Pálmafa Project

Főszerepben a cukkini! 11 recept, mert most van szezon!

Nagyon a cukkini szezon kellős közepén vagyunk, azon zöldségek egyike, amit nagyon szeretek és elég sokszor is eszem, minden formában, még nyersen is! Gondoltam csinálok egy “Pálmafás” best of válogatást Nektek az elmúlt év terméseiből, a képekre kattintva máris olvashatjátok a hozzájuk tartozó bejegyzést és a receptet!

1. Nyers cukkini spagetti – ne tessék szörnyülködni, pont olyan az íze, mint az uborkának, egy pompás friss paradicsommártás korona a tetejére és már kész is, nem kell főzni és semmilyen vitamin nem vész kárba!

https://palmafaproject.cafeblog.hu/2013/07/30/cukkinispagetti/

Nyers cukkini spagetti

2. Briami görög étel, sok sok zöldséggel fűszerrel, mindent a tepsibe és rövid időn belül kész a mennyei ebéd! 

Briami

BRIAMI

3. Egy bejegyzésben a Töltött, a Rántott, és a Fetás csirkés cukkini – töltött, még hozzá tonhalas rizzsel, rántott, kapros joghurtos mártással locsolva és végül amit még a anticukkini klubtagok is megesznek, a penne tésztára ültetett paradicsomszószos fetás csirkés cukkini

DSCF0960

Fetás paradicsomos cukkinis penne

4. Cukkini lecsó és cukkinikrém egy bejegyzésbenaz előbbi ebédre vagy vacsorára az utóbbi reggelire isteni

DSCF1330

Cukkinikrém aszalt paradicsommal

5. Cukkinis kuglóf – nem is érezni benne, csupán csak puha és szaftos a tészta tőle!

DSCF1366

Cukkinis diós kuglóf

6. Rántott cukkini tökmaglisztes kabátban gluténmentes és a tökmagnak köszönhetően sokkal több íz van benne!

DSCF2849

Rántott cukkini tökmaglisztes bundában

7. Tárkonyos répás cukkinifőzelék nem unalmas csak szimplán finom!

DSCF3250

Tárkonyos cukkinifőzelék

8. Nyers cukkini tekercs diópástétommal – szokatlan, különleges, de nagyon is szeretnivaló

DSCF0956

Nyers cukkinibatyu diópástétommal

 Kövessetek a facebookon is! 🙂

 

Egyszerű csirke vadas spagettivel

Avagy hogy tegyük a sárgarépát “láthatatlanná”, ha olyan vendég érkezik aki örihariban van vele. Illetve a vadasnak egy rapid verziója ez, az egyik olyan főétel, amit én rendszerint akkor vetek be, ha előre szeretném a másnapi ebédet elkészíteni, de akár harmadnap is jóízűen elfogyasztható, hiszen a hűtőben állás nem megy az ízek rovására, de a fagyasztása sem adott esetben.

DSCF4292Tudom, hogy az igazi vadas mellé zsemlegombóc dukál, ha több időm van azt is szoktam főzni mellé, de a spagetti is jól passzol, sőt még anno a menzán is ez került mellé, de most is sok helyen látom, hogy köretként a tésztát társítják hozzá. Ha magamnak főzöm, sokszor a répát nem is szoktam leturmixolni, ha nagyon apróra van reszelve és elég krémes a szaft mellette, akkor egyáltalán nem zavaró, kivéve ha a Zöcsikém az egyik vendég, aki a húslevesből messzire pöcköli a sárgarépa darabokat… Természetesen Őt a petrezselyem darabokkal sem próbáltam meg lenyűgözni, de a narancs szín mellé kívánkozott valami ződ, hogy ne legyen már annyira menzás cucc.

A csirkemellet sem mindig nagy szeletekben teszem bele, hanem apró csíkokra vágva, ízlés és hangulat függő. Az ízén ez nem változtat, finom, picit édeskés, krémes, úgyhogy elő is rántom a maradékot a fagyasztóból, hogy boldoggá tegye az ebédemet holnap!

DSCF4294

Hozzávalók 4 főre:

1 egész csirkemell filé szeletekre vágva

4 db közepes méretű sárgarépa

1 vöröshagyma

1-2 gerezd fokhagyma

3 db babérlevél

1 kis doboz tejföl

1 teáskanál mustár

só, bors

1 evőkanál nádcukor

2 evőkanál kókuszzsír vagy olaj

A répát lereszeltem, a hagymákat felaprítottam. Egy széles serpenyőben kevés kókuszzsíron karamellizáltam a nádcukrot, ami annyit jelent, hogy mikor az olaj felforrósodott, beleszóram a cukrot és kevergetve megvártam, míg felolvad és sötét barna színe lesz. Ezután rátettem a répát és a hagymákat, a babérleveleket,  jól összeforgattam, pár percig pirítottam őket, sóztam, borsoztam, majd kicsit félre toltam őket a serpenyő szélére és belefektettem a hússzeleteleket is. (Másik serpenyőben is lehet pirítani a húst, de szerintem így egyszerűbb) Mindkét oldalukat pár perc alatt fehéredésig megpirítottam, majd összekevertem a sárgarépával, és kevés vizet öntöttem alá (kb. 1 decit) és lefedve hagytam puhulni az ételt.

A tejfölben elkevertem a mustár, és mikor a csirkemell már majdnem teljesen megpuhult a tejfölt is a serpenyőbe öntöttem. Ha túl sűrű lenne, picit vizet mindig öntsünk alá. Ismét lefedtem és hagytam együtt főni az egészet, míg minden megpuhult. Kiszedtem a hússzeleteket, a zöldségeket a szafttal együtt egy mély edénybe öntöttem és leturmixoltam. A húst visszatettem az edénybe és ráöntöttem a mártást.

Főtt spagettivel és petrezselyemmel megszórva tálaltam.

 

Nyers gyümölcsleves - Szilva-Szeder-Őszibarack

Íme egy nagy favorit a nyers gyümileves kategóriában, bár már azt veszem észre, hogy szinte mindegyikre ezt a jelzőt írom, de ha egyszer imádnivalóak? Legalábbis az én ízlelőbimbóim azt mondják… Tavaly nyáron a diós szilvakrémleves volt az egyik kedvencem, abban is ott figyelt a szeder, de most becsatlakozott egy lédús őszibarack is hozzá és mennyire jól tette! A fülledt melegben annyira képesek feltölteni energiával ezek a levesek, késő délutáni uzsonna vagy könnyű vacsora gyanánt, hogy ujjá születek szinte a nap másik felére, és sportolás előtt is, de utána is remekül pótolja a folyadékveszteséget, a kiürült ásványi anyagokról nem is beszélve.

DSCF4251A lenmagról már meséltem, és még lehetne ragozni, hogy mennyire értékes mag, abszolút érdemes rendszeresen fogyasztani, ráadásul finom is, darált formában tudnak jobban felszívódni a benne lévő értékes vitaminok és ásványi anyagok, így hasonló levesek sűrítésre remek ötlet.

Egy a lényeg, meleg van, úgyhogy elő a turmixgéppel, botmixerrel, jégkockákkal és egyétek, igyátok a friss gyümölcsöket!

DSCF4244Hozzávalók adagonként:

1 nagyobb méretű őszibarack

3 db szilva

1 kis marék szeder

1 evőkanál őrölt lenmag

csipet fahéj és őrölt szegfűszeg

pár csepp citromlé

1-2 tesákanál nyírfacukor v méz ízlés szerint

víz

A szederből pár darabot félretettem a tálaláshoz, majd minden hozzávalót a turmixgép táljába tettem, a gyümölcsöket előtte megmosva természetesen, kimagozva, nagyobb darabokra vágva, de héjastól. Felöntöttem őket annyi hideg vízzel, hogy éppen ellepje és pár msp. alatt összeturmixoltam az egészet.

Rozmaringos brokkolis krumplifőzelék

Az ötlet onnan jött, hogy pár hete a szabadságom alatt kaptam egy házi feladatot, hogy rittyentsek valami gyors húsmentes levest a maradék krumpliból, illetve rendelkezésre állt még némi rozmaring ág, ami egy séta alkalmával szembejött rozmaring bokorról “véletlenül” a kezemhez ragadt…így muszáj volt hazavinni és felhasználni.

A krumpliról nekem már automatikusan a rozmaring a következő ami eszembe jut, mert annyira passzolnak egymáshoz, hogy hogy szinte az összes krumplis ételemben ott figyel a friss rozmaring.  Szóval, akkor egy krémes rozmaringos burgonyakrémlevest sikerült kreálni, fokhagymás olívaolajon sült kenyérkockákkal, ami annyira ízlett mindenkinek, hogy gondoltam megfőzöm magamnak is, ha éppen rám tör a krumpli ehetnék, ami ritkán van ugyan, de előfordul. El is jött ez az idő, viszont tartalmasabb ebédet szerettem volna, így egy kicsit felturbóztam brokkolival és főtt tojással, leves helyett pedig főzelék lett állagú lett. A zöld és a sárga színek által már a szemnek is sokkal kellemesebb, nemcsak a gyomornak.

DSCF4241Lisztes habarás helyett, a főtt zöldségekből turmixoltam le  egy kisebb adagot, majd – mivel még túl hígnak találtam -, joghurtból és kukoricakeményítőből álló habarással sűrítettem. Ehelyett természetesen lehet tejföllel és zabliszttel vagy egyéb, ha lehet teljes kiőrlésű liszttel is készíteni.

A hagyományos krumplifőzelékbe, ami nálunk amúgy piros vagyis paprikás, a végén szoktam keverni pár csepp ecetet, így most is került bele, még pedig almaecet, mert az egy kicsit lágyabb ízű és éppen csak érződik benne, ráadásul az alma is jóban van a két főszereplő zöldséggel.

DSCF4237Hozzávalók:

fél kg krumpli

1 fej brokkoli

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

pár db rozmaring ág

1 kis doboz joghurt v tejföl

1 púpos evőkanál kukorica keményítő

1 mokkáskanál almaecet

só, bors

kókuszzsír v olaj

A krumplit megpucoltam és felkockáztam, a hagymákat szintén, a brokkolit megmostam, rózsáira szedtem. Kevés kókuszzsíron megpirítottam a hagymákat, majd rátettem a krumplidarabokat és a brokkolit is, sóztam borsoztam megszórtam a felaprított rozmaringgal és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi. A joghurtban elkevertem simára a keményítőt. Mikor a zöldségek megfőttek, kivettem egy 3 decis bögrényi mennyiséget és botmixerrel leturmixoltam, majd visszaöntöttem a fazékba.  Mielőtt a joghurtos habarást is beleöntöttem volna, néhány kanállal hozzákevertem a forró főzelékből, simára habartam és ezután öntöttem a többihez azt is. Megvártam, míg ismét forrni kezd a főzelék és besűrűsödik, ezután zártam el a gázt alatta. Négybe vágott főtt tojással tálaltam.

Piros pöttyös tönköly muffin

Aki piros pöttyös túró rudi muffinra számított, most nem nyert… de szerintem ez finomabb.:)

Ahogy azt említettem az előző bejegyzésben, az elsőre kissé félresikerültnek tűnt sárgabarackos kókuszos sütike láttán, muszáj volt összedobnom egy picit szebb, viszont szintén finom édességet a leánybúcsúra. Úgyhogy miután feltéptem a hűtőajtót, hogy megnézzem miből élünk, és éppen figyelt benne egy adag friss ribizli, dugi csoki is volt otthon, gondoltam egy muffinnal nem lehet nagyot tévedni, amiben ez a két főszereplő képviselteti magát.

DSCF4229Jó döntés volt, pláne, hogy a hőségben elég volt csak ránéznem a sütőre, már levert a víz, a muffin sütés viszont tényleg nem vesz sok időt igénybe, keverem, kavarom, kisütöm, még szeletelni sem kell, nagyon mosogatni sem, és lehet is tálalni vagy éppenséggel robogni vele tovább a tett helyszínére.

Ezer éve nem sütöttem muffint, de lehet, hogy most megint rákapok, olyan kis hálás desszert, ráadásul ez a piros pöttyös verzió igazi csajos édesség lett. Persze nem jelenti azt, hogy férfiembör nem ehet belőle, sőt garantáltan ízleni fog nekik is. Belül pihe puha és szaftos a gyümölcsnek köszönhetően, viszont a ribizli savanykás ízét rendesen kompenzálja a csoki, ami csak nyomokban ugyan, de azért jelen van.

Most nem írok kis regényt, süssetek muffint, mert az jó és egyetek hozzá sok friss ribizlit is, mert C-vitamin bomba és vízhajtó és zsírégető hatása van és tele van E-vitaminnal, B-vitaminokkal, magnéziummal, vassal és még sorolhatnám.

DSCF4230Hozzávalók 12 darabhoz:

20 dkg ribizli

15 dkg fehér tönkölyliszt

10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt

1 evőkanál sütőpor

6 dkg nádcukor

1 db tojás

10 dkg vaj

2,5 deci tej

5 dkg étcsokoládé

1 késhegynyi vaníliapor

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A ribizlit megmostam, és egy villával lehúztam a szárakról a szemeket. A kétféle lisztben elkevertem a sütőport és apróra vágott csokit. A tojást simára kevertem a vaníliával, a cukorral és a puha vajjal, majd hozzáöntöttem a tejet is. Végül a lisztes keveréket is a nedves anyagokhoz szórtam, a ribizlivel együtt, és pár laza csuklómozdulattal éppen csak összeforgattam az egész masszát. Nem szabad sokat keverni a muffin tésztát, mert akkor nem lesz laza, levegős a szerkezete. A tésztát elosztottam a muffinpapírral kibélelt muffintepsi horpadásaiba és kb. 15 perc alatt megsültek.

 

Ronda, de finom kókuszos sárgabarackos szelet

Megosszam, ne osszam, megosszam ne osszam? Megosztom. A ronda, de finom kategória ez évi győztes süteménye következik. Ez a legelőnyösebb fotó róla, hogy miért? Elmesélem…

DSCF4205A sztori hozzá, hogy leánybúcsúra készültem. Nem, nem a sajátomra, az egy másik sztori… Hanem egy kedves “edzősutazóstárs” Barbi nevezetű hölgyére, aki megosztotta a szervező nőnemű brigáddal, hogyan is szeretne az utolsó hajadon hétvégéjén vidámkodni, mire vágyik és mire nem… Több részletet saaajnos nem árulhatok el… Viszont szerepelt a listáján, hogy pálmafás sütit szíves fogadna eme “teadélutánon”, célozva ezzel rám, hogy sütésre fel. Amit természetesen bármikor örömmel, neki pláne. Azon jót kuncogtam a nem létező bajszom alatt – bár a süti elkészítésekor majdnem az is kinőtt – , hogy ugyebár sok embert nem ismertem a hölgykoszorúból és érthető módon nem tudták, hogy mi a fene az a pálmafás süti??? Volt aki arra tippelt, hogy majd valami profi pálmafa alakú tortát fogok én megfaragni piskótából a torta guru, Buddy Valastro után szabadon. Hát ilyen babérokra nem gyúrok de annyit elárulhatok, hogy volt cukrász a csapatban és kreált is Barbinknak tortát, háát aaaz valami egész más volt, de nem pálmafaaa.., és akkor mindenkinek a fantizájára bízom a többit…. Isteni finom volt egyébként!!

A kedvenc tippem pálmafás sütire mégis azé a hölgyé volt aki egy Amszterdamból importált hmm “gyógynövényes” tortácskát sejtett a megnevezés mögött… Nos, egyik sem talált, pálmafához meg max annyi köze van, hogy kókuszos, de azért már kicsit izgultam, hogy lehet elő sem veszem ezt a rettenetet a dobozból, még jó, hogy volt mellette egy jolly joker ribizlis muffin, ami legalább szép lett. És kezdtem megbánni, hogy előző este a 35 fokban a konyhában szaunázva és meglátva a végeredményt a sütőből kivéve, miért nem hallgatam az első kósza gondolatra a fejemben, hogy megnézem tud e repülni ez a sütike…úgy egyenesen toronyirányt az ablakon kifelé….

Ugyanis még kihűlt állapotában is morzsálódott elég rendesen a kis drága…OK. Konkrétan szétesett egy szelet a kezemben, így 200as vérnyomással kezdtem volna a reptetést, de gondoltam 3 mélylevegő és lemegyek alfába inkább előtte, aztán megkóstolom. Hmm, aztán meg hmmm, gondoltam tényleg káár lenne érte, ételt ki nem dobunk, elnyammogom én ezt ezzel azzal felturbózva két hétig meg van a reggelim vagy lefagyasztom és majd karácsony környékén nosztalgiázva előkapom. Szóval azért sikerült nagyjából felszelnem és betettem a hűtőbe, majd nekiálltam muffint sütni, mert alig 45 fok volt a konyhában és fáztam…

Másnap indulás előtt azért vetettem rá egy konkrét, határozott pillantást és megvizsgáltam ismét közelebbről és lááám egyben maradt és nem esett szét a hűtés után. Gyors döntés született, jön velem ő is, de akkor már meg is örökítem az utókornak, (hogy lássák, hogyan kell jól elcseszni valamit), hátha toppon lesz mégis a népszerűségi indexe, viszont 2 percem volt indulásig, úgyhogy egy tálca előránt, egy színes nyári ruha szintén kiránt a szekrényből, mondván, hogy jól passzol a sárgabarack színhez a kék minta (túl szép elképzelés volt, sajnos nem segített)…aztán mosolyogj süti, én meg fotózok párat és lesz ami lesz uzsgyi…

DSCF4208Na, nem ragozom, mert regény lesz lassan, sikere volt, igaz nem a szépsége miatt, de pikk pakk elfogyott és nagyon ízlett mindenkinek. Kókuszlisztes ugyebár és nem titok, hogy most sütöttem vele először, mert egy zseni vagyok, hogy az első kísérletezést egyből nagy társaságnak kell bevállalnom egekbe verő magabiztossággal….Mindegy,megérte az a lényeg, és mindenki mosolygott és nem csak az édességektől…

Hozzávalók 20 x 25 cm tepsihez

fél kg sárgabarack

20 dkg kókuszliszt

10 dk nyírfacukor

15 dkg kókuszzsír v vaj

1 zacskó sütőpor

fél mokkáskanál vaníliapor

3 db tojás

kb. 1,5 deci kókusztej v sima tej

A sárgabarackot megmostam, lecsöpögtettem és kimagoztam. A kókuszlisztben elkevertem a sütőport. A tojások sárgáját habosra kevertem a kókuszzsírral, a cukorral és a vaníliával. Beleszórtam a kókuszlisztet is, elkevertem, majd a végén hozzáforgattam a tojások fehérjét és mivel túl száraznak találtam a tésztát, tejjel higítottam. Nem kell, hogy folyós legyen, csak szépen el lehessen egyengetni a tepsiben. A félbevágott sárgabarackot végül a tetejére helyeztem, picit belenyomtam a tésztába őket és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsült. Hűtés után szeleteljük fel, és a hűtőben tároljuk.

 

Dubarry csirkemell egyszerűen Boglárka módra

Néha jó más tollával ékeskedni, pláne ha egy kedves barátné pompás vendégváró receptjét reklámozhatom. Pontosítok, náluk ez egy régi, bevált családi ünnepi kedvenc és volt szerencsém múlt héten megkóstolni. Nagyon ízlett és gondoltam szívesen megosztom veletek.

Abszolút hasonló az ízlésünk, a jelszó az ő konyhájában is, hogy finomat, egészségeset, egyszerűen!

DSCF4162Dubarry módra elkészített ételt ezer éve nem ettem, biztosan sokan ismeritek és tudjátok, hogy az eredeti receptben a hús és a karfiol besamel mártással van leöntve. Ez egy főzött, tejes, vajas, liszttel besűrített szósz tulajdonképpen, isteni finom, de mondjuk kezdő háziasszonyok nem annyira szeretnek ezzel pepecselni. Úgyhogy, ez az étel nekik is jó megoldás lehet illetve azoknak, akik egy kevésbé kalóriadús mártásra vágynak a hús mellé.

A húst előző nap este is meglehet sütni hozzá, a tejfölös szószt is érdemes előtte nap kikeverni, így jobban összeérnek az ízek, így másnap csak a karfiolt kell kifőzni és az almát megpárolni, de szerintem utóbbit akár nyersen is rá lehet szelni a húsra sütőbe kerülés előtt, mert annak kevés idő is elég, hogy megpuhuljon.

DSCF4167Amúgy ez már önmagában is laktató fogás, de náluk szottyos (még véletlenül sem gurulós) rizs kerül mellé. Halkan megjegyzem én is a krémesebb állagú  rizst szeretem jobban,ha már választani lehet, ráadásul szerintem ennek az elkészítése mindenkinek megy… A rizsbe pedig néha kukorica kerül illetve jelen esetben mazsolával volt összekeverve, amitől nekem még inkább ízlett az összhatás.

Sajnos a rizsről nincs kép, már csak ebéd után álltam neki fotózni, mert szabin voltam és lusta üzemmódba kapcsoltam…, de talán megbocsájtható bűn ez, pláne ha megkóstoljátok ezt a remek ételt!

Hozzávalók:

60 dkg csirkemell nagyobb szeletekre vágva (pulykamell is jó hozzá)

2-3 db alma hámozva, szeletelve

2-3 db paradicsom

1 fej karfiol

3 duci gerezd fokhagyma

1 nagy doboz tejföl vagy joghurt

1 teáskanál mustár

só, bors

olaj

tetejére petrezselyem

A csirkemellet sózzuk, borsozzuk és egy nagyobb méretű serpenyőben kevés felhevített olajon mindkét oldalát megsütjük. Mehet mellé 2 db szeletekre vágott fokhagyma is. Az almaszeleteket szintén mellé lehet tenni és pár perc alatt megpuhulnak azok is. A karfiolt forrásban lévő sós vízben puhára főzzük majd lecsöpögtetjük. A mártáshoz a tejfölben elkeverjük a lereszelt fokhagymát, a mustárt, pici sót és borsot.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy hőálló tálba fektetjük a hússzeleteket, a tetejükre helyezzük az almát, karfiolrózsákat, a paradicsomszeleteket, majd meglocsoljuk a tejfölös szósszal és apróra vágott petrezselyemmel. Forró sütőben tesszük amíg a teteje elkezd megpirulni.

 

Tárkonyos gyümölcsmártás zabkorpás morzsával

Igen, először én is felhúztam a tarkómig a szemöldököm, mikor meghallottam, hogy a tárkony és a gyümölcs egy tányéron, ráadásul egy időben?? Meggy-tárkony barátságról volt szó konkrétan, furcsállottam, de mivel ez a fűszernövény az egyik kedvencem, gondoltam mi bajom lehet?  Imádom a levesekben, mártásokban, a meggyet is csípem, még kaptam is a piacon, és idén még gyümölcsmártást sem főztem, akkor most elérkezett a remek alkalom. És ha már volt itthon még egyéb gyümölcs, repültek a fazékba ők is.

DSCF4190

Egy nagy tárkonybokor meg adott volt kis kertemben, komolyan mondom, a tárkonynál csak a gaz nő gyorsabban… Már egy csokrot szárítottam is le belőle ( a tárkonyból és nem a gazból), hogy legyen télire is.

Egy szó, mint száz, nyugodtan próbáljátok ki ezt az ételt, semmilyen nagyon “biztosíték kiverős” ízt nem fogtok tapasztalni a gyümölcs és a tárkony találkozásával, egyáltalán nem zavaró benne, tényleg finom! A morzsa pedig zabkorpából készült mellé ugyebár, ez volt az első kísérletem vele a búzadara helyettesítésére, amivel amúgy semmi bajom, sőt talán ez az egyetlen menzás, és pozitívnak, mondható retro étel, ami eszembe jut… Búzadarám viszont nem volt itthon, zabkorpa meg mindig van és teljesen jó lett a végeredmény, csak picit más, mint a hagyományos dara. Az agyon habart lisztízű mártásokat azonban tényleg nem szeretem, ezért ezt most jogurttal és zabliszttel oldottam meg.

DSCF4195

Hozzávalók 2 főre:

30 dkg gyümölcs (nálam meggy, szilva, sárgabarack)

1 evőkanál friss aprított tárkony (lehet szárított is, de abból 1 mokkáskanál is elég)

1 deci natúr joghurt

1  evőkanál zabliszt

1 evőkanál citromlé

1-2 evőkanál nyírfacukor v nádcukor

csipet só

Morzsához:

10 dkg zabkorpa

1 evőkanál kókuszzsír

csipet só

Mártás elkészítése: a meggyet megmostam, kimagoztam, a barackokat szintén, majd utóbbi kisebb darabokra vágtam és a szilvával is hasonlóan jártam el. A gyümölcsökből kb. 1 marékkal félretettem a tálaláshoz, a többit pedig egy lábosba dobtam, megszórtam a cukorral, a friss tárkonnyal, meglocsoltam citromlével és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi. Elkezdtem főzni közepes lángon. Közben a joghurtot simára kevertem a zabliszttel. Mikor a gyümölcsök forrni kezdtek, a főzővízből pár kanállal a joghurtos lisztes keverékhez öntöttem és elkevertem simára, majd a forrásban lévő gyümölcsökhöz öntöttem. Így nem lesz csomós  a végeredmény. Folyamatosan kevertem, megvártam míg elkezd besűrűsödni és már zártam is el a gázt alatta.

A morzsához egy serpenyőben felhevítettem a kókuszzsírt, majd beleszórtam a zabkorpát egy csipet sóval együtt és keverés mellett pár perc alatt megpirítottam, majd bekészítettem magam mellé egy pohár hideg vizet és mindig egy picit löttyintettem a zabkorpához, aztán folyamatos kevertem, míg beszívta az egészet, majd ismét ment hozzá pici víz, keverés következett és ezt még párszor megismételtem, míg kissé megdagadt és morzsás állagú lett.

Tálalásnál még hozzákevertem a friss gyümölcsöket, rászórtam a morzsát és még némi tárkonyt.

Mire jó a zöld dió? - Diólikőr házilag

Most vagy soha, nagyjából ez az utolsó alkalmas időpont, hogy nekiálljunk a diólikőr elkészítésének, mert még át lehet vágni a zöld diókat, de ha a csonthéj kialakul rajta, már nehézkes…

Nem titok, ennek az elkészítése, nem az én műfajom a családban, hanem Apukámé, én csak megiszom időnként, mert különben kitagadnak… A furcsa az, hogy bár Pálmafa és pálinka nem barátok, pedig utóbbi van benne bőven, és nem kifejezetten szeretem amúgy a likőröket sem, (a Baileyst kivéve), de ez valamiért mégis ízlik. És igen, dió íze van, ráadásul mézes éés még egészséges is, lehet ezért csúszik ez jobban?? Na mindegy, én próbálkozom mindenesetre apró lépésekkel megkedvelni a pálinkát, hogy barátok közt lépést tudjak tartani a kedvezs társasággal ,mert azt olvastam, hogy ettől mindig süt a nap….

Mint kiderült egy dióeszencia eme likőr alapja, a recept pedig a híres nevezetes Maria Treben gyógynövényes könyvből származik. Ami másnak a Biblia, az Apunak ez a könyv, szerintem álmában is felmondja kívülről oda-vissza…

DSCF4181

A diónak minden része felhasználható egyébként, a zöld dió leveléből tea is főzhető, ami nagyon hasznos emésztési zavarok, étvágytalanság kezelésére, illetve vértisztítóként is alkalmazható. Fürdővízbe is keverik, csontritkulás, körömgyulladás ellenszereként használják, de tejkiütés, fejkoszmó, és pattanások ecsetelésére is alkalmas. Torokgyulladás esetén pedig gargarizáló folyadékként is beválik.A dióeszencia szintén nagyon jó gyomor és béltisztító és pompás ellenszere a sűrűvérűségnek.

Szóval rázzátok meg azt a fát, és alkoholizáljatok, de csak finoman, hogy az őszre maradjon termés a diós pitéhez is!

DSCF4182

Hozzávalók a dióeszenciához:

kb. 20 db négyfelé vágott zöld dió

1 liter pálinka

Likőrhöz:

a fent leírt dióeszencia

1 darab fahéj

pár darab szegfűszeg

1 darab vaníliarúd kikapart magjai

fél narancs reszelt héja

500 gramm cukor(nálunk fele cukor fele méz)

Először elkészítjük az eszenciát: a négyfelé vágott zöld diókat egy nagy méretű széles szájú üvegbe tesszük és leöntjük 1 liter pálinkával, úgy, hogy a diókat 2-3 ujjnyival ellepje. Az üveget lezárjuk és 2-3 hétig napos, meleg helyen tartjuk, aztán leszűrjük és üvegekbe töltjük.

A diólikőrhöz a fenti eszenciát ízesítsük fahéjjal, szegfűszeggel, vaníliával és a narancs héjával. Majd fél kg cukrot negyed liter vízben főzzünk sziruppá, hűtsük le és öntsük az eszenciához. Zárjuk üvegekbe és kortyolgassuk vidáman.

 

Mi kerüljön a reggeli pirítósra? Avokádós barackos salsa

Pár perc alatt összedobható, igaz nem árt, ha áll egy kicsit a hűtőben, hogy összeérjenek az ízek, de nem tragédia ha azon nyomban olívaolajon megsütött pirítósra kerül, pár szelet sajt társaságában, ahogy én tettem ma reggel. Az aligátor körte, vagy ismertebb nevén avokádó semleges íze, nagyon jól kombinálható akár csípős, akár édes, akár savanykás hozzávalókkal. Jelen esetben mindegyik megtalálható salsánkban. Az avokádót általában betonkemény állapotában árulják a boltban, így rá kell számolni pár napot, míg a pulton megpuhul. A folyamat felgyorsítható, ha egy banánnal karöltve egy papírzacskóba tesszük. Mivel nem krém lesz belőle, nem kell, hogy teljesen lágy legyen, elég ha már egy kicsit be lehet nyomni az oldalát, mert akkor szépen szeletelhető lesz.

DSCF4174Grillezett húsokhoz, sajthoz és halhoz is szuper kiegészítő köret lehet egyaránt. Érdemes friss chili paprikát aprítani bele, én nem szeretek tüzet hányni annyira, így csak mutatóba tettem bele egy csipet tört chilit, de ezt szabályozza mindenki magának. A fokhagymát viszont nem ér kispórolni belőle, mivel van benne petrezselyem is bőven, az kissé közömbösíti a fokhagyma illlllatot, így bátran lehet emberek közé menni utána. Max. több helyünk lesz a buszon….

Szép, finom, pikáns, reggelizni jóóó!

DSCF4177Hozzávalók:

1 db érett puha avokádó

4 db kisebb méretű őszibarack

fél csokor petrezselyem

2 kis gerezd fokhagyma

fél lime leve

fél mokkáskanál tört chilipaprika

pici méz

só, frissen őrölt bors

olívaolaj

A avokádó héját lehúztam, majd apróra kockáztam, a petrezselymet felaprítottam. Az őszibarackok héját nem húztam le, egyáltalán nem lesz zavaró az ételben, ha az is apróra van vágva az avokádóhoz hasonlóan. Mindent egy kisebb tálba tettem, hozzáreszeltem a fokhagymát, rácsavartam a lime levét, meglocsoltam egy pici olívaolajjal és mézzel, majd sóztam, borsoztam, megszórtam a tört chilivel. Jó tesz neki ha áll egy fél órát a hűtőben.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!