Pálmafa Project

Mi fán terem a hajdina? - Fetás aszalt paradicsomos hajdinás egytál

Fagopyrum esculentum. Nem feküdtem rá a billentyűzetre, ez csupán a hajdina latin neve. Még egy újabb értékes gabonafajta amit tessék kipróbálni, mert jót tesz nekünk. Amúgy meg nem is gabona tulajdonképpen hanem a keserűfélék családjába tartozik, de magjai lisztes szilikát tartalma miatt sorolják mégis az előbbi csoportba. Na nem megyek át azért nagyon tudományosba, de azt fontos megemlíteni, hogy szinte az összes B-vitamin megtalálható benne, illetve jelentős E-vitamin forrásként is funkcionál. Segíti az emésztést, illetve régen magas vérnyomás kezelésére is alkalmazták, a benne található rutin nevezetű hatóanyaga pedig az érfalak erősítéséhez járul hozzá.

Ő lenne az:

DSCF2938

Elkészítése ugyanúgy történik, mint a köles vagy a rizs esetében, vagyis dupla mennyiségű vízben megfőzzük. Lehet a hajdinát is köretként, kásaként is elkészíteni. Sőt, én azóta levesbetétként is használtam és úgyis bevált. Az íze szerintem nem kesernyés, mint ahogy azt sok helyen írják, pláne ha főzés előtt át van mosva. Szerintem inkább szezámmagos beütése van. Régen Anyukám főzött párszor, de hogy őszinte legyek Apukámon kívül senki rá sem bagózott csak úgy álá nátúran köretként megfőzve. Most már biztos szívesebben eszem ezt akár pörkölt mellé is, viszont első próbálkozásnál éppen ezért jó ötlet lehet több karakteresebb ízzel feldobni. Remek egytálétel varázsolható belőle. Ez az olaszos ízvilág nekem nagyon bejött, aszalt paradicsom helyett friss is jó hozzá és bármilyen zöld a tetejére, újhagyma, medvehagyma…

DSCF2939

Hozzávalók 2 főre:

1bögre hajdina

10 dkg fetasajt

10 dkg aszalt paradicsom

pár szál újhagyma

1 marék fekete olívabogyó

só, bors

oregánó, bazsalikom

olívaolaj

A hajdinát egy szűrőbe téve átöblítettem, majd kétszeres mennyiségű vízzel feltettem főni. Addig felszeltem az aszalt paradicsomot, a hagymát és az olívabogyókat. Mikor a hajdina már majdnem megpuhult, hozzáadtam az aszalt paradicsomot, hogy magukba szívjanak némi nedvességet, és ne legyen olyan száraz, a hagymák fehér részét is belekevertem, picit megsóztam, mert a paradicsom és a feta amúgy is sós, megborsoztam, megszórtam oregánóval és bazsalikommal, majd megvártam míg a hajdina az összes vizet beszívta. Fedő alatt még állni hagytam pár percig, végül hozzákevertem az olívabogyót, a félretett hagyma felaprított zöld szárával megszórtam és rámorzsoltam a sajtot. Pár csepp olívaolaj is mehet még rá.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!