Pálmafa Project

Nyers cukkinibatyu diópástétommal

Avagy eheti kísérletem a nyers ételekkel. Múlt héten készült leves és desszert, ideje volt megpróbálkozni egy főétellel is. Legalábbis a könyv ezt odasorolja. Szerintem köretként is megállja a helyét hússal illetve maga a diópástétom alkalmas lehet még szendvicsalapnak vagy tésztával és sajttal egy tartalmasabb főételnek is el tudom képzelni. Továbbra sem érzem akadályát, hogy ne lehetne egy normál, nem csak nyers élő ételeket tartalmazó étrendbe beleilleszteni ezeket a recepteket.
Mivel nem tudtam, hogy a végeredmény “blog és gyomorkompatibilis” lesz e, így kis adagot készítettem. Akinek teljesen új még a nyersételek világa, érdemes hasonlóan eljárnia, hogy megtapasztalja egyáltalán bejön e neki ez az állag és ízkombináció.
Az eredeti recept cukkinipitének hívja, de mivel én teljesen más sütőformába állítottam össze és amúgy sem emlékeztetett engem egy pitére hanem egy kis korong alakú csomag lett, így a fenti névvel illettem. A hozzávalókon is változtattam néhol, attól függően mit lehet itthon könnyebben beszerezni és mi volt éppen a hűtőben. Dió helyett tökmaggal próbálnám ki legközelebb.
Hosszadalmasnak tűnhet az elkészítése, de valójában a dióáztatást leszámítva fél óra alatt összeállítható ha minden más kéznél van. Ízre finom, a dió dominál benne, nem igazán érződik erősen külön külön a spenót és a cukkini. Frissen a legjobb a textúrája, de másnap is fogyasztható csak a cukkini illetve a töltelék engedhet pici levet.
A spenótról már sokat írtam, a cukkiniről meg még fogok a héten, de itt és most fontosnak tartom megemlíteni, hogy a diónak mennyi pozitív tulajdonsága van és hatalmas szerepe az egészségmegőrzésben. Mi magyarok szeretjük a diót többnyire és elég sokat használunk főleg süteményekbe, de máskor is érdemes elrágcsálni belőle egy pár szemet. Magas az omega 3 zsírsav tartalma ami segít elkerülni a szív és érrendszeri megbetegedéseket. Magas az antioxidánst tartalma, ezért rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a rák megelőzéséhez. Sok benne az E-vitamin, ásványi anyagok közül a kálcium, magnézium, vas, foszfor, szelén, cink, réz, mangán fordulnak elő benne. Azt  még én sem hallottam eddig, hogy fogyasztása a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésben segít a nőknél.
Hatalmas árnyas diófákról pedig biztosan sokunknak vannak emlékei. A Zapukám újabban szeptember környékén zöld dióból likőrt készít, de erre szerintem még ősszel visszatérünk, ha megint ilyesmire adja a fejét!?
Na visszakanyarodok a batyunkhoz. Ha valaki egyből nagyobb adagot szeretne készíteni belőle akkor érdemes egy hosszúkás sütőformában összeállítani az ételt, őzgerinc is megfelel erre a célra, abból kifordítva szépen szeletelhető lesz. Én a muffin sütőformát választottam 4 batyu elkészítéséhez és a hozzávalók is erre a mennyiségre értendőek:

A cukkinibatyu hozzávalói és összeállítása:

fél cukkini
1 marék spenótlevél
pár csepp citromlé
só, bors
pár csepp olívaolaj
diópástétom ( elkészítését lsd lent)
A cukkinit hosszában félbevágjuk. Vagy egy éles késsel nagyon vékony hosszú szeletekre szeljük vagy krumplihámozó segítségével elkezdjük hosszában vékony szeleteket kivágni belőle. Szerintem ez utóbbi jobb megoldás. Ezután langyos vizet öntünk rá egy kis kanál sóval elkeverve és 10 percig állni hagyjuk majd leitatjuk egy papírtörlővel róla a vizet. A spenótleveleket a citromlével és olívaolajjal, pici sóval és borssal meglocsoljuk ill. megszórjuk és pár percre szintén hagyjuk békén, hogy kicsit összeessen. Ezután egy muffintepsi horpadásaiba keresztbe lefektetünk két cukkiniszeletet, úgy, hogy  a végei kilógjanak kicsit. Belekanalazunk egy kanál diópástétomot, rákerül egy sor spenót majd ismét pástétom, végül a kilógó cukkinvel betakarjuk a csomagokat. Ha a cukkini a szeletelésnél rövid lett, elszakadt, semmi gond akkor egy másik rövidebb darabot teszünk a tetejére, a lényeg, hogy fedje be teljesen. Ezután egy tányért tettem a tepsi tetejére, átfordítottam és a batyuk szépen egészben kijöttek belőle.
Választhatunk, hogy vagy nagyon alacsony hőfokon pár perc alatt langyosra melegítjük a sütőben aztán fogyasztjuk, vagy rögtön tálaljuk.

 

Diópástétom elkészítése:

 

10 dkg dió
1 evőkanál szezámmag
1 teáskanál olívíolaj
1 kis gerezd fokhagyma apróra vágva
1 fél közepes méretű piros v fehér húsú paprika apró kockákra vágva
pár szem magozott olívabogyó
4-5 darab aszalt paradicsom
1 mokkáskanál szárított oregánó
1 mokkáskanál szárított bazsalikom
1 evőkanál friss petrezselyem v koriander
A dió darabokat legalább 8 órára áztassuk be annyi vízzel amennyi ellepi. Az aszalt paradicsomokat szintén, kb. 4 órára és az áztató vizét ne öntsük ki. A paradicsomot én olaj nélkül veszem piacon, szupermarketekben olajban eltett verziók kaphatóak üvegben vagy a sajtos-felvágottas pultnál, azokat nem kell már áztatni.
A szezámmagot őröljük meg és keverjük el benne az olívaolajat. Vegyünk elő egy aprítógépet öntsük bele a diót amiről előtte leöntöttük a vizet és dolgozzuk el a géppel nagyon apró darabosra. Én innentől kezdve botmixerrel folytattam, de persze lehet tovább az aprítógéppel is, de az enyém nem képes a megfelelő állagúra összedolgozni az anyagokat, viszont a botmixerrel teljesen jó lesz. Szóval ezután adjuk hozzá az összes többi hozzávalót és az aszalt paradicsom áztató levéből két evőkanálnyit és dolgozzuk össze krémesre a géppel. Sűrű kenhető állagúnak, de nem folyósnak kell lennie, inkább kevesebb levet adjunk hozzá és utána pótoljuk ha szükséges.
Előző nap is elkészíthető, vagy reggel áztassuk be a diót és a paradicsomot, délután pedig csak össze kell darálni az egészet. 10 perc alatt kész amúgy.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!