlannak tűnik, de ha külön-külön szeretitek a hozzávalókat, akkor együtt is ízleni fog!

DSCF5909Hozzávalók:

2 db kivi

1 db paradicsom

fél fej lilahagyma

1 kis chilipaprika

só, bors

pici méz

pár csepp citromlé

pár csepp olívaolaj

A kivit meghámoztam, megmostam, apró kockákra vágtam, a lilahagymát és a paradicsomot szintén. A chiliket félbevágtam hosszában, kiszedtem a magját, és felaprítottam. Mindent egy kis tálba tettem, picit megsóztam, borsoztam, ment rá pár csepp citromlé, méz és olívaolaj, majd összekevertem és kicsit állni hagytam, hogy az ízek összeérjenek.

Nem csíped a sárgaborsó főzeléket? Kóstold meg a fasírtot!

Zöldségfasírtot enni jó! Frissen belül puha, kívül ropogós, húsevőknek is laktató, beletekerhető tortillába, pitába, de szendvicsbe is. Megfejelve tzatzikivel, vagy bármilyen más szósszal és salátával kiegészítve főételnek is pompás.

DSCF5921Olyan ez a fasírt, mint egy hamis falafel, vagyis a csicseriborsós változat, ami oly sok görög-török gyors kajáldában kapható, de sajnos nem mindig megfelelően elkészítve… Na mindegy, ez egy szuper alternatíva, ha nem kapnátok csicseriborsót, ráadásul olcsóbb is, és lám a sárgaborsó főzelék után is van élet. Amit én stokeráj néven ismerek amúgy, a szó hallatán meg a kolléganőm, – aki amúgy ennek az ételnek a megrendelője volt -, felkiáltott, hogy az mi a bánat?? De rákerestem, tényleg így hívják máshol is, illetve nem hívják sőt küldik, mert a legtöbben utálják… Pedig finom aaaz.

DSCF5924De ha mégsem tudtok vele megbarátkozni, akkor jöhet a fasírt. A sárgaborsó tele van B1-, B2-, E-vitaminokkal, de folsav, kálcium, magnézium, foszfor, kálium, vas, mangán és cink is található benne. Jót tesz az emésztésnek, rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet.

Ez az étel is megcáfolja azt a tévhitet, hogy  hús nélkül nem lehet jól lakni, egyetek meg ebből 3 darabot egy adag salátával és egész délután nem lesztek éhesek az tuti! Jó étvágyat!

DSCF5933Hozzávalók kb. 20 darabhoz:

fél kg sárgaborsó

1 fej vöröshagyma

4 gerezd fokhagyma

2 L-es tojás

4-5 evőkanál graham liszt

1-1 teáskanál őrölt koriander, római kömény, gyömbér, kurkuma, chilipor

kókuszzsír a sütéshez

Mártogatós: kapros-fokhagymás joghurt vagy uborkasaláta, de chiliszósz is illik mellé

A sárgaborsót egy napra vízbe áztattam. Sütés előtt leszűrtem róla a vizet és egy botmixerrel nekiestem, pár perc alatt összeturmixoltam, de még kissé darabos maradt, ami nem baj, sőt. Ezután befűszereztem, belereszeltem a fokhagymákat és a vöröshagymát, belekevertem a felvert tojásokat, és a lisztet. Lágy, de már formázható massza lett a végeredmény.

Egy serpenyőben felforrósítottam a kókuszzsírt kb. kisujjnyi magasságig és 5-6 centi átmérőjű korongokat formáztam és oldalanként pár perc alatt aranybarnára sütöttem őket.

Frissen melegen az igazi, valamilyen szósszal és salátával tálalva.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!