Aki ismer tudja, hogy a rusztikus nálam annyit tesz, hogy ronda, de finom… A finom nem is jó szó rá, ki kell próbálni, de tényleg!!! Abszolút a repertoár tagja marad.
Az eredeti verzió az ország tortája címet kapta 2012-ben. Már akkor elmentettem a receptet, hogy majd egyszer…, hiszen nagyon szimpatikus volt, hogy nincsen benne liszt, a néhány kanál morzsát leszámítva, de az igazán semmiség.
Most viszont eljött az alkalom, a Zapukám születésnapja, aki mák-dió-alma rajongó, és mivel tavaly diótorta volt, elérkezettnek láttam az időt, hogy előássam ezt receptet. Jó ötlet volt vajon egy vadiúj tortával élesben próbálkozni??? Ööö…Miközben a szétesett tortalap felett szitkozódtam, veszettül ráztam a fejem, de a másnapi szeletelésnél és kóstolásnál már abszolút igennel feleltem erre a kérdésre. Őszinte leszek 4 órámban telt az elkészítése és bár előtte nap kapott friss színt a hajkoronám, lehet ismét meglátogatom a fodrászt, mert félig megőszültem közben, és sok volt a hosszú sípszó is a szombat délután folyamán. Anyukám meg asszisztált mindehhez hol vidáman, hol kevésbé…DE, még mielőtt ráklikkelnétek a jobb felső sarokban a kis “x”-re, mégis marasztalnám a kedves olvasóközönséget, mert állíthatom, hogy a végeredmény tényleg mindenkit és mindenért kárpótol!!! Nem lett szabályos, és nem a legszebb torta, amit a földkerekség látott, de az enyém, és frenetikus sikert aratott. Tapasztalanak is jó volt, már tudom, hogy mit kell máshogy csinálnom legközelebb, hogy az elkészítési idő a felére csökkenjen és a torta néhány belső lapját ne puzzle-ként rakjam össze. Ezek a hibák egyébként nem voltak észrevehetőek a felvágásnál, egyben maradt, puha volt, krémes, de mégsem “szuszogós” desszert.
A hozzávalók aránya egyébként jó volt, a töltelékek cukormennyiségén én picit csökkentettem, mert szerintem túl édes, de ez ízlés dolga, így az eredeti mennyiségeket fogom megadni. A tojás mennyisége finoman szólva is sok(k), a maradék sárgája a mélyhűtőbe került több kis adagban lefagyasztva, így később felhasználható puding készítéshez vagy esetleg házi majonézbe.
Hozzávalók 12 szelethez 22 cm-es kapcsos tortaformához:
Tészta:
50 dkg tojásfehérje (nálam 14 db L-es azaz nagy méretű tojás volt elegendő)
30 dkg kristálycukor (nálam 15-15 dkg nyírfa és nádcukor vegyesen)
20 dkg darált mák
6 dkg édes morzsa (én 5 dkg zsemlemorzsát + 1 dkg nádcukrot száraz serpenyőben aranybarnára pirítottam)
10 dkg hámozott, reszelt alma
fél citrom reszelt héja
Krémhez:
6 dl tej
13 dkg cukor (nálam 5-5 dkg nyírfa és nádcukor vegyesen)
7 dkg kukoricakeményítő
3 db tojássárgája
fél vaníliarúd kikapart belseje (én bourbon vanílás cukrot használtam helyette)
25 dkg habtejszín
Almatöltelékhez:
fél kg hámozott, reszelt alma
5 dkg vaj
5 dkg cukor (nekem a fele is elég volt)
1 teáskanál fahéj
fél citrom leve
A sütésről: 200 fokon 6 felé osztva a tésztát 12-15 perc alatt megsül laponként a kivajazott, kilisztezett formában. Vékony lapok lesznek. Így sikerült is!
Ahogy viszont nekem nem: Meg lehet próbálni ketté is elosztani a tésztát és két tortát sütni majd 3-3 lapban elvágni mindegyiket. Na, erre én senkit nem fogok bíztatni, mert én is így álltam neki és hiába sült közel 1 óráig az első fele a tortának villanysütő 200 fokán, hiába ellenőrziztem tűpróbával és úgy tűnt már átsült, mikor leválasztottam volna a forma aljáról kiderült, hogy még mindig lágy az alja, ezért szétesett és onnantól kezdve jött a macera, visszavarázsolni a sütőbe, majd ezek után még szétvágni 3 felé és összemozaikozni a lapokat…. Ebből okulva a másik felét a tésztának már én is egyenként sütöttem.
A tészta összeállítása: A tojásfehérjéket kemény habbá vertem, miközben folyamatosan adagoltam hozzá a cukrot. A mákot összekevertem a reszelt almával, a morzsával, a citromhéjjal, majd hozzáforgattam a tojásfehérjehabot és a fenti módon megsütöttem.
A krém elkészítése: a keményítőt simára kevertem 1 dl tejben, majd hozzáöntöttem a tojássárgájákhoz és habosra kevertem az egészet. A többi tejben elkevertem a cukrot, felforraltam, majd hozzáöntöttem a tojássárgás-keményítős keveréket és habverővel folyamatosan kb. 1 percig keverve hagytam besűrűsödni, ekkor lehúztam a gázról és kitettem az erkélyre hűlni, majd hozzákevertem a felvert tejszínhabot.
Jó tanács: A krémet a tejszínhab belekeverése előtt langyosra hűtsük csak és keverjük meg néha, hogy ne legyen csomós. Én teljesen kihűtöttem keverés nélkül, így hártyás lett és becsomósodott, ami az ízén nem változtatott és nem zavaró fogyasztás közben, de esztétikailag nem mutat olyan jól…
Almás töltelék elkészítése:
A vajat megolvasztottam egy edényben, hozzáadtam a reszelt almát, meglocsoltam a citrom levével, megszórtam a fahéjjal és a cukorral majd puhára pároltam, míg a levének a nagy rész elpárolgott. Kihűtöttem.
A torta összeállítása:
1. tésztalapra az almás töltelék 1/3-át kenjük rá, helyezzük rá a 2. tésztalapot amire a krémből kenjük el egy réteget egyenletesen és így haladjunk felváltva míg a lapok el nem fogynak. A tetejére és az oldalára is krém kerül és fog belőle bőven jutni, nekem még egy kevés meg is maradt.
Egy éjszakát hűtőben állt, tálalás előtt díszítsük almával, mákkal, fahéjjal tetszés szerint.