Pálmafa Project

Citromtorta muffin

Az egész ott kezdődött, hogy múlt héten citromtortát szerettem volna készíteni. Sőt, el is készült, de megint a zselatinon buktam el, ízre a végeredmény jó lett, de enyhén kanalazós desszert sikeredett belőle. Viszont akkor megfogadtam, hogy többet nem teszek zselatint semmibe, mert ismét olyan bűz áradt a meleg vízben elkevert zselatinból,  hogy megundorodtam tőle… Biztos érezte ezt már más is, sőt tudja is az okát ennek a fura szagnak, ugyanis a legtöbb zselatin állati eredetű, pontosabban azok csontjaiból kinyert zselésítő anyag….  Úgyhogy utánanéztem, hogy mivel lehetne ezt helyettesíteni. Van ugyebár az agar-agar nevezetű anyag, ami tengeri vörösmoszatból készül, viszont óccónak nem mondható, én meg amúgy is ritkán használok ilyesmit, úgyhogy lapoztam is tovább. Egy másik oldalon ajánlotta valaki a Lidl áruház Tortenguss márkájú zselatinját, ami teljesen növényi eredetű. Mivel éppen van egy Lidi a szomszédban, így átröppentem megvizslatni eme terméket. Szimpatikus lett egyből, mert tápióka és burgonyakeményítőt tartalmaz, sűrítő anyaga pedig az E407 ami nem más, mint karragén amit vörösalgából állítanak elő. Aztán van benne még egy E betűs kincs, még pedig az E336-os anyag, amit a borkősavból nyernek ki, mint megtudtam. Úgy, hogy jött is velem vidáman egy csomaggal. Nem zselatin van egyébként ráírva hanem tortazselé, de a funkciója ugyanaz.Teljesen szagtalan volt jelentem és a végeredmény tökéletes lett.
Muffinformában készült, mert kisebb adagot akartam előállítani. A hozzávalókat megduplázva egy kapcsos tortaformában tortává varázsolható.
Hozzávalók 8 darabhoz:
A morzsa alaphoz:
15 dkg zabpehely (lehet bármilyen más zabpelyhes kekszmorzsa is helyette)
5 dkg olvasztott vaj
1 evőkanál méz
A krémhez:
12,5 dkg mascarpone
2 dl zsírszegény natúr joghurt
5 dkg nyírfacukor
1 nagy citrom felének a leve
1 tasak(12g) zselatinpor
A morzsalaphoz a zabpehelyhez kevertem az olvasztott vajat és a mézet. Fogtam egy muffintepsit és kétszer olyan hosszúságú műanyagfóliát levágtam és ráterítettem a tepsire. A morzsából pedig kb. 1 evőkanálnyit belenyomkodtam a fólián keresztül a tepsi horpadásaiba. Majd amíg elkészítettem a krémet a tepsit betettem a mélyhűtőbe, hogy a vaj megdermedjen a morzsában és összefogja azt.
A krémhez a mascarponét a joghurtot a cukrot és a citromlevet egy habverővel simára kevertem. A zselatinport a zacskóján leírtak alapján 2,5 dl vízben és ízlés szerint 1-2 evőkanál cukorral forráspontig melegítettem majd 5 percig hűlt. Én egy picit soknak találtam ennyi krémhez az így kapott zselatin mennyiségét, így fél decivel kevesebbet kevertem csak a krémhez, biztos, hogy semmi baja nem lesz ha valaki az egészet belekeveri, max szilárdabb lesz a végeredmény.
Kivettem a tepsit a mélyhűtőból és mindegyik horpadásba kanalaztam 2 evőkanál krémet, végül a fólia másik felét ráhajtottam és egy éjszakát állt a hűtőben.
Szépen kivehető a formából, nem folyik szét. Puha krémes, de mégis könnyed desszert, nekem éppen reggeli… Tökéletes zárása az augusztusnak.

Körtéfa gyümölcse

Avagy elindult a körteszezon. A tihanyi apátság levelében anno kurtuel fa néven szerepelt. A körtéfa ugyebár onnan ugrott be nekem, hogy gyerekkorunk énekóráin előszeretettel danoltuk a bűbájos dalocskát ami úgy indult, hogy kőőőőrtéfaaa, kőőőőőőrtéfa, kőőőrösi, kerepesi kőrtéfa…az volt a lényeg, hogy az ő betűt minél jobban elnyújtsuk, hogy tuti röhögésbe torkoljon a dolog. Illetve egy síelés alkalmával kb. 7 éves koromban egy velem egykorú barátnémmal osztrák házigazdáink hosszas könyörgésére előadtuk ezt a dalt. Azért hagyományt ebből nem teremtettem és azóta sem énekeltem el egy hüttében sem, persze biztos van az mennyiségű forralt bor ami előcsalogatná a nem létező énekhangomat…de inkább megkímélek mindenkit.
Viszont a körte finom és idén eddig csak jóféle hazai somogyit volt szerencsém fogyasztani, a család és egy kedves barátnőm jóvoltából, aki míg én szabin voltam szerény hajlékomban tartózkodott pár napig. Mikor vasárnap este fáradtan a lakásba estem, és bekukkantottam a hűtőbe, gyakorlatilag kidőlt egy komplett gyümölcsfa belőle, hiszen roskadásig volt a frigóm friss barackkal, körtével, almával, szőlővel. Így megspórolt nekem ez a drága jány egy hétfői piaci “gyümitankolást”. Gondoltam ha már lassan őszbe hajlik az idő, kezdjük a sort a körtés étkekkel.
Nem tartalmaz túl sok ásványi anyagot és vitamint, viszont nagyon jó vértisztító és elősegíti az emésztést. Segít a bélhurut és gyomorhurut gyógyításában, hozzájárulhat a vastagbélrák megelőzéséhez, pektintartama pedig megközelíti az almáét. A népi gyógyászat szerint a körte vízhajtó hatású, vérkeringést szabályozó tulajdonságokkal is bír.
Nem csak édességekbe érdemes felhasználni ahogy már a múltkor gyümölcsös pizzánál is említettem. Remekül passzol sajtokhoz is húsok mellé. Én a héten próbáltam a nyers vonalat követni, illetve idő hiányában egy egyszerű “leves” és saláta kerekedett belőle.
Rozmaringos körteleves
 
Aki rendszeresen olvassa irományaimat az tudja, hogy nyáron szokásommá vagy inkább már szenvedélyemmé vált, hogy főzés nélküli gyümölcsleveseket komponáltam, de nem gondoltam volna, hogy ez körtéből is sikerülni fog. Sajnáltam volna szétfőzni, úgyhogy megoldottam máshogy. A rozmaring abszolút passzol hozzá és ad neki egy pikáns ízt. Almát is lehet bele tenni pluszban, de én most csak körtével készítettem. “Levesbetétként” egyéb gyümölcsdarabok, szőlőszemek kerülhetnek hozzá bátran.

 

Hozzávalók:
személyenként 1 nagy darab körte (inkább puha, lédús legyen)
1 rozmaring ág
méz
citromlé
vízA körtét lereszeltem, felöntöttem annyi vízzel, hogy pont ellepje édesítettem pici mézzel, pár csepp citromlevet is facsartam bele végül összeturmixoltam. A rozmaringágat beledobtam és egy éjszakán át állni hagytam, hogy átvegye a leves az aromáját.

Camembertes körtesaláta

Nálam sajt mindig mindenkor jöhet nem tudok nélküle élni, de nem is akarok.  Ez a saláta tartalmasabb, de mégis könnyű vacsora lehet belőle vagy része az ebédnek kacsacombi mellé mondjuk.

Hozzávalók:

némi zöld salátalevél vagy spenót tépkedve
körte
camembert sajt (márvány, rokfort is passzol még hozzá)
pár szem aszalt áfonya
balzsamecet
olívaolaj
tökmag vagy dió

Tányérra zöldsaláta ráhalmoz, felkockázott körte, sajt ráhelyez, tökmag v dió és áfonya rászór, néhány löttyintés olívaolaj és pici balzsamecet és már falatozható is.

 

Gerslivel-gombával töltött paprika

Húsmentes! Azért még ne lapozzon senki tovább, természetesen lehet bele azt is tenni. Én szerettem volna egy gyorsan elkészülő töltött paprikát rittyenteni pár hete és a maradék most akadt a kezembe a mélyhűtőben, így gondoltam itt az ideje a receptet is közzétenni.
A gersli más néven árpagyöngy általam is most került először kipróbálásra, de nem utoljára. Ez egy ősi gabonaféle, azt olvastam, hogy már a vikingek és a római gladiátorok is fogyasztották. Úgyhogy harcra fel, a konyhában legalábbis és nyugodtan lehet helyettesíteni vele a rizst. Ez tulajdonképpen hántolt árpa, a gabonák közül ez tartalmazza  a legtöbb nyomelemet. Jó hatással van az idegrendszerre ami ilyen sűrű frontmozgások idején sok embernek jót tenne… Emellett a vércukorszintre és a koleszterinszintre is kedvező befolyással bír. Magnézium, foszfor, kálium, kálcium is található benne.
Sokan használják levesbetétként, illetve töltött káposztába, ehhez a recepthez is utóbbi adta az ötletet. Amúgy nagyobb áruházakban illetve piacokon kapható teljesen elfogadható áron. Főzése ugyanúgy történik, mint a rizsé vagyis kétszeres mennyiségű vízzel öntsük fel.
Ehhez az ételhez én a paradicsomlevet előző nap friss paradicsomból megfőztem hiszen szezonja van és abból az igazi, de bármilyen natúr paradicsomlé jó hozzá. Tettem bele kápia paprikát is, az édesebb, mint a másik és én szívesebben eszem azt főtt formában, mint a sárgát, de ez tényleg ízlés dolga.

Hozzávalók 6 paprikához:

6 db paprika
10 dkg gersli
30 dkg gomba
1 fej vöröshagyma
2 db tojás
6 dl paradicsomlé
só, bors
kakukkfű
zellerzöld
pici cukor (nálam nyírfa)
3 evőkanál olaj
2 evőkanál liszt(nálam rozsliszt)

A gerslit kétszer annyi vízben feltettem főni. Megsóztam és félpuhára főztem, hiszen a paprikában még lesz ideje teljesen megpuhulni. A gersli így még nem fogja valószínű az összes vizet beszívni, de ez nem baj, öntsük le róla.
Fogtam egy serpenyőt amiben kevés olajon megpároltam a hagymát majd rádobtam az apróra vágott gombát, sóztam, borsoztam, megszórtam egy teáskanál kakukkfűvel és addig pároltam míg elfőtt a leve. Nem baj ha még nem teljesen puha hiszen a paprikába töltve még főni fog ez is.
A paradicsomléhez öntöttem még kb. 3-4 decit, beletettem a zellerzöldet, sóztam, borsoztam és megvártam míg felforr majd pici cukrot tettem hozzá.
A gerslit hozzákevertem a gombához, hozzáadtam a felvert tojásokat és beletöltöttem lazán a kicsumázott paprikákba majd azokat belehelyeztem a felforralt paradicsomszószba és lefedve addig főztem, míg a paprikák megpuhultak, kb. 20 percet vett igénybe. Az olajat felhevítettem és hozzáadtam a lisztet majd rántást készítettem belőle és hozzáöntöttem a paradicsomszószhoz. Megvártam míg ismét felforr és besűrűsödik a mártás, majd elzártam a gázt és jó étvágyat hozzá!

Gyümölcsös kéksajtos pizza

Itt van az ősz itt van újra, legalábbis ha az elmúlt két napra, a szakadó esőre és a 16 fokos hőmérsékletre gondolok. Még mielőtt az ország keleti felében tartozkodók felhúznák a szemöldöküket, hogy ugyan már miről beszélek?? Tisztában vagyok vele, hogy ott még nyár volt, és ők szerencsések még élvezhették a napsugarak jótékony és káros hatásait egyaránt, de a hidegfront hatására belém bújt a kisördög és továbbküldtem arra az esőfelhőket…
A nyáron kívül a hétnek is vége van és a szabimnak is, ez az étek viszont méltó zárása mindennek azt hiszem.
Egy valami volt már biztos régóta, hogy ha jön a fügeszezon akkor mindenképpen megsütöm a fügés-kéksajtos prosciuttos pizzát. Aztán még valami biztos lett a hétvége felé, hogy a piacon ezen a héten az egyetlen fügét áruló bácsika egyetlen fügefájáról elfogyott a füge…. No problem, jön  a B verzió, hiszen érkezett helyette a kertből szőlő és körte is. Mindkettővel remek párt alkot a kéksajt, vagy márványsajt, a lényeg, hogy minél karakteresebb ízű penészes fajta legyen. Szerintem eszméletlen ízkavalkád, de aki nem hiszi járjon utána. Ezzel engem simán le lehet venni a lábamról. Pizza sem kell feltétlenül alá, csak úgy egymagában pár szem dióval esetleg egy pohár borral, hogy jobban csússzon fergeteges. Megkóstolod és rákattansz, legalábbis nálam így történt.
Most azonban pizza party volt. És lássatok csodát fehérliszttel készült, jelentem alásan! Nálam ez nagy szó, de ezúttal kivételt tettem,  hiszen “hurrányaralunk” ennyi belefér. Amúgy lehet próbálkozni teljeskiőrlésű lisztekkel, megtettem én is. A pizza olyan kemény lett, hogy önvédelmi eszköznek is bevált volna… Szóval mindenképpen érdemes sima lisztet is keverni hozzá.
Eme tésztarecept Jamie-nek köszönhető, ezen én nem akartam és nem is tudtam változtatni, mert úgy jó ahogy van. Ha nem kerül mind felhasználásra lefagyasztható, de akár kakaós csigának is tökéletes. Mifelénk még kenyérlángos is készült belőle hagymával, “kóbásszal”, hiszen az én drága Öcsikém gyümölcsöt még képen a falon lógva sem szeret látni, nem ám a tányérján, de azé még szeretjük!
Hozzávalók a pizzatésztához: (kb. 3 nagy tepsi vékonytésztájú pizzához elegendő)
1 kg fehérliszt
1 evőkanál só
2 cs porélesztő
650 ml langyos víz
1 evőkanál nádcukor
4 evőkanál olívaolaj
A feltéthez:
piros és fehér szőlőszemek
körte felkockázva
márványsajt
bármilyen vékonyra szeletelt szárított sonka
balzsamecet
olívaolaj
A lisztben elkevertem a sót, a langyosvízhez hozzákevertem az olajat a cukrot és az élesztőt, pár percig állni hagytam. A lisztbe mélyedést válytam és kb. decinként belecsorgattam a vizet és először egy villával elkezdtem körben hozzákeverni a lisztet, mikor a víz elfogyott, kézzel addig gyúrtam, míg szép sima rugalmas tészta lett belőle. Ezután kelesztőtálba tettem és fél óra alatt duplájára kelt. Ha nincs kelesztőtál, akkor egy nedves konyharuhával takarjuk le egy kilisztezett tálban és úgy kelesszük duplájára kb. 45 perc alatt.
Mikor megkelt, kézzel még egyszer átgyúrtam. Ezután osszuk el tetszőlegesen attól függően hány darabot és mekkora nagyságúra szeretnénk nyújtani. Én inkább a vékony tésztájú pizzát szeretem, így azt egy sodrófával kb. fél centi vastagságúra nyújtottam, majd kiolajozott tepsibe tettem. Megpakoltam a félbevágott és kimagozott szőlőszemekkel a körtedarabokkal, rámorzsoltam a márványsajtot és a széttépett sonkadarabokat is ráhelyeztem. 220 fokon kb. 10-15 perc alatt megsült.
Tálalás előtt meglocsoltam pár csepp olívaolajjal és balzsamecettel.

Virágbableves

Bablevesre vágytam és mikor megláttam ezt a szép és hatalmas babot a piacon nem bírtam neki ellenállni, így jött velem. Általában valamilyen füstölthúst szoktam még belefőzni, de most húsmentesen kívántam, így ez kimaradt. Természetesen ez senkit ne akadályozzon meg abban, hogy feldobja az ízét némi füstös aromával. Enélkül is finom lett szerintem, ráadásul nem került bele habarás, pontosabban egy egyszerű trükkel mégiscsak, hiszen a benne lévő főtt babból pár szemet leturmixoltam majd visszaöntöttem a leveshez a végén, így lett sűrűbb az állaga liszt felhasználása nélkül. Csipetkét lehet bele főzni, nekem nem hiányzott, így is elég kiadós.
A babfogyasztásról amit tudni érdemes, hogy kutatók szerint legalább heti 2-3 alkalommal kellene enni, mert bebizonyították, hogy így csökkentheti a szívroham kialakulását, illetve remekül segít a mellrák és vastagbélrák megelőzésében az IP5 és IP6 nevű anyagnak köszönhetően. Antioxidáns tartalma annál magasabb, minél sötétebb színű a bab. Rendkívül tápláló hüvelyes, összetett szénhidrátokat tartalmaz, magas a fehérje, viszont alacsony  a zsír és nátriumtartalma.
Ha felhasználása előtt legalább 12 óráig áztatjuk, a puffadás is elkerülhető.
Bablevest főzni nem túl bonyolult dolog, bár sokan tartanak tőle, gyakorlatilag szinte bármilyen friss zöldséget beletehetünk, ugyanúgy, mint a húslevesbe, biztos nem fog ártani az ízének.

Hozzávalók 3 adaghoz:

20 dkg virágbab(más fajta is lehet)
2 db sárgarépa
2 db fehérrépa
1 fél karalábé
1 kisebb zellergumó
pár szál zellerzöld
2 gerezd fokhagyma
só, bors
pár csepp ecet(nálam fehérborecet)
tejföl

A bab nálam majdnem 24 óráig ázott mivel elég hatalmas szemű típusról beszélünk. Az áztató vizét leöntöttem és annyi vízzel amennyi 2 ujjnyi magasan ellepte feltettem főni néhány gerezd fokhagyma, egy fél karalábé és zellergumó és zellerzöld társaságában. Sóztam, borsoztam, babérleveleket is lehet mellé tenni még. Mikor a bab majdnem teljesen megpuhult hozzáadtam a karikára vágott répákat és azokat is puhára főztem. A főtt babból kivettem egy fél pohárnyit és botmixerrel leturmixoltam majd visszakevertem a levesbe.
Tálalás előtt kihalásztam belőle a karalábét, zellergumót és a zöldet. Kanalaztam rá pár kanál tejfölt és számomra kívánkozott még bele pár csepp ecet is, de ez utóbbi akár el is hagyható.

Hűsítő nyári itókák

Igaz, hogy itt gőzölög mellettem a meleg cappuccino, de a hétvégén még akár 30 fok is lehet, így nem teszem át jövő nyárra ezen italok megosztását. Lőrinccel sem kell foglalkozni, mondta nekem, hogy még békén hagyja a dinnyéket szeptemer 5-ig…!
Szívószál, napsütés, az utolsó forró napokban még adjunk a “hurrányaralunk” érzésnek!

Kókusztejes mézdinnyeturmix

Na ehhez már tényleg csak egy pálmafa és a tenger hiányzott, annyira trópusi hangulatot idézett ez az üdítő vagy inkább koktél, amúgy simán mehetne bele némi alkohol…
A mézdinnye egészen meglepő módon mézédes. Ami nem csak annyit jelent, hogy baromi édes hanem tényleg olyan az aromája, mintha egy kanál mézzel randevúzott volna. C-vitamint tartalmaz görög tesójához hasonlóan. Sok helyen olvastam hashajtó hatásáról, de én ezt megcáfolnám…nyilván egy kg elfogyasztása esetén előfordulhat, de egy pohár mennyiség ilyet nem okoz. Mosolyt viszont képes csalni az arcokra.
Édesíteni sem kellett pluszban, és valahogy adta magát, hogy ehhez kókusz passzol némi citrus társaságában és a gyömbér csipőssége tette pikánssá.

Hozzávalók:
Felkockázott mézdinnye (személyenként egy pohárnyi kb.)
1 mokkáskanál reszelt gyömbér
1-2 dl kókusztej (bolti vagy házi)
pici méz ha nem lenne elég édes
pár csepp zöldcitromlé(sárga is lehet)
A dinnyét a turmixgépbe zuttyintottam, hozzáadtam a gyömbért a kókusztejet, a citromlevet és leturmixoltam pár msp alatt. Ha túl sűrű lenne hidegvízzel még higítható.
Gyömbéres paradicsomturmix görögdinnyével
Ezt tuti kiveri egyeseknél a biztosítékot, de ki kell próbálni. Görögdinnye nem kötelező hozzá, de egyrészt ez adta az meg az édességét jelen esetben, másrészt ha valaki nagyon nem szereti a paradicsomot, így nem fogja érezni annyira.
A gyömbér pedig kíváló immunerősítő és csillapítja a hányingert, serkenti az emésztést.

Hozzávalók 3 pohárhoz:

3 darab paradicsom
kb. ugyanennyi felkockázott görögdinnye
1 teáskanál reszelt gyömbér
pici méz
pár csepp citromlé
víz

A paradicsomokat pár percre forrásban lévő vízbe dobtam, miután a héjára késsel kis keresztet metszettem. Ha felpöndörödik a vízben vegyük ki és szépen lehúzható a héja.
Én nem magoztam ki csak felaprítottam, de ha valakit zavar akkor felkockázás előtt ha megnyomja a félbevágott paradicsom oldalát kijönnek a magok. Ezután egy mély edénybe kerültek a dinnyével, gyömbérrel, citromlével együtt, majd öntöttem rá annyit vizet, hogy pont ellepje. Egy botmixerrel nekiestem és leturmixoltam, majd tálalás előtt behűtöttem.

Mákos szederleves áfonyával

Hupikék törpikéknek is ízlene szerintem, Haminak legalábbis. Továbbra is tartom magam ahhoz, hogy gyümölcsleveseket nem főzök csak turmixolok és még mindig elcsodálkozom milyen eszméletlen ízkombinációk készíthetők belőlük és mennyivel több aroma marad bennük.
A áfonya fejedelmi gyümölcs. Igen tudom az ára is… Nekem is van egy mondat az életemben ami eddig még sosem hagyta el a számat ez pedig a “Kérek 1 kg áfonyát”. Viszont szezon közepén már picit barátságosabb áron szoktam venni 10-20 dkg-ot időnként. 1600 Ft/kg volt az idei legkedvezőbb ár a piacon. Így pláne nem nagyon szeretném belesütni őket (nem mintha úgy nem lenne isteni finom) süteménybe, amikor erősen sérül a tápanyagtartalma. Már pedig az áfonya a bogyós gyümölcsök királynője. Magasan a legtöbb antioxidánst tartalmazza, képes csökkenteni a vérnyomást, megelőzni az öregkori betegségek például az Arzheimer kór kialakulását, kedvezően hat a vércukorszintre, nem emeli meg azt hirtelen. Kis hazánk nem áfonya nagyhatalom ugyan, de érdemes szemezgeti belőle mindenképp időnként. Viszont szederhez könnyebben hozzájuthatunk tavaly nekem is elég volt még kisétálni a kert végébe, idén sajnos nem, de minden piacon fellelhető. Most már az ára is lényegesen kedvezőbb. Néha pár doboz és remek gyümölcsjoghurt, turmix, leves varázsolható belőle. Van ebben is bőven antioxidáns, C-vitamin, csökkenti a vér koleszterinszintjét, védelmet nyújthat érelmeszesedés ellen.
Nyugodtan variálhatóak a hozzávalók és a mennyiségek ízlés szerint, elrontani szerintem ezeket a leveseket nem lehet, egy a lényeg, hogy friss gyümölcsöt tartalmazzon és tiszta vizet.

Hozzávalók 2 adaghoz:

10 dkg szeder
5 dkg áfonya
1 mokkáskanál citromlé
2 evőkanál darált mák
3 evőkanál natúr joghurt
1-2 teáskanál méz
víz

A szedret felöntöttem annyi hideg vízzel, hogy ellepje és a citromlével, mézzel, mákkal együtt leturmixoltam. Kiöntöttem egy tányérba, beleszórtam az áfonyaszemeket és ekkor adtam hozzá kiskanalanként a joghurtot, de ha ez utóbbit beleturmixoljuk, úgyis tökéletes.

Csokis feketeribizli fagyi

Oh oh vakációóóóóóóóóóóó…

Oly annyira, hogy a héten egyik nap ez volt a reggelim, mivel hűtőkiürítést végeztem és már csak ez maradt hátra, hogy betöltse küldetését. Na és? Kora reggel “bűnbe” esni ér! Pláne ha előző este teljesen szétcsapott pozitív értelemben az edzés. Feltöltött testileg lelkileg és reggelre farkas éhes voltam. Eme nyalánkság gyümölcstartalma magas, a tejszín cukormentes, édesítését a kevés csoki adja esetlég némi méz. Friss gyümölcs mehet még hozzá és kitart délig a lendület.
Szóval kivettem a fagyasztóból a fagyit és átraktam a hűtőbe, így reggelre pont kellemes állaga lett. Ugyan nem sikerült már kemény gombócokat formázni belőle, de nyilván ez csak időzítés kérdése.
Természetesen bármilyen csokoládéból elkészíthető, nekem törtmogyorós állt a rendelkezésemre és nagyon is jót tett neki némi csonthéjas. Ami a feketeribizlit illeti én egy hete örültem meg neki a piacon, hogy még kapható, és jött vele szeder és áfonya is. Utóbbi kettő még biztosan van most is a standokon és azokkal is tökéletesen helyettesíthető ebben a receptben a ribizli.

 

Hozzávalók 2 főre:

10 dkg feketeribizli
2 dl habtejszín
pici méz ha még nem lenne elég édes
5 dkg törtmogyorós csoki

A csokoládét felolvasztottam, nem teljesen folyósra csak éppen megolvadt és darabossá vált. A tejszínt habbá vertem, a ribizlit a mézzel összeturmixoltam egy botmixer segítségével. Ezután hozzákevertem a ribizlihez a tejszínt a végén pedig a csokoládét belecsorgattam és pár mozdulattal nagyjából elkevertem benne. Nem szükséges alaposan elvegyíteni, mert így jobban érződik a csokoládéíz. Naon finom!
Ki találja ki mi készült a maradék szederből és áfonyából?;-)

Kuglóf, ha cukkinis

mogyorós és kicsit diós, fahéjas is…
És itt szeretném kihangsúlyozni, hogy nincs cukkini íze, sőt ha nem tudják, az anticukkini klubtagok, akkor nem is fogják észrevenni. A cukkini ugyanúgy funkcionál a süteményekben, mint a sárgarépa, vagyis, ezek az amúgy száraznak mondható sütik szaftosak lesznek tőle, másnap, sőt harmadnap is, ha megmaradna valami véletlen folytán.
Ez a recept eredetileg sima fehérlisztes és cukros volt, de én természetesen “pálmafásra” szabtam, a lisztmennyiség felét darált mogyoróra illetve dióra cseréltem, a cukrot pedig nyírfacukorra. Legközelebb az olajat még kicserélném valami másra, mivel napraforgóolajat használtam, mondjuk kókuszolajjal próbálkoznék talán. Persze nem dőlt össze a világ, ízlett így is a kóstolóknak. Kíváló, kiadós reggeli varázsolódott belőle, némi joghurttal friss gyümölccsel.
Hozzávalók:
40 dkg reszelt cukkini
2 dl olaj
3 tojás
1 cs bourbon vaníliáscukor
30 dkg nyírfacukor
1 cs sütőpor
1 mokkáskanál szódabikarbóna
17,5 dkg teljeskiőrlésű liszt (nálam rozs)
17,5 dkg darált mogyoró és dió vegyesen (1 féléből is teljesen jó)
1 teáskanál fahéj
A sütőt előmelegítettem 200 fokra.
A cukkinit meghámoztam, és apróra reszeltem, a tojások sárgáját habosra kevertem a cukrokkal és folyamatos keverés mellett hozzácsorgattam az olajat. A lisztben elkevertem a sütőport és a szódabikarbónát majd hozzákevertem a diót és a mogyorót is. A tojások fehérjét kemény habbá vertem. Végül hozzákevertem a tojásos-cukros anyaghoz a lisztes keveréket és a cukkinit, majd a tojásfehérjét is beleforgattam. Kivajazott és lisztezett kuglófformába töltöttem. 200 fokon sült 10 percig aztán alacsonyabb lángon kb. 170 fokon 50 percig. De ez sütőfüggő, tűpróbával lehet ellenőrizni, hogy ragacsos e még a tészta.
Na halljam, ki mennyire unja már a cukkinis recepteket???:) Csak őszintén!

Camembertes leveles

Azt a címet is adhattam volna ennek a bejegyzésnek, hogy mindenki kedvence. De tényleg, eddig akárki megkóstolta általában vitte magával a receptet is. Nem is nagyon szoktam az eredeti verzión változtatni, talán néha annyit, hogy teszek bele valami jóféle szárított sonkát is, de még a húsimádóknak sem hiányzik belőle ha még sincs benne. Van aki tart attól, hogy leveles tésztával kell dolgoznia, mert az macera, sok idő, pedig nemmm. A camembertsajtra is finnyákolnak egyesek, és lááám ebben a formában mégis megeszik dalolva és vidáman. Szóval nincs kifogás, tessék kipróbálni, pláne ha vendégek jönnek.
Elő lehet készíteni előző este, vagy ahogy én tettem reggel összeszeltem az összes hozzávalót, a leveles tésztát kivettem a fagyasztóból és áttettem a hűtőbe, aztán a kedvenc Unokahúgival eltöltöttünk pár órát a csúszdaparkban ahol begyűjtöttem néhány kék s zöld foltot, 2 darab jobb könyökrándulást, rongyosra ment a sejhajom és tuti most egy évig nem megyek csúszda közelébe sem, de napsütés volt és vidámság a többi nem számít. Na most mit akartam ebből kihozni? Ja, hogy este pedig sütéssel, tésztanyújtással, mindennel együtt laza 30 perc alatt az asztalon volt eme nagyszerű étek. Drága vendég aszondta ő nem szereti a hagymát…Már pedig ebben volt, nem is kevés,, sőt 3féle. Megette az utolsó morzsáig. Fiatalság, bolondság…
Másnap hidegen ettem ebédre és kimondottan finom volt, szépen felszeletelve olyan lett, mint egy szendvics, nem esett szét, nem csöpögött, de mégis puha volt és szaftos.

Hozzávalók 4 szelethez: (20x30cm-es tepsi)
2 db levelestésza (általában 3 db-os csomagban lehet kapni)
2 kis doboz camembert sajt
2-3 db paradicsom
1 tojás
1 marék friss bazsalikomlevél(lehet szárított is, de a friss finomabb)
só, bors
hagyma(nálam fél fej vörös, fél fej lila és egy újhagyma)
Előmelegítettem a sütőt, kb. 180 fokra.
A sajtot vékony szeletekre vágtam, a hagymát és a paradicsomot karikára, a bazsalékomleveleket pedig apróra tépkedtem.
A leveles tésztát téglalap alakúra próbáltam nyújtani, bár inkább egy amőbára hasonlított, a lényeg, hogy kb. 1 cm-re felnyúljon a tepsi oldalára is. Megpakoltam a hagymával, aztán a paradicsommal, itt sóztam és borsoztam, megszórtam a bazsalikommal, majd erre került a sajtrakomány, végül pedig betakartam a másik kinyújtott tésztával. A tetejét egy felvert tojással megkentem, villával megszúrkáltam és addig sütöttem, míg szép aranyszínű ropogós lett. (kb. 20 perc).
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!