Pálmafa Project

Füstölt sajtos spenótos póréhagyma krémleves pirított mandulával

Levesre vágytam. Szép zőődre ha lehet, de főleg jó hagymásra.  Póréhagymát ritkán használok, így rá esett a választásom, úgyhogy a hónom alá csaptam is egy méteres példányt a piacon, és mivel spenótból sem csináltam még levest, gondoltam összeboronálom őket egy randira. Határozottan állíthatom érdemes volt, nagyon kellemesen összemelegedtek, és ez duó bent marad a repertoárban krémleves kategóriában.

A póréhagymának nem olyan erőteljes csípős az íze,  mint a vörös társáé, így tökéletesen alkalmas salátákba is. Sok benne a B6 és C-vitamin is, valamint magas a folsav tartalma. A többi hagymához hasonlóan antibakteriális hatása van, nem véletlenül használták már az ókorban is torokfertőtlenítésre és köhögés ellen, de remek vízhajtó is. Ásványi anyagok közül főleg a vas, a kálium, magnézium és foszfor fordul elő benne.

Természetesen nincsen spenót fokhagyma nélkül, így a háttér íz miatt az is került bele, de tegyünk bele bátran akár vöröshagymát is, csak még több ízt ad a leveshez. A mandula pedig kimondottan passzol a spenóthoz akár salátákban is, a krémlevesbe pedig mindig kell valami ropogós.

DSCF2882

Hozzávalók 4 főre:

1 db póréhagyma

3 gerezd fokhagyma

25 dkg friss spenót

10 dkg darabolt mandula

2 deci főzőtejszín

10 dkg reszelt füstölt sajt

késhegynyi reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszzsír v olívaolaj

A póréhagymát felszeleteltem, a spenótleveleket alaposan megmostam, a fokhagymát felaprítottam. Pár kanál kókuszzsírt felforrósítottam, rádobtam a hagymát és megvártam, míg kicsit megfonnyadt, ezután került hozzá a fokhagyma és a spenót, sóztam, borsoztam, mikor összeestek a levelek, felöntöttem 1 liter forró vízzel (zöldség vagy húsleves is lehet) és kb. 10-15 percig főztem őket. Reszeltem hozzá szerecsendiót, majd lehúztam a tűzről, összeturmixoltam aztán visszatettem a tűzre és  hozzáadtam a tejszínt. Mikor ismét forrni kezdett, elzártam a gázt. Kevertem bele kevés sajtot is, és reszeltem hozzá még szerecsendiót. A mandulát száraz serpenyőben barnára pirítottam pár perc alatt, tálaláskor a levesbe szórtam a reszelt sajttal együtt.

Falafel, a zöldségfasírtok királynője - egészséges gyorskaja

Csicseriborsó fasírt Ő, ha valaki még nem tudná, ami nem szégyen egyáltalán, de szinte minden sarkon lehet kapni a török-görög-arab gyorsétkezdékben és azért kapott királynői rangot, mert még a húsimádók körében is népszerű.

Arab ételről van szó eredetileg, friss zöldséggel, pitában tálalva, valamilyen joghurtos öntettel meglocsolva. Jelen esetben tzatziki társult hozzá, hogy a görögök se maradjanak ki a jóból. De tökéletes hozzá a hummus vagyis csicseriborsókrém illetve a másik nagy kedvencem a tabuleh azaz kuszkuszos petrezselyemsaláta. Szerintem eladható gyerekeknek is, a csicseriborsó pedig igen tápláló eledel, az egyik legjobb húspótló, mivel nagyon magas a fehérjetartalma.

DSCF2890

És akkor jöjjön a számomra legtutibb recept, nem tudok rá mást mondani, mert rengeteg verziót elolvastam, bármelyiknél is olvastam a kommenteket, a hozzászólások 90%-a arról szólt, hogy sütés közben szétesett a fasírt. És tudom, hogy ez mennyire bosszantó, mert pár éve mikor először nekiálltam én is így jártam vele és a kukában végezte a gyomrom helyett. Azóta nem is vesződtem többet vele, de most megint elmerültem a témában kicsit. Az eredeti receptben azt mondják se liszt, se tojás nincsen, de sokan vagy egyiket vagy másikat tesznek bele, hogy ne menjen szét darabokra az olajban. Én is minimalizálni szerettem volna a lisztet, mert az elrontja az igazi izét. Ezúttal sikerrel jártam, hiszen tényleg kevés van benne, tojásra pedig mentőövként sem volt szükség. A titok nyitja azt hiszem, hogy csakis száraz csicseriborsóból készüljön, ami ázik egy éjszakát, és miután a masszát összeállítottuk az is pihenjen még sütés előtt a hűtőben egy órát minimum. Az eredeti receptet itt olvashatjátok.

Kívül ropogós lett, belül kellemesen puha. Imádom, 3 napja ezt eszem, bár tény, hogy frissen az igazi, de akár le is fagyasztható. Holnap azt hiszem a spenótfőzelékemet fogom megkoronázni a még megmaradt pár golyóval. Ideális vendégváró fogás is lehet, különböző kenceficékkel tálalva, a gombócokat fogpiszkálóra húzva.

DSCF2897

Kókuszzsírban sütöttem, amivel szintén nem tudok betelni, mert aki ismer tudja, hogy  utálok olajban sütni, de vele élmény, mert nem ég meg az olaj, nem habosodik fel, és nem lesz olajszag közben, utána, és a beltartalmi értéke sem említhető egy napon az étolajéval.

Hozzávalók 20 darabhoz:DSCF2889

30 dkg száraz csicseriborsó

fél fej vöröshagyma

4-5 gerezd fokhagyma

1 csokor petrezselyem

2 evőkanál tönkölyliszt

1 teáskanál himalája só

2 teáskanál őrölt római kömény

1 teáskanál őrölt koriander

1 mokkáskanál cayenne borsos chilipor (vagy külön őrölt bors és chili)

kókuszzsír a sütéshez

A csicseriborsót előző este beáztattam annyi vízben, hogy 3 ujjnyival ellepje. Másnap leöntöttem a vizet róla és egy késes robotgépben felaprítottam. Nem baj ha kisebb darabok maradnak benne. Hozzáadtam az apróra vágott vöröshagymát, a lereszelt fokhagymát, a lisztet, a fűszereket, az aprított petrezselymet. Ezután botmixerrel paszta állagúra turmixoltam, majd pár órára hűtőbe tettem.

Egy mélyebb edényben felforrósítottam a kókuszolajat, közben a masszából diónyi gombócokat formáztam és a forró olajba tettem őket. Kb. 4-4 perc alatt mindegyik oldalukat aranybarnára sütöttem, majd papírtörlőre szedtem őket.

DSCF2895

 

Házi müzliszelet minden földi jóval

Tökéletes tízóraira és éhenhalás megelőzésére, ha valahonnan gyors energialöketre van szükségünk. Elkészítése nem időigényes, és sokkal finomabb, mint a bolti verziók, ráadásul kedvünk szerint lehet változtatni a hozzávalókat.

Gyerekkoromban talán egyféle bolti müzliszeletet lehetett kapni, amit Apukám lelkesen próbált volna tukmálni rám, de sosem járt sikerrel. Viszont minden egyéb csoki után sokkal nagyobb érdeklődést mutattam… Aztán mikor elkezdtem többet mozogni, és lehetett már többízben is kapni eme zabos édességet, és nem csak a se íze, se bűze kategoriájút, akkor rászoktam én is, hogy tízóraira ilyesmit csócsáltam. Mikor elkezdett az is érdekelni, hogy mi az amit megeszem, akkor elolvastam egyszer, hogy mit is tartalmaz a müzliszelet…. Azóta inkább hanyagolom, bár lehet ebből is már jobb minőségűeket vásárolni, de az a jó, hogy miután az ember elkészít valamit, amit eddig boltban vett és megtapasztalja, hogy mennyivel finomabb az íze a saját kézzel kreált eledelnek, nem vágyik többet a boltira.

DSCF2878

Tényleg bátran variálhatóak a hozzávalók, bármilyen aszalt gyümölcs, kókuszreszelék, kakaó, magok mehetnek bele, a lényeg, hogy legyen benne valami kötőanyag, vaj, méz, vagy kókuszolaj, ami összetartja a masszát, így könnyen felszeletelhető és nem esik szét. Ha utóbbi mégis megtörténne, semmi baj, joghurtba, tejbe keverve tökéletes reggelire. A nedvességtartalmát a reszelt gyümölcs adja, így később sem lesz túl száraz. Lehet csokoládés ízt is varázsolni bele, akár étcsokidarabokkal, vagy ahogy most én tettem, karobporral. Valaki sütőbe sem tolja be, hanem egyből a hűtőbe teszi és megvárja míg a vaj visszadermed. Én inkább átsütöttem pár perc alatt az egészet, így a dió is picit megpörkölődik és még jobb ízű lesz a végeredmény.

DSCF2875

Hozzávalók 8 szelethez:

1 kisebb marék aszalt vörösáfonya

1 kis marék fekete szezámmag (világos színű is jó)

3 marék apró szemű zabpehely

1 marék apróra vágott dió

1 db reszelt körte

1 csapott evőkanál karobpor

2 evőkanál méz

2 evőkanál vaj vagy kókuszzsír

Minden száraz hozzávalót beleszórtam egy tálba, a mézet és a vajat felolvasztottam, majd ráöntöttem a zabpelyhes keverékre és jól összeforgattam, hogy mindent egyenletesen befedjen a vajas mézes folyadék. Egy hosszúkás négyszögletes kenyérsütőformát kibéleltem sütőpapírral és ebbe simítottam kb. 1 cm magasságig a masszát, jól lenyomkodtam és 200 fokon negyed órát sült. Megvártam míg kihűl, majd hűtőben töltötte az éjszakát. Másnap szépen szeletelhető.

 

Rántott cukkini tökmaglisztes bundában

Kedvem támadt a tökmagliszttel kísérletezni és ez sült ki belőle. Ráadásul duplán tökmagos, mert a cukkinikabátokba mag formájában is került belőle. Aztán persze a saláta alaphoz is beleborult fél üveg véletlenül, csak, hogy biztos lehessek benne, hogy a másnap reggelt ragyás fejjel kezdem. Nem baaaj, a jó smink ápol és eltakar a tökmag pedig nagyon egészséges, úgyhogy tessék csemegezni. Régebben tökmag függő voltam, tévénézés alig volt elképzelhető nélküle. Egy zacskó sós, pörkölt verzió simán lecsúszott. Azért erre nem beszélnék rá senkit, de néha belefér…

Álá nátur viszont erősen ajánlott kisebb mennyiségű fogyasztása naponta akár, hiszen tele van telítetlen zsírsavakkal, ami segít egészségesen tartani ereinket és jótékony hatásal van a szívizmokra. Tele van cinkkel, magnéziummal, E, C és A-vitamin tartalma is jelentős. A benne lévő triptofánnak köszönhetően segít az alvás problémákkal küzködőknek, héjjastól kell teát főzni belőle és elkortyolni 1-1 pohárnyit lefekvés előtt.

Tökmaglisztet piacokon és bioboltokban lehet kapni kimérve, nagyon korrekt áron, de ha a magokat megőröljük, az is tökéletesen használható sokféle ételbe. Jelen esetben tulajdonképpen egy sűrű palacsintatésztát kreáltam és serpenyő helyett sütőben sütöttem ki a beleforgatott cukkiniszeleteket. Bármilyen lédúsabb saláta jól passzol hozzá, én reszelt céklával és csicsókával ettem, amit meglocsoltam kevés natúr joghurttal, pici mustár, só és bors kíséretében.

DSCF2849

Hozzávalók 3 főre:

1 nagyobb cukkini

2 tojás

5 dkg tökmagliszt

1 deci tej

só, bors

olívaolaj

A cukkiniket kb. fél cm vastag szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam őket. A többi hozzávalóból sűrű palacsintatésztát kevertem majd megforgattam benne a cukkini szeleteket és sütőpapírral kibélelt tepsire fektettem őket. A tetejüket vékonyan meglocsoltam olívaolajjal. 200 fokra előmelegített sütőben mindkét oldalukat kb. 10 perc alatt barnára sütöttem.

Zsuzsi szelet Zsuzsanna napra

Boldog névnapot a Zsuzsannáknak! Mielőtt még az a vád érne, hogy önimádó vagyok és ünnepeltetem itt magam, elárulom, hogy az Anyukám is Zsuzsanna, így ezen a napon elsőkörben Őt szoktam felköszönteni. Sőt, most az Ő tollával ékeskedem, hiszen ezt a süteményt most sütötte először (külön köszönet a szomszédasszonyának a receptért), de biztos, hogy nem utoljára, mert isteni finom, így erősen esélyes állandó Zsuzsi napi sütinek. Azért meg külön büszke vagyok rá, mert egyre jobban odafigyel arra, hogy egészségesebb hozzávalókat használjon a sütés során, és bátran kombinálja együtt a teljeskiőrlésű liszteket, és a nyírfa és nádcukor is egyre többször játszik a család kedvenc sütijeiben. És ez a változás nem annak köszönhető, hogy sztrájkolok ha nem így készíti (na jó néha, ha nem kedvez a holdállás a hangulatomnak), hanem mert Ő is rájött, hogy a végeredmény ugyanolyan, sőt finomabb, mint a fehér lisztes és cukros sütemények esetében.

DSCF2861

Sütemény krémjébe talán most használtuk először a kókuszzsírt, de ugyanúgy viselkedik, mint a vaj, és ízre is olyan, nincs kókusz íze, nem mintha azzal baj lett volna. Persze a sima vaj is tökéletes hozzá, de a margarint ha lehet nagy ívben…. Az eredeti cukormennyiséget írtam le, de lehet csökkenteni, főleg a krémbe nálunk is kevesebb került.

Anyunak nagyon mennek ezek az 4-5-6-100 lapos sütemények, igaz a készítés közben sokszor elhangzik, hogy “na én ennek tuti nem állok még egyszer neki” mert ez meg az és amaz nem olyan lett stb. Én ilyenkor csak távolról figyelem az eseményeket és véletlenül akkor térek be a konyhába ha a krémes edényből kell kikanalazni a maradékot. Aztán persze valahogy a végére mindig formát ölt a sütemény és vigyázban állnak a szeletek a Mester előtt majd szemvillanás alatt fogy el egy tálcányi.

DSCF2871

Hozzávalók:

Tésztához:

25 dkg liszt (graham és fehér liszt vegyesen)

2 tojás

20 dkg cukor (nád és nyírfa vegyesen)

3 evőkanál étkakaó

5 dkg kókuszzsír vagy vaj

1 evőkanál méz

1 mokkáskanál szódabikarbóna

Krémhez:

4 deci tej

2 cs vaníliás puding

20 dkg kókuszzsír vagy vaj

20 dkg nyírfacukor

2 bourbon vaníliás cukor

Tetejére:

1 tábla étcsokoládé

Elkészítése: A tészta hozzávalóit a liszt és a szódabikarbóna kivételével vízgőz felett felfőzzük, majd hozzáadjuk a lisztben elkevert szódabikarbónát is és az egészet összegyúrjuk, majd 4 felé osztjuk és kinyújtjuk. Tepsi hátoldalára fektetjük és180 fokra előmelegített sütőben megsütjük őket egyenként kb. 10 perc alatt.

A krémhez a tejből és a pudingporból pudingot főzünk, majd ha kihűlt hozzáadjuk a habosra kevert cukros kókuszzsíros masszát. A tésztát megkenjük a krémmel majd befedjük a következő lappal, amire szintén krém kerül, majd újabb lap. A 4. lap tetejére csokimáz kerül, vagyis vízgőz felett felolvasztott étcsokoládé pár csepp olajjal elkeverve. Hűvös helyen tárolandó és szeletelés előtt várjuk meg, míg szobahőmérsékletű lesz, különben a csokimáz törni fog a tetején.

 

Így csörög a tönkölylisztből készült fánk

Az időjárás tavaszias, de akárhogy is nézem a naptárat még jócskán februárt mutat és a tegnap esti buliban piros vasvillával és szarvakkal megjelenő hölgy vagy a hosszú fekete lepelbe burkolózó drakulaszerű teremtmény sem arra utalt, hogy túl sok ásványvizet ittam, hanem, hogy még tart a farsangi báli szezon. Egy szó, mint száz tökéletes az időzítés fánkot sütni. Nem mintha májusban vagy novemberben nem tudnám megenni a Nagymamám által anno oly sokszor készített csörögét. Ami tényleg olyan ropogós volt mindig, hogy szinte csörgött ahogy beleharaptam, közben egy elégedett  szusszanással lefújva róla az összes porcukrot amitől még a szempillám is megőszült egy pillanatra. Azt az ízt nehéz ismét megtalálni, bár amikor először készítettem ezt a receptet fehér lisztből akkor szinte ugyanaz volt az élmény, a végeredmény mindenképp, mert az utolsó morzsáig elfogyott.

DSCF2852

Biztos nem sértődne meg a Nagyikám ha tudná, hogy megreformáltam a fánkját kissé, sőt tutira meg is kóstolná. Emlékszem, annak idején számomra homály fedte a titkot, hogy keletkezik ez a fura amorf alakú tészta, bár ennél sokkal jobban érdekelt, hogy minél többet tüntessek el belőle. Az alakjára most sem helyeztem túl nagy hangsúlyt, tekertem, csavartam, bogoztam, ahogy éppen jól esett. Tudom, hogy meg van hozzá a megfelelő technika ahogy általában készítik, úgy is próbáltam, de nekem így egyszerűbb, az íze pedig pont olyan finom. Lehet vele játszani bátran, téglalapokat kivágni a tészájából, amin két kisebb bemetszést vágunk a rövidebb oldalakkal párhuzamosan és a tészta két egymással ellenétesen  lévő sarkát áthúzzuk a vágásokon. A fánkkal együtt Anyukámat is megreformáltam és büszkén újságolta, hogy vett egy kisebb vödör kókuszzsírt amibe ő előző nap túrófánkot sütött, én pedig a csörögét. Mondhatni nem szenvedtünk hiányt fánkokban a hétvégén, de egy jó csülkös bableves után mind el is fogyott.

DSCF2850

 

Hozzávalók:

35 dkg liszt (fele-fele teljes kiőrlésű tönköly és fehér tönkölyliszt)

8 dkg olvasztott langyosra hűtött vaj

5 tojássárgája

4 evőkanál tejföl

8 dkg nyírfacukor

1 zacskó bourbon vaníliás cukor

1 evőkanál mandulalikőr v rum

csipet só

a sütéshez kókuszzsír vagy  olaj (széles serpenyőben kb. két ujjnyi magasságig)

Elkészítése: A lisztet átszitáltam egy tálba, hozzáadtam az összes többi hozzávalót és összegyúrtam a tésztát, majd hűtőbe tettem az elkészítésig. Előtte fél órával ajánlatos kivenni, hogy könnyen nyújtható legyen. Belisztezett deszkán 2-3 mm vékonyságúra nyújtottam és derelyevágóval 1 cm széles csíkokra vágtam, azokat pedig 15-20 cm-es darabokra, amiket tetszőlegesen lazán feltekertem vagy hurkot kötöttem rá, hogy ne essen szét. A kókuszzsírt felhevítettem a serpenyőben majd belekerültek a fánkok és pár perc alatt mindkét oldaluk megsült. Papírtörlőn lecsöpögtettem őket aztán került rá némi fahéjas porcukor majd lekvárba mártogatva 5 ember be is kebelezte őket.

 

Éhségűző nagyon kókuszos golyó 5 perc alatt

Olyan rég volt már kókuszos recept… Jól van na, muszáj volt felhasználni a babos rizs után megmaradt kókusztejet. Ilyenkor egyébként a tejes kávémba is szoktam önteni belőle, de nagyon finom akár banánnal leturmixolva és a héten a zabkásám is ebből készült reggelire és nem tehéntejből, eszméletlen krémes állagot ad neki.

DSCF2840

A Raffaellot szinte mindenki szereti, ez az édesség pedig arra hajaz, igaz nem az volt a célom most, hogy olyan legyen, hanem valami édeset szerettem volna ha lehet gyorsan, de főleg azonnal. A türelem szót ilyenkor szabadságra megy, mert tudja, hogy nálam esélye nincs ez esetben… Ezért mandula nincs benne, de ha van kéznél bátran lehet a közepébe tenni egyet.
Raffellot készítettem már korábban a biztos többek által ismert tejporos recepttel, az egyik alkalommal annyira jól sikerült, ha valakit fejbe találtak volna vele tuti k.o. a végeredmény…

Ez a kókuszgolyó a ricotta miatt kellően krémes és puha, de szó sincs gejl édességről, mégis eltelít és csökkenti az édesség utáni vágyat egy darab elfogyasztása is.  Az eredeti receptben ricotta nincs, szóval laktózérzékenyek is elkészíthetik természetesen kókuszzsírral és nem vajjal. Az arányok rugalmasak, a lényeg, hogy formázható legyen a massza. És az elkészítése közben ne fogyasszuk el a felét ha lehet, mint nekem sikerült majdnem…

DSCF2838

Hozzávalók kb. 10 darabhoz:

25 dkg ricotta

2 bögre kókuszreszelék

4 evőkanál kókusztej

4 evőkanál olvasztott vaj vagy kókuszzsír

4 evőkanál méz

csipet fahéj

vaníliarúd kikapart belseje vagy vaníliapor

pár kanál kókuszreszelék hempergetni

A kókuszreszeléket ledaráltam, nem szükséges teljesen por állagúra, de így jobban összeáll utána. Egy tálba öntöttem, belekerült a többi hozzávaló is és kézzel összedolgoztam az egészet. Diónyi nagyságú vagy talán picit nagyobb gombócokat formáztam belőle. Azonnal is elmajszolható, de jó tesz neki ha áll egy órát a hűtőben.

DSCF2839

Kókusztejes babos rizs

Ez a Hugh gyerek a River Cottage-ból megint jól kifundálta, hogyan lehet 3 nagyon értékes alapanyagból imádnivalók ízeket kreálni. Ízig vérig magyar embernek lehet, hogy haja égnek áll ettől a kombinációtól, de legyünk nyitottak az új ízekre én továbbra is erre bíztatnék mindenkit. Pláne ha olyan hozzávalókról van szó, ami itthon is beszerezhető, még a kókusztejből is lehet jó minőségűt nagyon jó áron vásárolni. De biztos emlékeztek még rá, hogy meséltem róla, hogy otthon is tudunk pofonegyszerűen házi kókusztejet. készíteni. Erősen vonzódom a kókuszhoz, képes vagyok néha egy nagy kanállal elmerülni benne…így az ilyen recepteknek soha nem tudok ellenállni. És mióta szerelembe estem a kókusztejes spenótfőzelékkel, nem csak édességekbe használom, hanem főleg zöldséges currykhez, mert eszméletlen krémes gazdag aromát ad az ételeknek, olyan “nem tudom abbahagyni az evést”‘ érzésem van falatozás közben. Aztán meg persze vért izzadok az edzőteremben, de ez pont akkora öröm, mint enni, igazam van vagy igazam van?

DSCF2825

Tudom sokan azt hiszik, hogy a kókusztej nem passzolhat a zöldséghez, pedig de de de, én sem hittem, míg meg nem kóstoltam, ugyanis nincs tömény kókuszíze az ételnek, csak ad hozzá egy olyan pluszt, amit a sima tejszín nem tud. A keleti konyha elég sűrűen használja az ételekhez tej helyett. Ez a fogás viszont mexikói beütéssel is bír a babnak köszönhetően. Lehet köret, illetve néhány kiegészítéssel, – de még anélkül is – laktató egytálétel, hiszen minden alkotóeleme energiadús. Én ettem így is, úgy is, egymagában, aztán megfejelve pirított lilahagymadarabokkal és némi petrezselyemmel csak a színe kedvéért. Kiskanállal nyammogós étel szerintem…

DSCF2833

Hozzávalók 3 főre:

1 bögre basmati rizs

1 bögre kókusztej

1 bögre víz

1 bögre vörösbab(nálam most konzerv)

1 kisebb fej lilahagyma

só, bors

petrezselyem

vaj

A rizst leöblítettem és feltettem főni a kókusztejjel és a vízzel együtt, picit sóztam, borsoztam és lefedtem. A hagymát apróra vágtam és egy serpenyőben kevés vajon barnára pirítottam. A petrezselymet szintén felaprítottam. Mikor a rizs félig megpuhult akkor belekevertem a babot is és ismét lefedve együtt rotyogtak még pár percig, míg a rizs majdnem az összes folyadékot beszívta, majd lehúztam a gázról és lefedve még 10 percig állni hagytam. Tálaláskor került rá a hagyma és a petrezselyem.

 

Mogyorós banánkenyér és a reggeli megoldva néhány napra

Hozzáadott cukrot alig-alig látott sütemény, az is nyírfa, a lisztje pedig “zabos” de mégis édes és tápláló desszert, illetve reggelire tökéletes joghurttal, friss gyümölccsel vagy csak egymagában majszolva. Napokig eláll, az érett banánnak köszönhetően pedig esélye nincs, hogy kiszáradjon, pont olyan puha és szaftos a 3. napon is, mint az elsőn. Sőt, nekem még a mélyhűtőbe is került pár szelet, fagyasztható, utaztatható is, mert nem esik szét, nem morzsálódik. Ő is a “keverem-kavorom kisütöm” kategória oszlopos tagja, és vért sem kell izzadni az elkészítésénél. Laktózérzékenyek készítsék kókusztejjel vagy vízzel. Dícsérjem még vagy inkább kipróbáljátok?

DSCF2823

A mogyoró és a banán igazán jó barátok, de persze ha esetleg dió van csak kéznél vagy mandula, az is megteszi, és ha valaki bűnbe kíván esni, hát szórjon hozzá egy marék apróra vágott csokoládét vagy kakaóport. Hozzáteszem így sem éppen kalóriaszegény édesség, mert a banán és a mogyoró is energiadús hozzávaló, éppen ezért reggel képes megadni a kellő löketet a naphoz. A banánban sok kálium és magnézium található, előbbi védi a szívünket, utóbbi izomgörcsök  elkerülése végett fontos, így a sportolók nem véletlenül fogyasztanak edzés előtt banánturmixot. Az én egyik kedvenc édes reggelim télen amúgy, a zabkása banánnal.

DSCF2824

Jelentős triptofán tartalma is, ami a szerotonin vagyis a boldogsághormon termelődésért felelős, illetve a triptofánt alakítja át a szervezet melatonin nevű alváshormonná. Szóval a banán boldoggá tesz és megnyugtat! Fogyókúrázók azért ne kettésével fogyasszák, de ha nem a barna foltosra érett példányt választják akkor megspórolható némi kalória. Ehhez a csemegéhez viszont az érett gyümölcs szükségeltetik és még a nyírfacukron is gondolkodtam, hogy belekerüljön-é egyáltalán, mert anélkül is édes volt, úgyhogy érdemes megkóstolni a tésztát édesítés előtt. A lényeg, hogy egy jó sűrű, de még folyós masszát kapjunk mielőtt a sütőformába kerül, ami jelen esetben egy hagyományos őzgerinc volt.

DSCF2817

Hozzávalók:

5 db érett puha banán

10 dkg sótlan földmogyoró

10 dkg zabliszt (darált natúr zabpehely nálam)

2 db tojás

fél csomag sütőpor

3 evőkanál nyírfacukor

kb. fél deci tej

egy késhegynyi vaníliapor v vanília rúd kikapart belseje

3 db banánt összetörtem, hozzáadtam a felvert tojást, a tejet, a sütőporos zablisztet, a cukrot, a vaníliát és egy botmixerrel összeturmixoltam. Ehhez került a darabosra darált mogyoró, és a másik két banán apróra vágva. Az őzgerinc formát kivajaztam és beleöntöttem a masszát. Közepes lángon, kb 170 fokon 40 percig sült, míg a teteje megbarnult. Hagyjuk kihűlni a formában és utána borítsuk ki akkor szépen szeletelhető. Én ezt nem annyira bírtam kivárni (szokás szerint), úgyhogy kibányásztam egy szeletet még melegen az egyik végéből… Nem bűntetik….

DSCF2822

 

Rozmaringos szalonnás ricottagombóc

Először is még nem késő kilátogatni a Szabadság térre a mangalicafesztiválra! Sok-sok finomságot fogtok találni, én vagy 10 féle ízesítésű kolbászt kóstoltam, sőt még tepertős csokoládé is kapható, forralt bor, puncs, forró homoktövis tea(finooommm) és minden földi jó élő zenével kísérve!

Mangalica ebben az ételben is van, bár gondolkodtam rajta, hogy osszam, ne osszam e ezt az eledelt, de igazából nincs okom rá, hogy ne tegyem, mert nagyon egyszerű, gyors, és ízletes, ráadásul a gombócokat akár tésztára is tehetjük paradicsomszósszal kombinálva. Szóval jól variálható étekről van szó. Mikor megláttam ezt a minap a tévében Claire Thomas konyhájában akkor nagyon rákattantam, mivel csicseriborsólisztbe voltak főzés előtt forgatva a gombócok, kimondottan gluténérzékenyek részére készült. Ami ugyan én nem vagyok, de lelkesen főzök mindent amihez nem muszáj lisztet lapátolni. Ráadásul ebben még tojás sincs csak maga a krémes ricotta az alap, amit imádok. A csicseriborsólisztet szép “ződ” tökmaglisztre cseréltem, de a helyzet az, hogy a liszt a főzés alatt tulajdonképpen eltűnik, igaz az ízét enyhén azért érezni és a gombóc is egyben marad, számomra hihetetlen módon. Szóval mást vártam picit, de a végeredmény a rozmaringos pirított mangalicaszalonnás feltéttel igazán klassz lett, úgyhogy szívesen ajánlom kipróbálásra. Mondanom sem kell, hogy eredetileg egy olasz ételről van szó és gnudi néven fut, amit egy vajas mártással öntenek le, de én jelen esetben bőven elegendőnek találtam a szalonna zsírját. Szalonna helyett persze lehet prosciuttot is rátenni vagy egyéb sonkát, sajtot.

A ricottáról csak néhány szót, mert itthon szerintem még sokan nem merik levenni a polcról, pedig már van belőle magyar is és pont annyiba kerül, mint a túró. Viszont tévhit, hogy a ricotta túró, mert semmi köze hozzá és ebben az ételben nem is lehet helyettesíteni vele. A ricotta állaga nagyon krémes, picit a krémsajtra hajaz, de annál sokkal könnyebb, a sajtkészítés után visszamaradt és ismét felmelegített tejsavó ő. Édes, sós ételekhez egyaránt használható.

DSCF2811

 

Hozzávalók 8 gombóchoz:

25 dkg ricotta

5 dkg tökmagliszt(lehet lenmag vagy csicseriborsóliszt is)

10 dkg mangalicaszalonna

pár darab rozmaringág (lehet szárított is)

bors

pici só (én kihagytam, mert a szalonna elég sós volt)

A ricottából előző este nedves kézzel diónyi gombócokat formáztam és megforgattam a tökmaglisztben, majd egy éjszakát hűtőben csücsültek. Másnap felforraltam a főzővizet, közben a szalonnát felkockáztam és megpirítottam, a zsírját félretettem. Felaprítottam a rozmaringleveleket is. Mikor a víz forrni kezdett beletettem a gombócokat és 2-3 perc után mikor feljöttek a víz tetejére kiszedtem őket egy szűrőkanállal. A felaprított rozmaringot a mangaliczsírban pár perc alatt átforgattam a gázon, hogy kijöjjön az aromája, majd a serpenyőbe tettem a gombócokat is. Óvatosan picit lenyomtam a tetejüket és mindkét oldalát 1-2 perc alatt pirulni hagytam. Tálaláskor meglocsoltam a rozmaringos szaftal és a rászórtam a szalonnapörcöket némi friss rozmaring társaságában.

 

 

 

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!