Pálmafa Project

Póréhagymás paradicsomkrémleves avagy a kókadozó zöldségek 2. élete

Nem állt szándékomban ezt az ételt feltenni a blogra, csak szimplán felcsaptam a hűtőt azzal a céllal, hogy a maradék zöldségből valami gyors krémlevest összedobok és jól megeszem. Még csak fotózni sem volt kedvem,  hogy őszinte legyek, de olyan finom lett és különben is szép a színe, pláne, hogy aznap a napfényt max a tévében láttam. Szóval felpörögtem tőle, pedig semmi illegális hozzávalót nem csempésztem bele.

DSCF4646Hátha hétvégén elkészítitek, biztos sok hűtőben lapul érett paradicsom, ami még lédús ugyan, de picit már elfáradt a sok egy helyben üléstől, így a legjobb dolog ami történhet vele, ha levesben, krémben, szószban végzi. Tulajdonképpen alig kell hozzá alapanyag, fűszerek szinte minden háztartásban vannak, lehet bele szárítottat is szórni. Sajnos friss bazsalikomom nekem sincs most, de a rozmaring asszem kárpótolt ezért.

Egy a lényeg, hogy nem muszáj a zöldségeket kidobni, ha nem állnak már vigyázban (kivéve ha a jóképű fehér penész már kisajátította magának), tessék őket felhasználni akár ily módon is. Egyszerű, gyors, filléres megoldás. Ja és ízletes, lehet még turbózni sajttal, pirított kenyérkockákkal,magokkal, ahogy tetszik. Na jó, még egy kis füstölt kóbit is el tudnék képzelni hozzá…

DSCF4648Hozzávalók:

1 darab póréhagyma

5-6 darab paradicsom

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál friss rozmaring

1 teáskanál szárított bazsalikom v friss bazsalikom levelek

1 deci főzőtejszín v tejföl v joghurt

olívaolaj

só, bors

A fokhagymákat és a rozmaringot felaprítottam, a póréhagymát vékonyra szeltem, a paradicsomokat felkockáztam. Egy kis lábosban felmelegítettem az olívaolajat, majd rászórtam a fokhagymát, pár perc múlva a pórét is, végül a paradicsomot. Sóztam, borsoztam, megvártam, míg elkezdenek puhulni és a paradicsom kiengedi a levét, ezután öntöttem fel kevés vízzel, kb. amennyi félig ellepi a zöldségeket, aztán lehet még higítani rajta a turmixolás után ha szükséges. Beleszórtam a rozmaringot és a bazsalikomot is, majd lefedve főni hagytam, kb. 15-20 percig, majd lehúztam a tűzről és összeturmixoltam. Ilyenkor lehet még a tejszínnel vagy tejföllel hígítani, krémesebbé tenni, de ezek nélkül is remek.

 

 

Szemezgessünk szőlőt! - 7 recept

Itt a szőlőszezon, gondoltam csinálok egy “Pálmafás” best of válogatást, mert azonkívül, hogy egymagában is élmény szemezgetni a fehér vagy piros példányokat és nedű formájában elszürcsölni…, sok más sós ételben, édességben is megállja a helyét.

Klikk a képekre és előbújnak a receptek.

Az abszolút kedvencemmel kezdem a sort, a sült kacsacombbal, amihez fehérboros gyümölcsköret dukál. Minden egy tepsiben sütve természetesen, munka nem sok van vele, viszont az íze…

DSCF15325

Rozmaringos kacsacomb gyümölcskörettel

Aztán szintén az előbb említett bejegyzés végén ott figyel egy jó kis napindító energia dús reggeli, a füge és a szőlő találkozásával, némi joghurttal meglöttyintve, zabpehellyel megszórva.

DSCF1534

Jöjjön egy másik ízbomba, és kivételesen kalóriabomba is, de bűnözni  néha ér, gyümölcsös pizzával pláne. Szőlő, körte, büdös sajt, mindez Jamie pizzatésztáján.

DSCF1427

Ha már tészta, akkor legyen krémsajtos, szőlős, diós és főleg hiper szuper gyorsétel!

DSCF1621

Krémsajtos, szőlős, diós tészta

Legyen végre édes is, egy kókuszos szőlős puding formájában, szintén az előző bejegyzés 2. receptje.

DSCF1627

Kókuszos szőlős puding

Nehogy szomjan maradjunk, igyunk is egyet, nem, nem bor következik, ott még nem tartok, hogy azt is készítsek, de ki tudja mit hoz a jövő… Helyette egyelőre turmix, méghozzá kivis szőlős. Nem meglepődni, hogy ismét az előző bejegyzés linkje jelenik meg, anno még nagyon aktív voltam és hármasával tettem fel a recepteket, úgyhogy légyszi tekergessétek bőszen lefelé az egérkét.

DSCF1619

Szőlős kivis turmix

És azért idebiggyesztem a két napja megosztott receptet is, a szokatlan ámde finom brokkolis szőlős tésztasalátát. Szemezgessetek, hosszú még az ősz, lesznek még újdonságok, nehogy megunjátok a szőlőt!

DSCF4636

Brokkolis szőlős tésztasaláta

 

 

Indul a szőlőszezon brokkolis tésztasalátával

Kissé meredeken hangzik a szőlő és a brokkoli egy helyen egy időben? Ugyan! Tőlem már megszokhattátok az ilyen szemöldökfelhúzós kombinációkat, amik amúgy tényleg léteznek a világ különböző konyháiban.

Jó kis kaja higgyétek el. Van benne ropogós is, édes is, enyhén csípős is, és igen ott figyel a közutálatnak örvendő harsány zöld rákellenes vitaminbomba brokkoli barátunk a tányéron, na és a beltartalmi értékei miatt szupergyümölcs kategóriába sorolt piros szőlő is ugyebár. És még jól is néznek ki együtt, hogy lehetne nem szeretni??

DSCF4639Laktató is a durum tésztának köszönhetően, fogyasztható langyosan, vagy joghurttal összekeverve hideg salátaként is, hús mellé is vagy lehet füstölt sonkát beleszelni, hogy a húsimádók se lapozzanak tovább egyből…Sőt láttam már tészta nélküli verziót, csirkemellel összekutyulva a szőlőt és a brokkolit, pici mustár majonéz, bár utóbbit én annyira nem erőltetném.. akkor inkább már joghurttal vagy kefírrel öntöm nyakon, ahogy azt meg is tettem a maradékkal.

Nem magoztam ki a szőlőt, ahhoz lusta voltam és túl éhes, de persze ha nagyobb társaságnak készülne akkor inkább megtenném.

Nem ragozom ezt most tovább, legyetek nyitottak és egyetek ilyen szépet és finomat!

Csak tudnám, hogy miért tettem kis kanalat erre a fotóra??? Evőkanállal a legkönnyebb fogyasztani amúgy…

DSCF4642

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 fürt piros szőlő

1 kisebb fej brokkoli

25 dkg fussilli tészta

10 dkg sótlan földi mogyoró v dió

1 db piros húsú paprika

1/3 póréhagyma v 1 kisebb fej lila

só, bors

1 kis doboz joghurt(opcionális)

pár csepp méz

olívaolaj

1 mokkáskanál almaecet v fehérborecet v pár csepp citromlé

A brokkolit rózsáira szedtem, forrásban lévő vízbe tettem kb. 5 percre, majd hideg vízzel leöblítettem, hogy a zöld színét megőrizze. A brokkoli főzővízét forraltam fel ismét a tésztának, amit a hagyományos módon, sós vízben, pár csepp olívaolaj társaságában kifőztem.

A paprikát felkockáztam, a póréhagymát vékony szeletekre vágtam és mindent egy mély tálba tettem. Ha megfőtt a tészta és a brokkoli ezeket is hozzáöntöttem, sóztam, borsoztam, meglocsoltam az ecettel, csurgattam rá mézet, pici olívaolajat. Kitálaltam, végül megszórtam a száraz serpenyőben megpirított mogyoróval. Langyosan ettem.

A másnapi adagba kevertem joghurtot és úgy nyammogtam el hidegen.

DSCF4636

Hajdina palacsinta pórés gombával és paradicsomszósszal

Ismét egy palacsinta ami eltér ugyan a megszokottól, de ez kimondottan jól áll neki. Amennyire utáltam régen palacsintát sütni, most annyira belejöttem és élvezem, hogy a különböző egészséges, magas rosttartalmú lisztekből mennyire jó ételeket lehet kihozni. Anno, a fehér lisztes palacsintával párszor én is megküzdöttem, mert letapadt, elszakadt stb. közben a ruhám annyi olajszagot szívott magába, hogy levéve a sarokban megállt volna magától. Érdekes módon, a zablisztes, a zabkorpás, a és a tökmaglisztes palacsintákkal nem gyűlt meg a bajom soha, sokkal könnyebben kezelhetőek és kókuszzsírban sütve az olajszag probléma is megoldódott.

A hajdinaliszt bioboltokban kapható, de ennek hiányában, a hajdinaszemeket vízbe áztatva egy éjszakára, másnap leszűrve, leturmixolva is elkészíthető a palacsinta.

DSCF4617A hajdina élettani hatásairól már írtam néhány sort korábban, illetve készült belőle egy laktató egytálétel, de tény, hogy én sem használom túl sokszor. Pedig kéne, mert értékes köret, illetve liszt formájában is számtalan felhasználási módja lehet. Kezdetnek azt hiszem a palacsinta a legegyszerűbb, és biztos, hogy az egyik legfinomabb is. Én most sósra vettem a figurát, de ugyanúgy lehet édes tölteléket is beletenni. Sűrű tésztát kevertem most, mert kisebb méretű és tömör palacsintákat terveztem, de ha vékonyat szeretnétek akkor több tejet öntsetek hozzá.

A szita agyamnak köszönhetően viszont a fehérbort elfelejtettem beleönteni, de anélkül is finom lett… Ha krémesebb állagú töltelékre vágynátok, akkor mehet hozzá tejszín is, vagy a tetejére tejföl akár. Én a paradicsomszószra szavaztam, mert ismét kaptam egy szatyornyi frisset, sőt még rukkola is járt mellé egyenesen a kertből. Utóbbival is harcban álltam eddig, de ez valahogy sokkal finomabb volt, mint a zacskós bolti, úgyhogy lassan barátságot kötünk.

DSCF4619Hozzávalók 2 főre a gombás töltelékhez:

30 dkg sampion gomba

fél póréhagyma

fél deci fehérbor(elhagyható)

1 evőkanál friss kakukkfű

só, bors

olívaolaj

Paradicsomszószhoz:

4 db paradicsom

1-2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál friss oregánó aprítva

só, bors

olívaolaj

Palacsintához (4 db):

2 deci hajdinaliszt

2 db tojás

1,5 deci tej

kókuszzsír v más olaj a sütéshez

A póréhagymát felaprítottam, a gombával együtt. Egy serpenyőben felhevítettem az olajat és rátettem a hagymát és gombát együtt, sóztam, borsoztam, megszórtam kb. egy teáskanál friss kakukkfűvel és hagytam párolódni. (Itt kéne a bort is hozzáönteni.) Akkor van kész, mikor a gomba leve elfőtt és a hagyma is puha.

Felkockáztam a paradicsomokat, a fokhagymát apróra vágtam. Egy kis lábosba locsoltam kevés olívaolajat, felmelegítettem és rászórtam a fokhagymát, majd a paradicsomokat is. Sóztam, borsoztam megszórtam friss oregánóval, majd lefedve főni hagytam. Kb. 10 perc múlva mikor a paradicsom levet engedett és megpuhult, lehúztam a tűzről, turmixgépbe öntöttem és krémes állagúra turmixoltam.

Míg a paradicsom és a gomba főtt, kikevertem a palacsintatésztát. A lisztben simára kevertem a tojásokat, és a tejet, illetve megszórtam egy csipet sóval. Negyed óráig állni hagytam. Egy serpenyőben egy kis kanál kókuszzsírt felmelegítettem, majd egy fél merőkanál tésztát öntöttem bele. Mikor az alja megsült, megfordítottam és a másik felét is megsütöttem pár perc alatt.

 

Nyárvégi nyers gyümölcsleves almával és körtével

Már vagy két hete nem tettem fel egy nyers gyümilevest sem, ez szörnyű… Sürgősen pótolnom kellett. Nekem már hiányzott, pláne, hogy én naív elmentem a minap vendégségbe csak úgy, sütemény nélkül, mondván, hogy lesz ebéd meg szülinapi torta és tuti ne vigyek édességet neeeem kell az… Aha..a kedves barátaim(?) már útközben felhomályosítottak, hogy akkor ha belépek az ajtón egyből kanyarodjak padló gázzal a konyha felé, ahol vár a mák és leszek szíves mákos bejglit(!!!!!) sütni… Ok, hogy zuhogott az eső, de még akkor is plusz 20 fok volt és nem mínusz. Valahogy még nem voltam ráhangolódva a fahéj illatú karácsonyra. Bakker, pechemre vót otthon fahéjas gyertyájuk….aztán egy három órára magamra hagytak, rámzárták a nem létező konyhaajtót is… Neeem ám, segítettek valójában, beküldték a gyerekeket(mind a 7et), hogy gályázzanak velem a 3 négyzetméteres konyhában, ők meg néha bekukkantottak egy “mikorleszmárkész” beszólással hozzánk… A munkafolyamatot pedig egy frissen herélt tacskó felügyelte, aki a nyakán lévő műanyag tölcsérbe próbált néhány leeső morzsaszemet befogni… De megérte, felejthetetlen élmény volt, sírva röhögős és bejglit kanállal tepsiből kikanalazós, hálám jeléül, oly remekművet kreáltam ugyanis….

Szóóóval, ezzel a levessel próbálom most visszaimádkozni magamba a nyári hangulatot. És sikerült jelentem alásan!

DSCF4612Sosem értettem, miért mondják azt egy ételre, hogy olyan selymes…Ezt a leves nyammogva, viszont pont ez a jelző jutott eszembe először és azt hiszem a kókusztej az, ami képes azzá varázsolni a savanykás nyári alma, az édes zamatos körte kombinációját. A kókusztej mellé pedig mindig passzol a csípős gyömbér és a édeskésen fanyar lime. Édeskésen fanyar.., na, ezt hogy hoztam össze? Mindegy is, nem tudom jobban leírni a lime ízét, egy biztos, én nagyon szeretem.

Igaz, hogy lassan vége a nyárnak, de azért a bejgli helyett próbáljátok ki egyenlőre ezt, hízókúrázni meg ráérünk karácsony tájékán…

DSCF4599

Hozzávalók személyenként:

1 kisebb méretű alma

1 kisebb méretű puha körte

pár szem sótlan pisztácia

2 deci kókusztej

xilit v nádcukor v méz ízlés szerint

fél lime leve

1 ujjbegynyi reszelt gyömbér

Az almát és a körtét apró darabokra vágtam, nem hámoztam meg előtte, de természetesen a magházát kiszedtem. Turmixgépbe szórtam őket, felöntöttem annyi kókusztejjel, ami majdnem ellepte, belecsavartam a lime levét, megszórtam egy kanál nádcukorral, belereszeltem a gyömbért is, majd összeturmixoltam. Tálba öntöttem, és megszórtam a száraz serpenyőben megpirított natúr pisztáciával.

Szezámos sült paprikakrém és irány Kopács!

Bármilyen furcsa, a paprika és horvát határmenti Kopács fogalma az én fejemben összekapcsolódtak, leírom miért. Hosszú lett, viszont van benne sok kép, így kevesebbnek tűnik…De aki nemcsak enni, hanem utazni is szeret, az marad pár percig az oldalon. 🙂

Az előző bejegyzésben már beharangoztam ezt a kenceficét, aminek az alapja az ajvárpaprika. Természetesen bármilyen piros húsú paprikából elkészíthető, hiszen ez a krém, még nem ajvár, mivel nincsen benne padlizsán, meg azt amúgy is főzik. Hogy miért hangsúlyoztam ki mégis az ajvár szót?

DSCF4563Mert elég szoros viszonyt ápolok vele, konkrétan ősztől tavaszig, majdnem, hogy a hajamra is ezt kenem, de a reggelimhez vaj helyett mindenképp, húsokhoz, tésztára, és főleg nagy kanállal…. Kiváltságos helyzetben vagyok, egyenesen a termelőktől kapom, akik még ráadásul meg is főzik és az eszéki piacon árulják. Ledöbbenek mikor azt hallom, ott ez nem fogy elég rendesen, hiszen a multikban kapható verziók igen csak alul maradnak ízben és minőségben is a házi készítésű ajvárral szemben…

Na, mit is akarok most ebből kihozni? Ja, igen, hogy egyrészt az öcsém tudja, hogy hova kell nősülni, így a hétvégén gyorsan meg is ejtették a határ menti kis faluban Kopácson az eljegyzést, ami az éttermet, és az ételkínálatot tekintve egy kisebb esküvőnek is megfelelt volna. Másrészt onnan sosem jövünk haza paprika nélkül, a kedves házigazdák ugyanis minimum 10 kg paprikával (és 5 kg súlyfelesleggel indítanak útnak) és naná, hogy most érnek a hatalmas piros és fehér húsú példányok is, nem éppen szerény konyhakerti viszonyok között. A fővárosi “oxigéndús” levegőhöz szokott orrom, egyenesen örömtáncot járt, mikor megajándékoztam egy túrával a friss paprikarengetegben, de a szemem is határozottan megköszönte a látványt.

DSCF4535Ez a kencefince recept azon felül, hogy finom is, egy jó ürügy arra, hogy Kopácsról is írjak pár szót, mert itthon nagyon kevesen ismerik és ha azt mondom, hogy megyek Horvátországba akkor mindenki a tengerpartra gondol, nem mintha az kevésbé lenne a szívem csücske, viszont ez a település, annál sokkal közelebb van és a táj gyönyörű. Elég, ha csak beírjátok a gugliba, hogy Kopácsi-rét és máris mesés képekkel találjátok szemben magatokat. Nagyon jó hétvégi úticél lehet ez a nemzeti park a Duna-Dráva vidéken, ahol érdemes egy laza hajókirándulást tenni, és a gazdag állatvilágnak köszönhetően biztosan szembejön pár kormorán, teknősbéka, rengeteg hal, de én már komplett vaddisznó családot is lefigyeltem pár évvel ezelőtt.

Kopács 048

DSCF4374Ha megéheznétek, hangulatos éttermeket is találtok a környéken, de ha csak egy kávéra vágytok, akkor egyszerűen üljetek be a nádas közepén található Lopocs bárba – ami horvátul tavi rózsát jelent-, és lógassátok be a lábatokat a siklók virágok közé, vagy nyújtózzatok el a stég szélén és csak úgy nézzetek ki a fejetekből órákon át vagy nézzetek farkasszemet egy békával, mert azt itt szabad és kimondottan jólesik, anélkül, hogy bárki furán nézne az emberre…

DSCF4364

DSCF4360Ha szállásra vágytok, akad is az is a faluban, a Dinin Konak (nagypapa lak nyers fordításban) a nevével ellentétben csöppet sem öreges, hiszen nem rég nyitotta meg kapuit, pincével, borokkal(tesztelve), étteremmel, isteni fogásokkal (tesztelve.. kipukkadásig…), és kiadó szobákkal. Utóbbit nem teszteltem viszont láttam és szívesen megtenném, úgyhogy a szeptember közepén megrendezésre kerülő halász napokon is ott a helyem! Ezt egyébként láttam már meghirdetve néhány itthoni utazási iroda honlapján. Egy szó mint száz, vegyétek bele az útitervek közé, mert érdemes!

Na jöjjön az a paprikakrém recept is, amit én most szezámmag olajjal és szezámmaggal dobtam fel, de semmi gond,  ha ez nincs kéznél. Tökéletes az olívaolaj is hozzá, sőt bármilyen olaj nélkül, jó sok fokhagymával is remekül helyettesíteni fogja a szendvicsben a vajat, illetve sült húsok mellé is ízleni fog biztos vagyok benne. Elárulom, hogy eredetileg túróval szerettem volna összekeverni a sült paprikát, de mivel a túró úgy döntött a hűtőben, hogy inkább megromlik, mint hogy összetalálkozzon ezzel az izmos paprikával, így legalább laktózmentes lett… Ja és jóféle házi kóbászt is ettem hozzá, én! Kitaláljátok azt honnan kaptam??

DSCF4561Hozzávalók:

2 nagy darab piros húsú paprika

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál szezámolaj

1 evőkanál szezámmag

pár csepp vörösborecet

frissen őrölt bors

A paprikákat egy sütőpapírral leterített tepsire tettem és 200 fokra előmelegített sütőbe toltam kb. fél órára. Kicsit hűlni hagytam, majd lehúztam a héját, kikapartam a magjait és egy tálba tettem a puha húsát. Hozzáreszeltem a fokhagymákat, sóztam, borsoztam, meglocsoltam a vörösborecettel és a szezámolajjal, majd megszórtam a barnára pirított szezámmaggal.

Ördögien néztek ki, mikor megsültek:

DSCF4557

Mindent bele cukkinis pite

Igazi íz és színkavalkád ezt az étel, tényleg minden belecsempészhető mi szem szájnak ingere. Tökéletes megoldás hűtőkiűrítéshez is, maradék fonnyadozó zöldségek, sajtok felhasználásához. Ha valaki nem szereti a tonhalat, nyugodtan rakhat bele kolbászt, sonkát, maradék csirkemellet.

DSCF4587Friss rozmaringgal és petrezselyemmel fűszereztem, de a tonhal és a cukkini mellé a kapor is remekül passzolna, sajnos az hiánycikk volt a kertben, de ezt nem tragédiaként éltem meg, így is elfogyott. Gyorsan még hozzá, de ez tényleg inkább frissen jó, rögtön melegében falatozva. Én konkrétan leégettem a nyelvemet, de nálam ez “normális”…

Friss zöld salátával szuper ebéd vagy vacsora. De én most mégsem ezt ettem hozzá, hanem némi ajvárt kanalaztam rája, mivel ajvárpaprika földön jártam és kaptam házi készítésű kenceficét, így muszáj volt letesztelnem. Aztán mivel gigamega nagyságú 32 dkg-os piros húsú paprika is a birtokomban volt, így azt is megsütöttem és krém lett belőle, de ezt majd legközelebb osztom meg veletek, addig tessék kipróbálni ezt az ételt ha mondom! 🙂

DSCF4588Hozzávalók:

2 db tonhalkonzerv

1 db cukkini

1 fej lilahagyma

1 db piros húsú paprika

fél csokor petrezselyem

1 db rozmaring ág

1 zacskó mozzarella

1 marék fekete olívabogyó

3/4 bögre liszt (nálam zabliszt és zabpehely vegyesen)

1 bögre tej

3 db tojás

3 evőkanál tejföl

1 mokkáskanál mustár

só, bors

pár csepp citromlé

A tojásokat felvertem, belekevertem a tejet, a mustárt és a tejfölt, pici sót és borsot. Az összes többi hozzávalót egy mély tálba tettem, a zöldségeket, fűszernövényeket aprítva természtesen, a tonhalkonzerveket lecsöpögtetve, a mozzarellát szétmorzsolva, megszórtam a liszttel, sóztam, borsoztam, jól elkevertem. Legvégül hozzáöntöttem tojásos keveréket is, majd 200 fokra előmelegített sütőben kb. 1 óráig sütöttem kivajazott edényben, míg megszilárdult, de még belül szaftos maradt, a teteje pedig arany barna lett.

Egyszerű poharas túrós szilvás süti

Hull a szilva a szomszéd fájáról, és már nagyon aktuális volt a szilvás túrós pite elkészítése, amit szinte minden évben elkövetek. Ehhez képes jogos a kérdés, hogyan lett mégis a hagyományos, élesztős, gyúrt tésztás pitéből egy sokkal könnyebben elkészíthető poharas desszert? Elárulom, nem volt kedvem gyúrni és tésztát sodorni itthon élesztő, viszont a túrót már megvettem, az eső szakadt, a hangulatom ingadozott, elmenjek boltba vagy sem azért a fránya élesztőért, aztán lebeszéltem magam és inkább kerestem egy másik receptet. Meg is találtam itt.

Az én sütikém rusztikus lett mondhatni, mert rögtön a puding főzésnél vétettem egy apró bakit, mivel én a szokásos módon fél liter tejben főztem meg azt, és csak utána vettem észre, hogy a recept 3 decit írt. Tulajdonképpen mindegy, annyi a különbség, hogy ezáltal nagyobb adag túrókrém került a tésztámba, így valamivel lágyabb lett az állaga. Ha kihűl, akkor fel lehet szelni nem esik szét, de langyosan kanállal is finom vót…

DSCF4593Nem vagyok egy nagy pudingfőző mester, nem igazán csípem ugyanis az ilyen zacskós porokat, szívesebben főzök igazi pudingot, viszont most lusta voltam hozzá bevallom őszintén, ezért inkább szórtam még bele valódi vaníliaport…

Az ok, amiért egyből rácuppantam erre a receptre, mert pont ez a kétféle liszt volt kéznél nekem is, illetve csak egy joghurtos pohárra volt szükség, hogy kimérjem az adagokat. Ja, és mert tudtam, hogy a végeredmény egy könnyű krémes desszert lesz. Nem is csalódtam benne. Picit változtattam azért az eredeti recepten, sima olaj helyett szőlőmagolajat tettem bele, ami ad egy plusz különleges ízt neki. Érdemes kipróbálni, azt meg mondanom sem kell, hogy mennyire egészséges. Magas az antioxidáns tartalma, koleszterinmentes, sok benne az E-vitamin, könnyen emészthető, segíti a bőr regenerálódását, fiatalon tartja azt, akár külsőleg belemasszírozva is alkalmazható.

Ezt a süteményt viszont inkább a szátokba tegyétek, nem fogjátok megbánni ígérem!

Aztán próbáljátok ki a diós csokis szilvás kockát is!

DSCF4594Hozzávalók a tésztához:

3 db tojás

1 kis pohár joghurt

1 pohár graham liszt

1 pohár rozsliszt

1 pohár nyírfacukor

fél csomag sütőpor

fél pohár szőlőmagolaj (vagy kókuszolaj, olívaolaj)

fél mokkáskanál őrölt fahéj

negyed citrom leve

csipet só

Túrókrémhez:

fél kg túró

2 db tojás

5 evőkanál nyírfacukor

fél mokkáskanál vaníliapor(elhagyható)

1 csomag főzős vaníliás pudingpor

fél liter tej (3 deci is elég)

1 citrom reszelt héja

1 evőkanál citromlé

Tetejére: kb. 15 db szilva magozva, felezve

A pudingot megfőztem a zacskón leírtak szerint, plusz még kevertem hozzá 3 evőkanál nyírfacukrot és késhegynyi vaníliaport is. Félretettem hűlni. A túrót villával összetörtem, ebbe is szórtam 2 evőkanál nyírfacukort, pici vaníliaport szintén, belereszeltem a citrom héját, meglocsoltam a citromlével, hozzáadtam a két tojás sárgáját és alaposan összekevertem. Végül belekevertem a langyosra hűlt pudingot és a habbá vert tojásfehérjét is beleforgattam.

A sütőt előmelegítettem 190 fokra. Összeállítottam a tésztát. A tojások sárgáját habosra kevertem a cukorral, belecsorgattam az olajat folyamatos keverés mellett, majd a joghurtot is, fahéjjal megszórtam, simára kevertem. A lisztben elkevertem a sütőport és azt is a tojásos masszához kevertem, végül beleforgattam a tojások felvert fehérjét.

Egy téglalap alakú, közepes méretű sütőpapírral bélelt tepsibe öntöttem, kanalanként egyeneltesen elosztottam rajta a túrókrémet, ráhelyeztem a szilvákat és kb. 20-25 perc alatt megsütöttem. Csalóka, mert a közepe a túrós puding miatt folyékonynak tűnhet, de a tészta, ha barna lesz és nem tapad már rá a beleszúrt hústűre akkor elkészült. Hűlés után lehet szeletelni.

DSCF4596

Paradicsomos cobbler

A csapból is paprika és paradicsom folyik, most a legédesebbek és vagyok olyan szerencsés, hogy egyenesen a kertből érkezik hozzám, sokszor rögvest a gyomromban csak úgy nyersen. Aztán meg késztetést érzek valami nagyon paradicsomos ételt főzni, sütni, még akkor is, ha éppen nyaralnom “kéne”, de ha egyszer lelki szemeim előtt megjelent ez az étel, akkor mit lehet tenni…

Ráadásul a paradicsom az zöldség, aminek főzve is érvényesül jótékony hatása, ugyanis a benne lévő likopin akkor kell igazán életre. A likopin csökkenti néhány ráktípus kialakulásának kockázatát, illetve védi a bőrt a káros UV sugarak ellen. Nos, én szeretek napozni, úgyhogy a Balcsiba csobbanás előtt letoltam egy púpos tányérral….

DSCF4549A cobbler névvel már biztos sokan találkoztatok, általában édességet takar, valamilyen sült gyümölcsös alapon tészta bunda csücsül és mikor a zamatos szaftos alsó réteg találkozik a kellemesen roppanós édes tésztával hmm, nos az mennyi állapotokat képes előidézni.

Én naívan kitaláltam, hogy hűű mekkora ötlet ezt sós verzióban paradicsommal megcsinálni, aztán persze rágugliztam és csalódottan jöttem rá, hogy már elég sokan gondolták úgy, hogy ezt megvalósítják… persze ez nem szegte kedvemet, összeszedtem az összes paradicsomot, kicsiket, nagyokat, kereket, oválisat, amorfokat és már szeleteltem is bőszen, hogy megalkossam a “pálmafás” verziót.

DSCF4551Bármilyen rendelkezésre álló friss fűszernövénnyel érdemes kipróbálni szerintem, nekem most kakukkfű volt kéznél a paradicsomos alaphoz, a tésztába viszont szárított bazsalikom került, és teljesen jó kombinációnak bizonyult. Sokan a hagymát és a parikat egy serpenyőben előre megfonnyasztják, mielőtt a sütőbe kerül a tésztával a tetején. Ezt én feleslegesnek gondoltam, inkább, amíg a tésztát összeállítottam, betoltam a már forró sütőbe a paradicsomokat és a hagymát puhulni, így semmi nem maradt kemény mikor a tészta is megsült, viszont még volt mit harapni rajta.

DSCF4553Hozzávalók a paradicsomos alaphoz:

6-8 darab paradicsom kicsik nagyok vegyesen

1 evőkanál zabkorpa

frissen őrölt bors

pár db friss kakukkfű ág

1 teáskanál balzsamecet

2 evőkanál olívaolaj

Tésztához:

1 és fél bögre tönkölyliszt

fél bögre zabliszt

2 mokkáskanál sütőpor

1 pohár (növényi)tej

fél pohár vaj kockázva

12 dkg camambert sajt (más reszelt sajt is jó)

1 mokkáskanál himalája só

frissen őrölt bors

1 evőkanál szárított bazsalikom

pár szem dió (elhagyható)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A hagymákat felkockáztam, a paradicsomokat szintén és egy kivajazott sütőtálba szórtam őket, rámorzsoltam a kakukkfüvet, meglocsoltam balzsamecettel és kevés olívaolajjal, sóztam, borsoztam és jól összekevertem az egészet majd betettem a sütőbe, míg a tésztát összeállítottam. A liszteket egy tálba öntöttem, elkevertem benne a sütőport, sót, borsot, szárított bazsalikomot, és  a felkockázott sajtot is. Hozzáadtam a vajat és kézzel elmorzsoltam a lisztes keverékben, míg pici darabos vizes homok állagú lett a tészta, aztán hozzáönöttem a tejet is. Sűrű ragacsos tészta lesz, ha túl híg lenne adjunk még hozzá kevés lisztet,  ha túl sűrű akkor tejjel higítható. Kivettem a sütőből a paradicsomot és egy evőkanállal rákanalaztam a tésztát a tetejére, majd megszórtam dióval. Visszatettem a forró sütőbe és 20-25 perc alatt készre sült.

Tálaláskor friss kakukkfűvel megszórtam.

 

Szilvás socca - a mindenmentes francia lepény

Na, ilyen sem volt még, hogy egy hasonló jellegű étel, gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes és cukormentes is egyben! Viszont abszolút nem ízmentes! Sőt, igazán érdekes és izgalmas recept, nagyszerűsége pedig pont az egyszerűségében rejlik. Egy célom volt a minap, valami szilvás cuccot sütni és véletlenül (amik ugyebár nincsenek) bukkantam rá erre a receptre.

DSCF4335

 

Szóval ez egy Dél-Franciaországban népszerű sós, csicseriborsólisztből készülő lepény. Pont kapóra jött hiszen, pár napja a kukoricás lepény is ilyen lisztből készült.  Tulajdonképpen bármilyen feltét mehet a tetejére ami eszünkbe jut, ha valaki unja már a palacsintát vagy az omletet ez igazán remek megoldás lehet, pláne, hogy alig kell a tésztába alapanyag.

Ez egy gyümölcsös verzió, még sincs benne cukor, az alap tészta pedig sós, de összességében nagyon kellemes ízharmónia keletkezik a rozmaringnak és a pár csepp balzsamecetnek köszönhetően. Utóbbi nem szerepel az eredeti leírásban, ezt pont azért csempésztem bele, mert tartottam tőle, hogy ha a gyümöcsök csak álá natúr kerülnek a lepény tetejére, nem lesz-e ízetlen unalmas eledel… De nem, esetleg még pár csepp mézet is lehetne csurgatni rá, de az a sütés után is pótolható.

DSCF4328Hozzávalók:

fél bögre csicseriborsóliszt

fél bögre víz

1 mokkáskanál himalája só

2 db rozmaring ág

1 db nektarin

3 db szilva

pár csepp balzsamecet (elhagyható)

kókuszzsír v egyéb olaj a sütéshez

A csicseriborsólisztet elkevertem a vízben, a sóval együtt. Fogtam egy 20 cm átmérőjű teflon serpenyőt és miután felhevítettem egy fél evőkanál kókuszzsírt, beleöntöttem a masszát. Alacsony lángon hagytam sülni. Addig vékonyra szeltem a gyümölcsöket és meglocsoltam balzsamecettel. Mikor a lepény nagyjából összeállt és a teteje is kezdett megszilárdulni, akkor levetttem a gázról, rápakoltam a szilvát és a barackot, megszórtam rozmaringgal és visszatettem a gázra, kb. még negyed órára. Le is lehet fedni, úgy a gyümölcsök hamarabb megpuhulnak, és átsül a lepény. Akkor jó, mikor az széle elkezd barnulni és elválik a serpenyőtől.

Tálaláskor egy tányérra tettem és megszórtam friss rozmaringgal. Frissen az igazi, de másnap melegítve is egész jó volt.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!