Hétvégén belecsöppentem egy gyógynövénytúrába, így gondoltam megosztok veletek néhány fotót és pár hasznos tudnivalót néhányról. Én sem gondoltam volna, hogy a város szélén az árokparton mennyi természet adta “gyógyszert” lehet gyűjteni, amiről eddig azt hittem gaz… Pedig kincsre bukkanhatunk, ha megismerjük őket, és egyszerűen, olcsón, kemikáliáktól mentesen lehet velük különböző problémákat orvosolni.
Fontos, hogy mielőtt bárki elkezdi gyűjteni és kipróbálni a gyógynövényeket, szakember segítségével tegye azt, és alaposan járjon utána, hogyan javasolt pontosan alkalmazni a belőlük készült főzeteket, teákat, kencéket, külsőleg, belsőleg egyaránt illetve milyen esetekben nem ajánlott a fogyasztásuk!
Az első a sorban egy olyan virágos növény, amiért elég csak a házból kilépni, hiszen sok helyen dísze a kertnek, ez pedig a sarkantyúka. Minden föld feletti része ehető a virága és a levele is, fogyasztását nyersen ajánlják. Jelentem, megkóstoltam és még élek. Az íze engem kimondottan a csípős, borsos aromájú ruccolára emlékeztet, talán ez enyébb egy kicsit. Salátákba bátran lehet belecsempészni néhány felaprított levelet, illetve a virágát szintén, amitől még mutatós is lesz. Gyógyhatását tekintve a baktériumölő hatása kiemelkedő, remekül beválik felsőlégúti megbetegedések kezelésre illetve egyéb vírusok, gombás fertőzések előfordulása esetén is, emellett fokozza az emésztést és a vérkeringést. Az olvastam róla, hogy 2013-ban Németországban az év gyógynövénye lett.
A tyúkhúr az egyik legjobb természetes koleszterincsökkentő, illetve epe működésít is segíti és C-vitamin is található benne. Frissen ajánlott salátákba néhány levelet belekeverni, vagy zöld turmixokhoz is ideális lehet. Magas koleszterinszint esetén pedig a szárított levelekből tea főzhető, amiből éhgyomorra ajánlott reggelente egy pohárral elfogyasztani. Egyébként meg engem kinézetre az kertemben lévő oregánóra emlékeztet, annak is ilyen apró levelei vannak. Frissen nem tudom milyen, mert ezt nem kóstoltam, a teáját viszont iszom, hát olyan zöld ízű…
A nap végén azért megállapítottuk, hogy mennyivel hasznosabb lett volna, ha anno a múlt százdban valamikor “köriórán” nem csak tobozokat és makkot gyűjtöttünk volna az erdőben, hanem picit elmerültünk volna a gyógynövény témában is….