Pálmafa Project

Szabolcsi almás máktorta (rusztikus verzió)

Aki ismer tudja, hogy a rusztikus nálam annyit tesz, hogy ronda, de finom… A finom nem is jó szó rá, ki kell próbálni, de tényleg!!! Abszolút a repertoár tagja marad.

Az eredeti verzió az ország tortája címet kapta 2012-ben. Már akkor elmentettem a receptet, hogy majd egyszer…, hiszen nagyon szimpatikus volt, hogy nincsen benne liszt, a néhány kanál morzsát leszámítva, de az igazán semmiség.

Most viszont eljött az alkalom, a Zapukám születésnapja, aki mák-dió-alma rajongó, és mivel tavaly diótorta volt, elérkezettnek láttam az időt, hogy előássam ezt  receptet. Jó ötlet volt vajon egy vadiúj tortával élesben próbálkozni??? Ööö…Miközben a szétesett tortalap felett szitkozódtam, veszettül ráztam a fejem, de a másnapi szeletelésnél és kóstolásnál már abszolút igennel feleltem erre a kérdésre. Őszinte leszek 4 órámban telt az elkészítése és bár előtte nap kapott friss színt a hajkoronám, lehet ismét meglátogatom a  fodrászt, mert félig megőszültem közben, és sok volt a hosszú sípszó is a szombat délután folyamán.  Anyukám meg asszisztált mindehhez hol vidáman, hol kevésbé…DE, még mielőtt ráklikkelnétek a jobb felső sarokban a kis “x”-re,  mégis marasztalnám a kedves olvasóközönséget, mert állíthatom, hogy a végeredmény tényleg mindenkit és mindenért kárpótol!!! Nem lett szabályos, és nem a legszebb torta, amit a földkerekség látott, de az enyém, és frenetikus sikert aratott. Tapasztalanak is jó volt, már tudom, hogy mit kell máshogy csinálnom legközelebb, hogy az elkészítési idő a felére csökkenjen és a torta néhány belső lapját ne puzzle-ként rakjam össze. Ezek a hibák egyébként nem voltak észrevehetőek a felvágásnál, egyben maradt, puha volt, krémes, de mégsem “szuszogós” desszert.

A hozzávalók aránya egyébként jó volt, a töltelékek cukormennyiségén én picit csökkentettem, mert szerintem túl édes, de ez ízlés dolga, így az eredeti mennyiségeket fogom megadni. A tojás mennyisége finoman szólva is sok(k), a maradék sárgája a mélyhűtőbe került több kis adagban lefagyasztva, így később felhasználható puding készítéshez vagy esetleg házi majonézbe.

DSCF1768

DSCF1763

Hozzávalók 12 szelethez 22 cm-es  kapcsos tortaformához:

Tészta:

50 dkg tojásfehérje (nálam 14 db L-es azaz nagy méretű tojás volt elegendő)

30 dkg kristálycukor (nálam 15-15 dkg nyírfa és nádcukor vegyesen)

20 dkg darált mák

6 dkg édes morzsa (én 5 dkg zsemlemorzsát + 1 dkg nádcukrot száraz serpenyőben aranybarnára pirítottam)

10 dkg hámozott, reszelt alma

fél citrom reszelt héja

Krémhez:

6 dl tej

13 dkg cukor (nálam 5-5 dkg nyírfa és nádcukor vegyesen)

7 dkg kukoricakeményítő

3 db tojássárgája

fél vaníliarúd kikapart belseje (én bourbon vanílás cukrot használtam helyette)

25 dkg habtejszín

Almatöltelékhez:

fél kg hámozott, reszelt alma

5 dkg vaj

5 dkg cukor (nekem a fele is elég volt)

1 teáskanál fahéj

fél citrom leve

A sütésről: 200 fokon 6 felé osztva a tésztát 12-15 perc alatt megsül laponként a kivajazott, kilisztezett formában. Vékony lapok lesznek. Így sikerült is!

Ahogy viszont nekem nem: Meg lehet próbálni ketté is elosztani a tésztát és két tortát sütni majd 3-3 lapban elvágni mindegyiket. Na, erre én senkit nem fogok bíztatni, mert én is így álltam neki és hiába sült közel 1 óráig az első fele a tortának villanysütő 200 fokán, hiába ellenőrziztem tűpróbával és úgy tűnt már átsült, mikor leválasztottam volna a forma aljáról kiderült, hogy még mindig lágy az alja, ezért szétesett és onnantól kezdve jött a macera, visszavarázsolni a sütőbe, majd  ezek után még szétvágni 3 felé és összemozaikozni a lapokat…. Ebből okulva a másik felét a tésztának már én is egyenként sütöttem.

A tészta összeállítása: A tojásfehérjéket kemény habbá vertem, miközben folyamatosan adagoltam hozzá a cukrot. A mákot összekevertem a reszelt almával, a morzsával, a citromhéjjal, majd hozzáforgattam a tojásfehérjehabot és a fenti módon megsütöttem.

A krém elkészítése: a keményítőt simára kevertem 1 dl tejben, majd hozzáöntöttem a tojássárgájákhoz és habosra kevertem az egészet. A többi tejben elkevertem a cukrot, felforraltam, majd hozzáöntöttem a tojássárgás-keményítős keveréket és habverővel folyamatosan kb. 1 percig keverve hagytam besűrűsödni, ekkor lehúztam  a gázról és kitettem az erkélyre hűlni, majd hozzákevertem a felvert tejszínhabot.

Jó tanács: A krémet a tejszínhab belekeverése előtt langyosra hűtsük csak és keverjük meg néha, hogy ne legyen csomós. Én teljesen kihűtöttem keverés nélkül, így hártyás lett és becsomósodott, ami az ízén nem változtatott és nem zavaró fogyasztás közben, de esztétikailag nem mutat olyan jól…

Almás töltelék elkészítése:

A vajat megolvasztottam egy edényben, hozzáadtam a reszelt almát, meglocsoltam a citrom levével, megszórtam a fahéjjal és a cukorral majd puhára pároltam, míg a levének a nagy rész elpárolgott. Kihűtöttem.

A torta összeállítása:

1. tésztalapra az almás töltelék 1/3-át kenjük rá, helyezzük rá a 2. tésztalapot amire a krémből kenjük el egy réteget egyenletesen és így haladjunk felváltva míg a lapok el nem fogynak.  A tetejére és az oldalára is krém kerül és fog belőle bőven jutni, nekem még egy kevés meg is maradt.

Egy éjszakát hűtőben állt, tálalás előtt díszítsük almával, mákkal, fahéjjal tetszés szerint.

DSCF1769

Lencsés 1tál 2főre 3hozzávalóból

A fűszereket leszámítva. Nálam ilyen egy hóvégi gyorsétel hétközben. Kinyitottam a “kamra”szekrényt, hogy megnézzem miből élünk. Volt némi maradék lencse, rizs, aztán böngésztem kicsit, olyan ételre vágyva amit eddig még nem készítettem. Mivel paradicsom is figyelt a hűtőben, így megtetszett ez a keleti fűszerezésű egytálétel, de köretnek húsok mellé is remek lehet.  Minden egyéb fűszer is rendelkezésemre állt a lencse pedig gyorsan megfő, beáztatni sem szükséges, úgyhogy nekiláttam. Mostanában amúgy is nagy kedvencem lett a fahéj-római kömény találkozása egy ételen belül, én sem gondoltam volna korábban, hogy ennyire tökéletes páros ők ketten.

Utóbbit különösen szeretem. Keleti, azon belül főleg az arab ételek nem is nagyon léteznek római kömény nélkül. Az íze teljesen más, mint a magyar konyha által használt köménymag. Nekem az egyik kedvenc fűszeremmé vált rövid időn belül, annyira illatos és aromás. Gyakrabban kapni egészben, mint őrölt formában, de érdemes ledarálni, úgy sokkal több íz kijön belőle főzés közben. Azt olvastam, hogy az ókori Rómában a diákok ezzel sápasztották a bőrüket, hogy elhitessék szüleikkel, hogy egész nap a könyv felett görnyedtek és biflázták a tananyagot… Ebben az időben hiába próbálkozik bárki ezzel, szerintem nincs aki bevenné….  És óvakodjatok a “Kömény” becenévre hallgató emberektől, hiszen Marcus Auréliust is így nevezték, mivel a rómaiak a köményt a kapzsiság és fösvénység jelképének is tartották. Jó tulajdonsága, hogy sok vasat tartalmaz, valamint ismert antibakteriális és görcsoldó hatása is.

A fahéj igazi afrodiziákum, hangulatjavító, emésztésfokozó, csökkenti a vércukor és a rossz koleszterinszintet és állítólag öregedésgátló is.  Na ne kezdjétek el most nagy kanállal enni, úgy nem biztos, hogy a pozitív tulajdonságai fognak megnyilvánulni…  Sokan ódzkodnak tőle, hogy sós ételekbe használják pedig higgyétek el remek, nem lesz “sütemény íze” attól még a zöldségnek vagy húsnak. Ki kell próbálni az biztos!

A lencséről már volt szó, hogy miért is a barátunk, és nem csak főzeléknek finom, sőt…

 DSCF1632

Hozzávalók 2 főre:

1 bögre lencse

1 bögre barna rizs

1 duci gerezd fokhagyma

2 db paradicsom

fél csokor petrezselyem

só, bors

1 teáskanál őrölt római kömény

1 teáskanál őrölt fahéj

A lencsét feltettem főni annyi vízzel, hogy kb. 3 ujjnyival ellepje. Ekkor meg is sóztam. Ha félig megpuhult hozzáöntöttem a barnarizst, fűszereztem, belereszeltem a fokhagymát és együtt főttek tovább. Ha elfőné a vizét, pótoljuk fél decinként, míg a rizs meg nem puhul. Mikor elkészült hozzákevertem a felkockázott paradicsomot, a felaprított petrezselymet és vidáman bekanalaztam.

 

 

 

 

Még mindig "Érik a szőlő..."

 Mit tegyen az ember lánya ha csőpostán érkezik hozzá egy nagy doboz szőlő és nem akarja, hogy mazsolává aszalódjék, mert az nem igazán szereti és a borkészítés rejtelmeiben sem szeretne elmélyülni egy belvárosi lakásban. Természetesen szőlőt csemegézik reggel, délben, este. Szőlőkúra már pedig létezik, sokan fogyókúraként is alkalmazzák, bár a cukortartalma nem kevés, de nyilván a kúra alatt meg van határozva a vele együtt illetve mellette elfogyasztható ételek listája, így a szervezet képes kívül belül megtisztulni, felfrissülni és felkészülni egy hosszú hideg télre.

A szőlő gyógyhatásairól most nem is szeretnék többet írni, hiszen korábban érintettem a témát és szigorú diétára sem fogok senkit rábeszélni, hiszen én sem tartom magam ilyesmihez, de ha valaki kedvet kapott hozzá, sok-sok ezzel kapcsolatos oldalt talál a világhálón. Viszont igenis lehet és kéne is minél többet fogyasztani belőle bármilyen hőkezelés nélkül, hiszen sokféle étel, ital feldobható vele gyorsan pár perc alatt is. Ebből következzék most háromféle.

Krémsajtos diós szőlős spagetti:

Gyors megoldás éhenhalás ellen, elsősorban ebédre ami engem illet, mert szénhidrátot pláne tésztát este csak nagyon ritkán eszem. Fokhagymás krémsajt híján sima natúr is tökéletes, de akkor reszeljünk még bele egy gerezd fokhagymát.

DSCF1621

Hozzávalók 1 tányérhoz:

10-15 dkg spagetti tészta vagy penne

5 dkg fokhagymás krémsajt

1 kisebb fürt szőlő

5 dkg dió

só, bors

1 evőkanál olívaolaj

A tésztát lobogó sós vízben megfőztem. A diót száraz serpenyőben megpirítottam pár perc alatt, majd hozzányomtam a krémsajtot és 1-2 kanál vizet is öntöttem alá, egyrészt, hogy ne égjen le, másrészt, hogy kevésbé legyen nyúlós állagú. Sóztam, borsoztam. Mikor a szósz átmelegedett, már dobáltam is bele az apró szemű szőlőt. Tésztát leszűrtem, meglocsoltam olívaolajjal, majd megkoronáztam a sajtos szoszókával.

Kókuszpuding szőlővel:

Kókuszimádatom közismert, volt maradék kókusztejem, ami nem bírja sokáig a hűtőben, pudingnak viszont pompás. A szőlőből inkább kisebb szeműt válasszunk, kimagozni sem árt ha nagyobb társaságnak készül.

DSCF1624

 

DSCF1627

Hozzávalók 1 pohárhoz:

1,5 dl kókusztej

5 dkg kókuszreszelék

1 fél marék szőlő

fél kis csomag növényi zselatinpor (Tortenguss)

édesítés ízlés szerint nálam 2 teáskanál nyírfacukor

A kókusztejben elkevertem a kókuszreszeléket és a cukrot, felforrósítottam a gázon majd hozzászórtam a zselatint és egy habverővel simára kevertem, majd elzártam a gázt alatta. Hozzászórtam a szőlőszemeket és üveg tálkába töltöttem. Ha kicsit kihűlt mehet a hűtőbe és pár óra múlva kanalazható.

 

 

Szőlős-kivis itóka:

Odabiggyeszthetném, hogy uborkás is, de nemes egyszerűséggel azt kifelejtettem belőle és mikor már elkészült és a hűtőbe tettem, vettem észre, hogy az uborka ott pislog velem szemben a polcon…A szándék meg volt, és turmixoljatok bele bátran azt is, de így is szép zöld lett, de főleg finom édes. Semmi plusz édesítőszer nem kellett bele, annak ellenére, hogy a kivi elég kemény és savanykás volt, de ugyebár ajándék kivinek ne nézd a “fogát”… A szőlőmagozást eddig próbáltam megúszni, de ez esetben “nagy duzzogva” nekiláttam, hogy élvezhető legyen a nedű, de abszolút megérte.

Ha áll pár percet az ital, a gyümölcsrostok és a víz elválik egymástól, de egy-két keverem kavarom mozdulat és ismét tökéletes elegyet alkotnak az alapanyagok.

DSCF1619

Hozzávalók:

kivi

magazott szőlőszemek

uborka

víz

Ha kimagoztuk a szőlőt, felszeleteltük az uborkát és a kivit, mehet minden a turmixgépbe annyi vízzel együtt, hogy éppen ellepje. 5 msp turmixolás és kész is.

 

 

Pálmafa currys csirkéje

Ezt a receptet is millióféleképpen el lehet készíteni, nekem akkor ízlik a legjobban ha kókusztej szolgálja a szaftos alapot hozzá. A kókuszhoz szoros vonzalom fűz, néha nagy kanállal merülök el benne, szóval ha már Pálmafa akkor csakis kókusz.

A kókusztej ismét házilag készült a receptje itt. található. Azért szeretem én magam előállítani, mert egyrészt olcsóbb, másrészt a visszamaradt kókuszreszelék felhasználható utána bármilyen süteménybe, reggeli joghurtba gyümölcsökkel stb. A kókusztej tetején pedig 1 napos hűtőben állás után egy jégtáblaszerű képződmény alakul ki, ezt a kókuszzsír, ami szintén jó szolgálatot tehet akár kenyérre kenve vagy húsos ételek alá olaj helyett vagy kiegészítésként, mint ahogy ez a csirke esetében is történt most.

 

 

 

Köretként párolt rizs, kuszkusz, bulgur vagy köles passzol hozzá legjobban. Nálam az utóbbi volt otthon és egy mokkáskanál kurkumával főztem puhára. A kölesem kissé ragacsos lett, de a csirke szaftjával meglocsolva jó kis mélytányéros akár kanállal is falatozható egytálétel vált belőle.

Az egész elkészítése tokkal vonóval kb. fél óra volt. Próbáltam volna tányéron kitálalva is lefotózni az ételt, de mire feleszméltem a serpenyő üres volt…

 

 

Hozzávalók 3 főre:

 

1 egész csirkemellfilé

1 evőkanál reszelt gyömbér

1 kis fej vöröshagyma

1,5 dl kókusztej

1 mokkáskanál madras currykeverék (sima currypor is jó)

1 teáskanál kukoricakeményítő

1 evőkanál kókuszzsír és 1 evőkanál olívaolaj keveréke

só, bors

pár csepp lime v citromlé tálalás előtt

 

A csirkemellet felkockáztam, a vöröshagymát szintén, egy fél hüvelykujjnyi gyömbért meghámoztam és lereszeltem.

Az olajat felforrósítottam egy serpenyőben és beledobtam a hagymakockákat, majd üvegesre pároltam őket. Ezután mentek hozzá a csirkemelldarabok is, mikor kifehéredett a külsejük, sóztam, borsoztam őket és pár percig így pirítottam őket majd hozzáadtam a curryt és a gyömbért is és felöntöttem a kókusztejjel majd fedő alatt puhára főztem a húst. Túl híg volt még így a leve, ezért egy kis kukoricakeményítőt elkevertem pár kanál vízzel és azt is hozzáöntöttem a húshoz. A szósz rögtön be is sűrűsödött, és zártam is el a gázt alatta. Facsarhatunk rá pár csepp citrom vagy lime levet, hogy még pikánsabb legyen.

 

Vendégváró házi tortilla

Az ötletet egy barátnőmtől “loptam” aki nem rég ezt az ételt készítette el röpke fél óra alatt vacsorára 3 éhes gyerekszájnak és a nőegylet tagjai közül háromnak. Utóbbiak rajonganak a mexikói ételekért, viszont igyekeznek a józan ész határain belül odafigyelni a vonalaikra, ezért vacsorára már ritkán falatoznak ilyesmit. Természetesen vannak azok a napok, hetek, hangulatok, időjárási körülmények, rossz holdállás amikor nem érdekeli őket, na jó, minket, hogy ha este 8kor kerül elénk eme bejegyzés tárgya. Ráadásul igazi csapatmunkában tényleg hamar elkészül, az egyik gyúrja, a másik szeleteli, reszeli a hozzávalókat, kisüt, megtölt, átmelegít, közben persze csacsog, élményt megoszt, pletyizik, vihorászik és már az asztalon is az étel. Ekkor fehérlisztből készült, kevésbé fűszeres töltelékkel hiszen gyerekek vacsorájaként is szolgált. Ugyanakkor nem hiányzott belőle a jó sok zöldség, pirított szalonna, tejföl. Nem tekerve volt, hanem 2-2 lepény közé került a rakomány majd pizzavágóval lett szeletelve, így nem folyt ki, nem esett szét.

Hozzám is vendégek érkeztek péntek este, így gondoltam itt az idő, hogy én is elmerüljek könyékig a tortilla készítés rejtelmeiben. Úgy gondoltam ha már tortilla akkor viszont legyen kukoricalisztes, hiszen eredetileg is abból készül, így bukkantam erre a receptre. Az arányok jók, könnyen összegyúrható a tészta. Azt azért fontos megemlítenem, hogy csak nagyon alaposan lisztezett deszkán lehet igazán vékonyra nyújtani a kukoricaliszt miatt szárazabb tésztát, de ez, az ízlés szerint mellé kínált kenceficékkel kompenzálható a fogyasztásakor természetesen. Ne essünk kétségbe, ha csak amőbákat sikerül nyújtani szép kerek forma helyett. Erre szoktam mondani, hogy nem csúnya, csak rusztikus…

Az egyik kedvenc mexikói éttermemben babpüré jár mellé általában, mivel volt otthon vörösbabom, így én azzal kentem meg a tortillák egyik oldalát, illetve fokhagymás tejföl került mellé pluszban. A hús is variálható kedvünk szerint, illetve a hűtőnk tartalmának megfelelően.

Nem muszáj előre megtölteni, tekercselhetik a vendégek saját maguk vidáman.

 

 

 

Hozzávalók 8 darab torillához:

 

15 dkg fehérliszt

15 dkg kukoricaliszt

fél zacskó sütőpor

1 teáskanál só

2 dl langyos víz

4 evőkanál olívaolaj

 

Töltelékhez:

 

1 csomag szárított sonka (lehet szalonna vagy darált hús is)

3 db újhagyma

3 db pritamin paprika

10 dkg reszelt füstöltsajt

 

Tetejére:

 

Tejfölben elkevert reszelt fokhagyma

 

Babpüré:

 

1 csésze vörösbab

1 duci gerezd fokhagyma

fél mokkáskanál cayenne bors + chilipor

1 deci a bab főzővizéből

 

 

 

 

A liszteket összekevertem a sütőporral és a sóval majd hozzáöntöttem a langyos vízben elkevert olajat és összegyúrtam. 8 részre vágtam és alaposan  kilisztezett deszkán nagyon vékonyra kb. 15 cm átmérőjűre nyújtottam őket.

Egy tepsit szárazon, olaj nélkül felforrósítottam és beletettem a tortillát. Ekkor elkezd felhólyagosodni és pirulni. Pár perc múlva meg is lehet fordítani majd ha a másik oldala is hólyagos lesz és barna pöttyös akkor ki lehet venni.

A babot előző este beáztattam majd puhára főztem és 1 deci főzővízzel összeturmixoltam, sóztam, fűszereztem és belereszeltem a fokhagymát majd összekevertem.

A töltelékhez a hozzávalókat felkockáztam, a hagymát kevés olívaolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a paprikadarabokat és a sonkadarabokat. 10 perc alatt együtt pirítottam az egészet.

 

Ezután vagy tálaljuk külön tálkákban a babpürét, a zöldséges-húsos keveréket, a tejfölt, és a sajtot vagy kenjünk meg egy tortilla egyik oldalát a babpürével, tegyük rá a zöldségeket és a húst majd reszelt sajtot. Borítsuk be egy másik torillával és tálalás előtt közvetelen tegyük vissza a forró serpenyőbe az így kapott “szendvicset” és mindkét oldalát melegítsük át, míg a sajt beleolvad. Húzzuk ki egy tányérra, szeleteljük 4 felé és locsoljunk rá bőven fokhagymás tejfölt.

 

 

 

Sütőtök te édes...csokis...mézes...fahéjas

Én előre jeleztem, hogy sok(k) lesz a sütőtök a konyhámban!Talán merész vállalkozás egy héten ennyi sütőtökös receptet feltenni, de utánam a vízözön. A bejegyzés címébe is utólag biggyesztettem be a “csokis” szót, hogy vonzóbbá tegyem. Ha már csak 1 ember is megszereti a receptek alapján ezt a gyönyörűséget én biza örömtáncot lejtek, csak jelezzétek kérlek, mikor kezdhetem!

Ha kint hideg van és fúj a szél, jólesik ilyesmit sütni, kellemes meleg lesz a konyhában, és engem a sütőtöknek már a színe is mosolyra derít. Az illatának sütés közben pedig kimondottan idegkisimító hatása van véleményem szerint, pláne ha fahéjjal is találkozik sütőtökünk. Már pedig egy ilyen, kissé kaotikus hét után ez rámfért…

Ha édességet készítek belőle akkor csakis már előtte megsütött tököt teszek bele. Most egy egészet elkészítettem már előző nap kisebb darabokra vágva héjastól. Természetesen nem kellett az egész a sütibe, így néhány szeletre a sütés vége előtt pár perccel fahéjat szórtam és mézet csorgattam. Ez megint csak egy apró trükk, ha gyors nassolnivalóra vágyunk ami nem utolsósorban egészséges is.

Aztán a tök nagy része egy pihe puha kekszben fejezte be pályafutását, ami viszont már a hétvégére készült. Ismét bátor vagyok, hiszen ebből remélhetőleg már az Öcsikém is falatozni fog, viszont Ő lehet jobb ha nem tudja, hogy miből készült… Ő “nem lenni” ugyanis szoros barátságban a gyümölcsökkel és a zöldségekkel….

Ez a recept viszont több okból is pompás, egyrészt nem érezni benne koncentráltan a tök ízét, gyerekek is imádják ezt a két szememmel láttam. Másrészt a száraz anyagokat bátran lehet variálni, attól függően, hogy éppen mi áll otthon rendelkezésünkre zabpehely, zabkorpa, darált dió, teljeskiőrlésű lisztek. Lehet őket kombinálni együtt, külön külön, sosem csináltam még két egyformát. Ami viszont biztos, hogy mindig puha szaftos lesz a sütőtöknek köszönhetően. Picit tömörebb a keksz ha zabpehely is van benne, nem terül szét annyira a sütőben. Csokoládé elsősorban étcsoki legyen, de mostanában én tetemes mennyiségű mogyorós csokit halmoztam fel itthon, így azok kekszekben végzik felaprítva. A fűszereket használjátok ízlés szerint fahéj, szegfűszeg, gyömbér, citrom vagy narancshéj passzol hozzá.

Nálam abszolút befutó reggelire egy pohár tejjel.

Sütőtökös keksz:

Hozzávalók 32 darabhoz (két gáztepsi):

20 dkg liszt(nálam most 10 dkg rozs, 5-5 dkg zabpehely és zabkorpa)

15 dkg vaj

20 dkg sütőtök megsütve villával szétnyomkodva

20 dkg nyírfacukor v nád (én általában kevesebbet teszek bele, főleg ha tejcsokival készül)

5 dkg csokoládé apróra vágva (elhagyható)

5 dkg apróra vágott mogyoró, mandula, dió(elhagyható)

1 tojás

csipet só

1 teáskanál szódabikarbóna

1 mokkáskanál fahéj

1 mokkáskanál őrölt gyömbér

A puha vajat habosra kevertem a cukorral és a tojással majd a sütőtökkel. A lisztben elkevertem a szódabikarbónát és a fűszereket, a felaprított csokoládét. Majd a nedves anyagokat hozzákevertem a lisztes keverékhez. A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A gáztepsire sütőpapírt tettem és a masszából diónyi gombócokat formáztam, majd egymástól pár centire távol ráhelyeztem a  tepsire. Egy pohár aljával, amit bevizeztem előtte vagy egy villával lenyomkodtam a tetejüket, hogy korong alakúak legyenek kb. fél cm magasak.

15 perc alatt megsülnek, nem kell megijedni, hogy puhák mikor kivesszük őket, ez nem is a ropogós keksz kategória, de ha kihűltek azért szilárdabbak lesznek. Üvegben, fémdobozban sokáig eláll. De nem fog, nincs esély rá, mert elfogy.

 

 

Szőlő és füge találkozása ebédnél és reggelinél

 Már említettem korábban, hogy az én egyik kedvenc eledelem a szőlő sajttal és dióval falatozva. Arról is regéltem a múltkori pizza sütésnél, hogy elsősorban fügét szerettem volna látni a pizzámon feltétként, de akkor nem kaptam, most viszont farkasszemet nézett velem pár szem gyönyörű lila példány a boltban és ráugrottam egyből stipistopi az enyém alapon. Pizzára most nem vágytam, viszont fehérborban sült rozmaringos kacsacombra már egy ideje igen a kedvenc őszi köretemmel pláne ami a szőlő. Ha valamelyik gyümölcs igazán passzol húsok mellé köretnek, az bizony ez a fürtöske, de mivel kéznél volt még fügekisasszony és kevés alma is így ők is hozzákerültek.

 

Rozmaringos kacsacomb gyümölcskörettel

 

Készíthető akár csirkecombbal is, de elsősorban kacsával és vörös húsokkal passzol leginkább ez a köret. Tudom, hogy én vagyok a szűk keresztmetszet aki beéri csak a gyümölcs vagy zöldség körettel az ebédnél, ha valaki többre vágyik akkor szerintem polenta passzol hozzá a legjobban vagy krumplipüré.

 

 

 

Hozzávalók  2 főre:

 

2 db kacsacomb

1 fej vöröshagyma

2 db rozmaringág

4 gerezd fokhagyma

bordó és fehér szőlőszemek

alma, füge (elhagyható)

1 deci száraz fehérbor

1 deci víz

olaj

só, bors

 

A kacsacombokat besóztam és borsoztam, a bőrét bevagdaltam. Az egyik gerezd fokhagymát vékony szeletekre vágtam és betűzdeltem a bőre alá. Beletettem a tepsibe a combokat, rájuk fektettem egy-egy rozmaringágat, pici olajjal megloccsoltam, öntöttem alá vízet és bort. Melléjuk tettem a negyedekre vágott vöröshagymát és a fokhagymagerezdeket héjastól, majd előmelegített sütőben alufóliával lefedve kb. 35 percig békén hagytam őket.

Addig leszemeztem a szőlőt, ha valakit zavar a magja akkor ki lehet őket szedni. Az almák magházát kivájtam és nagyobb cikkekre vágtam őket, a fügével együtt. Kivettem a kacsát, ha elpárolgott a leve akkor pótoljuk. Mellé tettem a gyümölcsöket és visszatoltam a sütőbe míg szép pirosra sültek a futóművek. Néha meglocsoltam a szafttal őket.

Simán lehetne ünnepi fogás!

 

Szőlős-fügés reggeli csemege:

 

Itt nem kell valami komoly receptre gondolni, csak arra bíztatnék mindenkit, hogy egyen ezekből a gyümölcsökből frissen is még többet.

szőlő a gyógygyümölcs kategóriába tartozik, különösen a kék bogyós, hiszen magas szelén és káliumtartalma késlelteti a sejtjeink öregedését, hozzájárul az érfalak rugalmasságához, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Magas a foszfor és magnézium tartalma ami erősíti az immunrendszert. További pompás hatóanyagai pedig a rákmegelezősben játszanak fontos szerepet. A C vitamin és szilícium tartalma által hozzájárul a kötőszöveteink rugalmasságának megőrzésében, méregtelenít és javítja az anyagcserét.

 

 

Ami a fügét illeti, nos ő a gyönyör jelképe, mint megtudtam….Az ókori sportolók is fogyasztották teljesítmény fokozására, és tulajdonképpen nem is gyümölcs hanem virág. Ha valamivel ki lehetett engem a világból kergetni régen az az aszalt füge, most már néha megeszem ha szép nagy szemeket találok, mert az puhább és nem olyan töpörödött. Viszont a friss fügének semmi köze hozzá legalábbis ízben, puha, zamatos és tényleg gyönyörű gyümölcs. Egy nyaralás alkalmával szerettem meg mikor volt szerencsém reggelente a szomszéd néni fájáról friss fügét szedni.

Káliumtartalma kiemelkedő, de cink és B-vitamin is található benne bőven. Idegnyugatató hatása is ismert, ez így telihold környékén rám is fér…

Mivel még hűtőben sem nagyon áll el max. 1 napig, így a reggeliben végezte a szőlővel együtt.

 

 

 

Hozzávalók:

 

füge

szőlő

natúr joghurt

1 evőkanál darált mák

bármilyen mag, dió, tökmag, szotyi

méz

2 evőkanál zabpehely

 

A gyümölcsöket tálba tettem, a joghurtba elkevertem a  mákot, ráöntöttem a gyümölcsre, megszórtam zabpehellyel és tökmaggal majd csorgattam rá pici mézet.

 

 

 

"Sütőtökjó" tippek

Az én konyhában ősszel a csapból is ez folyik, lehet idén már a hajamra is ezt fogom kenni, mert szerelmem iránta egyre csak fokozódik. Sokan fintorognak tőle, én is így voltam még pár éve, de tessék esélyt adni ennek a fantasztikus “zöld”ségnek, mert mindent, de tényleg mindent lehet belőle készíteni. Édeset, sósat, reggelit, ebédet, vacsorát, nassolnivalót, tortát, levest, asztalidíszt is akár, de utóbbira nem pazarolnám. Káprázatos narancssárga kincs higyjétek el.
Kb.2 éve lettem rajongó. Előtte nagyon ritkán jutott  eszembe, hogy egyek. Anyukám sütött őszi estéken héba hóba, főleg magának, mert szimplán megsütve pultra téve a drága gyermekei meglehetősen ritkán fanyalodtak reá. Ez persze nem az Ő hibája nyilván ha fakanállal kergetett volna, hogy megegyük most én sem reklámoznám. Ha édes volt elnyamogtam kiskanállal, de az öcsém nem volt ilyen “jófej” Ő rá sem nézett. Ha nem zamatos, mézédes senki nem fogyasztja szívesen egymagában. Dobjuk fel pár perc alatt plusz ízekkel és mennyei étek lesz belőle. A jó sütőtökös ételhez tényleg sütni kell a tököt előtte. A leves sem lesz olyan finom ha nem a sütőben karamelizálódott tök az alapja.
Az sem elhagyagolható, hogy nagyon tápláló, szinte már gyógyító hatásokkal bír. Az indiánok kígyómarást kúráltak vele, ha valakit ez a veszély fenyegetne…Mangán, réz vas foszfor, C-vitamin, béta karotin, kálcium, cink, A, B1, B2, B6 vitaminok, folsav forrása. Jobb, mint bármelyik vitaminkapszula. Megfázásos tünetek enyhítésére is kiváló, tüdőproblémák kezelésére is alkalmazzák, enyhítheti az asztmás rohamokat és allergiás tüneteket. Serkenti az emésztést és a máj működését, segít a prosztatarák megelőzésében, valamint a szív és érrendszeri betegségek elkerülésében is szerepet játszik
Jót tesz a bőrnek. Nem külsőleg természetesen, hanem ha sokat falatozunk belőle, csökkentheti a pattanásokat és tovább megmarad a napbarnított bőrszínünk,
És még két nagyon fontos dolog említendő vele kapcsolatban, hogy alacsony a kalóriatartalma és olcsó. Úgyhogy tökproject indul, 1 db tökből 3 féle íz kerekedett ki. Első körben egy leves és két gyors sós verzió bármihez. Aztán lesz itt még keksz, kuglóf, torta, köret és még ami eszembe jut.
Én a hosszúkás orange vagy más néven kanadai sütőtököt szoktam venni. Nem bántam még meg, általában mindig elég édesek. Ha hibátlan a külseje akkor a belsejében sem csalódhatunk. Kár, hogy ez csak a sütőtökre igaz…
 Sütőtökkrémleves sült zöldségekből

Többféle ízben szoktam készíteni, ez a legegyszerűbb és ehhez szükséges a legkevesebb hozzávaló. A végén főzőtejszínnel is befejezhető, tapasztalat, hogy így jobban “eladható” gyerekeknek és a finnyás brigádnak. Selymesebb, lágyabb íze lesz. Szerintem enélkül még jobb, de próbálkozzon mindenki kedvére, elrontani nem lehet az biztos. Ha van otthon sárgarépa nyugodtan tegyünk hozzá azt is. Lehet a hagymát olajon megpárolni és arra rátenni a nyers tökdarabokat, felönteni vízzel és megfőzni, de ha a tök előtte sütőben sült, sokkal több íz lesz benne. Én most nemes egyszerűséggel az összes hozzávalót megsütöttem tepsiben, hiszen a fokhagyma és a lilahagyma is még aromásabb lesz így elkészítve.

Hozzávalók 2 főre:
fél sütőtök
1 fej lilahagyma
2-3 gerezd fokhagyma
tökmag a tetejére
só, bors
1 mokkáskanál chilipor
citromlé
olívaolaj
1 dl főzőtejszín(elhagyható)
A sütőt előmelegítettem kb. 200 fokra. A hagymát negyedekre vágtam a fokhagymagerezdeket héjastól tettem a tepsibe. A sütőtököt hosszában félbevágtam a magjait kanállal kikanalaztam. Nem muszáj kidobni őket, ki lehet szárítani őket és kész a nassolnivaló tökmag.
Ezután a tököt nem hámoztam meg csak keresztben ujjnyi vastag szeletekre vágtam és ment ez is a tepsibe. Meglocsoltam kevés olajjal a zöldségeket és 30 perc alatt megpuhultak és szépen karamelizálódtak.
Ha elkészült, a zöldségeket áttettem egy edénybe, a fokhagymákat kinyomtam a héjukból, a tökdarabokról lehúztam a héjat és felöntöttem annyi vízzel, hogy 1 ujjnyival ellepje. Ha van házi húslevesünk azzal is felönthetjük. Én a leveskockát nem javaslom, szerintem műíze lesz tőle.
Sóztam, borsoztam, megszórtam chilivel. Ha valaki nem szereti a csípőset, ne tegyen bele, ízlés szerint más fűszerek is használhatóak. Mikor felforrt levettem a gázról és botmixerrel pürésítettem. Ha tejszínnel készítjük, tegyük vissza a gázra öntsük hozzá a tejszínt majd forráspont előtt zárjuk el a gázt. Én túl édesnek találtam így pár csepp citromlével meglocsoltam. A tökmagot pár perc alatt száraz serpenyőben megpirítottam és a tetejére szórtam, némi pirított kenyér kocka társaságában. Máskor reszelt sajt kerül rá vagy pirított bacon darabok.
Hideg volt és fáztam, míg meg nem kóstoltam ezt a levest, utána a nap is kisütött pedig már rég besötétedett kint…
A tök másik fele így végezte:
Sütőtökkockák hagymával és sajttal

Egyszerű gyors csemege, könnyű vacsorának vagy köretnek is jó akár.

 

Hozzávalók:
sütőtök
lila v vöröshagyma
camembert sajt kockázva(lehet más reszelt sajt is)
só, bors
olívaolaj
A sütőtököt meghámoztam és kisebb kockákra vágtam rátettem a vékonyra szeletelt hagymát és kevés olajjal meglocsoltam. Picit megsóztam, tekertem rá borsot. Előmelegített sütőben 25 perc alatt a tök és a hagyma megpuhult a sajtot ekkor tettem rá és 5 percig még visszatoltam a sütőbe, míg ráolvadt. Aztán meg nem tudtam betelni vele, eteti magáááát.
Fűszeres sütőtökös kencefice
 

Ez a recept, a már korábban közzétett fűszeres sárgarépakrém alapján készült és azt kell mondjam ez így még ütősebb lett. Nem tudom leírni, hogy mennyire finom. Próbáljátok ki légyi légyszi! Szendvicsbe vaj helyett pompás. Én egymagában is képes vagyok elkanalazgatni.

Hozzávalók:
negyed sütőtök
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál natúr joghurt
fél mokkáskanál fahéj
fél mokkáskanál római kömény
fél mokkáskanál chilipor
pár csepp fehérborecet (citromlé is jó)
A tököt hámozva felkockázva megsütöttem, majd egy mélyebb tálba tettem, rákanalaztam a joghurtot a reszelt fokhagymát, megszórtam a fűszerekkel, meglocsoltam az ecettel és botmixerrel pürévé varázsoltam. Másnap még finomabb mikor összeérnek az ízek.

Toszkán paradicsomleves

Pappa al Pomodoro ha stílusos akarok lenni, ha nem, akkor paradicsomfőzeléknek is nevezhetném. Egy újabb példa arra, hogy a legegyszerűbb ételekben rejlenek a legjobb ízek. Nagyon kevés hozzávaló szükséges, ennél a levesnél viszont tényleg fontos, hogy azok jó minőségűek legyenek. És ez nem azt jelenti, hogy drága tételekről lenne szó. Szimplán csak friss édes paradicsomról, ez pipálható is, hiszen a piacok bővelkednek benne, az áruk is kedvező. Aztán a második alappillér a fokhagyma és semmiképp sem a felfújt kínai, aminek se íze se bűze. Végül a sort a bazsalikomlevél zárja, mivel abban is sokkal több aroma rejlik, mint a szárítottban. Természetesen a leves az utóbbival is nagyon finom lesz, és töredelmesen be kell vallanom, bár el is titkolhatnám, de minek, hogy én is azt tettem bele, ugyanis a bazsalikombokrom isten nyugosztalja, távozott az élők sorából. Sajnos ez a főzés előtt jutott eszembe és az első bolt ahova berohantam, minden féle friss fűszernövényt kínált a bazsalikomot kivéve… Tudom, hogy az olaszok most a fejüket fogják, de így jártam. Az vígasztalt, hogy így is eszméletlen jó lett az étel. Minden héten tudnám enni kiskanállal, nagykanállal reggel, délben este.
Szükségünk lesz még rusztikus kenyére vagy zsemlére, vagyis a tömörebb keményebb héjúra. Nekem kapóra jött ugyebár az előző bejegyzésben említett tökmagos bucim.
 Hozzávalók 2 főre:
 5 db lédús paradicsom
1 db zsemle vagy 1 szelet kenyér
2 gerezd fokhagyma
1 kis fej vöröshagyma
kb. 8 db friss bazsalikomlevél (szárítottból 1 teáskanál)
frissen őrölt bors
1 evőkanál olívaolaj
 A paradicsomokat egy késsel bevágtam és forró vízbe dobtam pár percre majd lehúztam a héjukat és feldaraboltam őket. A vöröshagymát felkockáztam a fokhagymát lereszeltem.
Az olívaolajat felhevítettem majd rádobtam a vöröshagymát és üvegesre pároltam, ezután hozzáöntöttem a paradicsomokat, sóztam borsoztam és beleszórtam a bazsalikomot. Miután a paradicsom levet engedett és elkezdett puhulni hozzáadtam a reszelt a fokhagymát. Azért most, mert szerintem, így jobban érezhető az íze.
Öntöttem alá egy picit vizet is, kb. fél decit. 10 perc elteltével megpuhultak a paradicsomok, ekkor egy botmixerrel leturmixoltam őket és visszatettem a gázra az edényt. Végül beletördeltem a zsemledarabokat és pár percig együtt főztem őket, míg a kenyérdarabok megpuhultak.
Tálaláskor szórhatunk még hozzá friss bazsalikomot és némi reszelt parmezán sem árthat meg neki.

Tökmagos zsemle

Íme a ronda, de finom kategória eheti nyertesei. Nevezzünk inkább csak  rusztikusnak őket, mert még megsértődnek az előbbi besorolás láttán. Le nem cserélném őket semmilyen vizes zsemlére. Ezekben van cucc ha csúnyán akarom magam kifejezni magam, nem morzsolódik szét, nem szakad be a teteje ha összenyomjuk, de mégis puhák még másnap is. Jó kis tömött, szívós zsemlegyerekek. A maradékot lefagyasztottam, így egész héten meg volt oldva a reggeli. A mélyhűtőből kivéve friss meleg zsemléket varázsoltam 10 perc alatt a sütőben.
Egyébként a zsemlék a meseszerű “Gyűrűk ura” tájakon és mézeskalács házban főző új-zélandi hölgy, Annabel Langbein kenyér receptje alapján készültek. Ő a fehér tönkölyliszt helyett finomlisztet használ, így a tészta sokkal könnyebb és folyósabb lesz, amit egy hosszú kenyérsütő formában süt meg. Úgy a sütési idő jóval tovább tart, de biztos, hogy majd azt is ki fogom próbálni.
Tényleg egyszerű recept, és próbáljunk türelmesek lenni és megvárni míg kihűl. Naná, hogy ez nekem ez nem sikerült és még langyosan vajjal eltűntettem egy példányt, utána meg győztem szuszogni, de olyan finom vót.
Hozzávalók 7 darabhoz 2 dl-es pohárral mérve:
2 és 3/4 csésze teljes kiőrlésű liszt(nálam rozs)
2 és 3/4 csésze fehér tönkölyliszt
3 teáskanál só
1 csomag porélesztő
2 pohár langyosvíz
4 teáskanál méz
3 evőkanál lenmag (lehet szotyi is)
pár szem tökmag
1 felvert tojás
A langyos vízbe belekevertem a mézet és az élesztőt és 10 percre félretettem letakarva meleg helyre.
A liszteket összekevertem a sóval és a lenmaggal. Az élesztő ha felfutott és szép “habos” a teteje akkor beleöntöttem a lisztes keverék közepébe és elkevertem majd kézzel is átgyúrtam kicsit míg összeállt. A tönkölyliszt miatt ragacsos tésztát kapunk. Lisztes kézzel golflabda nagyságú gombócokat formáztam belőlük és egy vékonyan megolajozott tepsibe tettem őket egymás távolabb. A tetejüket egy késsel bevágtam keresztben, megkentem felvert tojással őket majd megszórtam pár szem tökmaggal.
Először alacsony lángon (kb. 80 fokon) sültek 20 percig, hiszen ez idő alatt kelnek meg a duplájukra. Aztán 200 fokon kb. még 25 perc alatt megsültek.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!