Pálmafa Project

Nem unalmas a karalábé! - Kapros tonhalas töltött karalábé

A karalábéból is ki lehet hozni a legjobbat, de tény, hogy én sem eszem túl sokszor. Mikor éppen eszembe jut veszek egyet és elrágcsálom nyersen, ami levesben főtt, azt nem igazán szeretem. Tavaly elkezdtem kísérletezgetni vele, (milyen érdekes, hogy azt a bejegyzést is pont jún.28-án írtam…) itt megnézhetitek mi sült ki belőle. Mindegyik verziót megenném újra, de mégis eddig ez a recept a ízlik a legjobban.

DSCF3541Főtt karalábécsónak az alap, viszont a nyersen kivájt zöldség belseje sem vész kárba, abból ezúttal is joghurtos kapros öntettel nyakon löttyintett ropogós saláta lett. Ezt tulajdonképpen olyan, mint egy karalábé tzatziki, igaz fokhagyma nélkül. Azt nem tettem bele, mivel a töltelékben lilahagyma figyel és a kettő együtt szerintem már vegyi fegyvernek minősül…

A kapor jóban van a hallal, így a tonhalas, köleses töltelékbe is került ebből a zöldfűszerből bőven. Szuper könnyű nyári ebéd lett belőle, de vacsorára is tökéletes, biztos, hogy az elalvásban nem fog megakadályozni és ettől a sejhajunk sem meghízni… Csak, hogy ne mondhassátok, hogy nem ügyelek a vonalaitokra!:) Karalébé diétára azért nem buzdítanék senkit, bár már ilyenről is hallottam, de tényleg érdemes tízóraira vagy uzsonnára nyersen is rágcsálni, mert segíti az emésztést és a szervezet salaktalanítását, kalória szinte nincs benne, hiszen 90%-a víz.

Na, befejeztem a karalábé kampányt, csak egyszerűen próbáljátok ki ezt az ételt, vagy szabjátok az ízlésetekre, köles helyett lehet rizs, kuszkusz, bulgur, tonhal helyett valamilyen sovány hús, pici sajt, paprika felkockázva, kemény tojás stb.

DSCF3535

Hozzávalók 2 főre:

1 nagyobb méretű karalábé

3 db lila színű újhagyma v lilahagyma

1 csokor kapor

1 doboz tonhal

fél bögre köles

1 kis doboz joghurt

pár csepp citromlé

pár csepp fehérbor ecet

só, bors

olívaolaj

A karalábét meghámoztam, félbevágtam és az alját egyenesre, hogy megálljon a talpán. A belsejét egy kis kanállal kivájtam, úgy, hogy legalább fél cm széle maradjon. Forrásban lévő enyhén sós vízbe tettem őket és kb. 20 perc megfőttek. Ezalatt a maradék friss karalábé darabokat felaprítottam,  meglocsoltam joghurttal, sóztam, borsoztam, megszórtam a kaporral, pár csepp fehérbor ecettel és jól összekevertem, majd a hűtőben várta további sorsát. A kölest leöblítettem és dupla mennyiségű vízben puhára főztem. Mikor elkészült hozzákevertem a tonhaldarabokat, a felaprított hagymát, pár csepp citromlevet, friss kaprot, sót és borsot, majd megtöltöttem a fél karalábékat vele. Lehet sajtot is reszelni rá, én ezt most kihagytam. Előmelegített sütőbe toltam éppen csak addig míg a teteje egy kicsit megpirult. Tálalás előtt meglocsoltam még joghurttal, szórtam rá friss kaprot és a salátával együtt jól megettem.

Rizstej házilag

Ahogy ígértem hozom a rizstej receptet is, mert finooom és egyszerű és sokkal óccóbb, mint a bóti, ami egyébként szintén ízlik nekem, bár nagyon ritkán veszek. Nem vagyok laktózérzékeny, de sajnos vagy szerencsére – már magam sem tudom, hogy jó-e vagy sem – én szeretem a tehéntejet. Mégis próbálok mostanában kevesebbet inni, és kóstolgatom a növényi tejeket, a kókusztej az abszolút befutó nálam, aztán jön a mandulatej, a rizs és a zabtej zárja a sort. Szójatejet is kóstoltam, ízre a zabtejhez hasonlít talán, egymagában nem egy nagy élmény, de levesekhez, turmixhoz tökéletes mindegyik.

DSCF3524

Ami a rizstej mellett szól, hogy a többi növényi tejhez hasonlóan könnyen emészthető fehérjéket tartalmaz, másrészt a rizst a teljes értékű proteinforrások közé sorolják, ami annyit tesz, hogy mint a 9 esszenciális aminosavat tartalmazza. Emellett található benne kálicum, vas, E és B-vitamin egyaránt. Ráadásul ennek a tejnek az elkészítésénél az a veszély sem fenyeget, hogy az értékes anyagok nagy része a főzés során kárba veszne, hiszen hőkezelés nem szükséges hozzá.

Akár barna rizsből is elkészíthető, ezt az eredeti receptben elolvashatjátok.

Érdemes kipróbálni, 5 napig biztosan eláll a hűtőben. Édesítés nélkül még inkább ne kóstoljátok meg, mert “növényi tej szűzeknek” tuti elmegy a kedvük, hogy finoman fogalmazzak… Méz , nádcukor, vagy nyírfacukor kerüljön bele csak egy pici, a csipet só, pedig szintén jót tesz neki, kávéba, kakaóhoz is remek.DSCF3529Hozzávalók 1 literhez:

1 bögre jázmin rizs (3 deci)

3 pohár tiszta víz

1 csipet himalája só

1 evőkanál nyírfacukor

1 késhegynyi vaníliapor

A rizst 24 órára beáztattam 3szoros mennyiségű vízbe. Másnap az áztatóvizet leszűrtem róla, és felöntöttem ugyanannyi tiszta vízzel, amihez adtam egy csipet sót, nyírfacukrot és vaníliaport, majd turmixba tettem és simára turmixoltam. Ezután átszűrtem, ezt lehet szűrőn vagy gézdarabon, nekem utóbbi nem volt, így szűrővel oldattam meg. Üvegbe töltöttem és ment a hűtőbe illetve az előzőleg megosztott nyers meggylevesbe.

Nyers gyümölcsleves - Meggy-dió-aszalt vörösáfonya

Itt a következő főzés nélküli gyümölcsleves, ami az egyik kedvencem, mert darált dióval sűrítettem, az pedig nagyon jól passzol a meggyhez. Az “A” terv az volt, hogy ribizliszemek kerülnek bele majd az áfonya helyett, de miután fél óráig köröztem sasmadárként a piacon, feladtam a vadászatot, aznap az összes ribizli elbújt előlem, úgyhogy jött a “B” terv, ami nem volt….De mivel éppen a magárus előtt bámészkodtam, így lecsaptam az aszalt vörösáfonyára, ami a fekete áfonyával ellentétben nem aranyárban kapható.

DSCF3544
No para, ha ez se lenne kéznél, pont jó lesz hozzá a friss málna is, esetleg aszalt  szilva. Most hagyományos fűszerezésű meggylevesre vágytam, úgyhogy szimplán szegfűszeget áztattam a rizstejbe egy csipet fahéj társaságában, de ezt is lehet variálni ízlés szerint. Legyetek kreatívak,  mert nem lehet elrontani…úgy értem, bármikor lehet korrigálni…:)

Amitől még érdekes lehet, hogy rizstejet csináltam hozzá és azt adta a folyadékalapot a leveshez, szóval laktózérzékenyek is bátran ehetik nagy kanállal. Természtesen ezt nem muszáj, nyugodtan lehet tehéntejjel, sima vízzel vagy folyósabb joghurttal is készíteni, a rizstej receptjét viszont hozom Nektek legközelebb!

DSCF3545

Hozzávalók 2 adaghoz:

30 dkg magozott megy

1 bögre rizstej

5 dkg darált dió

5 dkg aszalt vörösáfonya

pár csepp citromlé

2 teáskanál nyírfacukor

fahéj, szegfűszeg

A tejbe beledobáltam néhány szem szegfűszeget és egy csipet fahéjat, mivel utóbbiból csak őrölt volt, de ha van kéznél egész fahéj, áztassatok bele azt. Beleszórtam a nyírfacukrot és kicsit felmelegítettem, nem kell forralni, csak legyen meleg, hogy a fűszerek átadják aromájukat a tejnek. Félretettem hűlni. Ezalatt kimagoztam a meggyet, facsartam rá pár csepp citromlevet, ledaráltam a diót, azt is rászórtam a meggyre, majd ráöntöttem a tejet és összeturmixoltam. Beleszórtam a darabolt vörösáfonyát, amit célszerű kicsit ázni hagyni benne, hogy puhább legyen, aztán fogyasztható langyosan is, de hidegen még finomabb.

Itt pedig elolvashatjátok a tavaly készült meggy-málna-kókusztej verziót!

 

 

A nyugató levendula áfonyás krémsajtos fagyiban

Mennyei megnyugtató manna!

Nem mintha ideges lettem volna, de tényleg van valami a levendula aromájában, ami ha találkozik a tejjel, akkor kisimulnak a (természtesen nem létező) ráncaim, miután elszürcsölök belőle egy kortyot. Így indult a fagyi elkészítése ugyanis, és majdnem meg is hiúsult, mert picit megkóstoltam a tejes, tejszínes keveréket, amiben levendula virágok áztak cirka fél órát, aztán még egy kicsit…és lám, már csak alig pár gombóchoz elegendő mennyiségű folyadék maradt…

DSCF3514Pont most virágoznak a szépséges lila színű levenduláim, és már pár csokor felakasztva szárad a szobában, így tuti, hogy a bogarak, szúnyogok!!! is távol maradnak, az illata is isteni, jól mutatnak és téli estéken egész biztosan rendszeresen fogok meleg tejet kortyolgatni amiben, a szárított virágok áztak néhány percet. Ha megérik a telet…, ugyanis rákattantam… Már nem tartok tőle, hogy molyirtó ízű lesz az étel amibe ez kerül, tényleg csak  néhány virágot kell belemorzsolni, akár gyümölcslevesbe, sőt lekvárba, pitékbe és eszméletlen jó ízt kölcsönöz a többi gyümölcs mellé. Limonádéba is bátran lehet áztatni!

Tavaly készítettem már levendulás fagyit, az egy gyorsabb verzó volt főzés nélkül, ez sem bonyolult, csak egy fél órával tovább tart, de megéri kipróbálni szerintem. Már az áfonya nélkül is megállná a helyét, de mivel volt itthon egy kevés, ezért beleturmixoltam azt is. Nincs fagyigépem, és általában elfelejtem a mélyhűtőbe kerülés után fél óránként kivenni és átbotmixelni a teljes dermedésig a fagyit, ráadásul itt is fenn áll a veszélye, hogy elfogy az egész…. De az tény, hogy ajánlott az átkeverése, mert úgy krémesebb a végeredémény és kevésbé kristályos. Mivel ez főzött fagyi illetve krémsajt és tojássárgája is van benne, ezek szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy selymesebb állagú legyen. Ezt tapasztalni fogjátok, ha időt adtok neki, hogy szépen olvadozzon a pulton egy 20 percet legalább fogyasztás előtt. Én ezt nem bírom kivárni általában, de nem élem meg tragédiának…

DSCF3515

Hozzávalók kb. 9 gombóchoz:

5 dkg áfonya (lehet picit több is, hogy élénkebb színe legyen a fagyinak)

2 szál levendula

2,5 deci habtejszín

2 deci tej

2 tojássárgája

5 dkg natúr sótlan krémsajt (nálam házi, de lehet mascarpone is)

2 evőkanál nyírfacukor (ízlés szerint)

1 teáskanál méz

A tejet és  a tejszínt összeöntöttem egy lábosban 1 evőkanál nyírfacukorral és felmelegítettem. Nem kell forralni, csak legyen forró. Ezután elzártam a gázt és beletettem a levendulavirágokat, amik benne áztak, míg a tej kihűlt. Addig a tojássárgájákat habosra kevertem 1 evőkanál nyírfacukorral és a krémsajttal. A tejből kivettem a levendulát és ismét elkezdtem melegíteni, majd mikor forrás közeli állapotba került, folyamatos keverés mellett, lassan hozzáöntöttem a tojásos krémsajtos masszát. Állandó keverés mellett megvártam, míg besűrűsödik és elzártam a gázt alatta. Ha darabos lenne szűrjük át.

Az áfonyát pici mézzel összeturmixoltam, majd azt is a fagyiba kevertem. Mikor  kissé lehűlt, mélyhűtőbe tettem. Vagy ha géppel készül akkor abba tegyétek, ha nem, akkor dermedésig botmixerrel fél óránként érdemes átmenni rajta.

DSCF3520

 

Pálmafa Liebster award díjat kapott és örül

Amit ezúton is köszönök a Salátagyár bloggerinájának Andinak!:) Az első reakcióm az volt, hogy köszönöm, de ez mi??:) Majd megterveztem, hogy melyik falra fogom itthon kitenni…

liebster-award11

Aztán utánaolvastam és kiderült, hogy ez egy vándordíj, amit bloggerrek ajándékoznak egymásnak, egyfajta elismerés gyanánt, hogy örömet okozzanak és bátorítsák a többi bloggertársat is. Őszintén örülök ennek,  és minden egyes olvasómnak, kis kuktának, nagy kuktának, tapasztalt háziasszonynak, vagy az éppen csak “repülni” tanuló közönségnek is.

Van néhány szabály vagy inkább szokás a díjjal kapcsolatosan, még pedig, hogy tovább kell ajándékozni a díjat másoknak (11 blognak), illetve válaszolni kell az ajándékozótól kapott kérdésekre. Én ezeket a kérdéseket kaptam Anditól:

1. A Blogbejegyzés címe hiteles vagy bulváros? Részemről inkább hiteles, de tény, hogy a bulváros címekre többen kattintanak, így fontos a jól megfogalmazott főcím.

2. Képek: fázisfotókkal vagy anélkül? Mivel főleg egyszerűbb és gyorsan elkészíthető ételeket teszek fel, és feltételezem, hogy pl. a sárgarépa pucolást már az olvasóim is tökélyre fejlesztették:), ezért fázisfotókat elsősorban tortáknál teszek fel.

3. Hangnem: tegezve vagy magázva? Tegezve, szerintem így közvetlenebb. Amúgy meg csak szépítő és fiatalító ételeket osztok meg a nagyérdeművel, úgyhogy nincs korkülönbség az olvasók közt, mindenki friss és üde punktum.:)

4. Maga a bejegyzés: rövid, velős vagy inkább csacsogósabb? Nálam ez spontán jön, ami éppen kiesik belőlem, és sokszor hangulatfüggő is, illetve, hogy éppen mi jut eszembe adott ételről. Régen több volt a körítés, de tudom, hogy lényegretörő posztok népszerűbbek, bár ettől én még simán tudok kisregényt írni bármelyik kedvenc hozzávalómról.

Nos, én az alábbi blogokat választottam és tartom érdemesnek őket arra, hogy minél többet olvassátok! ( A sorrend teljesen mindegy) Azért választottam ezeket, mert a receptek vagy inspiráltak engem is, vagy közel állnak az ízlésemhez, vagy tetszik a mondanivalója és amit képvisel, mert hogy nem csak gasztroblogok vannak közte. 11-nek kéne lennie, de én olyan túl sok blogot nem követek figyelemmel, így 9-nek szeretném továbbadni ezt a díjat.

Őrülten jó ételek

Fűszermánia

Szeretetre hangoltan

Kalandok a konyhában

Zöld életmód

Bűntetlen élvezetek

Mystique

Bioblog

Natur Organic

Négy kérdésem van hozzátok:

1. Ha életed végéig csak ugyanazt az ételt ehetnéd minden nap mi lenne az?

2. Ha választhatnál egy éttermet a világ bármely táján, hova ülnél be legszívesebben vacsorázni?

3. Milyen pluszt ad az életedhez a blogírás?

4. Mikor sportoltál utoljára és mit?

Köszönöm! 🙂

 

 

 

 

 

Briami avagy zöldségözön görög módra

Lám a görögök sem csak birkát esznek báránnyal, hanem a kettő között néha vegetáriánus fogásokat is az asztalra varázsolnak. Nem mondom, hogy ez köretként nem állná meg a helyét a hús mellé, de egymagában is bőven laktató fetasajttal a tetején. A görögök persze friss ropogós kenyeret is tunkolnak mellé a szaftban, amit én meg nem tilthatok, de rábeszélni sem fogok senkit. 🙂

DSCF3484Tulajdonképpen a Briami olyan lehet a görögöknek, mint nekünk a lecsó, vagy a franciáknak a ratatouille. Jó sok zöldség egy lábosban vagy serpenyőben összefőzve, sütve, a végeredmény pedig egy szaftos ízletes, laktató fogás, ami nem utolsósorban még egészséges is, hiszen ez tipikus nyári étel sok friss alapanyagból készítve. Valahol paprikát is tesznek bele, én ezt most kihagytam. Anyukám jóvoltából van már oregánóm is 2 m2-es birtokomon, így a mentával és petrezselyemmel karöltve csak friss fűszernövények kerültek az ételbe, persze szárított is jó hozzá, de megéri beszerezni frisset ha van rá lehetőség.

Azért is tetszik ez az étel, mert tényleg pofonegyszerű elkészíteni, csak mindent fel kell aprítani, a tepsibe zuttyintani és már mehet is a sütőbe ahol kb. egy 1 óra alatt elkészül. Gyorsnak nem mondanám, de nem lehet mindig ez a cél… És megéri kivárni, mert nagyon finom, a szaftja nekem különösen ízlett, igaz én löttyintettem a zöldségek alá egy kevés fehér bort is, de nem hiszem, hogy ezt a görögök zokon vennék…

Friss, ropogós, zöld salátát kívántam mellé, aminek a receptjét itt találjátok.

DSCF3485

Hozzávalók:

1 db cukkini

1 db padlizsán

2 darab paradicsom

3 db közepes méretű krumpli

1 nagy fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

fél csokor petrezselyem

6-8 db mentalevél

friss oregánó (lehet szárított is)

2 evőkanál paradicsompüré

1 deci olívaolaj

2 deci víz

fél deci fehér bor(elhagyható)

10 dkg fetasajt

Az új krumplit megsikáltam, felkockáztam és megfőztem. Az összes többi zöldséget szintén megmostam és felkockáztam, majd a tepsibe tettem őket. Sem a padlizsánt, sem a cukkinit nem kell meghámozni. A fűszereket felaprítottam és a zöldségekre szórtam, só és bors kíséretében, valamint a megpuhult és leszűrt krumplidarabok és mentek hozzá. Ezután meglocsoltam az egészet olívaolajjal, kézzel összeforgattam az egészet, majd a paradicsompürét elkevertem a vízben, amihez a bort is belekevertem és ezt is a zöldségek alá öntöttem. Lefedtem alufóliával és 200 fokra melegített sütőben kb. 40 percet sült, majd levettem a fóliát és visszatettem még negyed órára pirulni. Sütés közben néha érdemes ránézni, ha elpárolgott a lé alóla, akkor lehet pótolni.

Tálaláskor megszórtam még friss fűszerekkel és rámorzsoltam a fetát.

DSCF3487

A cseresznye sós ízekkel kombinálva is finom! - Cseresznyés kuszkusz saláta

Odáig meg vissza vagyok az ilyen ételekért, mert benne van minden íz, ami igazán kedvemre való. Édes gyümölcs, hagyma, sajt és magok, a kuszkusz pedig tökéletes háttérként szolgál melléjük.

Nem titok, hogy most ez a recept adta meg a kezdőlökést, mert mikor megláttam az Őrülten jó ételek bloggerének alkotását, tudtam, hogy most azonnal, rögtön, de izibe akarok valami hasonlót. Nincs mese, ha az ember lánya kopogó szemekkel nézeget recepteket, akkor mindenki érdekében jobb, ha egyből ételhez jut, már pedig éppen rendelkezésemre állt minden hozzávaló itthon, így 10 perc múlva már elégedetten mosolyogtam.

Vannak olyan fogások amiről hosszasan lehet írni, de erről nem tudok, ezt tényleg ki kell próbálni, hogy a szokatlan ízpárosításokat kevésbé kedvelők is elhiggyék, hogy ez bizony finom!

Hogy mihez is passzol? Szerintem grillhúsok mellé is pikáns köret lehet, de egymagában is laktató, könnyű ebéd vagy vacsora.

DSCF3447

Hozzávalók adagonként:

fél bögre kuszkusz

1 csomag mozzarella

1 marék cseresznye kimagozva

1 szál lila színű újhagyma, vagy fél fej kisebb lilahagyma

1 evőkanál szezámmag

pár szem natúr földimogyoró

petrezselyem

olívaolaj

balzsamecet

só, bors

A kuszkuszt leöntöttem kétszer annyi forró vízzel, lefedtem és állni hagytam 5 percig, míg megpuhul. Addig kimagoztam a cseresznyét, és egy tálba tettem, felaprítottam a hagymát, petrezselymet, széttépkedtem a mozzarellát, a mogyorót és a szezámmagot egy száraz serpenyőben megpirítottam és ezek is mentek a tálba a puha kuszkusszal együtt. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam kb. egy evőkanál olívaolajjal és egy teáskanál balzsamecettel, majd összekevertem a salátát és egy negyed órára tettem csak hűtőbe, míg kissé lehűlt és összeértek az ízek. De langyosan is finom.

DSCF3435

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reform cseresznyés béles

Hétvégén sikerült szert tenni egy kisebb adag fekete cseresznyére, hogy finoman fogalmazzak…  A szomszéd fája mindig pirosabb alapon. DE mivel kevésnek bizonyult, ezért teljesen legálisan vásárolt plusz gyümölccsel pótoltam a sütibe szükséges mennyiséget.

Vágytam is cseresznyés édességre, de az irodába be sem engedtek volna nélküle hétfő reggel, szóval nem volt mese, sütni köllött. Pitére gondoltam, de szokás szerint variáltam össze vissza, és csapongtam a receptek, hozzávalók meg a saját ízlésem tengerében, aztán végül fellapoztam Horváth Ilona szakácskönyvét, ahol pite nem volt, na de béles annál inkább. Nagy különbség nincs, csak itt a töltelék még fel van turbózva tojással és kevés vajjal. Úgyhogy lefordítottam a receptet pálmafásra és már álltam is neki.

DSCF3505

Ami a tésztáját illeti az Ő verziója is egy az egyben ezekkel a mennyiségekkel készül, a töltelék szintén, a cukrot kivéve, azt én megfeleztem, így is bőőőven édes. 4 édesszájú pasi is tesztelte és elégedetten hümmögtek, szóval édes ha mondom. A cseri kapott még pár szem epret és kevés ribizli lekvárt is kiegészítésnek pici fahéjjal megszórva. Kimondottan jó volt a három gyümölcsíz triumvirátusa, de tulajdonképpen ez a desszert bármilyen más piros gyümivel is jó lehet. Dió helyett mogyoró és zabkorpa keveréke került bele, mivel ez volt kéznél.

Nincs kánikula, nincs forróság, nincs kifogáss, most lehet sütni, anélkül, hogy a víz leverne minket a lakásban, úgyhogy hajrá, ígérem a cseresznyerajongóknak ízleni fog ez a verzió is!

Amúgy meg nem titok , hogy én is rendelek néha ételt és hagyom, hogy más kényeztessen jó falatokkal. Ehhez remek megoldást kínál a Food Panda, hiszen az ország bármely pontján is laktok, a közelben lévő legjobb házhoz szállítós éttermekből válogathattok az oldalukon!

Itt meg jön a cseresznyés bélesünk receptje:

DSCF3495

Hozzávalók 20 x 30 cm tepsihez:

Tésztához:

10 dkg nyírfacukor

30 dkg liszt (nálam fele -fele teljes kiőrlésű tönköly és fehér tönköly)

20 dkg vaj

1 db tojás

csipet só

Töltelékhez:

60 dkg cseresznye (nálam 45 dkg cseresznye + 10 dkg eper+ 5 dkg ribizli lekvár)

10 dkg cukor (nálam 5-5 nyírfa és nád)

10 dkg dió (nálam 5 dkg darált sótlan földimogyoró + 5 dkg zabkorpa)

1 mokkáskanál fahéj

5 dkg vaj

4 db tojás

A tésztához egy tálba öntöttem a lisztet, csipet sót, cukrot, beleütöttem a tojást és belemorzsoltam a vajat, majd az egészet összegyúrtam egy gombóccá és a hűtőben pihent, míg a töltelék elkészült.

A cseresznyét kimagoztam, és az eperrel együtt egy tálba tettem és lecsöpögtettem róla a vizet. A tojások sárgáját habosra kevertem a vajjal és a cukorral, elkevertem benne a mogyorós zabkorpás keveréket és a fahéjat is. Ezután beleforgattam a gyümölcsöket, majd a tojásfehérjék felvert habját.

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra. A tésztát megfeleztem, alaposan lisztezett deszkán kinyújtottam és a tepsibe fektettem, hogy legyen némi pereme is. Ráöntöttem a tölteléket, majd befedtem a másik lappal, a tetejét pedig villával megszúrkáltam. Kb. 35-40 perc alatt készre sült.

DSCF3510

Sütőben sült parázsburgonya mentás zöldborsókrémmel - grillhúsok mellé ideális

Most nincs olyan túl meleg, hogy ne lehetne bekapcsolni egy cirka 30-40 percre a sütőt, a parázsburgonya kedvéért pedig mindenképpen érdemes azt gondolom. Annak ellenére, hogy nem vagyok egy nagy krumplirajongó, nyáron ki nem hagynám a hasonló ételeket. Nem kell hozzá se krumplit hámozni, se szeletelni, ha tényleg kis szemű példányokat válogatunk a parázskrumpliból a piacon. Elég csak megsikálni és már mehet is a fazékba főni és tényleg gyorsan megpuhul, aztán gurulhatnak a krumplik tovább a sütő felé, hogy a külsejük ropogós kéregbe burkolózzon. Legtöbbször simán tejföllel vagy kefírrel meglocsolom, némi sajttal megfejelve és már lehet is falatozni. Most azonban vágytam már erre a mentás borsópürére, zsenge cukorborsóból. DSCF3423 Én sem hittem el, hogy a menta és a borsó jó barátok, de tényleg meg kell kóstolni, eszméletlenül kiegészítik egymást. Véletlenül sem kell mentolos fogkrém hatástól tartani… az majd evés után jól jön eltüntetni a fokhagyma illatot, bár a nyers mentalevél ezt a problémát is megoldja. A szomszédaim amúgy simán hülyének néznek már, mert minden nap veszettül tépkedem a mentabokromról az ágakat, olyankor furcsán mosolyognak és sehogy nem tudom megértetni velük, hogy nem két pofára nyakalom a mojitot, szimplán csak (bacardimentes) ásványvízbe áztatom a mentát, mert úgy sokkal finomabb…

Na de, a bárpulttól kanyarodjunk vissza a konyhába inkább. Az elkészült krémet tálalás előtt pár kanál kefírrel kicsit folyósabbá varázsoltam, de ezt nem muszáj megtenni, ahogy jólesik. Nekem ebből az ételből sem hiányzott a hús, de teljesen megfér mellette még egy sült csirkecomb is akár, vagy grillhúsokkal is tökéletes párosítás lehet.DSCF3420Hozzávalók:

1 kg parázsburgonya

fél kg pucolt zöldborsó

2-3 gerezd fokhagyma

5-6 db mentalevél

1 evőkanál citromlé

só, bors

10 dkg fetasajt

olívaolaj

pár kanál kefír v tejföl, v joghurt, hogy krémesebb legyen (elhagyható)

A krumplikat megsikáltam és hideg vízben feltettem főni, a zöldborsót pedig forrásban lévő vízbe öntöttem és szintén puhára főztem. Mikor a krumpliba már bele lehetett bökni egy villát, de még nem esett szét, leszűrtem és kb. 200 fokra előmelegített sütőbe tettem miután sóztam, borsoztam és olívaolajjal meglocsoltam. Ezalatt leszűrtem a puha zöldborsót és egy mélyebb tálba öntöttem, hozzáreszeltem a fokhagymákat, belefacsartam a citromlevet, sóztam, borsoztam és belekevertem a felaprított mentaleveleket is, majd botmixerrel pürésítettem. Jót tesz neki ha hűtőben áll egy kicsit, de én ezt természetesen nem bírtam kivárni… Mikor a krumpli külseje ropogós lett, kivettem a sütőből, kanalaztam rá a krémből és rámorzsoltam a fetát.

Nyers gyümölcsleves főzés nélkül - Sárgadinnye-eper-cseresznye kombó

Hű de vártam már ezt az időszakot, mikor nem csak a banán, alma, narancs közül lehet választani a piacon, hanem van sok sok szemet gyönyörködtető színű friss gyümölcs, ami nem utazik át több kontinensen, míg a gyomromba kerül. Na jó, a sárgadinnyém biztos most is utazott egy keveset, de olyan jó illata volt, hogy nem bírtam ott hagyni és szerencsére az íze is mézédes volt.

Már már az agyára megyek mindenkinek  a feladatomnak érzem, hogy lebeszéljek mindenkit arról, hogy főzze a gyümölcslevest. Persze finom úgyis, de nyersen sokkal egyszerűbb, gyorsabb, frissebb, nem kell bele se tej, se sűrítésnek liszt, meg műanyag pudingpor, és millióféle bombaíz kreálható a sok gyümölcsből kedvünk és fantáziánk szerint. És hát miért akarnám kifőzni a sok vitamint a gyümölcsökből ugyebár? Meg a hűs lakásból szaunát csinálni főzőcskézés közben….

DSCF3429Rengeteg választási lehetőség van,ha egy mód van rá, használjatok jó forrásból származó érett idénygyümölcsöt, édesítsétek pici nyírfacukorral, mézzel, vagy nádcukorral, higítsátok tiszta vízzel, de akár kókusztej, tehéntej, egyéb növényi tejek, joghurt, tejszín is mehet bele, sűrítésre pedig bármilyen darált mag remek, jelen esetben lenmag, de ezek a levesek isteniek dióval, mandulával, sőt mákkal és kókuszreszelékkel is. Nem lehet elrontani se, mert utólag lehet javítani az édességén, állagán, tuti nem lesz soha csomós, mint ahogy az a főzött levesnél néha előfordul… A kánikulában nem kell a tűzhely mellett ácsorogni, max. a turmixgéppel kell csak randevúzni pár perc erejéig, aztán lehet vidám szürcsölni, mert ha a hozzáadott víz és gyümölcs be volt hűtve, akkor máris kész az egyik legjobb folyadékutánpótló a forróságban kókadozó szervezetünknek.

Ez is egy jó kombinációra sikeredett, teljesen laktózmentes. Én szeretem olyan behűtött, citromos vízzel felönteni a gyümölcsöket, amiben előtte menta és citromfűlevelek áztak, mert ez plusz ízt ad a leveshez.

DSCF3430Hozzávalók 4 főre:

fél kg eper

1 db sárgadinnye kikapart belseje

1 marék magozott cseresznye

3 evőkanál kókuszreszelék

3 evőkanál darált lenmag

pár evőkanál nyírfacukor ízlés szerint

1 evőkanál citromlé

víz(citromos, mentás, citromfüves)

A cseresznyét kimagoztam és félretettem. Minden egyéb hozzávalót a turmixgépbe tettem, (vízből annyit öntök rá mindig, amennyi éppen ellepi a gyümölcsöket), aztán pár másodperc turmixolás következett. Majd ezután egyből tányérba öntöttem, beledobáltam néhány szem magozott cseresznyét és vidáman elszürcsöltem.

DSCF3427

Ha hasonlóra vágytok, íme két ötlet tavalyról:

Nyers eper-cseresznyeleves

Sárgadinnyeleves

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!