Pálmafa Project

Bejgli 1940-ből

Gondoltam rá, hogy már biztosan meg van mindenkinek a jól bevált bejgli receptje és olyan közel az ünnep, hogy ezt már csak jövőre osztom meg.  De muszáj mégis, hátha valaki  kipróbálna egy másik fajtát, ezt pedig szívesen ajánlom, mint ahogy azt is javasolnám, hogy egyből dupla adaggal indítson… Ugyanis ahhoz képest, hogy ennek a 3 rúdnak épségben kellett volna maradnia karácsonyig, kb. 5 perc alatt fogyott el majdnem a fele. Úgy indult, hogy kóstoljuk meg éppen csak az íze kedvéért, aztán már csak azt vettem észre, hogy hosszú tömött sorok alakultak ki a konyha előtt és tartották a markukat kicsik és nagyok.

DSC_0263

Említettem a reform bejglinél a múltkor, hogy van egy másik hagyományos receptem, hát ez lenne az. Ez volt az a bejgli amit életemben először sütöttem és azóta a repertoárban maradt, ajándékba is készítettem többször, tényleg eszméletlen jó a tésztája, sokáig puha marad, hiszen főtt burgonyát is tartalmaz.

Az eredeti, 1940-ből származó receptúrát egy Ági nevű hölgy osztotta meg egy receptes portálon, ezúton is köszönet érte. Ha az ottani kommenteket elolvassátok szerintem Ti is megbizonyosodhattok róla, hogy miért is érdemes megsütni. Azon kevés sütemények egyike amit nem szeretnék megreformálni, legalábbis a tésztáját 🙂 ez tényleg így jó ahogy van. A töltelékben a cukrot lehet variálni, lecserélni, nádra, nyírfára, mézre, attól az még ugyanolyan édes lesz, viszont a pihe puha tésztához tényleg kell a burgonya és az a fránya fehér liszt. De egyszer van karácsony ugyebár…

DSC_0258

Én most két rúd diósat és egy mákosat sütöttem, a mákosnak az egyik fele kiszakadt, de nem folyt ki. Valószínűleg azért történt, mert több tölteléket tettem bele, mint az előírt, de senkinek nem okozott problémát ez a kis bibi…Viszont a diósak szépen egyben maradtak.

DSC_0253

 Hozzávalók 3 rúdhoz:

60 dkg liszt

30 dkg főtt krumpli áttörve

25 dkg vaj

20 dkg cukor

csipet só

1 dl tejföl

1 dl tej

1 dkg élesztő

Töltelékhez:

rudanként 20-20-20 dkg dió, mák, vagy akár gesztenye

45 dkg cukor

kb. 4-5 deci víz

A töltelék ízesítéshez ízlés szerint: citromhéj, narancshéj, rum, vaníliás cukor, mazsola v egyéb aszalt gyümölcsök

Lekenéshez: 2 tojás

Elkészítése:

A burgonyát megfőzzük, áttörjük. A langyos tejbe pici cukrot keverünk és belemorzsoljuk az élesztőt, majd letakarva meleg helyen megvárjuk míg felfut és szép habos lesz a teteje. Ha ez megtörtént a liszthez öntjük és az összes többi hozzávalóval együtt összegyúrjuk, majd 3 részre osztjuk a tésztát.

A töltelékhez a cukorból szirupot főzünk. Ehhez töltelékenként 15 dkg cukor és kb. másfél deci víz szükséges. Egy lábosba öntjük őket és kevergetve alacsony lángon megvárjuk míg besűrűsödik a szirup és ezután adjuk hozzá a mákot vagy a diót, illetve az egyéb ízesítőket, citromhéjat, mazsolát, rumot stb. Sűrű, kenhető, de nem folyós állagúnak kell lennie.

A 3 tésztát téglalap alakúra nyújtjuk és megkenjük a töltelékekkel, a két végét kb. 2 cm szélesen visszahajtjuk, majd hosszában feltekerjük. Lekenjük őket a két tojás sárgájával majd hűvös helyre tesszük, míg a tojás rászárad, ezután lekenjük a fehérjékkel is, és ismét hideg helyen hagyjuk pihenni, míg az is rászárad. Végül villával megszúrkáljuk és mehet a 180 fokra előmelegített sütőbe, kivajazott tepsin, kb. 45 percre.

Előfordult, hogy előző este összeállítottam és miután a két lekenés megtörtént, hűtőben pihent egy éjszakát és másnap került megsütésre, így frissen langyosan is az asztalra varázsolható, de aznap már nincs vele macera.

Címkék: , , ,

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!