Pálmafa Project

Cukkinispagetti

Nem csalás nem ámítás ez az aminek látszik, színtiszta nyersétel avagy 40 fokos kánikulai ajánlat.
Régóta ki akartam próbálni, most kapóra jött. Nem hogy a sütőt és a gázt, de még a vízforralót sem vagyok hajlandó bekapcsolni túl gyakran ebben a fullasztó hőségben. Igaz mára kicsit felfrissült, de holnaptól ismét jön a sivatagi levegő. Ablak ajtó becsuk, redőny lehúz és ha üres a gyomor akkor ilyesmit rittyentek kb. 10 perc alatt. Senkit ne riasszon el a gondolat, hogy cukkinit egyen nyersen, olyan, mint az uborka, de nyugodtam pároljátok meg picit olívaolajon ha nagyon ódzkodtok tőle. Tessék elhinni ha Pálmafa aszondja, hogy finom! Akár köretnek is, salátának, megér egy próbát hát na.
Nem utolsó szempont, hogy színpompás étel.

 

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 nagyobb cukkini
2 paradicsom
1 gerezd fokhagyma v kis fej lilahagyma
só, bors
5 dkg darált szotyi v tökmag v dió
friss bazsalikomlevél vagy szárított
A cukkinit félbevágtam hosszában aztán egy éles késsel spagetti vékonyságú csíkokra szeleteltem majd besóztam kicsit és állni hagytam 10 percig így igazán teljesen puha lesz.
Addig a paradicsomokat felkockáztam a hagymával együtt. A paradicsomot egy botmixerrel pürévé varázsoltam, sóztam, borsoztam és hozzákevertem a hagymát. A cukkinit finoman kicsavartam mivel a sótól levet enged, majd egy tányérra halmoztam. Rákanalaztam a paradicsomszószt, megszórtam bazsalikomlevelekkel és némi darált dióval.

Fahéjas szilvasorbet

Szörbet. Fagyi tej nélkül. Jégkása tulajdonképpen.
Erről fantáziáltam hazafelé a légkondícionáltan 30 fokos vonatfülkében, a kinti hőmérséklet 39 fok volt kb. Az út eseménydúsra és 1 órával hosszabbra sikerült néhány hőgutát kapott utastársnak köszönhetően…De ez nem vette kedvem, a hétvége élményekben gazdag volt, feltöltöttem a napelemeit és a lelkem a jó társaságnak köszönhetően. És alig vártam, hogy otthon kirobbantsam a mélyhűtőből szörbetünket. Majdnem “elemi öszöntösre” sikerült, de jégcsákány híján egy nagy kanállal estem neki.
A tejmentessége nem teljesen igaz, mivel ez a recept mandulatejet tartalmaz, hiszen ahogy az előző szilvásoknál említettem, ez a nyerstáplálkozás szabályai szerint készült. Bármilyen növényi tej jó hozzá, zabtej, kókusztej, lehet őket boltban is venni, de otthon is könnyedén elkészíthetőek. Én most próbáltam először mandulattejet gyártani és egész jól sikerült, a recpet a bejegyzés alján megtalálható. Természetesen tehéntejből vagy sima vízből is el lehet készíteni ezt a hűsítő nyalánkságot.
A sorbet hozzávalói 3 pohárhoz:
30 dkg puha szilva
1 csésze mandulatej v kókusztej
1 mokkáskanál fahéj
2 evőkanál méz
1 késhegynyi só
A szilvákat héjastól felaprítottam és beleöntöttem a turmixgépbe. Hozzáöntöttem a mandulatejet, édesítettem mézzel, belekevertem a fahéjat, pici sót és összepürésítettem. Ezután mehet egy fagyálló edénybe majd a mélyhűtőbe. Tálalás előtt fél órával vegyük ki, hogy fel tudjon olvadni és ne potyogjanak ki a fogaink evés közben. Egyébként jó ötlet lehet ehhez pálcás jégkrém formát használni!
Mandulatej elkészítése:
 
10 dkg mandula
4 dl víz
Ha olyan mandulát veszünk amin még rajta van a barna héja akkor forró vízet öntsünk rá és pár perc után szépen lejön róla. Én ezt a lépést kihagytam és vettem pucolt mandulát, amit mákdarálón ledaráltam és felöntöttem 4 dl hideg vízzel. Egy éjszakára hűtőbe, tettem másnap pedig egy sima műanyagszűrőn átszűrtem. A mandulatej hűtőben pár napig eláll. A szűrőben maradt mandulalisztet pedig szárítsuk ki szétterítve egy tálcán és utána bármilyen süteménybe felhasználható.
Édesítsük bátran mézzel, nyírfacukorral vagy nádcukorral!

Hull a szilva a fáról...

Ez volt a jolly joker dal amit ének órákon elbírtam énekelni ha felállított a tanár. Az Érik a szőlőn kívül. Hm, lehet akkor kezdődött szoros vonzalmam a gyümölcsökhöz….
Nagyképűség volt éneklésnek nevezni azért, inkább táncolok ha választani lehet, a port mindenki jobban bírja, mintha Zsuzsi kivágja a magas c-t. És ezzel a fantasztasztikus átkötéssel térjünk is rá a szilvára, mivel ő nem csak a C-t vágja ki, hanem A, B1, B2 vitaminokban is bővelkedik. Értékes ásványi anyagai a kálium, kálcium, magnézium, foszfor, nyomeleme pedig a cink. Egyébként meg kevés a cukor, viszont magas a víztartalma. Tele van antioxidánssal, amit már leírnom sem kell, hogy miért is jó a szervezetünknek, hiszen gyakorlatilag ez közel az összes gyümölcsről elmondható és elég sokszor le is írtam már. Magas a rosttartalma, a héjában pedit cellulóz található, amelyek segítik az emésztést. Az aszalt szilva is egy kincs, viszont annak már sokkal magasabb a cukortartalma, így fogyókúrázók inkább frissen csemegézzék. Most pedig már dől be a piacra a zamatos szilva. Rögtön elsőre sikerült olyat vennem amit szerintem a szilvalekvár fáról szedtek le, annyira édes és puha volt. Na mi lett belőle?? Peeersze, hogy még ismét egy “spontán” gyümölcsleves, természetesen ezúttal is főzés nélkül. Aztán kreáltam egy hamis szilvásgombócot kölesből. Mindkettő mennyei lett, tessék kipróbálni, mert hipp hopp elkészülnek. Közben már a fagyasztóban cidrizik a szilvás szörbetem(jégkása) is ami a nyersétkezés szabályainak betartásával készült, így az külön kerül majd megosztásra pár napon belül.
Diós szilvakrémleves
Az év legjobb gyümölcslevese komolyan. Legalábbis Pálmafa konyhájában. Tavaly ezt még főztem, de minek??? Soha többet, felesleges, ez így sokkal finomabb, egészségesebb, egyszerűbb, nem kell megvárni míg kihűl… Szedret tettem bele, mert a dió nagyságú szemek kérték tőlem a piacon, hogy vegyem meg őket, így jöttek velem vidáman. Nagyon passzol levesünkbe, de anélkül is tökéletes.
 Hozzávalók 2 adaghoz:
6 szem nagyobb puha szilva
5 dkg darált dió
víz
2-3 evőkanál natúr joghurt
méz v nyírfacukor
1 mokkáskanál fahéj
pár szem szeder és mandula a tetejére (elhagyhatóak)
A szilvákat kimagoztam, apróra vágtam és beledobtam a turmixgépbe. Annyi hideg vízzel öntöttem fel, hogy éppen ellepje őket. Belekanalaztam a joghurtot, hozzászórtam a fahéjat és a diót, édesítettem 1 evőkanál mézzel és összeturmixoltam. Majd a szederrel és pár szem mandulával díszítettem.
Szilvás kölesgombóc
 
Szeretem a szilvásgombócot és készítettem már a klasszikus receptet is krumplival, gyúrva, nyújtva, kifőzve, fél napon keresztül, vért izzadva. Pompás, de macerás és ehhez most nem volt kedvem, időm, meleg van. Ez a recept viszont gyors és nem utolsó sorban alakbarát, eltekintve a pici kanál szilvalekvártól amit belekevertem, de ennyit megérdemlünk. Mellesleg ezek gombócok glutén és laktózmentesek is.
 Hozzávalók 6 gombóchoz:
1 pohár köles
víz
4 szem szilva
10 dkg dió
őrölt fahéj
őrölt gyömbér
fél citrom reszlet héja
2 evőkanál nyírfacukor
1 teáskanál szilvalekvár
A kölest két és fél pohár vízzel tegyük fel lassú tűzön főni. Keverjük bele a cukrot és a citromhéjat is. Amíg a köles fő, a szilvát vágjuk apró darabokra. Bele lehet tenni félbe vágva is ahogy az igazi szilvásgombócba szokás, de ez esetben nekem így tűnt egyszerűbbnek és kényelmesebbnek. A szilvát megszórjuk kb. fél-fél mokkáskanál őrölt gyömbérrel és fahéjjal ill. egy pici nyírfacukorral és hagyjuk állni pár percig, hogy a cukor  elolvadjon rajta. Ha a köles felszívta az sszes vizet és megpuhult keverhetünk ahhoz is még egy kevés gyömbérport, de ez nem muszáj. Itt adjuk hozzá a lekvárt is, majd a darabolt szilvát és hagyjuk hűlni kicsit. Addig egy száraz serpenyőbe beleszórjuk a diót kevés nyírfacukorral és fahéjjal együtt majd kb. 2 percig pirítjuk, míg elkezdett illatozni. Néha keverjük meg, mert könnyen odaég.
A langyos kölesből formázzunk gombócokat és forgassuk bele a dióba.

Polenta, Puliszka azaz Kukoricalisztesek

A kukoricalisztet valahogy sokan hanyagolják a konyhából, pedig klassz köretek és egytáléltelek készíthetőek belőle némi fantáziával.
A gluténérzékenyek biztosan gyakrabban használják, hiszen gluténmentes. Nem tartozik a kalóriaszegény ételek közé viszont, ezért kisebb adagokban érdemes fogyasztani már csak azért is, mert hirtelen melegen nagy mennyiség eltűntetése utána úgy érezhetjük, mintha súly nehezednek a gyomrunkra. Ebédre fogyasszuk inkább, hiszen délután, este lemozogjuk úgyis ugyebár?:)
Élettani hatása sokkal kedvezőbb, mint a fehérliszté. A kukoricaliszttel és kukoricakeményítővel készült ételek fogyasztása segít meggátolni a fogszuvasodást. Kevesebb vitamint és ásványianyagot tartalmaz a többi gabonánál, viszont E-vitamin tartalma kiemelkedő.
Polenta és puliszka között sok különbség nincs. Tudomásom szerint talán csak annyi, hogy a polenta olasz honban népszerű és ez esetben a kukoricalisztet vízben vagy tejben megfőzik majd sütőben még meg is sütik így kívül ropogós lesz, míg a puliszkát már nem sütik hanem krémesen tálalják valamilyen szaftos feltéttel.
Érdemes mindkét verziónál sajtot vagy fűszereket hozzákeverni, mivel egymagában csak megsózva elég semleges íze van. Ugyanakkor ez az egyik legjobb tulajdonsága is szerintem, mivel bármilyen ízvilágot magába szippant, mediterránt, magyarosat, akár még édeset is, hiszen valahol úgy is készítik, mint az édes zabkását.
Lecsós polenta
 
A polentát általában lecsó nélkül, szaftosabb húsok mellé szoktam készíteni ha vendégek állnak a házhoz. Jól passzol kacsa és csirkecombhoz. Bátran készítse mindenki amivel szeretné, annak ellenére, hogy én ezúttal húsmentesen ettem. A recept ugyanis akkor született mikor találtam pár fonnyadt paradicsomot és paprikát a hűtőben viszont ahhoz kevés volt, hogy egy egész tányér lecsó szülessen belőle, így viszont tökéletesen laktató volt a fetasajt pedig adott hozzá némi mediterrán jelleget. Úgyhogy csapjunk a lecsóba ha már szezonja van, viszont annak a receptjét nem írnám most le, mindenki készítse a saját ízlése szerint. Én a polentához azért a tojás nélküli verziót javasolnám, legalábbis ha feta is kerül rá.

Hozzávalók a polentához:(egy kis tepsire való adag)
12 dkg kukoricaliszt (=12 csapott evőkanál)
3,5 dl víz
5 dkg fetasajt
olívaolajA kukoricalisztet forrásban lévő vízbe öntjük, sózzuk, borsozzuk és állandó keverés mellett addig főzzük, míg annyira sűrű lesz, hogy elválik az edény falától. Kb. 5 perc. Morzsoljuk bele a fetasajtot, majd simítsuk bele egy akkora a tepsiben, hogy fél centinél ne legyen magasabban a tészta. Hagyjuk teljesen kihűlni  és megszilárdulni. Majd egy pohár segítségével kör alakú formára szaggassuk ki és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük el őket és pici olívalolajat csorgassunk rá majd előmelegített sütőben addig süssük, míg ropogós lesz a külseje.
Maradt másnapra pár darab a polentából, tettem rá 1 szelet csirkemellsonkát egy szelet sajtot és sütőben pár perc alatt átforrosítottam míg a sajt ráolvadt. Bármilyen zöldsalátával pompás. Használjuk a fantáziánkat és ne hagyjunk semmit kárba veszni!!


Puliszka friss bazsalikomos paradicsomszósszal

Jujjj ez a paradicsomszósz annyira finom lett. Elkészíthető persze konzerv hámozottból is, de mikor szép lédús paradicsomokat kapni akkor inkább főzzünk frisset. Nem tart sokkal tovább, mint konzervből viszont az íze a közelébe sem ér annak. Nagyon jó bolognai alap egyébként és természetesen ezt az ételt is lehet húsosan főzni, de én tényleg gyors kajára vágytam és kb. negyed óra alatt kész is volt.

Hozzávalók 2 adaghoz:

Puliszka:
10 dkg kukoricaliszt
6 dl víz vagy tej
1 teáskanál szárított oregánó(elhagyható)

Paradicsomszósz:
4 db paradicsom
1 marék friss bazsalikom levél
1 duci gerezd fokhagyma
só, bors
olívaolaj

Tálaláshoz: olívabogyó (elhagyható)

A paradicsomok egyik oldalára késsel metszünk egy keresztet és öntsünk rá forrásban lévő vizet, majd pár percig hagyjuk állni, míg a vágásnál a héja elkezd felpöndörödni. Ekkor vegyük ki a vízből és egy késsel húzzuk le  a héjat. A húsát kockázzuk fel és tegyük rá egy kanál felforrosított olívaolajra a serpenyőben. Sózzuk, borsozzuk és rotyogtassuk kb. 10 percig míg a paradicsom megpuhul. Ha nem elég lédús a paradicsom akkor pici vizet öntsünk alá.
Addig a forrásban lévő sós vízbe öntsük bele a kukoricalisztet és szórjuk bele az oregánót, majd folyamatos keverés mellett várjuk meg míg a puliszka besűrűsödik és elkezd elválni az edény falától.
A paradicsomot húzzuk le a tűzről és egy botmixerrel turmixoljuk össze, majd tegyük vissza a tűzre pár perce, reszeljük bele a fokhagymát és adjuk hozzá a felaprított bazsalikomot, egyet forraljunk rajta és el is készült. Egy merőkanál puliszka a tányéra, kerüljön rá bőven a szószból majd néhány karika olívabogyóval koronázzuk meg. Egy kis reszelt parmezán sem árt neki, de sajt nélkül is kiadós és ízletes ebéd.

Puliszka paprikás tejföllel

Megmaradt némi polenta vagy puliszka előző napról? Semmi gond, pofozzuk fel kicsit és máris felfrissül egy új ízzel.


Hozzávalók 1 adaghoz:

1 adag puliszka (elkészítését lásd a fenti receptben)
1 dl tejföl
pár levél petrezselyem aprítva
5 dkg mangalica szalonna (más fajta is jó természetesen)
só, bors,
édes őrölt pirospaprika

A szalonnát felkockázzuk és száraz serpenyőben elkezdjük pirítani. Mikor kiengedte a zsírját a puliszkát egy kis kanállal hozzászaggatjuk és pár perc alatt átforgatjuk, hogy kívül megpiruljanak a galuskák és  szalonna pörcös legyen. Már tálalható is, locsoljunk rá tejfölt szórjuk meg pirospaprikával és petrezselyemmel. És egy nagy adag fejes saláta még mellé hmmm.


Kell káposzta?

Naná, hogy kell, épp itt az ideje, hiszen még sosem vásároltam talán kelkáposztát. Dereng valami, hogy egyszer ettem rakott kelt, amiben szétázott plöttyedt kelkáposztalevelekkel találkoztam. Nem vonzott a gondolat, hogy újra a tányéromon lássam. A kelkáposzta főzelék sem a kedvencem, abban is elveszíti a frisseségét, a lényegét ez a zöldség.
Szóval a késztetés onnan mégis, hogy megpillantottam a piacon egy példányt illetve többet és olyan kis szépek voltak, harsányzöldek, enyhén fodrosak, ahogy vidámam frissen csücsültek ott. Gondoltam szemügyre veszem közelebbről is. Biztos, hogy sűrűbben fogom bevetni ezután, prímán lehet vele dolgozni a konyhában, abszolút partner a gyorsan elkészíthető ételekhez, mivel zsenge levelei vannak, picit a fejes salátára emlékeztet, de annál mégis ropogósabb. Nem kell agyonfőzni, sőt kitűnő friss salátákba nyersen. A B-vitamin, és a fejes káposztával ellentétben az A-vitamin is nagy mennyiségben képviselteti magát benne, de ott van a sorban az E, és a C is. A magnézium és a mangán tartalma pedig az idegeinkre mehet, de csakis pozitív hatásaival. Kálium, kálcium, béta karotin is erősítik még a jótékony összetevők csapatát. A káposztafélék közül pedig a legmagasabb fehérjetartalommal bír.
1 fej kelből 3 féle étel készült és mindegyik 2 adagnak felelt meg. Na akkor számoljuk ki hány napig éltem kelkáposztán? A 6 nem jó válasz, mert olyan finomak lettek, hogy sokkal hamarabb elfogytak.
Kelkáposzta pestós spagetti:
Pesto mániámat már biztos említettem, egyszerű, villámgyors, finom, egészséges semmi extra hozzávaló nem szükséges és minden zöldszínű zöldségből szinte elkészíthető. Pár hónapja került a szemem elé a kelkáposztás verzió is, muszáj volt megalkotni nekem is egy adaggal, másik két zöldikét is felhasználva hozzá.
Hozzávalók 2 adaghoz:
Fél zacskó durum spagetti
fél fej kelkáposzta
10 dkg bármilyen reszelt sajt
1 db újhagyma  a zöldjével együtt
fél csokor petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
1 marék tökmag
só, bors
olívaolaj
A vizet feltettem forrni kevés sóval. Addig a káposztát vékony csíkokra vágtam, az újhagymát pedig karikára, a fokhagymát lereszeltem a petrezselymet felaprítottam a tökmagot pedig egy száraz serpenyőben megpirítottam pár perc alatt. Mikora a víz felforrt beletettem a káposztacsíkokat, de csak 2 percre aztán egy szűrő segítségével kibányásztam őket és hideg vizet engedtem rá, hogy ne veszítse el a színét. A főzővizét nem öntöttem ki, hanem belezuttyintottam a spagettit. Amíg a tészta főtt a káposztát beleöntöttem egy tálba, hozzáadtam a fokhagymát, újhagymát, petrezselymet, sót, borsot, és kb. fél deci olívaolajat majd botmixerrel összeturmixoltam. A tökmagot egy mozsárban összetörtem és hozzákevertem a pestohoz. A tésztát leszűrtem kevés olívaolajjal összekevertem, majd mehet rá a pesto és a reszelt sajt.

Lazac kapros-túrós kelkáposztás tekerccsel

Szeretek időnként kész leveles tésztából készíteni ételeket, annak ellenére, hogy ugyebár az fehér lisztes, de ha a töltelék könnyű benne, rajta, között stb, akkor abszolút belefér alkalmanként. A tészta amúgy is vékonyra van nyújtva, ideális ha vendégsereg jön, könnyen lehet több főre készíteni finomságokat belőle. Ez a recept eredetileg brokkolival készült egyébként, de mivel csak rusnya példányokat láttam a piacon, kelt tettem bele és a töltelék ízesítését is átvariáltam ezért. És tuti, hogy ezentúl ez így is marad, mert annyira ízlett. Ebédre ettem és a hal tökéletesen passzolt hozzá, de egymagában reggelire, tízóraira, csak úgy magunkkal vinni is jó ötlet lehet.
Hozzávalók 1 rúdhoz:
1 db leveles tészta (3 db-os csomagolásban kapható ált., a többi vígan el van a fagyasztóban
12 dkg juhtúró v sima tehéntúró is jó, de előbbivel markánsabb lesz az íze
negyed fej kelkáposzta
1 db tojás
friss kapor vagy 1 teáskanál szárított
só, bors
a tetejére szezámmag vagy lenmag2 nagyobb szelet halfilé, bármilyen lehet, én most lazacot bányásztam elő a mélyhűtőből

A leveles tésztát vékonyra nyújtottam. Téglalap alakú legyen nagyjából. A kelkáposztát nagyon apró darabokra szeltem, mert így nem szükséges előfőzni. A túróba belekevertem a felverttojást, sóztam, borsoztam és rákanalaztam a tésztára, majd egyenletesen elterítettem, aztán rászórtam a káposztadarabokat. Feltekertem a tésztát, a két végét összecsippentettem és aláhajtottam, hogy ne jöjjön szét. A tetejét én egy kanál olvasztott vajjal kentem meg, de elvileg felvert tojással szokás, hogy szép piros legyen. De a vajjal is ropogós lesz. Mielőtt még az előmelegített sütőbe toltam egy sütőpapírral kibélelt tepsin, megszórtam egy evőkanálnyi lenmaggal. Kb. fél óra alatt ropogósra sül.
Amíg a tekercs a sütőben mulatta az időt, a besózott halat egy kanál olívaolajon és egy kanál vajon megpároltam oldalanként 5 perc alatt. Ez így együtt egy ünnepi fogásként simán megállja a helyét.



Kelkáposztás-répás-almás saláta chilis mézes öntettel

Ehhez sok megjegyzést nem fűznék. Együk bármihez bármikor, pikáns, könnyű, finom, nyári vitaminbomba.

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 kis db cékla
1 negyed fej kelkáposzta
1 db répa
1 kis doboz kefír
pár csepp méz
fél mokkáskanál chilipor
só, bors

A kelkáposztát vékony csíkokra vágtam, a répát és a céklát lereszeltem és minden többi hozzávalóval együtt keverjük össze egy tálban. Hűtőben hagyjuk állni kicsit, hogy összeérjenek az ízek.
Nem bírtam ki, hogy ne szórjak még rá tökmagot és príma így együtt, de ez el is hagyható.

 

Nyers étel - Mogyorós-almás morzsasüti

Édességre vágytam. A nyersételekkel foglalkozó könyvem tele van gyönyörű desszertekkel, próbáltam egyszerűbbet választani. Alakítottam rajta azért, az eredeti diós volt, de azt mostanában sokat ettem. Gondoltam most adjunk az arcbőrömnek mogyoróval… Sajnos kipattog kissé az amúgy száraz bőröm tőle, de imádom a magokat és nem is gondolom úgy, hogy le kéne mondanom róluk. Tele vannak telített zsírsavakkal amikre szüksége van a szervezetnek, emellett sok B1 és E vitamin található az általam használt földimogyoróban. Természetesen sótlant vettem, sőt pörkölve sem volt. Bármilyen mag jó, nyugodtan készíthető dióval vagy mandulával.
A morzsasüti vagy más néven cobbler kinek hogy tetszik, lényege, hogy hagyományos módon készítve, alul gyümölcs lerak a tepsi aljára és arra kerül egy lisztes, vajas, cukros morzsa majd az egész összesüt. Ez olyan kanalazós sütemény, bármilyen gyümölcsből készíthető és nagyon finom.
Ebben a nyers receptben ismét az tetszett, hogy nem volt szükség a sütőre, sem lisztre, cukorra, sőt tojásra és vajra sem.
Némi előkészületet igényel az elkészítése, de csak annyit, hogy előző nap a magokat be kell áztatni majd megszárítani. Ez annyit takar, hogy a magokat öntsük le annyi vízzel amennyi ellepi és legalább 5 órán keresztül ázzon, majd szűrjük le és szárítsuk ki száraz helyen, napon, aszalógépben, vagy a sütő legalacsonyabb fokozatán, kinek melyik áll rendelkezésére. Megmondom őszintén én alig 1 órát áztattam a mogyorót és mikor elkezdett puhulni betoltam a sütőben és a legalacsonyabb  fokozaton kb. fél óra alatt megszárítottam. Viszont így utólag nem értem, hogy erre mi szükség volt, mert utána aprítóban vagy darálógépben le kell darálni enyhén morzsalékosra, de annak az állaga áztatás nélkül is pont ugyanolyan lesz… Szóval legközelebb én ezt kihagynám…
Szép fényképet nem igazán sikerült róla csinálni, kicsit vakondtúrásra hajaz, de ízre nagyon finom. Én reggelire ettem némi natúr joghurttal megfejelve. Fagyi is passzol hozzá. Eltelített elég hosszú időre a mogyoró magas rosttartalma miatt.
Hozzávalók 2 adaghoz:
1 bögre(3 dl) sótlan natúr mogyoró/dió/mandula
1 evőkanál + 1 teáskanál méz
1 evőkanál kókuszzsír ( helyette olívaolaj használható vagy esetleg olvasztott vaj)
1 db nagyobb alma
1 mokkáskanál fahéj
1 mokkáskanál őrölt szegfűszeg
1 teáskanál citromlé
1 evőkanál aszalt gyümölcspaszta (lsd lent)
csipet só
A gyümölcs paszta elkészítése:
Kb. 5 dkg bármilyen aszalt gyümölcsöt apróra vágunk és pár csepp citromlével meglocsoljuk majd 2 evőkanál vízzel pürésítsük turmixgépben vagy botmixerrel. Én datolyából készítettem, de aszalt szilva is jó választás. Sűrű ragacsos állagú lesz. Szerintem friss gyümölcsből is elkészíthető vagy sűrű lekvárral pótolható.
A süti összeállítása:
Az almát meghámozzuk a héját kidobjuk, majd a hámozóval haladjunk tovább körbe az almán és nagyon vékony szeleteket metszünk ki belőle amíg el nem fogy. Meglocsoljuk 1 teáskanál citromlével és csorgassunk rá egy teáskanál mézet, majd megszórjuk a fél- fél mokkáskanál fahéjjal és őrölt szegfűszeggel és összekeverjük az egészet és hagyjuk állni kb. 10 percig majd csavarjuk ki a levét, hogy ne áztassa el nagyon a morzsát.
A mogyorót egy mákdarálóval ledaráljuk. Elég morzsalékosra, nem szükséges, hogy lisztszerű legyen. Hozzákeverjük a gyümölcspasztát, 1 evőkanál mézet az olvasztott kókuszzsírt vagy olívaolajat. Megszórom fél mokkáskanál fahéjjal és fél mokkáskanál őrölt szegfűszeggel valamint egy csipet sóval. Ezután a kis kezünkkel összemorzsoljuk az egészet, hogy jól elkevedjenek a nedves és száraz anyagok. Vizes homok állagúnak kell lennie. Ha túl morzsalékosnak tűnik, adjunk még hozzá mézet.
Legvégül fogunk egy kis tepsit, vagy tálcát és kibéleljük sütőpapírral amire a ráhalmozzuk a morzsa felét téglalap vagy kör alakban kb fél centi magasan. Erre ráhalmozzuk az almaszeleteket majd a tetejét befedjük a maradék morzsával és máris fogyasztható. Pohárban a legegyszerűbb tálalni, friss gyümölccsel a tetején, mellé kanalzzunk joghurtot vagy fagyit. Hmm némi csokoládé esetleg és máris súlyos bűnbe estünk.

Zabkorpás palacsinta

Nem vagyok egy nagy palacsinta rajongó, szeretem, ha elém teszik megeszem, de nem szoktam úgy érezni ha sokáig nem eszem, hogy ölni tudnék érte. Hopp ez majdnem rímel is. Sosem jutna eszembe például egy étteremben palacsintát rendelni, a Balatonon pláne ahol a papírvékony csak az egyik szélén megkent remekműveket árulják. Tisztelet a kivételnek persze, igaz én még olyannal sajnos nem találkoztam.. Hm, most ugrott be, hogy jó pár évvel ezelőtt belefutottam egy vaníliás óriás palacsintába valahol az északi parton, amit megkóstoltam, majd sok szeretettel visszavittem a készítőjének….Nem írnám le inkább mihez hasonlított a benne lévő “vanília”krém, ehetetlen volt maradjunk annyiban.
Az én palacsintafogyasztásom gyerekkoromban általában úgy történt, hogy mikor Anyukám sütötte és rakta ki a tányérra frissen, hogy majd feltekeri, na azt én fogtam és már vittem is forrón és üresen, aztán mentem a következő körért…Ebédig jól is laktam. Eszembe jut még a konyhából kiszűrődő hosszú “sípszó”, mikor a palacsinta leragadt a serpenyőbe. Viszont Zsuzsigyereknek azok voltak a legfinomabb falatok….Nincsenek nagy igényeim ezen a téren lássuk be. Azért készítettem már én is, ha vót rá igény, de jobb elfoglaltságot is el tudok képzelni, mint egy serpenyő felett állni egy órán keresztül az olajszagban. Szégyen nem szégyen, ez van. DE. Mikor egészségesebb vizekre eveztem, rábukkantam erre a receptre, így már akár évente kétszer(!) is hajlandó vagyok palacsintát sütni, mert ez még sosem ragadt le, de ami a legfontosabb nem kell fejenként 5-10 db, hogy jól lakjon az ember, elég egy is valami full extrás töltelékkel pláne kiadósabb leves után. A zabkorpa rosstartalma ugyebár magas, így gyorsabban eltelít, ízre viszont ugyanolyan finom, sőt…  Zárójelesen megjegyezném, hogy kaptam ezt a hotpan neveztű sütőgető szerkezetet, amit gyakorlatilag csak palacsintasütéshez használok, mert minimális olaj kell alá és pikk pakk megsül benne. Ebben azért ne próbáljuk meg feldobva megfordítani a palikat…
 Hozzávalók a palacsintatésztához:
12 dkg zabkorpa
2 tojás
3 dl tej
olaj
A tojásokat felverjük és hozzáöntjük zabkorpához, felöntjük a tejjel, megsózzuk és simára keverjük egy kézi habverő segítségével. A többit gondolom nem kell leírnom, serpenyő, vékonyan kiolajoz, forró olajba tészta merőkanállal belemer és oldalanként kb. 1 perc alatt megsüt. Ami fontos, hogy mindig keverjük fel a tésztát mielőtt belemerjük a serpenyőbe, mert a zabkorpa rostjai lesüllyednek az edény aljára. Ha túl sűrű öntsünk még tejet hozzá, az a lényeg, hogy szét tudjon folyni egyenletesen a serpenyőben. 5 darab lett belőle.
Töltelékek:
Nyilván ízlés dolga, én amit éppen a hűtőben találtam, édes és sós is, persze külön külön ebéd lett belőle.
Édes: túrót, tejföllel vagy sűrű natúrjoghurttal pár csepp citromlével kikevertem. Édesítettem kevés nyírfacukorral. Kajszibarackot és a nektarint felkockáztam. A palancsintát először megszórtam vékonyan darált mákkal, rákanalaztam a túrót, a tetejére pedig rászórtam a gyümölcskockákat és feltekertem. Ütős lett!
 Sós:
Hűű ilyet még biztosan csinálok olyan finom. Maradék spenótot(kb. 10 dkg) összetépkedtem és kevés olívaolajon megfonnyasztottam egy serpenyőben, sóztam borsoztam. Addig egy doboz tejfölbe belereszeltem egy gerezd fokhagymát, ezt is kicsit megsóztam és borsoztam. Belekevertem a tejfölbe a spenótot és már lehet is a palacsintára kenni. Persze össze is lehet turmixolni előtte, ha valakit zavanak a spenótdarabok. A palacsintákat leraktam egy jénai aljára és reszeltem rá sajtot, majd sütőben addig sütöttem míg a sajt ráolvadt.

Dinnyéééét

Dinnye recepteket nem sűrűen látni azért, mert azt szinte mindenki felvágja, kihasít egy jó nagy szeletet és késsel vagy kanállal vagy anélkül had follyon könyéktől köldökig nekiesünk. És ez így rendjén is van. Jó esetben édes és lédús, behűtve fogyasztva felfrissít a kánikulában. A görögdinnye gyorsan eltelít, de 90%-a víz, kalóriatartalma kevés, bár édes, remekül pótolja az izzadtság által szervezetünkből kiürülő sókat. A, B1, B2 és C vitaminforrás. A többi piros húsú gyümölcshöz hasonlóan bővelkedik antioxidánsokban melyeknek nagy szerepe van a rák megelőzésében. A magját sem kell feltétlenül kipiszkálni, sőt abból főzet is készíthető, amit veseproblémák esetén ajánlott fogyasztani.
A sárgadinnye is hasonló tulajdonságokkal bír, mint görög testvére, kalóriákban ugyan szegény, de szénhidráttartalma magas, így cukorbetegeknek csak kis mennyiségben javasolt. Nem elhanyagolható a foszfor, vas, nátrium és karotintartalma sem.
Ismerünk még cukordinnyét is, ami külsőleg picit hosszúkásabb és sárgább, mint a sárgadinnye, a húsa viszont halványzöld.
Egy biztos, én se a sárgát, se a cukordinnyét nem ettem meg kiskoromban. Ez megváltozott azóta, és már imádom mindegyik fajtát, így kedvem támadt kísérletezni velük. Naná, hogy leves vagy inkább turmix – attól függ mivel fogyasztjuk – készült belőle elsőre.
Sárgadinnyeleves vagy ital:

Hozzávalók 4 főre:

2 db sárgadinnye
1 db grapefruit
méz v nyírfacukor
3 dl kókusztej

A kókusztejet előző nap elkészítettem lásd itt.
A sárgadinnyét jól megmossuk. Keresztben vágjuk ketté, ha a héjában szeretnénk tálalni a levest. Egy kanál segítségével kikanalazzuk a magját. A húsát szintén kanállal vájjuk ki és dobjuk őket a turmixgépbe.  Hozzáöntjük a kókusztejet, a grapefruit levét, édesítsük ízlés szerint és turmixoljuk össze. Én kevés vízzel is higítottam még, mert túl sűrűnek találtam. Hűtsük be és tálaljuk tányérban vagy a dinnye héjában. Utóbbi esetben a dinnye végét vágjuk le, hogy talpa legyen, így nem borul ki.
Görögdinnye feta sajttal:
Sok helyen találkoztam már a lilahagymás, mentás, fetás dinnyesaláta receptjével. Néhány éve ki is próbáltam, nem igazán nyerte el a tetszésem, nem tudtam pontosan, hogy a hagyma vagy a menta zavart benne jobban vagy a kettő együtt. Most már tudom. Nekem így ízlik tökéletesen, csak az édes dinnyekockák és a sós krémes feta duettje. Néhány mentalevéldarab a tetején azért még nem árt meg neki. Felesleges tartom pontos hozzávalókat írni, végy némi görögdinnyét és fetasajtot, előbbit kockázd, utóbbit morzsold rá és mosolyogva fogyaszd egy szép nagy pohárban!

Cuki cukkinisek

A nyers cukkinis étel elkészítése utána maradt még egy fél, muszáj volt beépíteni vagy inkább becsempészni a hétvégi menübe, mert a drága kis királylány vendégem állította, hogy ő nem szereti. Mióta megkóstolta ezt a tésztát, megváltozott a véleménye és ennek szívből örülök.
Sokszor főztem már ezt, mindenkinek ízlik, gyorsan elkészíthető a cukkininek meg igazából nincsen erőteljese íze, olyan uborkaszerű, így nem is értem  mit lehet rajta nem szeretni. Nagyon alacsony  a kalóriatartalma, nem dúskál ugyan vitaminokban és ásványianyagokban, de azért található benne mangánból, káliumból, foszforból, A és B vitaminból is egy kevés.
Fetasajtos paradicsomos cukkinis penne:

 

Hozzávalók 4 főre:
1 zacskó pennetészta
1 db cukkini
1 egész csirkemell filé
1 doboz hámozott paradicsom konzerv (lehet friss paradicsom is)
2 db újhagyma
10 dkg fetasajt
só, bors
olívaolaj
kakukkfű
A tésztát lobogó sós vízben megfőzzük. Addig a húst, a hagymát és a cukkinit is felkockázzuk. A cukkinit kevés olívaolajon puhára pároljuk, sózzuk, borsozzuk majd félretesszük pihenni.  A csirkemellet szintén egy kevés olajon és a felaprított hagymán aranybarnára pirítjuk. Hozzáadjuk a cukkinidarabokat, ráöntjük a hámozott paradicsomkonzervet, sózzuk, borsozzuk ha még szükséges és 1 teáskanál kakukkfűvel ízesítjük. Amíg a paradicsom szétfő és kicsit besűrűsödik együtt rotyogtatjuk őket. A fetasajtot tálaláskor morzsoljuk a tetejére.
Még, hogy nem szereti a cukkinit! Kinyalta a tányért is ez a gyermek. És nem, nem az én kérésemre, és nem álltam ott mellette, egy pálcával, hogy ha már pedig nem teszi meg akkor bünti jár. Önszántából és dalolva tette.

Kapros joghurtos cukkinifasírt

Először rántott cukkinivel próbálkoztam anno, mikor ez a zöldség került a kezembe. Finom, de mégis csak rántott, nem egészséges, a ruhám meg az olajszagtól megáll a sarokban utána… Így áttértem a fasírtra, igaz ez is olajon sül, de kevesebben, sőt a sütőben is szoktam csinálni sütőpapírra fektetve pár csepp olívaolajjal meglocsolva. A zsemlemorzsát maradék teljes kiőrlésű kenyérből szoktam készíteni, megszárítom a kenyeret és lereszelem majd üvegben hónapokig eláll. De ahelyett zabpehely is beválik. Én a legjobban kapros, fokhagymás joghurttal vagy tejföllel meglocsolva szeretem, persze nem muszáj ilyen tetemes mennyiséggel megöntözni, járjunk el ízlés szerint.

Hozzávalók 4 főre:

3 db cukkini
3 db tojás
2 gerezd fokhagyma v egy kisebb vöröshagyma
só, bors
ízlés szerinti fűszerek, oregánó vagy bazsalikom vagy kakukkfű is passzol hozzá
zsemlemorzsából annyi, hogy formázásnál egyben maradjon a fasírt
olívaolaj

Öntethez:
1 nagyobb gerezd fokhagyma
1 kis doboz tejföl/joghurt/kefír
1 csokor kapor

A cukkiniket megsikáljuk és lereszeljük majd besózzuk és állni hagyjuk 10 percig. A fokhagymát vagy a vöröshagymát is lereszeljük. A cukkinit kicsavarjuk a sós léből és egy nagy tálba tesszük. Hozzáadjuk a felvert tojásokat, a zsemlemorzsát, a fűszereket és jól összedolgozzuk. Akkor lesz jó ha kb. 5 cm átmérőjű korongokat formálunk belőle és nem esik szét. Kevés olajat felhevítünk a serpenyőben és pár perc alatt mindkét oldalát aranybarnára sütjük. Köretként bármi passzol hozzá gyakorlatilag. Szerintem csak úgy egymagában is tökéletes pláne ha vacsorára fogyasztjuk.

Töltött cukkini:

Gondoltam megosztom a kedvenc töltelékem receptjét is, bár fotó erről most nincs, mivel régebben készítettem és akkor a fényképezőgépem nem képezte még automatikusan a teríték részét, mint az utóbbi két hónapban… De a nyáron még pótolva lesz hiszen dugig van a piac cukkininkkel.

Hozzávalók 2 főre:

1 nagyobb méretű cukkini
1 doboz tonhalkonzerv
1 bögre rizs
1 mokkáskanál citromlé
só, bors
1 marék magozott olívabogyó
fél csokor petrezselyem
1evőkanál olívaolaj

A cukkinit meghámozzuk, hosszában kettévágjuk és kivájjuk a belsejét egy evőkanál segítségével. Ha nem zsenge példányt vettünk akkor dobjuk pár percre forrásban lévő sós vízbe és főzzük fél puhára. A rizst kétszeres mennyiségű vízben feltesszük főni, ha elkészült hozzákeverjük a lecsöpögtetett tonhalat, citromlevet, olívabogyót, olajat és az apróra vágott petrezselymet. Sózzuk borsozzuk. A cukkinicsónakokat megtöltjük a rizses keverékkel és előmelegített sütőben a cukkini puhulásáig sütjük.
Tipp: Tálaláskor locsolhatunk rá kevés tejfölt, de szerintem anélkül is finom illetve a kivájt cukkini belsőt ha felkozkázva megpároljuk kevés olívaolajon akkor a töltelékbe keverve bátran felhasználható!

Bazsalikomos krémtúró

A sztori fagyinak indult… úgy vártam már, hogy elkészítsem. Milyen igaz, hogy a legjobb receptek úgy születnek ha az eredetiben valami nem működik, így rákényszerülünk, hogy a kuka helyett egy szimpatikusabb irányt célozzunk be. Sikerült jelentem.
A bibi egyébként megint a tejszínnel volt. Nem egyszer jártam már így, hogy a habtejszínt nem lehet felverni géppel. Pontosítok van egy márka ami 5 msp alatt felverődik, de egyszer elolvastam mit tartalmaz és azóta az a bolt polcain marad ha rajtam múlik. Sok minden van benne, de tejszínt azt nem látott még messziről sem….Azt hittem már okos vagyok és nem fog ki rajtam ilyen apróság, ugyanis egy ideje már kézi havberővel készítem a habot, mert azzal mindig sikerül. Ugyanazt a márkát veszem, hogy még véletlenül se álljon a desszert útjába semmi probléma. De a tejszínek változnak úgy látszik, főleg csúsznak le a minőség lejtőin… Pedig direkt zsírosat veszek amiben nincs cukor sem csak tiszta tejszín és ezúttal a kézi habverő is kudarcot vallott, a kezem már elzsibbadt pedig gyúrok v…e esküszöm, de feladtam. Persze a desszertről nem voltam hajlandó lemondani, hiszen kedvenc unokahugi érkezett látogatóba.
A túrót már beízesítettem a tejszínnek sem volt semmi baja az ízével csak 10 perc után is folyékony maradt. Úgyhogy lapzselatin elővesz és felhasznál, probléma megoldva. Régen szerettem a bolti vaníliás krémtúrót, de én már annak sem azt az ízét érzem, mint gyerekkoromban, így nem veszek. Viszont ha a bazsalikom szezonnak vége ezt pohárkrémet legközelebb biztosan vaníliával fogom elkészíteni.
A bazsalikom bár milyen furcsának is tűnik, nem csak paradicsomos ételek mellé passzol hanem limonádékba és krémekbe keverve is frissítően hat. Étvágyjavító, antibakteriális hatása van, köhögéscsillapításra is bevethető, csökkenti a vérnyomást, jó idegerősítő.
A középkori görögök úgy tartották, hogy bazsalikomot csak gyönyörű nők termeszthetnek és a romantikus szerelem szimbolikus jegyeként aposztrofálták. Úgyhogy hajrá csajok!!
Hozzávalók 3 pohárhoz:
30 dkg túró
2 dl tejszín
1 dl natúr joghurt
2 evőkanál bazsalikomlevél apróra vágva
1 evőkanál citromlé vagy citromfűdarabok
4 evőkanál nyírfacukor
3 db lapzselatin
A túrót és a joghurtot összekeverjük a cukorral a citromlével és botmixerrel simábbra keverjük. Hozzáadjuk a bazsalikomleveleket is és azzal is pár másodpercig átdolgozzuk a botmixer segítségével a végén pedig hozzáöntjük a tejszínt. A lapzselatint 4-5 evőkanál vízzel összemelegítjük amíg felolvad. Ne forraljuk. Ha kicsit kihűlt keverjük a krémhez és töltsük poharakba. Pár óra alatt megdermed és tálalható.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!