Igenis lehet finom, mégis sokan irtóznak tőle. A szétfőzött, megbarnult, lagymatag állapota tényleg nem vonzó, viszont ha jól bánunk vele akkor fenséges fogások készíthetőek belőle. Egyetlen és állandó gyerekkori emlékem a kelbimbóról, hogy nálunk a frankfurti leves ebből készült és nem kelkáposztából. Krumplival, virslivel, nekem az egyik kedvenc levesem a mai napig, bár én ritkán főzöm ezt az ételt, aminek az oka, hogy nem igen volt aki szerette volna rajtam kívül, sőt a kelbimbó szó hallatán már sikítófrászt kapott a közönség… Nos, finnyás közönség kiiktatva, én viszont továbbra is szeretem, sőt rájöttem, hogy olívaolajon párolva, aztán néhány hozzávalóval kiegészítve lesz csak igazán ízletes.
Tudom, hogy ízlések és pofonok, de akkor sem értem mit lehet nem szeretni az ízén, ami picit gesztényés, talán diós aromákat varázsol a szánkba. Az ízét a sinigrin nevű vegyület adja, ami rákellenes hatású. A kelbimbó jó hatással van a pajzsmirigyműködésre is, kálium tartalmának köszönhetően vízhajtóként is remekel, de van még benne A, B, E, és C-vitamin, valamint magnézium, kálcium és vas. Kismamáknak is ajánlott, hiszen folsavtartalma is jelentős. Omega 3 zsírsavakat is tartalmaz, amelyek segítenek a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésében. Nyersen is elrágcsálható, úgy sokkal több vitamin tud hasznosulni szervezetünkben. Tényleg finom, szeletelés közben én is rágcsálom, jó ropogós, feltéve ha szép kelbimbót vettünk.
Az elmút pár évben két kedvenc kelbimbós ételem lett, az egyik remek lehet ha valaki jobban odafigyel a táplálkozására illetve ha fogyókúrázik, mert egy szigorúbb étrendbe is jól beilleszthető a másik pedig hal mellé ünnepi köretnek is pompás.
Sajtos sonkás kelbimbó
Jó kis egytáléltel alacsony kalóriatartalommal, főleg ha nem zsíros tejföllel hanem joghurttal készül. Használjuk hozzá a kedvenc fűszereinket bátran. Én most majorannát szórtam rá, de kakukkfű is jó lehet.
Hozzávalók 2-3 főre:
30 dkg kelbimbó
1 doboz natúr joghurt
15 dkg csirkemellsonka (sült csirke maradék is jó)
10 dkg reszelt sajt (edámi, füsölt, v mozzarella)
olívaolaj
só, bors
1 teáskanál szárított majoránna
A kelbimbót megmostam, a nagyobb darabokat félbevágtam. Egy serpenyőben pár kanál olívaolajat hevítettem majd rádobtam a kelbimbókat, átforgattam, sóztam, borsoztam, megszórtam majorannával és pici vizet öntöttem alá, majd lefedtem és hagytam párolódni kb. 10 percig. Akkor jó, ha már puha, de még van mit harapni rajta. Ezután tűzálló tálba tettem a kelbimbókat, rátettem a felkockázott sonkadarabokat, meglocsoltam a joghurttal és megszórtam a reszelt sajttal. 180 fokra előmelegített sütőbe toltam éppen csak annyi időre, hogy a sajt ráolvadjon.
Szalonnás kelbimbó pirított dióval
Ez az étel lehetne ünnepi köret, mert megérdemli. Hallal isteni, legutóbb lazac került mellé. Dió helyett bátran használjunk sült gesztenyét, vagy pirított mandulát, ha valaki elhagyná a szalonnát mellőle, hát tegye, biztos akkor is finom lesz, de szerintem kell a füstös íz hozzá.
Hozzávalók 4 főre:
fél kg kelbimbó
10 dkg dió
10 dkg húsos szalonna
só, bors
Egy száraz serpenyőben megpirítottam a diót, félretettem. Ezután beletettem a felkockázott szalonnát, zsírjára sütöttem, őket is félretettem illetve a szalonna zsírját a serpenyőben hagytam. Erre tettem a félbevágott kelbimbókat, picit megsóztam, borsoztam, kevés vízzel megpároltam. Tűzálló tálba tettem a diót, a szalonnát és a kelbimbókat is, majd betoltam még 10 percre a sütőbe, hogy minden átmelegedjen.
Kommentek