Nem sűrűen sütök kenyeret, de néha az ilyen egyszerű recepteknek nekiállok. Munka nem igazán van vele, viszont remek kenyér lesz belőle, amivel hosszú ideig el vagyok, frissen, pirítva, sőt le is fagyasztom felszeletelve aztán reggel 5 perc alatt frissé varázsolom a sütőben, tényleg szuper. Ezt a receptet már elkészítettem csak és kizárólag teljeskiőrlésű lisztet használva, úgy zsemlék lettek belőle. Ahogy említettem akkor is, a recept az ausztrál Annabell Langbeintől származik, akit sajnos egy ideje parkolópályára tettek a receptes csatornán, pedig a kedvenc házamban és konyhámban főzőcskézik…
Ez most az eredeti verzió, igaz én több vizet tettem hozzá, de ez a liszttől függ elsősorban. Bármilyen magot lehet bele tenni, nekem most pár kanál lenmag volt elfekvőben, így az összes a kenyérben végezte. A lenmag egyébként nagyon jótékony magocska, a legtöbb és legtisztább esszenciális olajokat tartalmazza, ami a szervezet számára nélkülözhetetlen. Ezen a téren veri a diót és a tökmagot is nagy fölénnyel. Sok benne még az A, B, C, D, E-vitamin az ásványi anyagok sora meg olyan hosszú, hogy bele se kezdek, minden fontos megtalálható a lenmagban. Nem költséges hozzávaló, kimérve lehet kapni piacon, időnként pár kanál kenyérbe, salátába, joghurtban elropogtatható.
Szóval aki tart a kenyérsütéstől, meg nincs is kedve vele bibelődni (lásd nekem), gyúrni, keleszteni, az próbálja ki ezt a receptet, szerintem nem fog csalódni. Vasárnap igazán ideális nap a megsütésére és a hét eleje friss kenyérrel indul, pár napra biztos elegendő, de amúgy is sokáig puha marad.
Hozzávalók:
2 és 3/4 bögre teljeskiőrlésű rozsliszt
2 és 3/4 bögre fehér búzaliszt
1 cs szárított élesztő
2 evőkanál só
4 teáskanál méz
3 bögre langyos víz
lenmag, tökmag, vagy napraforgómag
Elkészítése:
A vízben elkevertem a mézet és az élesztőt, meleg helyen békén hagytam kb. 10 perc erejéig, míg az élesztő felfutott és szép habos réteg képződött a víz tetején.
A liszteket összekevertem a sóval és egy pár kanál lenmaggal, majd beleöntöttem az élesztős folyadékot és összekevertem az egészet. Viszonylag lágy masszát kaptam, amit a kiolajozott formába öntöttem. Késsel hosszában végig kell “vágni” a felszínét, hogy ott repedjen meg a kenyér. Nekem ehhez képest máshol repedt, de túléltem ezt a kis problémát.
Alacsony lángon kb. 80 fokon töltötte az első 20 percet, ezalatt megkelt, aztán 200 fokban csücsült majd 1 órán keresztül.