De hogy jutottam el idáig a máktól?? Jaaa, úgy, hogy egészen spontán ő került sorra, mert túl sokat halmoztam fel a hűtőben, így a hétvégén abból készült egy sütés nélküli édesség illetve a következő hétvégi László napi mulatságra is egy bitang jó torta kerül majd megsütésre liszt és cukor nélkül, sőt az azt megelőző kerti partin is legyen már akkor egy könnyű habos mákos almás csoda letesztelve.
Mákot pedig enni kötelező, mert magas a kálciumtartalma , így segít megelőzni a csontritkulást, de található benne B1/2/6 és E vitamin is. Van benne még vas, magnézium és kálium is, továbbá mákunk hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez is. Görcsoldóként és nyugtatóként is beválik. A gyógyszeripar a mák tokját használja fel sok készítményhez, fájdalomcsillapítók,nyugtatók előállításához. A mák zöld terméséből lesz az ópium, de otthon inkább ne kísérletezzetek ezzel…
Viszont a mákgubóban található apró mákmagokkal annál inkább, főzve, sütve, mindenki sok receptet ismer, érdemes néha hőkezelés nélkül is próbálkozni vele, nagyon egészséges édességek varázsolhatók belőle.
Íly módon készült nálam a hétvégi édességtermés is.Paleo máksüti:A paleo táplálkozás annyit tesz, hogy laktóz, gluténmentes az étel. Egyszerű, egészséges, pikk-pakk meg van ez a csemege, magunkkal vihető a melegben is.
Hozzávalók 10 darabhoz:
1 bögre darált mák
1 bögre kókuszreszelék
fél bögre darált mag(bármi lehet, dió, mandula, tökmag, szezámmag, vegyesen is)
1-2 evőkanál méz, nyírfacukor ízlés szerint
1 evőkanál citromlé
kb . 2 dl gyümölcslé (nálam egy alma leve és a reszelék is illetve 5 dkg eperpüré)
A mákot, a kókuszt, a magokat ami jelen esetben darált mandula és tökmag keveréke volt, összekevertem egy nagy tálban, csurgattam rá mézet és megszórtam nyírfacukorral. Lereszeltem egy almát és kicsavartam a levét, de ez kevés folyadéknak bizonyult kisebb alma lévén, így ment bele az almareszelék is illetve egy maréknyi epret felkockáztam botmixerrel pürét varázsoltam belőle és azt is belekevertem a masszába. Az a lényeg, hogy ha kis golyókat vagy lepényt formálsz belőle ne essen szét. Elrontani nem lehet, ha véletlenül túl sok folyadék menne bele, akkor lehet még mákot, kókuszt hozzászórni. Azonnal is ehető, de érdemes picit szárítani, mert akkor jobban összeáll, aztán hűtőben tárolva pár napig eláll. De nem fog, mert elfogy.
Mézes mák:
Szintén paleo recept, még a télen készítettem egyszer, aki szereti a mákot az feltétlenül próbálja ki, mert nagyon ütős. Igazi energiadús, immunerősítő finomság. Kép most nincs, de majd ha legközelebb megcsinálom pótolni fogom.
Hozzávalók 4 szelethez:
1 dl méz
10 dkg darált mák
2 evőkanál dió picire aprítva
1 evőkanál barack v szilvalekvár
1 citrom reszelt héja
A mézet egy kis lábosban felmelegítjük, hogy hígabb legyen és hozzákeverjük a mákot és a citromhéjat. A dió illatosabb és aromásabb lesz, ha serpenyőben átpirítjuk kicsit, majd mozsárban törjük apró darabokra és keverjük a mákhoz a lekvárral együtt. Jó sűrű, ragacsos massza lesz. Egy kis tálat kibélelünk műanyag fóliával és beleöntjük a masszát és jól elegyengetjük, hogy kitöltse a formát és ne legyen levegős. Hűtőben álljon egy éjszakát és másnap borítsuk ki és szépen szeletelhető lesz. Ha nem bírunk vele várni akkor golyókat is lehet belőle formálni és iziben elfogyasztani.
Tipp: keverhető hozzá egy kanál gyümölcspálinka is, ha partihangulat van.
További mákos társak érkeznek még a hétvége felé ééés jön a spenót mumus előtte még.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: