Pálmafa Project

Leg-leg-leg csokitorta

3 az 1-ben. Legegyszerűbb, legcsokisabb, legfinomabb. Nekem, nálam és szerintem.

Mindenesetre a családban ez a kedvenc csokoládétorta fronton, sok szülinapra sütöttem már barátoknak is, és akik kóstolták csatlakoztak a rajongótáborhoz. Régi recept, Anyukám ollózta ki talán valamelyik újságból és ha jól emlékszem Kamilla csokoládé tortája néven futott.

DSCF2320

Ha csokitortáról van szó, én bizony finnyás vagyok, cukrászdában például nem igazán rendelek ilyesmit illetve nagyon kevés olyan hely van, ahol nem csalódtam benne, nem szeretem ugyanis a túl nehéz agyonkrémezett remekműveket száraz piskótalapok között. Ebben a tortában is van anyag bőven, főleg csokoládé, de mégsem az a gejl édesség, hanem inkább az elégedetten, mosolygósan hümmögve elnyammogós fajta. Ami még mellette szól, hogy tényleg egyszerű, kezdők is nekiállhatnak bátran, nem lehet szerintem elrontani. Higgyétek el ha nekem sikerült anno elsőre, mindenkinek fog… A piskótája annyira jó, hogy én más tortákhoz is szoktam ezt használni, mert még mindig sikerült, megemelkedett és szépen elvágható 3 lapba. A titka, mint a legtöbb csokis édességnek a jó minőségű étcsokoládé és még véletlenül se tortabevonó legyen. Én legalábbis annak nem szeretem az ízét. Kevés alapanyag kell hozzá egyébként, a csoki az egyetlen benne ami drágább lehet. Mivel közel 40 dkg csoki szükséges bele, én sem veszem meg a táblánként majdnem 1000 Ft-os étcsokikat, persze azokkal biztos még szuperebb lesz, de tökéletes bele egy olyan amit amúgy is szívesen elnassol (néha ugyebár 🙂 ) az ember lánya. Nem tudom, hogy lehet e márkaneveket írni, inkább nem teszem, de  ha valakit érdekel üziben szívesen megírom, én melyiket használom hozzá.

A borzaska kinézetét az indokolja, hogy az eredeti fotón is így nézett ki és egyszerűen ez csak így lesz finom. Neeem, az első a fele igaz, a másodikkal meg csak felmentem magam a torta komolyabb felcicomázása alól. Hisz tudjátok, én bírom az ilyen “rusztikus” kinézetű ételeket. Persze lehet szépen elsimítani és továbbdíszíteni a tetejét.

A torta elkészítése úgy kezdődik, hogy hívjuk egy jó pasit a konyhába, aki vígan kever, kavar, habot ver fel. A barátnőm egyik kisfia Kende, erre mindig önként jelentkezik és profi kis kukta lett.

DSCF2311

Hozzávalók a piskótához:

6 tojás

20 dkg porcukor

18 dkg liszt

6 evőkanál víz

1 cs sütőpor

4 dkg étkakaópor

DSCF2315

 

 

Hozzávalók a krémhez:

37,5 dkg étcsokoládé (csak halkan: ha véletlenül 38 dkg, sőt 40 kerül bele az nem tragédia…)

2 dl habtejszín

16 dkg vaj

A tészta elkészítése: a tojások sárgáját a cukorral és a vízzel habosra keverjük. A lisztben elkeverjük a sütőport és simára keverjük a cukros keverékkel. A tojások fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan belekeverjük ezt is a masszába, végül pedig a kakaóport is egyenletesen beledolgozzuk. Vajazott, lisztezett kapcsos tortaformába töltjük és 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsül, tűpróbával ellenőrizzük. Ezután kihűtjük majd 3 lapba vágjuk.

DSCF2325

A krém elkészítése: a csokoládét beletördeljük egy fém edénybe, hozzáadjuk a vajat és a tejszínt és vízgőz felett felolvasztjuk. Ez annyit jelent, hogy egy másik lábosban vizet melegítünk és annak a tetejére tesszük a csokis edényt, úgy, hogy ne érjen a vízbe az alja. Ha felolvadt az egész kicsit keverjük össze és hagyjuk hűlni olyan állagúra, hogy sűrű, de még kenhető krém legyen. Ha belemártjuk a kenőlapátot, álljon meg rajta a krém és már ne csöpögjön, a tortalap pedig ne szívja be ha rákenjünk, hanem álljon meg a krém a tetején. Kb. 1 óra alatt érhető el ez az állapot, célszerű ezért a krém elkészítésével kezdeni és amíg hűl, addig a tészta is elkészül. A krémes tálat pedig adjunk annak aki megdolgozott érte.

A torta összeállítása: Miután meg van a nagyjából 3 egyenlő vastagságú lapunk és a krém is megfelelő állagúra hűlt, kenjünk egy réteg krémet az első lapra, fedjük meg a következővel, amire szintén egy réteg krém kerül, majd a harmadik lapot borítsuk a tetejére és az összes többi krémmel vonjuk be körbe és kenjünk vastagon a tetejére. Ha borzolni szeretnénk a csokit és a kedélyeket, fogjunk egy kis kanalat és az alját mártogassuk a krémbe és vájjunk bele kis árkokat majd hagyjuk még dermedni a csokitortát pár óráig hűvös helyen vagy hűtőben.

DSCF2316

Mézeskalács ízű tejeskávé adventikoszorúval

Semmi extrára nem kell gondolni, csak jól esik ilyet szürcsölni napközben. Ahogy a sütőtökös kávé esetében, ezért sem muszáj horror összegeket kifizetni egyik gyorsétteremben sem, mert otthon is elkészíthető. Akár gyerekeknek is, természtesen nem kávéval, hanem kakaóval, esetleg gabonakávéval ami teljesen koffeinmentes és ők is fogyaszthatják.

Az adventikoszorúm meg szerintem egész helyes lett, ezért gondoltam, hogy megmutatom, mert fél óra alatt elkészíthető minden nehézség nélkül, olyan kiegészítőkkel ami éppen otthon található vagy fillérekért beszerezhető. Megtetszettek idén a fonállal betekert verziók, ezért felkerekedtem, hogy ilyet vásároljak, de nem árultak az utamba eső boltban… Félreértések elkerülése végett nem a zöldségesnél kerestem, hanem cérnák és szalagok között, de mostanság nem divat fonalat vásárolni, ezért nem tartanak…nekem viszont nem volt kedvem a városban fonál után bolyongani, úgyhogy Dublinból rendeltem… Nem, nem bolondultam meg, egy kedves barátnőm éppen másnap érkezett hozzám onnan és állította, hogy véletlenül tud egy helyet ahol sok szép fonál kapható, így leszállított nekem pár gombolyagott, amit ezúton is köszönök, mert még a fali dekornak is az adta az alapját. Pont Ő az, akinek a kedvence a mézeskalács latte és az idei első rendelését a fent említett étteremben olyan profi módon teljesítették, hogy teljesen mást kapott helyette, így csalódottan távozott… Pótolva lesz!!

DSCF2305DSCF2303

Így készült a mézeskalács ízű latte:

Lefőztem 1 deci presso kávét. Közben kb. 1,5 – 2 deci tejet felmelegítettem, édesítettem mézzel és fűszereztem egy csipet őrölt fahéjjal és őrölt szegfűszeggel, majd felhabosítottam. Tejhabosító, de botmixer is megteszi, persze habosítás nélkül is finom lesz. Kiöntöttem a tejet egy bögrébe, majd hozzáadtam a kávét is. Megszórtam egy csipet fahéjjal a tetejét. Néha étkakaóporral készül és tejszínhab koronázza meg.

Erre is jó a fonál és a karácsonyi keksz és aaaannyira ügyes és pihent vagyok, hogy már papírcsillagot is tudok hajtogatni:

DSCF2296

Petrezselyem pestos tészta

Mert minden hétre kell egy tészta. Ez pedig úgy készült, hogy benéztem a hűtőbe, ahonnan kikandikált egy majdnem egész csokor petrezselyem, volt egy marék dióm is, fokhagyma és spagetti pedig mindig van, ezt a pestót pedig imádom, így egyértelmű volt a képlet. Pesto jöhet bármikor, készítettem már bazsalikommal, medvehagymával, kelkáposztából, gyakorlatilag bármilyen zsenge, ehető zöldlevelű alkalmas rá. A szobanövényeket azért hagyjuk békén…

Azért szuper ez a kencefice, mert minden alapanyag nyersen van benne. A fokhagyma különösen fontos ilyenkor, hiszen tele van antioxidánssal, baktériumölő hatása közismert, csökkenti a koleszterinszintet. Nátha esetén hatásos egy kanál reszelt fokhagymát mézzel összekeverni és lenyelni. Ööö, nem annyira kellemes ebben a formában fogyasztani, de lebombázza a bacikat.

A dió szinte már gyógyszer a szó legjobb értelmében, igaz, hogy kalóriatartalma magas, de már napi pár szem fogyasztásával sokat tettünk egészségünkért. Tele van telítetlen zsírsavakkal, optimalizálja a vérnyomást, hozzájárul az érfalak rugalmasságához, csökkenti a koleszterinszintet, tele van E-vitaminnal ezáltal erősíti immunrendszerünket, a benne lévő zsírok megelőzik a bőr kiszáradását, magas a folsav tartalma. Én pár szemnél nem nagyon bírok megállni, ha dió kerül elém, de annyi baj legyen, edzés előtt mindig kell az energia…

A petrezselyem pedig közismert étvágyjavító és vizelethajtó hatásáról, van benne A, C, E-vitamin, magas a vas és káliumtartalma, segít megelőzni a vesekő kialakulását. Éés ha jól behagymáztunk, utána érdemes elrágcsálni pár petrezselyemlevelet és enyhíti a hagymaszagot.

Szóval elindult a karácsonyi süteménydömping, futószalagon sülnek lassan a bejglik és készülnek a szaloncukrok, de közte kell 10 perc, hogy együnk valami egyszerű, könnyed, de mégis tápláló tésztaételt. Na ez pont ilyen! És még egész óccó is… Hűtőben is eláll pár napig, a lényeg, hogy az olívaolaj lepje el rendesen, különben tönkremegy.

DSCF2236

Hozzávalók:

spagetti tészta

1 csokor petrezselyem

1 marék dió (lehet mogyoró, mandula, fenyőmag is)

2-3 gerezd fokhagyma

olívaolaj

só, bors

a tészta tetejére reszelt sajt (parmezán vagy füstölt a legjobb)

A tésztát kifőztem a szokásos módon. A petrezselymet megmostam, lecsöpögtettem, nagyjából felaprítottam majd egy mély tálba tettem,  hozzáreszeltem a fokhagymákat, sóztam, borsoztam. A diót egy száraz serpenyőben pár perc alatt megpirítottam, apróra vagdostam és ez is ment a többi hozzávalóhoz. Öntöttem rá olívaolajat, kb. 1 decit felvesz, de ezt a petrezselyem mennyiségétől függ. Botmixerrel összedolgoztam, lehet turmixgéppel is vagy aprítóval. Nem baj, sőt jó is ha maradnak benne kisebb diódarabok. Kanalazzuk a kifőtt tésztára, reszeljünk rá sajtot, de anélkül is nagyon finom.

Ne finomkodjunk vele, keverjük jól össze, úgy az igazi.

DSCF2237

Svéd karácsonyi keksz

Ki találja ki elsőnek mitől svéd? A válasz ott található, ahol a svéd húsgolyó áfonyaszósszal és krumplipürével… A hely ahová teljesen mindegy miért mentem, biztos nem távozom ipari mennyiségű gyertya és ceruzaelem nélkül és ahol azok a konyharuhák vásárolhatók, amelyek tízből öt ételfotón biztos ott figyelnek.

A recept fantörpikus, tavaly futószalagon gyártottam, mert annyira egyszerű, hetekig eláll, így lehet ezzel kezdeni a karácsonyi hangulat megalapozását. Erre az íze, illata is tökéletesen alkalmas. Az van ugyanis, hogy én nem szeretek mézeskalácsot sütni és enni sem igazán, ennek nincs különesebb oka, de valahogy el vagyok nélküle. Régen párszor megpróbálkoztam a sütésével, de valahogy sose olyan lett, mint szerettem volna, és inkább megmaradt, mint elfogyott. Szép látvány a szememnek, csodálom azt, aki mesterműveket kreál belőle a szép díszítéssel, szeretem az illatát, ha elém rakják megkóstolom, de ez nem az én karácsonyi édességem, amire titokban rájárok éjszakánként.

Ez a keksz szintén mézes, és a fűszerezése is hasonló, ezért is álltam neki kétkedve először az elkészítésének. Aztán megszerettem és mindenki más is aki megkóstolta, már vitte is a receptjét. Az összegyúrása egy perc alatt meg van, félkezes laza csuklómozdulattal,  a kinyújtásnál is jól viselkedik a tészta, az amőba technikám szárnyalhat… Először nem mertem fehér liszten kívül teljeskiőrlésűt is keverni hozzá, de aztán megtettem,  és ugyanolyan jó lett a végeredmény. Ezért is igazán klassz kis keksz ez. Üveg tárolóedényben, fémdobozban, friss és ropogós marad sokáig. Nyugodtan lehet cukormázzal díszíteni még, ha valaki kedvet érez hozzá, pompás kakaóhoz, kávéhoz. Én néhányat, mielőtt kisütöttem, átszúrtam egy hústűvel, így fel lehet fűzni szalagra és része lehet a dekorációnak.

DSCF2241

 

Hozzávalók kb. 100 darabhoz:

25 dkg liszt (nálam fele-fele arányban fehérliszt és teljes rozsliszt)

5 dkg nádcukor

5 dkg kristálycukor (nálam nyírfacukor)

5 dkg méz

4 evőkanál víz

8 dkg vaj

1-1 mokkáskanál őrölt gyömbér, őrölt szegfűszeg és őrölt fahéj

1 mokkáskanál szódabikarbóna

A liszteket összekevertem a szódabikarbónával és a fűszerekkel. A cukrot, a mézet és a vizet összemelegítettem, éppen csak addig, míg teljesen folyós állaguk lett.  Elzártam a gázt, belekockáztam a vajat és kevergetve megvártam, míg beleolvad, aztán hozzáöntöttem az egészet a liszthez. Összegyúrtam és egy éjszakát hűtőben pihentettem.  Másnap mielőtt tovább dolgoztam volna vele, fél órát csücsült a konyhapulton, hogy könnyebb legyen kinyújtani. 2-3 mm vastagságúra nyújtottam a tésztát alaposan lisztezett deszkán, aztán kiszaggattam őket a formákkal és egy sütőpapírral borított tepsire helyeztem. 180 fokos sütőben 8-10 perc alatt megsültek. (Nem muszáj egy éjszakát várni vele, én volt, hogy fél órára a mélyhűtőbe tettem, aztán már nyújtottam is ki a tésztát.)

IMG_1610

 

 

 

 

Szupergyümölcsök

Gránátalma és grapefruitok. Hogy miért együtt? Mert nekem most kettőjükkel támadt kedvem kísérletezni kicsit, ötleteket gyűjteni és megállapítottam, hogy jó párost alkotnak a nap bármely szakában és egyszerű, gyors, és pikáns ételek varázsolhatók a segítségükkel, gyakorlatilag minden főzötudomány nélkül is. Itt most nem is az a lényeg, hogy valami hatalmas kulináris újítást vigyünk véghez, elég ha barátságot kötünk velük és megpróbáljuk beilleszteni étkezésünkbe, amit szervezetünk biztos meg fog hálálni. Nem utolsó sorban szépséges színűkkel feldobják a legszürkébb őszi napot is.

DSCF2249

A gránátalmát tényleg szupergyümölcsnek nevezik, mert kimagaslóan magas az antioxidáns tartalma, így nagy szerepe van a rák megelőzésében, sőt a már meglévő rákos sejtek elpusztításában és továbbterjedésük megakadályozásában is. Emellett csökkenti a koleszterinszintet és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Magas a C és K vitamin tartalma. Kalóriaszegény, viszont rosttartalma magas. Az ára, nos igen, az néha taszító is lehet, de ki lehet fogni egész olcsón is, mostanában több helyen 100-200 Ft közötti darabáron találkoztam vele, ilyenkor érdemes bespájzolni néhány szemet, de csak ha szép piros a külseje.

DSCF2257

Pár évvel ezelőttig én sem nagyon tudtam mi fán terem, pedig pont ott. Egy késő őszi horvátországi kiránduláson jött velem szembe egy ilyen fa, roskadásig tele a szép pirosló, akkor érő gránátalmákkal. Piacon többször elmentem mellette, nagyon nem izgatta a fantáziám, tudtam, hogy valami fura, problémás almatípus őnagysága. Aztán egyszer felbátorodtam, mert annyi jót hallottam róla és úgy döntöttem, hogy gránátalmát fogok enni, de akkor még nem tudtam, hogy ez a konyha átfestésével is fog járni… Addig eljutottam, hogy félbevágom, aztán gondoltam kikanalazom a magokat, mert ugyebár csak az fogyasztható belőle, de ez nem bizonyult a legjobb megoldásnak, mert én is úgy néztem ki, mintha valami új keletű bőrbetegség ütötte volna fel bíbor fejét az arcomon, a csempe, a szekrény és a padló pedig horrorfilmbe illett. Aztán láttam Jamie praktikáját aki félbevágás után egy fakanallál kezdte el veszettül csapkodni a gyümölcsöt és valóban kipotyogtak a magok belőle, de az is jól látszott, hogy a leve (ami kincs), ismét nagyobb mennyiségben fordult elő a pulton, mint a tálban. Nagyon bírom Jamie fiút, de ezúttal nem győzött meg. Ami nekem bevált, ha kettévágom a gránátalmát, a mosogatóba teszek egy jó mély és széles tálat, eltartom magamtól az egyik felét lefelé fordítva a tál mélyére és megnyomom finoman az oldalát és elkezdenek potyogni a magok meg a leve is kicsorog. Nem facsarom izomból, mert a lé a ropogós magokban van és jó ha azokban is marad belőle még. Mikor a magok nagy része távozott, kifordítom óvatosan, mint egy zoknit, és kanállal rásegítek a bent maradt magoknak is. Ha fehér rész potyogna hozzá, azt kidobom, mert nem ehető. Ezután már a fantáziánkon múlik hogyan fogyasztjuk, így egymagában is elkanalazható, vagy joghurtba keverhető.

Ami a grapefruitot illeti van fehér és vörös húsú illetve egy csodabogár, a zöld héjú sweetie, ahogy a neve is utal rá, ő egy kis édeske. És tényleg, a másik kettőhöz képest édes az íze, érdemes megkóstolni, a citrom és  a narancs keresztezéséből jött létre. A grapefruit szó hallatán sok ember elfintorodik, hogy fúj keserű… Valóban kesernyés az íze, de ez a fehér és piros húsú példányok esetében sem feltétlen párosul túlzott savanyúsággal, és más édes gyümölcsökkel kombinálva különleges ízeket lehet megtapasztalni. Jól tud esni csak szimplán félbe vágva és kikanalazva a belsejét, ahogy néha én is teszem.

Ennek a gyümölcsnek is magas a C-vitamin tartalma más citrusokhoz hasonlóan, de ami igazán különleges az a magja. Ebből olajat sajtolnak, fertőtlenítő, immunerősítő és gombaölő hatása is van. Télen nálam általában van itthon egy kis üveg grapefruitmag kivonat, hiszen vízbe csepegtetve nagyon jótékony lehet megfázás, köhögés, torokgyulladás esetén meginni, de gargarizálni is lehet vele, sőt használják külső fertőtlenítésre is, például gyümölcsök, zöldségek tisztításakor.

És jöjjön a lényeg, az ííízek, mindegy, hogy külön fogyasztjuk őket, vagy együtt, így is úgy is finomak, én most pakoltam őket mindenhova, kis tányérba, nagy pohárba, édesen, sósan. Ezek pofonegyszerű ötletek, egyétek vegyétek variáljátok kedvetek szerint!

Kuszkusz édesen déli gyümölcsökkel:

Imádom a meleg, fahéjas reggeliket télen, ebből is az lett, pompás energialöket a nap indításához. Kuszkusz, írtam már róla, nem ragoznám, én szeretem, mert főzni sem kell, csak ráönteni a forró vizet vagy tejet, lefedni és 5 perc múlva kész. De, nem baj ha nincs otthon, ehhez az ételhez tökéletes helyette a zabpehely, köles vagy a rizs is. Tej és kókuszreszelék helyett, szimplán kókusztej is szuper hozzá.

DSCF2268Hozzávalók 3 adaghoz:

1  bögre kuszkusz

2 bögre tej

1 banán felszeletelve

1 grapefruit húsa felkockázva

fél gránátalma magjai és leve

pár kanál kókuszreszelék

méz v nádcukor

1 mokkáskanál őrölt fahéj

pirított sótlan mogyoró

A kuszkuszt vagy leöntjük a felforralt tejjel és állni hagyuk 5 percig míg megpuhul, aztán tesszük hozzá a többi hozzávalót vagy egy edénybe szórjuk ráöntjük a hideg tejet, édesítjük, megszórjuk fahéjjal és lefedve megvárjuk míg a tej felforrósodik és a kuszkusz magába szívja az egészet. Ezután hozzákeverjük a felszeletelt banánt, a grapfefruitot, a kókuszreszeléket, a száraz serpenyőben megpirított mogyorót és a gránátalmát.

Grapefruit répa turmix

DSCF2274A répa édes, így jól passzol a grapefruit mellé, én ebbe gránátalmát nem tettem, de lehetne hozzá a levéből tenni, vagy sima almalevet is.

Hozzávalók 1 pohárhoz:

1 db répa lereszelve

fél grapfefruit felkockázott húsa

csipet őrölt gyömbér

víz

méz, nád vagy nyírfacukor ízlés szerint

A répát és a grapefruitot beletettem a turmixgépbe, öntöttem rá annyit vízet, hogy ellepje, megszórtam gyömbérrel, édesítettem mézzel és összeturmixoltam. Kicsit behűtöttem és elszürcsöltem.

Kuszkusz sonkával és gyümölcsökkel

Kicsit talán nyarat idéz, a mentának köszönhetően, de ez nem akkora tragédia, ha kinézek az ablakon… Mindenesetre pikáns egytálétel, de köret is lehet. Csirkemellsonkát használtam, de ez lehet akár pirított csirkemell is. Találtam még friss mentát “hatalmas” birtokomon, de ha ez nincs, petrezselyem vagy korianderzöld is megteszi.

DSCF2262

Hozzávalók 2-3 adaghoz:

1 bögre kuszkusz

2 bögre forró víz

fél-fél fehér és piros grapefruit húsa felkockázva (csak a színek kedvéért)

fél gránátalma magjai

1 kisebb fej lilahagyma vékonyan felszeletelve

menta és petrezselyem levelek aprítva

4 szelet csirkemell sonka

só, bors

olívaolaj

1 evőkanál grapefruitlé

A kuszkuszt leöntöttem a felforralt vízzel, lefedtem és állni hagytam. Addig felszeleteltem a többi hozzávalót, a grapefruitot félbevágtam és körben levágtam róla a héját, a héjdarabokban maradt pici gyümölcshúsból is kicsavartam a levet, ez pont elég lesz az öntethez az olívaolaj mellé. Mikor a kuszkusz megpuhult, mindent összekevertem, sóztam, borsoztam, csorgattam rá olajat és a grapefrútok levét, a tetejét pedig megszórtam mentával és petrezselyemmel. Jót tesz neki ha egy fél órát áll tálalás előtt.

Gyümölcssaláta:

DSCF2258

Ha csak szimplán salátára vágynánk vagy egy előételre, akkor tegyük az összes gyümölcsöt vékonyra szeletelve egy tálra, persze mehet még hozzá egyéb gyümölcs is, narancs vagy ami éppen van otthon, csorgassunk rá pici mézet, esetleg pár löttyintés narancslikőrt, fejeljük meg mentalevelekkel és már ehető is.

 

Tejszínes céklás zelleres rakottas

Egy brutális színű köret vagy egytálétel a céklának köszönhetően. Adhattam volna azt a címet is neki, hogy céklás zelleres gratin. A gratin egy sütőben sütött, tejszínes, sajtos, zöldséges ételt takar. A legtöbbször talán burgonyával készítik és sült húsok mellé kínálják köretnek. Szerintem a krumpli hússal párosítva sok(k), legalábbis a gyomromnak, így az utóbbi időben legtöbbször szétválasztom a kettőt, így egy kiadósabb étkezés után kevésbé van olyan érzésem, hogy nem bírok megmozdulni ezért inkább más zöldséggel helyettesítem. Ezúttal abszolút céklára vágytam, és felcsillant a szemem ezt a receptet látván, ha jól emlékszem egy izraeli szakácstól származik. Az már más kérdés, hogy én ebbe a céklás, zelleres verzióba sem tettem húst, és mellé sem ettem, mert annyira jó fűszerekkel van ellátva, hogy nem hiányzik belőle nekem, de ha valakinek van kedve, akkor bátran fogyasszon mellé, vagy szeljen bele akár kolbászt is.

A céklát én nem főztem meg előtte, ha elég vékonyra van szeletelve és mindenhol ellepi a tejszín akkor meg fog puhulni, de ha valaki szeretné lerövidíteni a sütési időt akkor megfőzheti. A zellert nem szükséges, az hamarabb puhul. Babérlevélet meg éppen nem találtam itthon, koriandermagot viszont igen, ezért belepottyant néhány szem a tejszínbe. A két fűszernek ízben semmi köze egymáshoz, viszont a korander adott neki egy pluszt ízt, ami nagyon is elnyerte tetszésem. Izgalmas étel, én kiraknám egy ünnepi asztalra is köretnek.

DSCF2233

Hozzávalók:

1 nagy fej zeller

4-5 db közepes méretű cékla

1 fej lilahagyma

2 gerezd fokhagyma

5 dl főzőtejszín

pár db babérlevél (nálam korandermag)

6-8 db szegfűszeg

pár db kakukkfűág (szárított is jó)

só, fehérbors

citromhéj darabok

2 cs mozzarella

5 dkg reszelt sajt a tetejére (nálam ementáli)

olívaolaj

A tejszínt beleöntöttem egy serpenyőbe, belereszeltem a fokhagymákat, sóztam, borsoztam, és az összes többi fűszert is hozzáadtam. A citromot megsikáltam, és egy hámozóval kisebb vékony darabokat kanyarítottam a héjából. 4-5 db elég, a fehér része ne menjen bele. Ezeket is beledobtam a tejszínbe és alacsony lángon megvártam, míg forrni kezd majd leszűrtem. Közben meghámoztam a céklát és a zellert, vékony szeletekre vágtam őket a mozzarellával együtt, a lilahagymát pedig vékony csíkokra. Fogtam egy sütőedényt, leraktam egy sor hagymát, ráhelyeztem a cékla és a zellerszeleteket, sóztam, borsoztam, vékonyan meglocsoltam olívaolajjal, tettem rá egy réteg mozzarella sajtot és ráöntöttem a tejszín egy részét majd ismét hagyma, cékla, zeller, mozarella, tejszín sor követekeztett, amíg el nem fogytak a hozzávalók.

180 fokra előmelegített sütőben, fóliával lefedve kb. 50 percig sült, aztán levettem a fóliát még sült 10 percig aztán rákerült a reszelt sajt, visszatoltam a sütőbe, míg ráolvad. Mikor ezt megtörtént kivettem és 10 percet magára hagytam még tálalás előtt.

Ötlet Mikulásra és Télapóra

Már csak 15-öt kell aludni és a fotón látható nyári Mikulásom végre betöltheti igazi funkcióját. Na persze nem hibernáltam Őt júniusban, hanem nagyon is jóízűen elfogyasztottam a mézédes hazai eperrel. Eper most is kapható a piacon, ugyan nem hazai és nem is mézédes, de arra abszolút alkalmasak lehetnek, hogy ebben a kompozícióban vidámságot csempésszenek kicsiknek, nagyoknak, egy személynek vagy nagyobb társaságnak is december 6-án.

Ha valaki csak 1-2 darabot szeretne készíteni, de nincs kedve csokis vagy kakaós piskótát sütni hozzá, akkor megteszi egy jobb minőségű, boltban vásárolt muffin is. Ilyet ritkán szoktam javasolni, de itt a szándék, a meglepetés és a vidám hangulat a fontos, úgyhogy miért ne? Megskalpoljuk, formára faragjuk, a leeső piskótadarabokat elfalatozzuk természetesen és már kész is. Így azok sem maradnak ki a jóból, akik nem szeretnek a konyhában serénykedni.

Viszont, ha többet szeretnénk készíteni, akkor sütésre fel. Bármilyen kakaós piskóta jó hozzá, használja mindenki a kedvencét, de íme egy bevált recept, ami a kedvenc csokitortám alapja és az epres Mikulásokhoz is ideális lehet.

DSCF0465

Hozzávalók a piskótához:

6 tojás

20 dkg cukor

6 evőkanál víz

18 dkg liszt

1 cs sütőpor

4 dkg étkakaópor

A Mikulások összeállításához:

habtejszín

eper

lekvár a kész piskóta tetejére (elhagyható)

A tojások sárgáját a cukorral és a vízzel keverjük habosra, ezután fokozatosan adagoljuk hozzá a sütőporos lisztet és keverjük csomómentesre. A tojások fehérjét verjük kemény habbá és azt is keverjük hozzá a lisztes keverékhez óvatosan, hogy ne törjön meg a hab. Végül dolgozzuk bele a kakaóport is.

Vajazott, lisztezett tortaformába öntsük a masszát és kb. 25 perc alatt süssük meg a 180 fokra előmelegített sütőben. Mivel most nem torta lesz belőle, ezért kettő lapba vágjuk el a tésztát, mert nagyjából így lesz megfelelő a magassága a Mikulások elkészítéséhez. Ezután fogjunk egy kisebb átmérőjű pogácsaszaggatót és azzal vágjunk ki kis hengerformákat. Lehet nagyobb méretű szögletes tepsiben is sütni és akkor nem kell a tészta kettévágásával bibelődni.

A habtejszínt verjük fel, töltsük habzsákba és nyomjuk a piskóták tetejére, amire előtte lekvár is kenhető, de én ezt kihagytam. Ezután helyezzünk rá mindegyikre egy szem epret, aminek a tetejére szintén nyomjunk egy pici tejszínhabot.

Tejszínes paradicsomos vargánya, tagliatelle tésztával

Hm, hogy adjak el egy olyan kaját amit nem én főztem? Simááán, magabiztosan, de főleg őszintén. A múltkori “őrangyalbaráti” együtt főzős bableves parti után, amikor kirekesztettem a főzésből szegény szerencsétlen másik felet, most én voltam a vendég és nekem főztek és megtiltották, hogy bármit csináljak a konyhában, sőt megfenyegettek. Már pedig az Őrangyalommal nem merek harcba szállni, pláne, hogy 2 méteres. Így inkább csak szépen kultúráltan néztem. Ha kérdeztek, válaszoltam. Tényleg csak egy egész picit volt benne a mancsom az ebédben, de végig asszisztáltam, hagymát szeletelhettem, időnként megkeverhettem, de főleg megkóstoltam titokban mikor a házigazda nem látta. Sőt, a desszert ellen sem tiltakozott amit vittem… Azért ráfér az arcomra, hogy azt mondjam, szerény személyemmel emeltem a hangulatot, az étel finomságát, na meg a boros poharat…. Kb. két decit gyűrtem le összesen egy fél délután alatt, csak meg ne ártson…

Kezdő, na jó középhaladó séfről lévén szó, nem féltettem azért az egészségemet (de a gombaszedést inkább másra bíztam), viszont kifinomult ízléséről árulkodik (azon felül, hogy engem hívott meg), hogy ezt azt ételt választotta elkészíteni. Elsőre ráadásul.. Egy olasz étteremben fogyasztott hasonló tészta után szabadon. Pedig én úgy tudtam, hogy nem szeretem a vargányát, valamilyen gyerekkori élmény következtében és sosem csináltam még. Eddig… Jelentem nagyon finom, nem véletlenül nevezik a gombák királynőjének is. Úgyhogy abszolút megérdemli, hogy közkinccsé tegyem a receptet, és a séf telefonszámát pedig privátban nagyon szívesen… Neeeem, szigorúan csak az Ő engedélyével csajok! 🙂 0670…. Jesszus hány életem van??

Ami a fűszerezést illeti, mivel nekem volt még friss kakukkfüvem és rozmaringom is, így mindkettő került bele, de csak kakukkfűvel, akár szárítottal is elkészíthető.

A terítésnél nálam a kés, villa, szalvéta, fényképező a sorrend általában, és az asztali áldás helyett ételfotózás van, de Ő erre is fel volt készülve és profin megoldotta ezt is, úgyhogy az angyali főzőshow folytatódik…

Vargányás tészta

Hozzávalók 2-3 főre:

30 dkg vargánya

4 szelet bacon

1 fej vöröshagyma

2-3 gerezd fokhagyma

3 nagy szem paradicsom (hámozott paradicsomkonzerv is jó)

2 dl főzőtejszín

1,5 dl száraz fehérbor

2-2 rozmaring és kakukkfű ágak

fél zacskó tagliatelle tészta (szélesmetélt)

só, bors

olívaolaj

a tetejére parmezán

A vöröshagymát szeljük apróra, a gombát és a paradicsomokat kockázzuk fel, a bacont vágjuk vékony csíkokra. A rozmaring és kakukkfű ágakról húzzuk le a leveleket és aprítsuk fel. Egy serpenyőben hevítsünk fel kevés olívaolajat, tegyük rá hagymát és a bacont és pirítsuk együtt pár percig őket, aztán adjuk hozzá a gombát, sózzuk, borsozzuk, a fűszerek felét is szórjuk hozzá. Mikor a gomba félig megpuhult, adjuk hozzá a paradicsomot a reszelt fokhagymát, öntsük hozzá a bort és rotyogtassuk együtt őket, míg a paradicsom összeesik és kiengedi a levét. Öntsük hozzá a tejszínt, forraljuk össze még egyszer az egészet, szórjuk rá a maradék rozmaringot és kakukkfüvet. Végül tálaljuk a sós vízben kifőzött tésztával és szórjuk meg parmezánnal a tetejét.

Sütőtökös padlizsános curry

Lassan olyan lesz a sütőtök a konyhámban, mint a só, alaphozzávaló, legalábbis még pár hónapig aztán szünetel a tökszezon. Addig viszont élvezem, hogy alig van olyan típusú étel, amiben ne állná meg a helyét, egyszerűen nem tud elrontani semmilyen ízt, sőt mindet elvarázsolja, legyen szó süteményről, levesről, köretről, egytálételekről, hússal vagy anélkül. Jelen esetben az utóbbi, persze lehet hozzá tenni húst, de nekem nem hiányzik egy ilyen ételből, hiszen anélkül is elég íz van benne és még laktató is, ha kerül alá rizs vagy kuszkusz akkor pláne. Én most egymagában és kanállal estem neki, szaftos és krémes a kókusztejtől, enyhén csípős a fűszerektől és édeskés a sütőtöktől. Erre mondják, hogy olyan igazi melengető étel.

Néha bolti kókusztejet használok, de most én magam kreáltam, mert sok kókuszreszelékem volt itthon, érdemes kipróbálni, semeddig nem tart az elkészítése, recept ITT található. Ha mégis idegenkedünk a kókusztejtől, használjunk tejszínt, de szerintem kár lenne kihagyni azt a plusz “nem bírom abbhagyni az evést” ízt, amit ez az édeskés trópusi nedű ad neki. Ebből az ételből repetázni ér!

DSCF2218

 

Hozzávalók 2 főre:

1 db padlizsán felkockázva

negyed sütőtök felkockázva (kb. ugyanannyi mennyiségű legyen, mint a padlizsán)

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

3 dl kókusztej

1 teáskanál madras curry keverék (ha ez nincs akkor vegyesen: currypor, kurkuma, őrölt római kömény, gyömbér, chili)

kókuszzsír v más olaj

petrezselyem v koriander a tetejére

A sütőtököt meghámoztam a padlizsánt nem, felkockáztam őket, majd vékonyan meglöttyintve olívaolajjal, előmelegített sütőben megsütöttem. Kb. fél óra, ha apróra vannak vágva. Szépen megkaramellizálódnak a sütés alatt. Míg ők sültek, felaprítottam a vöröshagymát és üvegesre pároltam pár kanál kókuszzsíron. Ráöntöttem a kókusztejet, belereszeltem a fokhagymát, és megszórtam a fűszerekkel. Ebbe az alapba kerültek bele a megpuhult sütőtök és padlizsánkockák. Pár percig együtt rotyogtattam őket, míg a kókusztej kicsit besűrűsödött és zöldségeket is átjárta az összes íz. Aztán jó sok petrezselyemmel a tetején elégedetten elfogyasztottam.

Mákos-mandarinos koszorú

Gluténmentes, illatos, szaftos, karácsonyi hangulatot árasztó desszert. Tortaformába kellett volna sütni, de nekem csak nagy méretű van és úgy gondoltam abban túl lapos lenne a süti, így ez a teflon koszorú forma került a kezembe és úgy tűnik jó döntés volt. Mikor kiborítottam belőle, az adventi koszorú jutott eszembe, hogy mennyire jól mutatna a karácsonyi asztalon egy könnyed krémmel bevonva és picit kidekorálva, úgyhogy lehet, hogy hamarosan ünnepi rangfokozatot kap…

Ezt a képet lehet felhasználhatnám egy véres hurka recepthez is esetleg…ha készítenék olyat….de ez nem fog megtörténni ebben az évszázadban.

DSCF2224

Az eredeti recept Nigellának köszönhető, aki bár merőkanállal meri a cukrot a sütikbe, mégis szeretjük. Az Ő tortája mandulával készült, de én most mákban gondolkodtam, ami szintén közeli barátságot ápol a citrusfélékkel, de akár dióval és mogyoróval is elkészíthető. Lisztet nem tartalmaz, fehér cukor helyett nád és nyírfa került bele, így nagyot nem vétünk kárcsú vonalaink ellen, ha lecsúszik belőle pár szelet. Márpedig le fog, mert nagyon puha és szaftos a belseje. Kicsit aggódtam, hogy milyen íze lehet egy sütinek, ha tokkal vonóval egészben megfőzött mandarinok kerülnek bele, de mikor megkóstoltam elszállt minden kétségem. Olvastam, hogy volt aki citrommal készítette, sőt lime-al is, szerintem elronthatatlan, keverem, kavarom, kisütöm édesség, még ha a főzési és sütési idő ugyan hosszadalmas is, de mégis könnyűnek mondható az elkészítése.

Mellé narancslével és mézzel ízesített sűrű natúr görögjoghurtot kanalaztam.

DSCF2225

 

Hozzávalók:

250 gr darált mák

225 gr cukor(nálam fele-fele arányban nád és nyírfa)

4 db nagy mandarin (nekem 5 kicsi)

1 tk sütőpor

6 db tojás

A tálaláshoz:

1 doboz natúr görögjoghurt (cukormentes)

1 fél narancs leve

pici méz

A mandarinokat egészben héjastól vízben megfőztem kb. két óra alatt. Én sem hittem, de kell neki a két óra…Leszűrtem kihűtöttem kicsit, a vizet kicsavartam belőlük és botmixerrel pürésítettem. A darált mákot, a cukrot a sütőport és a felvert tojásokat összekevertem egy tálban, majd a végén a mandarinpürét is egyenletesen elkevertem benne. Kivajazott és lisztezett formába öntöttem a masszát majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt megsült, tűpróbával ellenőrizzük.

A joghurtba belefacsartam a narancs levét, rácsorgattam a mézet és jól összekevertem, majd küzdöttem, hogy ezt így ne egyem meg egymagában míg a süti megsül. Megérte várni…

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!