Ha valaki mindegyik kategóriában érintett lenne akkor ez ideális édesség lehet a számára. Persze mindenki másnak is, mert a köles egy nagyon értékes gabonaféle, dícsérhetném hosszasan, de már megtettem korábban, itt elolvashatjátok.
A gluténmentesség kapcsán egy pici kitérőt még tennék, hiszen a zabpehelyről ha jól tudom megoszlanak a vélemények, mert bár nem tartalmaz glutént, de a feldolgozása során kerülhet hozzá, viszont kaphatóak kimondottan gluténmentes pelyhek is. DE ennek a sütinek csak a tetején van pár kanál ami nyugodtan el is hagyható, hiszen az íze attól még nem fog változni. Tulajdonképpen egy köleskása az alap, ami a sütőben veszi fel végső formáját, melegen még puha kanalazós állagú inkább, de ha kihűl akkor szépen szeletelhető, de mégsem szárad ki, hanem szaftos marad a gyümölcsöknek köszönhetően. Utóbbiak ízlés szerint variálhatóak, lehet egyféléből is készíteni, vagy bármiből ami éppen otthon van. Mák helyett szórhatunk rá diót, mandulát vagy mogyorót is,vagy akár mazsolát, aszalt gyümölcsöket is, a tetejét pedig baracklekvár is megkoronázhatja.
Hozzávalók 20 x 25 cm-es tepsihez:
1 bögre köles
1-1 db alma, körte, banán
3 bögre víz
1 bögre darált mák nyírfacukorral édesítve
1 citrom reszelt héja
ízlés szerint 3-5 kanál nyírfa v nádcukor
3 evőkanál zabpehely (gluténérzkenyek ezt hagyják ki)
tetejére pici méz (elhagyható)
A kölest beleöntöttem a tepsi aljába, lereszeltem a citrom héját és hozzákevertem a mákhoz, majd rászórtam a mákot a kölesre. A gyümölcsöket apróra vágtam és turmixba tettem, megszórtam a cukorral, felöntöttem vízzel, és leturmixoltam. A gyümölcslevet ráöntöttem a köleses mákos rétegre.
A tetejére szórtam még egy-két kanál darálatlan mákot és zabpelyhet, de helyette apróra vágott diót vagy más csonthéjast is lehet. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt elkészül, ha a köles az összes folyadékot felszívta és megpuhult. Ha kihűlt szeletelhető.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: