Pálmafa Project

Tönköly aranygaluska házi vaníliasodóval

Visszatért belém az élet és rábírok már nézni kedvesen és mosolyogva bármilyen ételre, így kikaptam a mélyhűtőben pihenő utolsó adag aranygaluskát, hogy magamévá tegyem ebédre. Pár hete ugyanis azt történt, hogy egy apró szívességet szerettem volna kérni valakitől, de nem magamnak, hanem egy másik kedves ismerősömnek közvetítettem, viszont egy olyan témában amihez nem feltétlen van mindig kedve, ideje az embernek. Úgyhogy nemes egyszerűséggel megvesztegettem az illetőt egy tál aranygaluskával, így vacilálás nélkül mondott igent… Nem apróztam el egy regimentnek is elég lenne ez a mennyiség, úgyhogy jutott is, maradt is. Tökéletesen fagyasztható aztán a sütőben pár perc alatt ismét puhává varázsolható. Természetesen sodó nélkül, azt én jobban szerettem frissen készíteni, egyrészt nem tart semeddig, másrészt jobb,mint a bolti, de ha valaki nagyon siet akkor egy jó minőségű vaníliapudingból is főzheti dupla annyi mennyiségű tejjel, mint amennyi a zacskóra van írva, így nem lesz remegős puding állagú.

DSCF2744

Ismét egy jó példa arra ez az étel, hogy a teljeskiőrlésű liszt alkalmas a kelt tésztákhoz is. A tönkölyliszt mindenképp, sokszor használom a fehér tönkölyt és  a teljeskiőrlésűt is és mindig szépen megkel. Nem lesz annyira sűrű és tömör a tészta, mint a rozsliszt esetében. Nagyon érdekes dolgokat olvastam a tönkölylisztről egyébként, a XII. században egy Hildegard nevű apátnő ( és nem főnővér) azt mondta róla, hogy egészséges testet és vért valamint boldog barátságos kedélyt teremt ez a gabonafajta. Hát nem szép? Utóbbi hatása a nagy triptofán tartalmának köszönhető ami jótékonyan hat a test szerotonin termelődésére vagyis a boldogsághormonokért felelős. Emellett igen gazdag tápanyagokban, fehérje, vitamin(E és B12 kivételével az összes B) és ásványianyag tartalma is magas. Minden esszenciális aminósav megtalálható benne. Rendkívül ellenálló a betegségekkel szemben ezért nem szorul rá vegyszeres kezelésre, a csernobili katasztrófa után kiderült, hogy a tönkölybúza nem vette fel a sugárzó anyagokat a környezetéből.

Tönkölykorpát is szoktam itthon tartani, ugyanúgy ahogy a zabkorpából ebből is nagyon finom és rostdús tejbedara főzhető.

Na de vissza az aranyos galuskánkhoz, én bár nem csináltam most (sem) túl édesre, azért nagyobb cukormennyiséget adtam meg a receptben, de a végén is pótolható az édesítése akár mézzel megcsorgatva is. Sokan kinyújtják a tésztát aztán kiszaggatják kerek formákra úgy kerül a tepsi aljára, én nem így tanultam, hanem csak simán olvasztott vajas kanállal kiszaggatva, ezzel egyszerűbb szerintem és idő is spórolható a végeredmény pedig ízre állagra ugyanaz lesz.

DSCF2799

Hozzávalók 1 nagy gáztepsihez:

80 dkg (fele teljes kiőrlésű fele fehér tönkölyliszt)
5 deci tej
3 evőkanál nádcukor
3 evőkanál olvasztott vaj
5 dkg élesztő
3 tojás sárgája
1 csipet só

Szóráshoz: 15 dkg darált dió 10 dkg cukorral elkeverve

Szaggatáshoz: 8 dkg olvasztott vaj

Sodóhoz:
1 liter tej
4 tojás sárgája
2 evőkanál kukoricakeményítő
1 mokkáskanál vaníliapor v kikapart vaníliarúd belseje v bourbon van.cukor
4-6 evőkanál cukor ízlés szerint(nálam fele-fele nád és nyírfa)

Elkészítése:
A langyos tejben elkevertem a cukrot és belemorzsoltam az élesztőt, majd meleg helyen megvártam míg az élesztő felfut. A liszthez adtam egy csipet sót, a közepébe egy mélyedést csináltam és beleöntöttem a tojások sárgáját majd a felfutott élesztős tejet, aztán összegyúrtam és meleg helyen kb. fél óra alatt a duplájára kelesztettem. Feolvasztottam a vajat, majd egy evőkanalat belemártottam aztán a tésztából kiszaggattam mindig egy darabot amit kivajazott tepsibe tettem egymás mellé sorban kb. 1 cm-es távolságra. Megszórtam a darált dióval a tetejét majd sütés előtt még 20 percet pihent a tepsiben és kelt tovább. Előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 160 fokon addig sütöttem míg a teteje aranybarnára pirult.

A sodóhoz a tejet felforraltam a cukorral és a vaníliával, a tojások sárgáját és a keményítőt simára kevertem pár kanál hideg tejjel, majd a forrásban lévő tejhez öntöttem és állandóan keverve megvártam, míg pár perc alatt besűrűsödött, ekkor elzártam a gázt alatta.

Gyógyteák gyomorrontás esetére avagy a gasztroblogger rémálma

Mit tesz az ember lánya, ha megtámadja egy gonosz kis baktérium? Először is megtanul gyorsabban futni és teljes tisztuláson megy keresztül (hogy finoman fogalmazzak) akkor is ha Ő ezt nem akarja, de a sors rákényszeríti, mert az már csak olyan. Aztán elgondolkodik, hogy ez idő alatt megossza-e a sós vízben főtt krumpli elkészítésének rejtelmeit, “nagy” sikerre számítva ezzel, vagy esetleg közzéteszi a “Hogyan bontsuk fel egy boltban vásárolt sós ropit (persze kizárólag tönkölylisztből készült) című bejegyzést, mivel saját készítésűre esély nincs, a konyha megszűnt létezni csak futófolyosóként funkcionál a szoba és a mosdó között ,vagy esetleg próbál valami hasznosabb tanácsot adni, hogy minek a segítségével támasszuk fel magunkat porainkból ilyen probléma esetén és hogyan intsünk be a baciknak.

Mert hogy hiába van még talonba meg nem osztott korábban készült valódi étel, valószínűleg nem sikerülne az első mondat végére érni súlyos, a laptop monitorjára is káros következmények nélkül….

Úgyhogy igyunk gyógyteákat, egyrészt mert ilyenkor nagyon fontos a folyadékutánpótlás másrészt, mert  használ is, sőt elárulom, már sokkal jobban vagyok.

DSCF2793

 

A szervezet egyik legnagyszerűbb méregtelenítője a csalántea. Kúraszerűen alkalmazva átmossa a szervezetet, vesekő és homok esetén is ajánlott, illetve bármikor nyugodtan fogyasztható, ha úgy érezzük megterheltük a gyomrunkat. Kapható filteres és anélküli kiszerelésben is papírzacskóba csomagolva. Szerintem utóbbi hatékonyabb talán. Én szinte mindig ezt a teát iszom ilyenkor, szóval bevált családi “recept”. Sőt a kertben kisebb csalánültetvény is van és nem azért, mert lusta kigazolni a család…Ha minden más el is száradna egy aszályos nyár során, nos a csalán nem fog, burjánzik akkor is ha nem kérték meg rá. Reumára is kitűnő, mazoisták előnyben, egy két frissen letépett ággal csapkodhajták a fájó testrészt. Nem néz ki jól, de biztos múlik a fájdalom és a szemtanúk igen jól szórakoznak mindeközben. Hogy ezt honnan veszem? Hát ööö mesélték….a tesóm barátjának a barátnőjének a nagybátyának az anyukája….hagyjuk…

A tea elkészítése: 2 teáskanál teafüvet forrázzunk le, hagyjuk állni negyed óráig, majd szűrjük le (hacsak nem teatojásba tettük a füvet) és már kortyolható is. Ízesítése lehet citromlé esetleg méz, gyomorrontás esetén próbáljuk meg ezek nélkül. Teljesen kibírható az íze, na jó fűízű, de tényleg nem vészes…. Csak mantrázni kell magunkban, hogy mindjárt jobban leszünk és máris könnyebben csúszik.

DSCF2795

Aztán ha esetleg hasmenés érne minket utol az apróbojtorjánfű tea is hasznos lehet, ennek gyulladáscsökkentő és antibiotikus hatása is van. Elkészítése hasonlóan történik, mint az előző esetben.

Szintén jótékony hatású az örök klasszikus gyógynövény ami több néven is fut : orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű. Na mi ez? A kamilla. Kitűnő gyulladáscsökkentő gyomorbántalmak esetén, de külsőleg bőr problémákra is alkalmazható pattanásokra, sebekre. Megfázás eseten inhalálással csillapítható a köhögés, gargalizáláshoz használva pedig enyhíti a torokfájást.

Egy szó, mint száz, ne hagyjuk, hogy holmi kósza baktériumgyerek kiüssön minket a nyeregből, vegyük fel velük a harcot a régi jól bevált természetes gyógymódokkal és k.o-val győzünk!

 

 

Brokkolipesto - egy szép zöld étel, elfoglalt hétköznapokra

Kelkáposzta pestozöldborsó pestopetrezselyem pesto már kaptak főszerepet az elmúlt év tésztaételei között és már most nagyon várom a márciust, hogy a medvehagyma is színre léphessen, de addig sem maradok szép zöld színek nélkül, hiszen a brokkoli is tökéletesen alkalmas erre a célre. Úgyhogy bármilyen meglepő, szeretem a pestot. Nem csak mert egyszerűen és gyorsan kerülhet az asztalra egy-egy étel, hanem, mert a zöld legszebb árnyalataiban tündökölnek és  feldobnak bármilyen szürke hétköznapot, az ízük pedig friss és üde, attól függően, hogy éppen az adott zöldség mellé milyen csonthéjas, dió, tökmag vagy mandula kerül éppen és ehhez társulnak még a különböző karakteres aromájú sajtok koronaként.

Visszaolvastam az eddig írtakat,  mindjárt sírok annyira szépen és giccsesen ömlengek itt ételünkről, de mit csináljak, ha egyszer ezt váltják ki belőlem a zöldikék? Tényleg nagy kedvenceim ezek az ételek. És addig jövök még a különböző variációkkal, míg ki nem próbál mindenki legalább egyet, de szívesen venném ha még írnátok tippeket, hogy Ti miből készítettek már!?

DSCF2745

A zöld színű zöldségek a klorofillnak köszönhetik nyugtató színárnyalatukat, nagy szerepük van a szervezet méregtelenítésében, lúgosításában és immunerősítő hatásuk is közismert, valamint elősegítik a sejtek regenerálódását és megelőzik a rákos sejtek kialakulását. De ez mind “semmi”, mert még finomak is, pesto formájában pedig szerintem jól eladhatóak azoknak is, akik nem annyira szeretnek csak úgy egymagában zöldségeket ropogatni.

A brokkoli is sokak szemében mumus, csak úgy magában tányér szélére biggyesztve nekem sem egy nagy élmény meg mondom őszintén, de más ízekkel kombinálva bármikor szívesen látom ebédre. Itt találtok még brokkolis recepteket, de most jöjjön a pesto.

 

DSCF2749

 

Hozzávalók 4 főre:

50 dkg brokkoli

1 zacskó spagetti tészta

1 duci gerezd fokhagyma

1 marék tökmag

10 dkg márványsajt v parmezán v bármilyen füstölt sajt

só, bors

olívaolaj

A tésztát kifőztem, ezalatt a brokkolit megmostam rózsáira szedtem és forrásban lévő vízbe dobtam őket pár percre, majd leszűrtem és hideg vízzel átöblítettem, hogy még ropogós maradjon és  a színét se veszítse el. Ezt a rövid hőkezelést hívják blansírozásnak ha jól tudom…

A brokkolirózsákat egy mély tálba tettem, meglocsoltam olívaolajjal, belereszeltem a fokhagymát, sóztam, borsoztam és összeturmixoltam a sajt felével együtt. Nem baj ha picit darabos marad. A tökmagot egy száraz serpenyőben megpirítottam, egy mozsárban darabosra törtem és ezt is a pestohoz kevertem.

A tésztát leszűrtem, rákanalaztam a pestot, locsoltam még rá kevés olívaolajat, szórtam még rá néhány szem tökmagot és morzsoltam még rá sajtot.

A pesto hűtőben pár napig eláll, csak csorgassunk a tetejére elég olívaolajat, pirítósra kenve is remek.

Sóban sült csirke

A legnépszerűbb vasárnapi fogások egyike volt gyerekkoromban ez a csirke, nem csak azért, mert egy csepp olaj sem kell hozzá, hanem mert grillsütő nélkül is piros ropogós sült csirke lesz a végeredmény a sónak köszönhetően. A héten már “sóztam” ugyebár a himalája sóval, de ehhez a recepthez tökéletes az asztali só is a tepsi alját beborítani, és nem kell félni nem lesz túl sós tőle az étel. Nincs még egy olyan étel amiben  hajlandó vagyok megenni a csirke bőrét, de ez esetben azzal kezdem, mert ropog. Nem szoktam egész csirkét sütni, de nyugodtan lehet ezzel a módszerrel azt is, de egy-két futómű kedvéért is érdemes nekiállni. Munka pedig nincs vele szinte semmi, ami szintén ételünk mellett szól. A szép sárga köret sárga- és fehérrépa püré volt, ami gyakorlatilag párolt répa kevés vajjal pépesítve, só, bors, szerecsendió társaságában, illetve egy kupac kuszkusz is került mellé.

DSCF2757

Hozzávalók:

1 egész csirke vagy külön comb v csontos csirkemell

fél-1 zacskó só a csirke mennyiségétől függően

só, bors

A csirkecombokat megmostam, a tepsibe beleszórtam a sót, a combokat ráfektettem, a tetejüket sóztam, borsoztam, befedtem alulfóliával. Előmelegített sütőben fél órát sültek a fólia alatt, aztán fólia nélkül kb. még 20 percet, míg ropogósra pirultak.

DSCF2764

 

 

 

Süssünk kekszet otthon! - Aszalt gyümölcsös keksz

Szeretem ha van kéznél valami ropogtatnivaló édesség ami sokáig eláll, ha éhségroham törne rám csak elrágcsálok egy, na jó kettő darabot és máris kibírom a következő étkezésig. Ráadásul lelkiismeretfurdalásom lesz, hiszen egészséges hozzávalókból áll, semmi mesterséges adalékanyagot nem tartalmaz, mint a bolti kekszek nagy többsége… Elkészítése sem bonyolult, akár előző este is összeállítható kb. 10 perc alatt, és a hűtőben el van vidáman és türelmesen várakozik, hogy megsüssük, ami szintén nem vesz több időt igénybe negyed óránál. Sokáig eláll üvegben vagy fémdobozban, viszonylag kemény és tömör az állaga, így nem morzsálódik, tehát bátran magunkkal vihető, de reggelire is tökéletes joghurttal vagy egy pohár tejjel. Bármilyen aszalt gyümölcs és csonthéjas jó hozzá, ami éppen otthon van, de ha nagyon bűnözni támad kedvünk néhány csokoládédarabot is csempészhetünk a tésztájába..

 

DSCF2753

Hozzávalók:

10 dkg puha vaj

20 dkg rozsliszt

7 dkg nádcukor vagy nyírfacukor

1 tojás

1 kisebb marék aszalt sárgabarack és aszalt szilva apróra vágva

1-2 evőkanál tökmag aprítva

csipet só

A cukrot habosra keverjük a puha vajjal és a felvert tojással, a lisztbe beleszórjuk az aszaltgyümölcsöket, a csipet sót, és a tökmagot, majd a tojásos vajas keveréket is hozzáöntjük és összedolgozzuk. Viszonylag száraz masszát fogunk kapni, amivel úgy lehet könnyen tovább dolgozni,  ha egy műanyagfólia darabot levágunk és kiterítjük a pultra, majd a kekszmasszát kiborítjuk rá és kb. 5 cm széles hengert formázunk belőle, amit becsavarunk a fóliába és a hűtőbe tesszük pihenni, hogy szeletelhető legyen. A folyamat felgyorsítható, ha a mélyhűtőbe kerül fél órára. Ezután max. fél cm-es szeletekre vágjuk és egy tepsire helyezzük őket. 200 fokra előmelegített sűtőben kb. negyed óra alatt megsülnek. Várjuk meg míg hűlnek kicsit, mert addig könnyen törik.

 

Miért éppen Himalája só?

Kivételesen most nem receptet szeretnék közkinccsé tenni, hanem a Himalája sóról néhány szót ejteni. Illetve kíváncsi vagyok rá ki hogy sóz? Ki az aki annyira odafigyel rá, hogy szinte már már sótlanul is képes megenni az ételt? Ki az, aki meg sem kóstolja amit elé tesznek már ráborítja a sószóró tartalmának közel a felét? Ki az aki folyamatosan szerelmes és bár Ő nem találja sósnak az ételét, de mindenki más aki eszik belőle igen? És ki az aki csak akkor sóz, ha tényleg az a pici plusz hiányzik az étel ízéből és kipróbálta már ezt a sót?

Azért szerettem volna írni erről, mert a Himalája só csodáját először a saját bőrömön tapasztaltam meg, kb. 10 évvel ezelőtt. Nekem a hatása akkor tényleg maga volt a csoda, ugyanis egy hormonális változás miatt (fog.gátló abbahagyása konkrétan), az amúgy pattanásmentes bőröm olyan lett, hogy az utcára inkább csak sötétben merészkedtem ki szívesebben…. Bőrgyógyásznál kötöttem ki, aki felajánlotta a legbrutálisabb gyógyszert ami a piacon létezett ezen a fronton, a mellékhatások láttán már gondolatban ástam el magam a kert végébe, ezért ezt inkább passzoltam. Aztán egy kisebb vagyonért szintén gyógyszeres kenőcsöket írt fel. Egy hét után dobtam az összeset a kukába, mivel nem hogy jobb, de sokkal rosszabb lett a kinézetem… Ekkor kezdtem el alternatív megoldás után keresgélni guglibarátunk segédletével. És rábukkantam erre a sódarabra és egy fent említett problémával küzdők fórumára, ahol többen áradoztak erről a természet adta enyhén pink színű kincsről. Már húztam is a cipőm és bevágódtam az legközelebbi bioboltba ahol mindig találni, kb. 1000 Ft-os áron ami nekem fél évig volt elég mindennapos használattal. Az eredmény viszont nem fél évig váratott magára, hanem – nem túlzok- 1 napig és a bőröm látványos javulásnak indult és tisztulni kezdett. Semmi mást nem tettem pedig, mint reggel és este a bevizezett szappannal átsimítottam az arcom, megvártam míg rászárad a só aztán egy tiszta törölközővel lepergettem róla a sószemcséket. Mellette viszont semmilyen más krémet nem használtam ezidő alatt. Néha nem figyeltem eléggé és sikerült egy két macskakarmolásra hajazó csíkot is varázsolni a képemre, de még ez sem érdekelt, annyira örültem, hogy szemmel látható a javulás és sorra tűnnek el a ronda puklik és gyulladások a bőröm alól.

A sószappan ugyanis méregteleníti a bőrt, helyreállítja a ph értékét akár száraz, akár zsíros bőrről van szó. Azóta is mindig tartok itthon, nagyon jó rovarcsípések ecsetelésére is, illetve arra az esetre, ha túl sok csonthéjast ennék, ami nálam nem ritka, de gyakori… Róla regéltem eddig, íme egy félig elhasznált példány:

DSCF2766

Nem rég a konyhában is elkezdtem használni, hiszen kapható szemcsés formában zacskós kiszerelésben is. Tudom, hogy sokak számára – engem is beleértve – az ára sem elhanyagolható szempont egy terméknek, nos, ez olcsóbb, mint a tengeri só. Ugyanis fél kg került 480 Ft-ba a bioboltban, míg a 250 grammos dobozos tengeri só ára kb. 260 Ft körül van. Akkor meg miért ne, hiszen sok más érv is mellette szól.

A Himalája sót Pakisztánban bányásszák egy 3000 méteren lévő sóbányában, másnéven kősónak vagy őssónak is hívják. A kutatók rengeteg vizsgálatot folytattak vele. A hagyományos asztali sóval ellentétben a himalája só emberi fogyasztásra alkalmas anélkül,  hogy bármilyen kémiai eljárással kezelnék vagy adalékanyag kerülne hozzá. Nem csak nátrium kloridot tartalmaz, hanem mind a 84 elem is megtalálható benne, 27%-kal növeli a test energiaszintjét, míg a jódozott só 17 %-ot von el az életengergiánkból és még számos káros negatív hatása is van szervezetünkre. Több területen bebizonyították jótékony hatását, felsorolni is hosszú lenne, de a legfontosabbak:  szabályozza az anyagcserét, normalizálja a vércukorszintet, segít a méregtelenítésben, kiváló a száraz köhögésre, megelőzi az izomgörcsöket, erősíti a csontokat, megakadályozza a köszvény és az izületi gyulladások kialakulását, anti-stressz hatásokkal is bír. Hogy milyen káros hatásai vannak? Hát, semmilyen! De ugyanúgy el lehet sózni vele az ételt, mint a többi sóval, úgyhogy csak érzéssel…

DSCF2728

Fánk sütőben sütve

Van pár kedvenc fánkreceptem, és bár némelyikük kedvéért hajlandó vagyok még én is olajban sütögetni, de ezt a verziót pont azért kedvelem, mert kényelmes és olajmentes! Ja és természetesen nagyon finom lekváros fánk a végeredmény. Az eredeti recept Piszke blogjában található, nem igazán változtattam a hozzávalók mennyiségén, peeersze a fehér lisztet ki szoktam cserélni mondjuk tönkölyre és nád vagy nyírfacukor teszi édessé az én fánkjaimat, de készítse mindenki kedve szerint. Illetve az utolsó momentuma a receptnek, hogy cukorszirupban bukdácsolnak a fánkok, amit én passzoltam és csak simán megszórtam porcukorral.

Fank sutoben sutve

Hozzávalók kb. 24 darabhoz:

40 dkg liszt (nálam tönköly)

2 ek cukor

5 dkg vaj

2 csomag szárazélesztő

1,5 dl langyos tej

2 tojás

A töltelékhez: bármilyen gyümölcslekvár

Sziruphoz: 4 evőkanál víz + 4 evőkanál cukor (elhagyható)

A lisztben elkevertem a cukrot, belemorzsoltam a vajat, majd hozzászórtam az élesztőt. A langyos tejet a lisztes keverék közepébe öntöttem a felvert tojásokkal együtt, majd összegyúrtam a tésztát, míg sima rugalmas állaga lett. (Dagasztható géppel is természetesen.)
Langyos helyen kb. fél óra alatt duplájára kelt.
Ezután kézzel még egyszer átgyúrtam a tésztát, majd 4 felé vágtam, amiből vastag rudakat sodortam, amit 6 felé vagdostam. Mindegyik darabot kissé kilapítottam és egy-egy kanál lekvárt tettem a közepében, majd összezártam a széleit és gombócokat formáztam belőlük, majd áttettem őket a sütőpapírral bélelt tepsire az összecsippentett felükkel lefelé. Ismét kelesztettem őket fél óráig. Addig előmelegítettem a sütőt 190 fokra és kb. negyed óra alatt pirosra sültek.

Én csak simán megszórtam őket porcukorral, de ha valaki az eredeti recept szerint készíti, akkor a cukorból és a vízből főzzön szirupot, amibe egy pillanatra mártsa bele a fánkokat, aztán kerüljenek a porcukorba.

Fánk sütőben sütve

Fánk sütőben sütve

Fank sutoben sutve III.

Ajváros gombás spagetti

Oly rég volt már tészta. Ez pedig az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb verzió. Ráadásul mostanában divatos minél kevesebb hozzávalóból főzni, amit én nem igazán szoktam számolgatni, de ehhez az ételhez a tésztával együtt is csak 5 tétel szükséges szóval praktikus is lehet. Az ötletet a hűtőben lapuló fél üveg ajvár adta, mivel elég régen felbontottam már és imádom, sokszor a pirítósra és lassan már a hajamra is ezt kenem, de nem győztem már enni. Nagyon nem szerettem volna viszont, ha a kárba vész. Házi a kis drága ugyanis és egy határ menti kis faluból Kopácsról érkezik hozzám időnként egy-egy “szállítmány” és ha valaki nem találkozott volna még vele, ez egy arrafelé népszerű, paprikás, paradicsomos és padlizsános krém. Ahány ház annyiféleképpen készítik, valahol padlizsánt nem is tesznek bele ha jól tudom. Az enyémben viszont minden van, fokhagymás is, enyhén csípős is, ezért túl sok plusz fűszerezést nem is kívánt ételünk. Boltban is lehet már jó minőségű ajvárt kapni, akik nyitott az új ízekre próbálja ki, nem nagyon találkoztam még olyannal aki ne szerette volna…

Gomba helyett készülhet hússal is, vagy mindkettővel, tészta helyett rizs is tökéletes mellé, alá, fölé…

DSCF2742

Hozzávalók 4 főre:

fél kg csiperkegomba

1 db vöröshagyma

2 deci főzőtejszín

2 deci ajvár

1 zacskó spagetti

só, bors

olívaolaj

Amíg a tészta főtt, a hagymát felkockáztam és a serpenyőben felhevített olajon üvegesre pároltam. Ezután hozzákerült az apróra vágott gomba, sóztam, borsoztam, megvártam míg összeesik és elfő a leve. Ekkor beleöntöttem a tejszínt, megvártam míg ismét forrni kezd aztán el is zártam a gázt alatta. Jó étvágyat!

Diós csicsókafasírt

Sokféle zöldségből csináltam már fasírtot, cukkinibőlkáposztából, céklából, sárgarépából, mindegyiket nagyon szeretem. Viszont miután elkészült a héten a csicsókás verzió, jelentem, ő nyert és a kedvencem lett. A csicsókáról már meséltem, szerintem szuper zöldség, nyersen, sütve, főzve bárhogy, nem is ragoznám, nehogy megunjátok. A nagy húsimádókat nehéz rávenni, hogy néha a villájukra biggyesszenek ilyesmit és ne csak nézegessék, hanem meg is egyék, de ha azt mondom, hogy ennek a fasírtnak olyan az íze kicsit, mintha hús is lenne benne, akkor talán meggyőzhetőek ők is. Nem tudom megmondani, hogy mitől éreztem így, de ha nem tudtam volna mit eszek és csukott szemmel kóstoltam volna, lehet betippeltem volna a hozzávalók közé valami húsos cuccot is. Lehet serpenyőben olajban sütni, én inkább betoltam a sütőbe, mert kényelmesebb, kevesebb olaj kell hozzá és nincs olaj szag.

Mellé pedig jöhet bármi, krumplipüré vagy saláta, magában joghurtos öntettel, sőt én dijoni mustárt is kentem rá vékonyan, egy a lényeg, próbáljátok ki!:)

DSCF2730

Hozzávalók 2 főre:

25 dkg csicsóka apróra reszelve

5 dkg darált dió

5 dkg rozsliszt

1 db tojás

só, bors

olívaolaj

Mindent összekevertem egy nagy tálban, formázható masszát kell kapnunk, ha nem akkor pici lisztet szórjunk még hozzá. Egy tepsire sütőpapírt tettem, vékonyan meglocsoltam olajjal, majd kb. dió nagyság gombócokat formáztam a masszából amit aztán picit lenyomkodtam, hogy korongalakúak legyenek. Előmelegített sütőben 200 fokon mindkét oldalát kb. 10-10 perc alatt pirosra sütöttem.

Téli vitaminsaláta

Azt hiszem benne van minden ebben a salátában amire az influenzaszezon közeledtével szükségünk lehet. Persze ne kizárólag ezért fogyasszuk, hanem mert finom is. Mikor a piacon is már csak sápadt arcú, ízetlen paradicsomokat kapni, én inkább a reggeli szendvicsembe is céklát és répát reszelek. Salátába pedig azért is szeretem őket, mert jól passzolnak sós és édes ízekben egyaránt. Ehhez a salátához is kerülhetett volna pár csepp méz is akár, de a balzsamecet édeskés íze mellé, nem annyira hiányzott most, viszont ha citromlével készül akkor mehet hozzá nyugodtan az is, vagy reszelt alma, tökmag helyett dió, ami eszünkbe jut és ami van otthon. Elronthatatlan, minden napszakban elővehető, és nem nagy tragédia ha repetázunk belőle.

DSCF2686

Hozzávalók 4 főre:

negyed fej lila káposzta

1 nagyobb méretű répa

1 közepes fej cékla

1-2 db narancs felkockázva

1 marék pirított tökmag, hántolt napraforgómag

tökmagolaj

balzsamecet

só, frissen őrölt bors

A káposztát, a répát, a céklát lereszeltem, a narancsot felkockáztam. Mindent összekevertem egy tálban, meglocsoltam pár kanál tökmagolajjal, pici balzsamecettel, halványan megsóztam, tekertem rá borsot és tálalás előtt adtam neki fél órát, hogy összeérjenek az ízek. Serpenyőben megpirítottam pár perc alatt a tökmagot és a napraforgómagot, majd rászórtam a salátára.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!