Pálmafa Project

A tökös tejeskávé

Avagy a híres pumpkin spice latte. Gondolom nem kell leírnom melyik közkedvelt kávézólánc repertoárjában lehet ilyenkor hozzájutni… Persze előfordulhat, hogy valaki nem tudja, én sem vagyok törzsvendég ezen a helyen. A helyes megfejtéshez egyébként elég megnézni akármelyik amerikai filmet, tuti, hogy szerepel benne minimum egy ember aki a kezében szorongat, egy ennek a kávézónak a logójával ellátott papírpoharat….

Egy barátnőm próbálkozik évek óta “megfertőzni” a hely szellemével, több, de inkább kevesebb sikerrel. Ő akármelyik városban jár a világban, mindig szerepel a megtekintendő turistalátványosságok listáján ez a kávézó is, legalábbis, mint fix pihenőhely két múzeum között. Tényleg finom, gusztusos, habos-babos kávékat és süteményeket lehet kapni, meg van az egyedi hangulata is, de részemről mégsem lett szerelem.

Sütőtökrajongó lévén, viszont kíváncsi voltam rá, hogy mit tud ez a kávé. Finom volt, krémes is, de főleg édes és fahéjasan fűszeres ízeket véltem felfedezni benne ugyan, de ha nem tudtam volna, hogy sütőtökös aromájút kértem, akkor nem valószínű, hogy rájövök, hogy a kávé és a tök találkoztak a bögrémben aznap. Pedig tényleg igyekeztem bevetni az összes ízlelőbimbóm, az összeg amit ezért kifizettem nem kis motivációt jelentett… Azt nem mondom, hogy nem innám meg még egyszer, de sokkal többet vártam tőle.

Úgyhogy gondoltam körbejárom a témát és megcsinálom otthon, hiszen ritkán van olyan hét mostanában amikor ne lenne némi sütőtök maradék a konyhámban. Azt tudom, hogy ezek a kávék nem igazi tökből készülnek ott a helyszínen, viszont én olyat szerettem volna amiben tényleg érzem az ízét. Kicsit aggódtam, hogy milyen következményei lesznek ha a sütőtökpüré a kávé és a tej egyszerre randevúznak a poharamban, de ahogy utánaolvastam egyre magabiztosabb lettem, hogy ennek működnie kell. És lám az eredmény elnyerte tetszésem. Egyszerű pompás és filléres lélekmelengető lett belőle!

DSCF2092

Hozzávalók 1 pohárhoz:

1 deci presszó kávé

2 deci tej

1 evőkanál sült sütőtök

1-1 késhegynyi őrölt fahéj-gyömbér-szegfűszeg

1 kanál méz

tejszínhab

DSCF2093

Elkészítettem a kávét, kb fél decit és gyengét, de én csak az íze kedvéért iszom, mindenki csinálja, ahogy egyébként szokta, erősen, cukorral v anélkül.

A sütőtököt beletettem egy mély edénybe, ráöntöttem a tejet, megszórtam a fűszerekkel, belecsorgattam a mézet és összeturmixoltam botmixerrel, majd megmelegítettem.

Elvileg a felgőzölt tejbe kell a kávét lassan belecsorgatni, hogy a rétegek szépen elválljanak, nekem ez nem sikerült, próbáltam fordítva is, a kávéra öntöttem a tejet, de úgyse, de hátha másnak fog… A végén felvertem a tejszínhabot, egy nylon zacskóba kanalaztam, aminek a csücskét kivágtam, a kávé tetejére nyomtam a habot, majd megszórtam fahéjjal.

DSCF2094

Őszi-téli vitaminforrásaim 2. rész: Fekete retek

Azért gondoltam arra, hogy írok erről, a szerintem indokolatlanul hanyagolt zöldségről, mert számomra már bizonyította erős baktériumölő hatását, mikor télvíz idején bepróbálkozott nálam egy erősebb köhögős-náthás vírus. Akkor olvastam róla, hogy ha  a fekete retek közepét tölcsér alakban kivájjuk és mézet csorgatunk a vájatba, majd a benne keletkező mézes reteklevet másnap bekanalazzuk akkor igen gyors javuláson megy át kókadozó szervezetünk. Nos, a hír igaznak bizonyult, és fekete gumósunk egy igazi hős, és a mézzel karöltve igazi  szupermenként vette fel a harcot és kiütéssel győzött ominózus vírus ellen. A köhögésem másnapra felszakadt és eltűnt a mázsás súly a mellkasomról a náthám pedig azonnal csillapodott és az 1 napig tartó magas lázam is elillant, másnap már hőemelkedésnek sem volt nyoma.

Ajánlom tényleg mindenkinek kipróbálásra ezt a módszert ha véletlenül hasonló cipőben járna. A retekfaragás helyett, én akkor csak meghámoztam és felkockáztam, majd leöntöttem éppen csak annyi mézzel, hogy ellepje. Pár napig hűtőben eláll és naponta 1-2 kanál az így keletkező retekléből tényleg kisebb csodát tesz. Azt nem állítom, hogy az íze ebben a formában fenomenális, de még az elviselhető kategóriába tartozik és olcsóbb, kímélőbb megoldás, mintha egyből gyógyszer után nyúlnánk…

A fekete retek nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint. Az a hír is járja, hogy fekete uraság reggel méreg, délben étek, este pedig orvosság. Ez állítólag annyiban állja meg a helyét, hogy reggel éhgyomorra egymagában nem ajánlott a fogyasztása, főleg ha valakinek komolyabb gyomorproblémái vannak. Ha viszont ilyennel nem küzdünk akkor pirítósra feltétként bátran kóstoljuk meg. Kesernyésen csípős íze enyhül akkor is, ha vékonyra szeleteljük picit besózzuk és így tesszük szendvicsbe.

Reggeli kence fekete retekkel:

DSCF2031

Hozzávalók:

1 kis csomag túró

1 kis doboz tejföl

1-2 szálújhagyma

2 db kisebb méretű fekete retek

fél csokor petrezselyem felaprítva

só, bors

A retket hámozzuk meg és reszeljük le, a túrót és a tejfölt keverjük össze, fűszerezzük sóval borssal, petrezselyemzölddel, majd keverjük  hozzá a retket.

Köményes fekete reteksaláta:

A fekete retket nyugodtan csempésszük bele salátákba, főleg ha olyannak készül aki ódzkodik a kesernyésebb íztől. Ha például édes répa vagy cékla mellé reszeljük akkor egész jól elbújtatható. Én most nem tettem hozzá egyéb zöldséget, egyrészt mert szeretem az ízét, másrészt mert a citromos-balzsamos öntet pici mézzel abszolút kellemesen pikánsá tette gumósunkat, így az ebédemet is. Szerintem vörös húsok, sonka mellé idális lehet köretként vagy salátaként.

DSCF2083

Hozzávalók 2 adaghoz:

2 db fekete retek reszelve

1 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál balzsamecet

1 mokkáskanál citromlé

1 mokkáskanál méz

só, bors

egy nagy csipet köménymag a tetejére

A reszelt retket egy tálba tettem, sóztam, borsoztam, ráöntöttem az olajat, ecetet, citromlevet. Mézet csorgattam rá, jól összeforgattam és a tetejére köménymagot szórtam. Jót tesz neki, ha áll egy picit tálalás előtt.

Egyszerűen chilis bab

Mióta rendszeresen főzök, keverek, kavarok, újítok, próbálkozok, reformálok a konyhámban ritkán készítem ugyanazt az ételt többször. A chilis bab viszont ezen kevesek egyike. Évek óta állandó tagja a top 10-nek, mert még nem találkoztam olyannal aki ne szeretné. Az egyik legjobb megoldás lehet ha vendégsereg érkezik, de van úgy, hogy csak magamnak készítem ha megkívánom, mert ha véletlenül marad is belőle, el van a mélyhűtőben és bármikor előkapható, olyan lesz,  mint új korábban.

Anno első hallásra én is azt hittem, hogy ez valami bonyolult időigényes étel, holott pofonegyszerű, ezért nem is értem, hogy mégis sokan miért nyúlnak a boltok polcain figyelő zacskós chilis bab alaphoz, amiről én inkább tudni se szeretném, hogy mit tartalmaz…. Természetesen ha mi magunk főzzük hozzá a babot és a kukoricát akkor tovább tart a főzési idő, de ezeket előző nap is meg lehet főzni akár és biztos, hogy az íze még fantasztikusabb lesz. Legtöbbször azért én is konzerv kukoricát és babot használok hozzá, ami nincs ízesítve, cukrozva stb. csak alá natúr. A fagyasztott zöldség is tökéletes hozzá, mindenki használja ami neki jól esik. A paradicsomos szaft részét illetően, a házi paradicsomlére voksolok vagy a hámozott paradicsom konzervre, ketchupra semmiképp.

Marha vagy sertéshúsból az igazi, de nem dől össze a világ ha csirkéből készül, akkor még könnyebb fogás lesz belőle, kenyér nélkül fogyókúrába is beilleszthető.

A csípőssége pedig attól függ, ki mennyire szereti kipirult arccal, mosolyogva ám mégis könnyezve fogyasztani, mert akkor igazi chilipaprika a legjobb hozzá, ha pedig gyerekeknek is készül, akkor nyilván csak egy leheletnyi chilipor kerül bele, aztán a nagykorúak a tálalásnál még felturbozhatják a csípős forróságot kedvükre. Ami engem illet én közepesen csípősen szeretem, amikor még nem folyik a könnyem, de mégis érződik a fűszer melegsége az ételben.

DSCF2075

Hozzávalók 4 főre:

fél kg darált marha – vagy  sertéshús

1 fej vöröshagyma

2-3 gerezd fokhagyma

1 doboz fehér bab

1 doboz vörös bab

1 doboz kukorica

2 doboz hámozott paradicsomkonzerv

1 csapott teáskanál cayenne bors + chili fűszerkeverék (sima chilipor is jó hozzá)

olaj

10 dg reszelt füstölt sajt (elhagyható)

Egy jó nagy serpenyőben szoktam készíteni. Felforrosított olajon megpárolom a vöröshagymát, majd hozzákerül a hús, mikor ez kifehérdett megsózom és pár percig pirítom az egészet. Aztán hozzáöntöm az előtte lecsöpögtetett és leöblített kukoricát és babot, majd a paradicsomkonzerveket is. Ekkor adom hozzá a reszelt fokhagymát és a chiliport is. Lefedve alacsony lángon kb. fél óráig rotyognak együtt, amíg a hús megpuhul, a paradicsom szétfő és besűrűsödik. Néha azért ránézek, megkeverem, ha nagyon elfőné  a levét akkor adok hozzá pici vizet. A lényeg, hogy sűrű szaftos legyen a végeredmény.

Tálaláskor reszelt füstölt sajttal megszórom, de anélkül is isteni.

DSCF2078

Almák bundában

Na, nem a kifutón, hanem a tányéromon. Felöltöztettem őket ugyanis, a birset és a hagymományos piros pozsgás almát is. Igaz, hogy az időjárás langyos tavaszi inkább, de ez az étel mégis őszies színekben és ízekben tündököl. Talán erre mondják, hogy olyan igazi békebeli desszert. Pofon egyszerű és 10 perc alatt kész. Az illata sülés közben fenséges, az ízéről meg nem is beszélve.

Birsalmát én sem gyakran eszem, mivel sokkal keményebb, mint a többi almafajta, és elég fanyar ízű gyümölcs. Ezt inkább megfőzve, lekvárnak, levesnek, vagy birsalmasajt formájában fogyasztják, de süteményekbe is tökéletes. Kitünő C-vitamin forrás, de mellette, A, B1, B2, B3 és E vitamin is van benne. A másik almához hasonlóan pektintartalma magas, segíti a szervezet méregtelenítését, jó immunerősítő, cukortartalma pedig alacsony.

Szóval két alma barátunk, nem holmi köntöst kapott magára, hanem egyenesen palacsintatészta bundába burkolóztak, aminek az alapját ezúttal zabliszt szolgáltatta. Ezt lehet készen is kapni, de én nemes egyszerűséggel a natúr zabpelyhet ledaráltam és máris lett belőle liszt. Kókuszzsírban sültek ők is, így nem követünk el nagy bűnt vele ha egy nagyobb kupacot magunkévá teszünk belőle. A kis gonoszak etetik magukat ugyanis, pláne hogy a bundára még egy vékonyabb réteg fahéjas-nyírfacukros fátylat is magukra kaptak.

DSCF2065Hozzávalók 2 főre:

1 db alma

1 db birsalma

A palacsintabundához:

6 dkg zabliszt(lehet zabkorpa vagy egyéb liszt is)

1 db tojás

negyed narancs leve

csipet só

tej (kb. 1,5 dl, de a mennyisége attól is függ milyen lisztet használunk, a lényeg, hogy sűrű palacsintatészta legyen)

zsiradék a sütéshez (nálam kókuszzsír)

A tetejére:

őrölt fahéj

porrá darált nyírfacukor

Az almákat megmostam, de nem hámoztam meg őket. Félbevágtam őket, kivájtam a magházukat, majd szeletelés következett. A birsalmát egészen vékonyra próbáltam, mivel ennek pár perccel tovább tart a sütési ideje, hiszen  kemény húsú. A hagyományos alma se legyen fél cm-nél vastagabb.

Kikevertem a palacsintatésztát, serpenyőben felhevítettem 1 kanál kókuszírt, közben az almadarabokat megforgattam a palacsintatésztában és beletettem őket a forró zsiradékba. Oldalanként pár perc alatt aranybarna színűre sütöttem őket. Végül megszórtam az egészet fahéjas cukorral.

Egymagában melegen is tökéletes, de mivel volt itthon krémes ricotta és maradék narancslé, ezért a második adag almát ezek keverékével fejeltem meg. És mennyire nem bántam meg…

Kellemes hétvégét mindenkinek!

DSCF2071

DSCF2063

Kedvenc tonhalas tésztám

Tésztasalátának is nevezhetjük, hiszen hidegen és melegen is megállja a helyét. Egyszerű, gyors, finoooom, és olyan széééép színes. A hozzávalók sora talán hosszúnak tűnhet, de mégsem nevezném túl drága ételnek és végeredményt falatozva elégedetten dőlünk hátra. Már aki szereti a tonhalat… Aki nem szereti szeresse meg gyorsan jó? Biztos elkészíthető például csirkehusival is, maradék sült csirkével akár, de az biztos, hogy a tonhal kölcsönzi neki az igazi mediterrán ízét. Szem becsuk, tengermorajlás elképzel és máris szép a világ. A kéz meg a bilibe belelóg….

Na jó, inkább csak próbáljátok ki lécci lécci!

DSCF2059

Hozzávalók 4 személyre:

1 csomag durum fusilli v penne tészta

2 doboz tonhal konzerv

1 kis doboz kukorica

1 kis doboz vörösbab

3 db újhagyma

3 db paradicsom

1 marék olívabogyó

10 dkg füstölt sajt

só, bors

2-2 teáskanál szárított oregánó és bazsalikom

1-2 kanál olívaolaj

A tésztát lobogó, sós vízben pici olívaolaj társaságában kifőztem. Addig a tonhalat, a kukoricát és a babot lecsöpögtettem, utóbbi kettőt vízzel is leöblítettem, hogy ne legyen konzervdoboz íze…persze lehet frissen főzött babot és kukoricát is használni hozzá.

A hagymákat vékonyra szeleteltem, a paradicsomot felkockáztam, és az olívabogyót is kisebb darabokra vágtam, a sajtot pedig lereszeltem. A sajtot kivéve egy tálba tettem őket a haldarabokkal együtt.

A tésztát leszűrtem mikor megpuhult, összekevertem egy evőkanál olívaolajjal.

Tálaláskor vagy keverjünk össze az összes hozzávalót, vagy tegyük külön tálba a tésztát, külön a zöldséges-halas keveréket és külön a sajtot és mindenki rakja rá magának a rakományt. A tetejére mehet még némi só és bors, valamint oregánó és bazsalikom.

DSCF2060

Őszi-téli vitaminforrásaim 1. rész: A savanyú káposzta

Ősztől tavaszig a hűtőm állandó lakója. Az egyik legjobb és legolcsóbb természetes C-vitamin forrás. Biztos vagyok benne, hogy neki is köszönhetem, hogy a nátha meg sem mer közelíteni. Ha pedig mégis bátrabb lenne a kelleténél akkor sincs esélye hosszú napokra megkeseríteni az életem, mert térdre kényszerítem kiváló immunerősítő harcosaim segítségével. Közülük frontvonalon kapott helyett a savanyú káposzta. Amellett, hogy jelentős a C-vitamin tartalma, kiváló béltisztító a magas rosttartalmának köszönhetően. A kalóriatartalma pedig igen alacsony. Senkit nem fogok rábeszélni káposztaleves kúrára, az ilyesmiben nem hiszek és nem is tudom betartani. Amúgy a káposztaleves finom, én is főztem már ha jól emlékszem, köménnyel, finom fűszeres “kóbásszal” nagy sikere volt.

Első körben a nyers fogyasztására bíztatnék mindenkit, aztán kaptok egy rakott káposzta receptet is, ami egy picit kalória szegényebb, mint a hagyományos.

A savanyú káposztát nyugodtan lehet köretként vagy savanyúságként enni húsok mellé, de legtöbbször én mégis téli reggeliket szoktam ezzel kiegészíteni, főleg mikor tél derekán egyre nehezebb, sőt képtelenség jó ízű paradicsomhoz és paprikához jutni a piacokon. Tudom, hogy egyelőre október van és 20 fok és nem szeretném felgyorsítani az idő kerekét, bár néha….na jó, élvezzük és hozzuk ki a jelenből a legjobbat… azt mondják… Természetesen itt az immunrendszerünkre gondoltam, hiszen nem árt már most felturbózni és felkészíteni a zimankóra. Szóval káposztánk nyersen tökéletes rántotta mellé, vagy szendvicshez, de még egy sima vajaskenyérhez is jól esik egy kisebb kupacot elcsipegetni belőle.  Ha viszont valaki nem bír így megbarátkozni vele akkor csempésszük bele salátába, mondjuk reszelt sárgarépa és cékla mellé, némi lilahagyma társaságában, vagy próbálják ki ezt a salátát:

Narancsos-almás savanyúkáposzta saláta:

Elsőre talán bizarnak tűnhet, de meg kell kóstolni, mert valójában nagyon is harmonizálnak az ízek, sőt ugyebár jön hozzá még kevés dió és kefír fogja össze a salátát, így igazi ízkavalkádban lehet részünk. Éppen ezért semmilyen egyéb fűszert én nem kívántam hozzátenni. Füstölt sajtos pirítóst viszont annál inkább ettem mellé, így könnyű ebéd vált belőle, de a nap bármely szakában fogyasztható, akár hurka-kolbász mellé is passzolhat köretként.

DSCF2048

Hozzávalók 4 főre:

25 dkg savanyúkáposzta

1 db alma

1 db narancs

1 marék dió

1 kis doboz kefír v tejföl

A káposztát kisebb darabokra vagdaltam, így könnyebb összekeverni a többi hozzávalóval. Az almát és narancsot kockákra vágtam és hozzáadtam a káposztához. Az egészet meglocsoltam a kefírrel és jól összekevertem a tetejét pedig megszórtam dióval.

Rakott káposzta rizs nélkül:

Ez az egyik kedvenc káposztás ételem, viszont mióta kipróbáltam rizs nélkül, rájöttem, hogy így is laktató és nem is igazán hiányzik már belőle. Szénhidráttartalma egy kicsit kevesebb emiatt, igaz került mellé egy néhány szelet bacon, ami ad neki egy plusz ízt, de mégsem teszi túl zsírossá az ételt és ez még nálam az ennyi bőven belefér kategóriába tartozik. A darált hús ezúttal sertés, na ezt a szót sem írtam még le egy receptben sem… Nincs különösebb bajom a disznóhússal, de egész egyszerűen ha nem eszem, nem is nagyon hiányzik. Természetesen bármilyen más darált hússal is készíthető.

DSCF2035

DSCF2038

Hozzávalók 3 főre:

40 dkg darált hús

40 dkg savanyú káposzta

pár szelet bacon

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 doboz tejföl

só, bors

2 teáskanál őrölt piros paprika

olaj

A savanyúkáposztát kisebb darabokra vagdostam, hogy könnyebb legyen bánni vele, majd kevés olajon kb. fél deci vízzel puhára pároltam nagyjából 25 perc alatt. Közben egy serpenyőben felhevítettem az olajat és üvegesre pároltam a felkockázott hagymákat, majd hozzáadtam a húst és miután kifehéredett, sóztam, borsoztam és megszórtam piros paprikával. Pici vizet is öntöttem alá és fedő alatt puhára főztem. A sütőt előmelegítettem, a bacont pedig kisebb csíkokra vágtam. Egy kisebb méretű jénai aljára leraktam a káposzta 1/3-át majd a darált hús felét és néhány darab bacont is. Erre megint káposzta következett, majd a darált hús másik fele, ismét némi bacon társaságában. Végül a maradék káposztával beborítottam az egészet,  meglocsoltam tejföllel és a tetejére került pár szelet bacon. Addig sütöttem míg a bacon megpirult.

Hortobágyi húsos (zabkorpás) palacsinta

Mivel volt itthon csirkepörkölt maradék a mélyhűtőben, elérkezett az idő, hogy igazi magyaros ízek kerüljenek a tányéromra. A palacsintán változtattam csak, szerintem érdemes kipróbálni zabkorpával, ha valaki odafigyel a táplálkozására. Ízben nem sok különbség van, álagban ezek a palacsinták testesebbek kicsit, de sósan, édesen is nagyon finomak. A tészta receptjét már korábban megosztottam, a képre klikkelve megtaláljátok.

A recpet előtt pár sor kitérőt tennék. Elkezdtem ugyanis kókuszzsírt használni, mert annyi jót olvastam már róla. Ha valaki kedvet kapna hozzá elárulom, hogy semmi kókuszíze nincsen, teljesen semleges és nagyon jól lehet vele sütni, nem lesz olajszag a konyhában, sőt nem ég oda és akár többször is felhasználható, mivel a hőkezelés során nem oxidálódik és nem keletkeznek benne rákkeltő anyagok a hagyományos olajjal szemben. Ebből kiindulva az ár-érték arányt tekintve már nem tűnik annyira drágának… A kókuszzsír laurinsavat is tartalmaz aminek baktériumölő és immunerősítő hatása is van. A laurinsav az anyatejben is megtalálható, 3,5 %-ban, míg a kókuszzsírban 43 %-ban van jelen. A kókuszzsír a fogyókúrázóknak is ajánlott, hiszen jó hatással van az anyagcserére és gyorsítja a többi zsír felszívódását szervezetünkben.

DSCF2006

 

Természtesen, bármilyen pörköltből elkészíthető, aminek az elkészítését nem fogom leírni, teljesen hagyományos módon főzöm én is, ezúttal némi őrölt köménnyel is fűszereztem, szerintem a csirke és a sertéspörkölthöz is jól passzol ez a fűszer, a marhát pedig vörösborosan szeretem. Ez tényleg ízlés dolga, de a vasárnapi ebéd után biztos sok helyen lesz pörköltmaradék ami a jövő hét során még jó szolgálatot tehet.

DSCF2010

 

DSCF2012

Hozzávalók 2 főre:

30 dkg pörkölt

4-6 db zabkorpás palacsinta (recept itt)

1 kis doboz tejföl

őrölt édes pirospaprika

A pörköltet felmelegítettem majd hozzákevertem a tejfölt és megvártam míg besűrűsödik a szaft. Ezután a szaft egy részét kikanalaztam egy tálba, ami palacsinták locsolásához kell majd. A többi pörköltnek pedig egy botmixerrel nekiestem, és enyhén darabosra turmixoltam. Nem muszáj turmixolni az is elég ha apróra van vagdosva a hús. Ezután megtöltöttem a palacsintákat, feltekertem őket majd meglocsoltam a tejfölös, pörköltszafttal.

Mivel minden meleg volt, nem toltam be a sütőbe, de ha nagyobb mennyiségben készül, akkor szépen rakjuk egymás mellé őket egy tepsiben, locsoljuk meg a szafttal és melegítsük át az egészet az előmelegített sütőben. Szórjunk rá pirospaprikát, petrezselymet és már ehető is.

Gesztenyepüré vagy krém, ahogy tetszik

Sosem gondoltam volna, hogy valaha olyan bejegyzést írok amiben a gesztenye és a püré szó egy oldalon szerepel. A világ legrövidebb könyvei között ugyanis dobogós helyezést érne el a Zsuzsi és a gesztenyepüré című, mivel utálom. Elnézést kérek, ez nagyon csúnya szó, de őszinte. Édesszájú vagyok, de az egyetlen desszert talán amit képtelen voltam eddig elfogyasztani az a hagyományos gesztenyepüré. Imádom viszont a sült gesztenyét, kilószámra bírnám enni. Nos akkor ez a kettő hogy is jön össze? Úgy, hogy szerény véleményem és ízlelőbimbóim szerint az igazi gesztenye íz nekem hiányzik a gesztenyemasszából készülő édességekből, helyette viszont valami fura émelyítő ízt érzek ki belőlük amivel nem tudok megbarátkozni. Pedig a gesztenyepürére büszkék lehetünk, hiszen hungarikumnak számít.

Úgyhogy a kihívás adott volt és éppen ráértem egy zuhogó esős szürke délutánon, sőt végre sikerült nagyon szép szemű gesztenyét is vásárolnom a piacon elfogadható áron, így semmi sem állhatott az utamba a gesztenyepüré project során. Kíváncsi voltam, hogy házilag egészséges összetevőkkel mi sül ki belőle, mennyire lehet bonyolult ez összehozni, de főleg, hogy képes leszek-e így megszeretni. Nem csak, hogy ízlett, de mindjárt tovább is gondoltam és néhány plusz hozzávalóból ünnepi krémdesszertté avanzsáltam, így év végéhez közeledve. Amiért pedig büszke vagyok magamra, hogy megbírtam állni, hogy pucolás után a tálba tegyem a szemeket és nem a számba. Na jó, pár kisebb leeső darabka azért oda is került.

A szelíd gesztenye élettani hatásai pedig abszolút megérdemelnek néhány szót.  Állítólag régen a nincstelenek számára Nyugat-Európában kijelöltek a gesztenyetermő területeken egy-egy szelídgesztenyefát, ami segített nekik túlélni a zord időket. Nem véletlenül, hiszen szénhidráttartalma nem kevés, ezen belül a keményítő mennyisége jelentős, ugyanakkor zsírok, olajok és fehérje is található benne. Vitaminok közül, C, B1, B2 szerepelnek a sorban, de főleg E-vitamin tartalma kiemelkedő, ami csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kockázatát, szerepe van a rák megelőzésben antioxidáns vegyület lévén. Az E-vitaminra bőrünknek is nagy szüksége van rá, nem hiába használja  a szépségipar is különböző krémek készítéséhez. A boltok polcain már felbukkan egyre gyakrabban a gesztenyeliszt is, melyet sütemények készítéséhez használhatunk.

Pattanjunk is vissza a konyhába és kapcsoljuk be a sütőt.

Házi gesztenyemassza:

A püré eredeti receptjét a Chili és Vanilia blogon olvastam, némi módosítással “pálmafásítottam” illetve megfeleztem az adagot.

Fél kg gesztenyét vettem hozzá, megpucolva kb. 25 dkg. Ez a gesztenyszemek nagyságától is függ ugyebár. Ekkora mennyiség 2-3 adagra elegendő. Szóval 4 főre 1 kg minimum szükséges. Próbáljunk meg szép, nagy, hibátlan szemeket venni, mert azokat könnyebb sütés után megpucolni. Nem mondom, hogy nem időigényes az elkészítése, főleg a pucolás, de vegyünk magunk elé egy pohár forró kakaót vagy forralt bort…, gyűjtsünk magunk mellé jó társaságot, akiket be lehet fogni a munkába is és máris jó móka lesz belőle. Van, aki vízben főtt gesztenyéből készíti, én azt nem szeretem, más íze van úgy a gesztenyének szerintem.

Hogy püré vagy krém az ízlés dolga, ez attól függ, hogy a masszát mennyi időre hagyjuk a hűtőben dermedni. Ha hagyományos pürét szeretnénk akkor több órát hagyjuk állni és utána krumplinyomóval elővarázsolhatóak belőle a kis girbe-gurba csíkok. Nekem szimpatikusabb volt, krémesebbnek és egyszerűbbnek tűnt a sűrű és picit  darabosra hagyott krémet poharakba kanalazni.

Tippek az ízesítéshez: ha valaki az eredeti gesztenyepüré ízre vágyik, akkor mehet mellé pár csepp rum vagy rum aroma. Édesítéshez nyugodtan használható vanília rúd vagy bourbon vaníliás cukor is.

Én nem akartam elnyomni az igazi sült gesztenye ízt, ezért csak pici fahéjat tettem hozzá ami mellett még tényleg kiérződik a valódi aromája és ez azt hiszem sikerült is. Nagyon nagyon finom lett és ezzel a krémes álaggal remekül felhasználható más süteményekhez, tortákhoz krémalapnak. Sőt, már azt is tudom mi lesz az idei új bejgli töltelékem….

DSCF1995

DSCF1996

Hozzávalók 2 pohárhoz:

fél kg gesztenye, megsütve 25 dkg

A főzéshez:

2 dl tej

1 dl víz

1 csapott evőkanál nádcukor vagy vaníliás cukor

fél mokkáskanál őrölt fahéj vagy vaníliarúd kikapart belseje

A krém elkészítéséhez:

2,5 dkg olvasztott vaj(nálam kókuszzsír)

1 deci habtejszín (nem kell felverni)

cukorszirup: fél deci víz + 2,5 dkg cukor(nálam nyírfa)

csipet só

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A gesztenyékre vizet engedtem, és egyenként pici keresztet vagdostam a héjukra majd átkerültek egyből a sütőlemezre. A gesztenyéket azért fontos bevágni, mert  egyetlen gesztenye felrobbanása a sütőben negyed  óra sütőtakarítás jelent… Kb. 20-25 perc alatt megsülnek, a héjük a vágás mentén felpöndörödik. Ne nagyon várjuk meg míg teljesen kihűl, mert utána sokkal nehezebb megpucolni, ráadásul meg is keményednek. Azbeszt kezűek előnyben. A barna vékony hártyát is le kell szedni róla sajnos, de ha jó minőségű a gesztenye könnyen lejön, ha mégsem akkor azokat áztassuk be picit vízbe.

Ha ezzel megvagyunk a tej és a víz keverékében főzzük meg puhára a gesztenyéket, miután édesítettük azt. Majd szűrjük le őket. A leszűrt cukros,tejes, gesztényes ízű folyadékot szerintem ne öntsük ki a mosogatóba, hanem inkább a poharunkba….

A gesztenyeszemeket tegyük turmixgépbe. A cukorból és a vízből főzzünk pár perc alatt sűrű szirupot, amint öntsünk a gesztenyékre, az olvasztott vajjal vagy kókuszzsírral és a tejszínnel együtt. Szórjunk hozzá egy késhegynyi sót is. Végül turmixoljuk le, öntsük egy tálba és tegyük hűtőbe pár órára, aztán a fenti módon készítsük el pürének vagy krémnek, díszítsük tejszínhabbal, bár anélkül is finom.

Sütőtökös-narancsos gesztenyekrém:

Mi mást tehettem volna mellé, mint sütőtököt. Dehát véletlenül volt itthon…Meg egy pici narancslevet is és tényleg ünnepi ízharmónia. Boldog “helóvínt” vagy karácsonyt vagy amit szeretnétek.

Erről nem regélnék hosszasan, a fenti krém is mennyei, de az abszolút kedvencem ez lett. Ki kell próbálni.

DSCF1989

DSCF2005

Hozzávalók 2-3 pohárhoz:

a fenti gesztenyekrém

ugyanannyi mennyiségű sült sütőtök

fél narancs leve

A díszítéshez tejszínhab és reszelt narancshéj

A gesztenyéket és a sütőtököt egy nagy tepsiben megsütöttem együtt. A gesztenyekrémet az előző recept alapján elkészítettem, a sütőtököt a narancslével botmixerrel simává turmixoltam és hozzákevertem a gesztenyéhez. Pohárba töltöttem és tejszínhabbal díszítettem amit alaposan megsikált narancs reszelt héjával díszítettem.

Színre lép a Maracuja

A golgotavirág gyümölcse. A passiógyümölcs. Ha trendi akarok lenni, akkor Passion Fruit.

DSCF1967

A legkisebbisszámít áruházban kaccsintott rám egyik nap ez a kis egzotikum. Gyümölcslében biztos sokan találkoztak már vele, de lehet nem is tudták, hogy maracuját tartalmaz, viszont ha megízleljük így natúr formájában, akkor be fog ugrani az ismerős, kissé fanyar íze. Közép és Dél-Amerikában őshonos gyümölcs, állítólag passiógyümölcs neve a virágára utal, aminek 3 bibéje a 3 szeget jelképezi amellyel Jézust keresztre feszítették.

Amiért viszont érdemes megkóstolni az ízén kívül, az a kiemelkedő C-vitamin tartalma, de mellette B1 és B2 vitaminok is találhatóak benne. Ez nem az a fajta gyümölcs amit megmosunk és jóízűen beleharapunk,  hiszen a külseje nem ehető. Késsel szétvágva bukkan elő sárga, lédús húsa és magjai melyeket kikanalazva elfogyaszthatunk. Jól passzol turmixokba, koktélokba. Ez esetben egy szűrőn át kell passzírozni, hogy a magok ne kerüljenek bele, viszont joghurtba keverve az apró, ropogós könnyen szétrágható magok sem zavaróak. Minél ráncosabb a bőre, annál érettebb, de szobahőmérsékleten képes beérlelni magát.

Szétvágva egy sci-fi-ben is megállná a helyét. Szép kis szörnyszülött.

DSCF1969

DSCF1793

Az ára viszont nem mindig kedvező, hogy finoman fogalmazzak, mikor először a kosárba hajítottam ákcijóban volt 100 Ft / darab. Mikor másodszor, akkor pedig nem figyeltem az árát és a pénztárnál sikerült majdnem egy hátast dobnom, mert közel négyszer annyiba került….

Lett belőle turmix és egy nagyon egyszerű, de mégis egzotikus desszert pár perc alatt elkészítve.

Karamellizált banán kókuszköntösben maracujás joghurttal:

Édes, de mégsem gejl bűnbeesés. Nekem speciel reggelire. Igen, én képes vagyok ilyesmit reggelizni, mert abszolút jó energialöket a naphoz és biztos, hogy a benne lévő szénhidrát estig véres verejtékkel ledolgozásra kerül, bár olyan túl sok cukor azért nincsen benne. A meleg banán és a hűs joghurt illetve az édes és a savanykás ízek nagyon jól harmonizálnak.

DSCF1982

Hozzávalók 1 főre:

1 darab banán

1 db maracuja

2 evőkanál kókuszreszelék

1 dl natúr joghurt

1 teáskanál vaj

1 teáskanál nádcukor

A maracuját félbe vágtam és kikapartam a húsát a magjával együtt, majd összekevertem a natúr joghurttal. A banánt hoszzában ketté vágtam és megszórtam kókusszal. Egy kis serpenyőben felolvasztottam a vajat, rászórtam a cukrot, megváram míg elolvad és karamellizálódik, majd belehelyeztem a banánokat. 2-2 perc alatt mindkét oldala szép aranybarnára sül. Tányérra tettem és meglocsoltam a joghurttal. Melegen ajánlott.

 

Almás-maracujás turmix:

Jó kis frissítő, én édesítésként házi bodaszörpöt használtam, ami külön dobott még az ízén, de ez lehet méz, nád v nyírfacukor is ízlés szerint.

DSCF1799

Hozzávalók 1 pohárhoz:

1 db hámozott reszelt alma

1 db maracuja

1 deci natúr joghurt

1 teáskanál bodzaszörp

1 deci víz

A maracuja kikapart belsejét egy szűrőbe tettem és átnyomkodtam, hogy a magok ne kerüljenek bele. Hozzáadtam a összes többi hozzávalót és összeturmixoltam. Ha túl sűrű lenne még lehet higítani vízzel.

 

 

A szendvics második élete

Nagyon ritkán fordul elő, hogy másnapos szendvics vagy jelen esetben tortillaszendvics figyel a hűtömben. Egyrészt, mert nem szoktam szendvicset enni, legalábbis azt a klasszikus két kenyér közé szalámi, sajt típust, másrészt ha utazás alkalmával mégis ilyen kísér el, akkor próbálok annyit készíteni, hogy az el is fogyjon, hiszen a másnapos szottyadt szendvicsekért ki rajong? Semmi bajuk még, ha hűtőben várakoznak és nem 36 órát táska legalján papírlap vékonyságúra szétlapítva, de őszintén, akkor is ki eszi meg őket szívesen? Én nem rég felhamoztam párat, de ételt kukába nem dobunk, hát jön az “újratöltés” és friss, új köntösbe öltöztetés. Azért az nem titok, hogy ezt a rapid megoldást a franciák melegszendvicse a Croque Monsieur(krokmöszijőőő) ihlette, de erről még mesélek ezután.

Szóval ha álmos reggelen magányos szendviccsel találkoznánk a frigóban, bátran adjunk neki új esélyt és pár perc alatt pompás reggeli terem az asztalon. Ha egy darabról van szó, akkor gázon, serpenyőben pár perc alatt kész, ha többről, akkor jöhet a fent említett “Möszijő”.

DSCF1616

Tojásos melegszendvics serpenyőben 1 főre:

1 db szendvics

1 nagyobb méretű tojás

25 ml tej

só, bors

olívaolaj

A serpenyőben kevés olívaolajat felhevítettem. A tojást felvertem, hozzáöntöttem a tejet, picit sóztam, borsoztam. A szendvicset belefektettem a serpenyőbe és ráöntöttem a tojásos keveréket. Egy lapáttal egy picit lenyomkodtam a kenyerek tetejét, hogy jól átjárja a tojás. Megvártam míg a tojás egyik fele megsül, majd megfordítottam és a másik oldalát is pár perc alatt átsütöttem.

Croque Monsieur:

Még hozzá Nigella verziója, annyival kiegészítve, hogy a kenyerek egyik felét házi ajvárral kentem meg, mert imádom, reggelire is sokszor eszem vajas kenyérre kenve vagy piritósra vaj helyett. Aki nem ismerné az ajvárt, ez egy padlizsánból és piros húsú paprikából készülő fokhagymás kence fince. Horvátországban a csevap mellé szokták kínálni, illetve a teljes régi Jugoszlávia területén fogyasztják, szinte mindenhol máshogy készül. Én szerencsés vagyok, mert leendő sogórnőm családja jóvoltából mindig frissen érkezik hozzám ez a mennyei manna. Lehet kapni szupermarketekben is. Az is finom, de a házival nem lehet egy lapon említeni.

A Worcestershire szószt nagyobb szupermarketekben kapni, a szójaszószra hasonlít, sőt azt is tartalmaz, de mellette hagymát, szardellapasztát, koriandert és egyéb fűszereket is. Nincsen abszolút halíze ha valakit ez megrémítene…

Kétféle sajttal az igazi és legalább az egyik legyen karakteresebb ízű. Én a goudát szeretem, illetve a penészes sajtokat, de mivel utóbbi nem volt éppen itthon, ezért maradék mozzarella került bele. Ez tényleg ízlés kérdése. Hagyma nem muszáj bele, de nekem így ízlik a legjobban.

Tökéletes ez a fogás, ha például nagyobb “ottalvós” vendégsereget szeretnénk egy görbe este után villás reggelivel meglepni, viszont nincs kedvünk a konyhában pepecselni. Előző este ugyanis összeállítható és fogyasztás előtt 20 perccel csak a sütőbe kell tolni és meginni egy jó teát vagy kávét, míg elkészül.

DSCF1952

Hozzávalók 4 főre:

6 szelet kenyér(nálam szokás szerint teljes kiőrlésű)

fél fej lilahagyma

1 zacskó mozzarella

6 szelet sonka

6 tojás

80 ml tej

djoni mustár vagy ajvár (nálam mindkettő)

só, bors

a locsoláshoz Worcestershire szósz

tetejére reszelt gouda sajt

A 6 db kenyérből készítsünk 3 darab szendvicset. Kenjük meg őket mustárral, amire tegyünk a vékonyra szeletelt hagymából, majd jöhet a sonka és a mozzarella szeletek. Mielőtt ráborítjuk a másik szelet kenyeret kenjünk meg ajvárral, ha az nincs otthon, akkor mustárral azt is. Helyezzük a kenyereket tepsibe vagy nagyobb jénaiba. A tojásokat verjük fel habosra , öntsük hozzá a tejet, sózzuk, borsozzuk és öntsük rá a kenyerek tetejére, hogy mindegyiket jól átitassa a tojás. Ha később szeretnénk sütni akkor tegyük hűtőbe.

Ha pedig azonnal, akkor szórjuk meg a sajttal, locsoljunk rá pár csepp Worcestershire szószt, majd toljuk előmelegített sütőbe kb. 25 percre, míg szép aranybarnára sül.

DSCF1953

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!