Személyenként nem kell hozzá más, mint:
1 db paradicsom apró kockákra vágva
1 gerezd fokhagyma reszelve
só, bors, bazsalikom(szárított is jó, de friss az igazi)
olívaolaj
mozzarella kis darabokra tépkedve
A kenyérszeleteket beleteszem egy serpenyőbe, amibe előtte egy pici olívaolajat hevítettem és jól belenyomkodom majd mindkét oldalát ropogósra pirítom pár perc alatt. Addig a paradicsomot felkockázom, sózom, borsozom, hozzáreszelem a fokhagymát, pár csepp olívaolaj erre is löttyintésre kerül, megszórom a bazsalikommal és hozzákeverem a sajtdarabokat is. Aztán felhalmozom a kenyérre, hogy szinte ki sem látszik alóla. Nem szeretem azokat az éttermi bruschettákat ahol éppen csak a kenyér közepére kerül némi paradicsom…
Fokhagymaszag ellen fogkrém+rágó+mentalevél vagy/és petrezselyemlevél. 🙂
Aligátorkörte krém vagy Avókádókrém vagy Guacamole
Válasszátok ki melyik a szimpatikus. Ő egy gyümölcs amúgy és nem zöldség hiába is zöld. Nem kell tőle félni, nem bánt. Csak finom és élvezzétek jótékony hatásait, mert zsíros ugyan, de telítetlen zsírokat tartalmaz, köleszterincsökkentő hatása van, vitaminok közül, A, C, E, B1, B2 található benne. Általában 400 Ft körül van egy darab ami nem olcsó, egy kisebb tálra való krém készíthető belőle és néha ki lehet fogni jó áron is. Legutóbb 150 Ftért vettem. Érdemes készítés előtt pár nappal megvenni, mert kőkemény példányokat árulnak legtöbbször, de otthon a konyhapulton pár nap alatt megpuhul. Akkor jó ha be tudjuk nyomni az ujjunkkal a héját. Hámozni nem kell, csak hosszában félbevágod és szétválik kétfelé. A nagy magot vegyük ki és a puha belsejét kanalazzuk ki egy tálba. Nagyon krémes, picit dióra hajaz az íze.
Kétféle módon szoktam készíteni. Íme az alaprecept:
1db avokádó
fél citrom vagy lime leve
só, bors
1 gerezd fokhagyma
Az avokádót kikanalazom egy villával szétnyomom, fűszerezem, hozzákeverem a citromlevet és a reszelt fokhagymát.
És a másik, picit tartalmasabb verzió:
1 db avokádó
fél citrom v lime leve
só, bors
1 db kis fej lilahagyma
1 db paradicsom
1 dl tejföl/joghurt/kefír
petrezselyem
Az avokádót kikanalzom, sózom, borsozom, ciromlével meglocsolom, hozzáadom a tejfölt és botmixerrel pürésítem. A lilahagymát és a paradicsomot pici kockákra vágom a petrezselymet felaprítom és belekeverem a krémbe.
Pirítósra, mexikói ételekhez vagy zöldségek mellé mártógatósnak remek.
Csicseriborsókrém – Hummus
A recept nyomokban sem tartalmaz humuszban gazdag földet.
A fő alkotóeleme a csicseriborsó, készítik ezt göröék, törökék, arabék, hogy ki találta ki fogalmam sincs, de szerintem nem is ez a lényeg. Én anno Görögországban ettem az elsőt amit előételnek szolgáltak fel a vacsora előtt kenyérrel, szuper finom volt. Aztán kóstolam kis hazánk valamelyik görög-török gyors-gyros éttermében is, hááát az nem ízlett annyira, túl folyós volt és ecetízű. Nagyon nem gyere be. Úgyhogy arra buzdítanék mindenkit, hogy próbálkozzon vele otthon. Megosztó kategóriába esik ez is az tuti, volt aki azt mondta miután elétettem, hogy bátran kenjem a hajamra, mert ezt ő biztos meg nem eszi. Nem sértődöm meg ilyenkor, mert több marad nekem és nem a göndör tincseimre kenegetem.
A népnyelvben bagolyborsónak is nevezik, energiadús, de zsírtartalma alacsony, bátran ehetik fogyni vágyók is, kitűnő fehérjeforrás, ezért sportolók, idősek, vegák figyelmébe ajánlott. Rendszeres fogyasztásával a koleszterinszint csökkenthető, kedvező ezáltal az szív és érrendszerünknek. Tartalmaz még béta karotint és E vitamint. Pektintartalmának köszönhetően lassan emeli meg étkezés után a vércukorszintet, így cukorbetegek számára is ideális. Mindenkinek szuper eledel lássuk be. Vas, B1, B6, magnézium, cink illetve maga a boldogsághormon, a szerotonin fő alkotóeleme a triptofán nevű aminosav is benne találtatik.
Gesztenyés ízvilágot képvisel.Kapható konzervben és akkor tényleg gyorsan elkészíthető, de én még sosem próbáltam, mivel ezt is piacon veszem kimérve, így biztos, hogy nem veszi át a konzerv fura fémes ízét. Nem igaz, hogy órákig kell főzni, mint ahogy pár helyen olvastam. Ha előtte 24 órát vízben álldogál 30-40 perc alatt puhára főzhető és ez nem a forrástól számított idő.
A krém alap alkotóeleme a tahini, amit lehet készen kapni “ázsia”boltokban, ez szezámmagkrém tulajdonképpen. Ezt sem kóstoltam még, mert házilag készül nálam ez is.
Hozzávalók
25 dkg csicseriborsó
3 kisebb gerezd fokhagyma
fél citrom leve
1 evőkanál olívaolaj
só, bors
1 kávéskanál őrölt római kömény
1 kávéskanál őrölt koriander vagy friss a tetejére
1 fél mokkás kanál chilipor (elhagyható ha nem szereti valaki a csípőset)
2 evőkanál tahini (szezámag serpenyőben aranybarnára pirítva, őrölve és olívaolajjal krémesre keverve)
A csicseriborsót beáztatjuk, másnap puhára főzzük. Ha leszűrjük, a főzővizet ne öntsük ki, mert kell a higításhoz. A csicseriborsóhoz adom a tahinit, sót, borsot, fűszereket, olajat,reszelt fokhagymát, citromlevet és egy keveset a főzővízből majd botmixerrel vagy turmixgépben összepürésítjük. Ha szükséges, még hígítsuk, nem baj ha túl folyósnak tűnik, mert ha áll akkor sűrűsödni fog még. Most én is sűrűbbre csináltam, de ez ízlés dolga, az ízén nem változtat. Tálalás előtt jó tesz neki ha olívaolajjal meglocsoljuk.
Tonhalkrém:
Egyetek halaaaat is! Erre már nagyon régen rákaptam, petrezselyemmel vagy kaporral ízesítem, szerintem utóbbival még finomabb.
Hozzávalók:
1 doboz tonhalkonzerv
kefír
citromlé
só, bors
kapor vagy petrzselyem
1 kávéskanál mustár
1 negyed fej lilahagyma kockázva
A tonhalat villával széttörjük ha nincs aprítva. Előtte az olajat leöntjük róla. Fűszerezzük sóval, borssal, mustárral, aprított kaporral, pár csepp citromlével meglocsolom és hozzákeverek kb. fél kis doboz kefírt.
Holnap vasárnap, reggelire hagymás kajákat enni ér! Bár szerintem hétfőn, kedden…..
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: