Pálmafa Project

Egy ,megérett a meggy...

Kicsit visszaszaladtam az időben az első két recept elkészítése során. Az első az alábbi gigamega kanállal került elfogyasztásra a másodikra pedig egy 1976-os szakácskönyv megsárgult lapjain bukkantam.

Kincsekre leltem:

Réges régi családi evőeszközök ők, eldugott helyen bújdokoltak, mit nem adnék érte ha mesélni tudnának néhány receptet. Korukat tekintve 40-50-60 évesek is lehetnek, ki tudja. Némelyik még “restaurálásra” szorul, mert meglátszik rajtuk az idő vasfoga. Naná, hogy nem bírtam megállni, hogy ne nagy kanállal egyem a levest, mivel a mostani leveses kanalak mit sem em érnek, legalábbis folyadék nem sok fér beléjük. A kép nem adja vissza a mélységet nagyon, de a baloldali kanálba gyakorlatilag belelógott az orrom ha telemertem és úgy próbáltam a számba tolni a levest.
És hogy miért a meggy, hát mert érik és nem fogadom el kifogásként ha valaki azért utasítja vissza, mert olyan savanyúúú. Csak ízesíteni kell megfelelően és akkor nem az, amúgy meg van kimondottan édes meggy is, pl. a pándi. Továbbra is szívügyem, hogy együnk minél több kertből származó finomságot, a meggy pedig megérdemli, hogy beszéljünk róla, mert a cseresznyéhez hasonlóan kiváló vértisztító és tele van flavonoidokkal, amik nagy segítséget nyújtanak a rákmegelőzésben. Serkenti a vese és a máj működését. A meggy savas, így különösen javasolt azoknak akiknek emésztési problémái vannak. Nagy mennyiségben található benne B és C vitamin, aztán kálium, magnézium, kalcium. A meggy levelét és magját is használják gyógyításra, a leveléből tea főzhető, remek köhögéscsillapító, a meggy magjában pedig B17 vitamin található ami a rákos sejtek kialakulásának megelőzésben játszik szerepet.
A meggyről először az emberek többségének a pite, a rétes és a leves jut eszébe és ezek tényleg imádnivalóak. Próbáltam mégis olyan ételeket keresni és az ízlésemre szabni, amik nem annyira megszokottak, de miért ne válhatnának azzá?

Málnás kókusztejes meggyleves főzés nélkül:

A múlt heti spontán összedobott epres-cseresznyés verzióból kiindulva picit továbbképzeltem a gyümölcslevest. Ezúttal kókusztejjel higítottam amit előtte nap elkészítettem, nagyon egyszerű, óccó, finom, nincs benne tartósítószer. Komoly önuralomra volt szükségem, hogy megérje a másnapot és ne hörpintsem fel. Hős vagyok. Maga a leves íze pedig fantörpikus, én többet nem fogom főzni a gyümölcsleveseket úgy döntöttem, mert felesleges, ez így sokkal frissebb és üdítőbb.
A leves készítése előtt nem írom le mivé áztam a cudar időben és inkább vágytam volna meleg ételre, de mikor megkóstoltam nem tudtam letenni, míg az utolsó cseppig el nem fogyott. Tökéletes péntek délutáni bűntetlen öröm volt. Természetesen tehéntejjel is készíthető.

Hozzávalók 1 nagy tányérhoz:

1 kis doboz málna
2 dl kókusztej
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 evőkanál citromlé
1 marék magozott meggy
méz
pörkölt mogyoró/dió/mandula

A málnát alapos mosás után beleöntjük a turmixgépbe és összeturmixoljuk a mézzel, citromlével, fahéjjal és a kókusztejjel. Ha túl sűrű ásványvízzel higítsuk. Öntsük tányérba és tegyük bele a  kimagozott meggyszemeket a végén pedig szórjuk meg pörkölt mogyoróval vagy egyéb maggal.

Házi kókusztej (2 dl):



5 dkg reszelt kókuszreszelék
3 dl forró víz

A kókuszreszeléket leforrázzuk és állni hagyjuk. Ha kicsit hűlt botmixerrel turmixoljuk majd hagyjuk teljesen kihűlni végüli pedig egy szűrőn nyomkodjuk át a levet. A megmaradt reszelék nem veszik kárba, ha megszáradt, hűtőben eláll és várja további sorsát. Érdemesebb ebből is nagyobb mennyiséget csinálni, nekem most ennyi maradék kókusz volt itthon. A tej hűtőben pár napot eláll. Érdekes jégtáblaszerű képződmény lesz a tetején, ez a kókuszzsír vagy vaj, amit egyébként zsíradékként lehet használni egyéb ételekbe, sőt kenyérre is kenhető, nem mellékesen jótékony hatású külsőleg belsőleg.

Zabos meggypuding

Erre a receptre találtam rá a fent említett ezer éves szakácskönyvben, átalakítottam “pálmafásra” és nagyon jó kis desszert lett a végeredmény. Sőt leves mellé főételként szolgált végülis.

Hozzávalók 6 db muffintepsihez:
1 bögre magozott meggy
12 dkg zsemlemorzsa eredetileg, de én vegyesen használtam nagy részt zabkorpát, zabpelyhet és kevés telj.kiőrlésű zsemlemorzsát
1 deci tej
1 evőkanál vaj
1 tojás
1 evőkanál darált mák vagy dió
1 evőkanál nyírfacukor
A zabkorpás keverkéket leöntjük a tejjel és legalább 1 óráig állni hagyjuk. A meggyet kimagozzuk, kinyomkodjuk a levét félretesszük. A cukrot kikeverjük a vajjal és a tojással majd hozzáöntjük a zabos masszához. Belekeverjük a darált diót vagy mákot, a legvégén pedig a meggydarabokat is hozzáadjuk. Hőálló formákban gőzölni kell, nekem kis muffintepsi volt kéznél, amit előtte kivajaztam,  kiliszteztem és megtöltöttem a mélyedéseket. Előmelegített sütőbe egy nagy tepsire tettem rá amit felöntöttem forrásban lévő vízzel (kb. egy liter). És közepes lángon csücsült a gőzben 50-55 percet.
Mielőtt kivesszük az oldalait lazítsuk meg kanállal, tegyünk rá egy nagyobb tálcát vagy tányért és fordítsuk rá a tepsit, így szépen egészben kijönnek. A maradék meggylevet a recept szerint cukorral fel kellett volna főzni és azzal meglocsolni őket, én ehelyett pár kanál joghurtba belekevertem a meggylevet pici mézzel és rácsorgattam a tetejére. Nagynak tűnnek de valójában picik, érdemes dupla adagot csinálni ha több főre készül.
Lazac meggyszósszal:
Na eeez, fejedelmi, ünnepi fogás lesz az tuti. Hogy mit ünneplünk? Csak úgy, bármit, süt a nap szép az élet, megérdemeljük a kényeztetést étel formájában is. Mielőtt bárki megkövezne tudom, hogy a lazac nem olcsó hal, megmondom őszintén én nagyon szeretem, viszont még sosem készítettem sem magamnak sem másnak. Aztán kiszámoltam, hogy ez az étel kb. 900 Ftba került egy személyre. A fűszereket nem számoltam bele, ha valaki saját meggyből késziti még ennyibe sem kerül. Hát étteremben ennyiért lazacot nem eszünk az biztos, meg egyébként komplett jó minőségű főfogást is ritkán, sőt a gyorséttermek menüjei sem nagyon olcsóbbak ha jól tudom… A halat sokan nem szeretik, de ha valaki nyitott és szeretné megkedvelni, tudván, hogy mekkora szüksége is van szervezetünknek a benne lévő omega3 zsírsavakra, akkor a lazac jó választás alkalomadtán, mert nincs az a tipikus halíze amitől jópáran fintorognak. Nagyon finom szinte krémes omlós húsa van, egyszerűen sózva, borsozva vajon sütve is tökéletes az íze.
Hozzávalók 1 adaghoz:
1 szelet lazacfilé
1 bögre magozott meggy
1evőkanál balzsamecet vagy vörösborecet
1 evőkanál méz
citromlé
só, bors
kevés víz
kukoricakeményító
A szószhoz a meggyet kimagoztam beledobtam a szemeket egy lábosba, hozzáöntöttem az ecetet, kevés citromlevet, a mézet, és annyi vizet, hogy még kilátszott meggyszemek teteje. Kb. 15 percig főztem, míg a meggy teljesen megfőtt és a leve is felére csökkent. Ekkor hozzáadtam 1 csapott evőkanál kukoricakeményítőt amit 2 evőkanál hideg vízben előtte elkevertem. Ismét felforraltam és kb. 5 percig kevergetve főztem, míg besűrűsdött és mázszerű állaga lett.
A halból egy szemöldökcsipesszel kihúzkodtam a nagy szálkákat. Ha a kezünket végighúzzuk a húsán érezni őket, pár darab van csak benne és szépen kijönnek. A bőrét nem kell lehúzni, egy az egyben rajta maradt sütés után a sütőpapíron. 180 fokra előmelegítettem a sütőt és sütőpapírral lefedett tepsire tettem bőrös felével lefelé. Kb. 1 perc sütés után kihúztam a tepsit és rákentem egy kanál szószt majd visszatettem kb. 8 percre míg a meggy rásült, utána rákentem még egy réteget és megint visszadugtam a sütőbe,  hogy az a réteg is mázat képezzen rajta, ismét 8 percig sütöttem. Akkor jó ha a hal húsa kifehéredik, ezt látni az oldalán. Sütőfüggő, illetve a halszelet vastagságán is múlik, de kb. 20 perc alatt elkészül.
Párolt rizs vagy kuszkusz a megfelelő köret hozzá, a maradék szószt tálaljuk mellé.
Ez az a kaja amit megkóstolsz és csak hümmögsz és mosolyogsz, annyira jó.  Egyébként hal helyett biztos, hogy finom húsokkal is.

Reggeli szendvicsrakományok és kenceficék

Édesekről már írtam, gondoltam mesélek még arról mit eszem reggel, mert reggelizni továbbra is jó dolog, pláne ha néha az őrangyalával teszi ezt az ember lánya. Nem buggyantam meg, tényleg léteznek, de szegődött mellém egy példány az életben is, legalábbis kinevezte magát annak pár évvel ezelőtt. Meg kell mondjam tényleg mindig a megfelelő pillanatokban bukkant fel, valahogy ráérzett mikor volt szükségem angyali támogatásra éppen. Köszönet jár neki ezúton is! Szóval a minap együtt reggeliztünk, pontosabban én már túl voltam rajta és csak tejeskávét iszogattam a gyönyörű napsütéses reggelen árnyas fák alatt. Egy 2 méteres angyalnak viszont mennyei reggeli jár, ami így nézett ki aznap. Megtetszett a tojástartó, annyira giccses, hogy már szép, de jelentem viselkedtem, és továbbra is az étterem tulajdonában van ez a darab.

 

Amit ritkán eszem az a felvágott, nagyon egyszerű oka van, nem igazán szeretem. Gyerekkoromban a “mamaturista” volt a kedvencem. Valamilyen oknál fogva csak az a turistaszalámi volt finom, amit a nagymamám vett. Pedig ha tudnánk mi van benne…, a parizerrel a világból ki lehet kergetni, sosem bírtam megenni. Aztán eszegettem még pikkszalámit egymagában, most viszont azt sem kívánom. Ha mégis választani kell akkor szárazabb csirke- v pulykamell sonkára vagy a szélben szárított típusokra voksolok, hogy a fene egye meg a puccos ízlésem. Aztán házi szalámi is játszik néha a sógornőm jóvoltából, mert náluk ez a kertben “terem” fagyos téli hajnalokon.
Ami a reggelik kenyér részét illeti, inkább a tartalmasabb teljes kiőrlésűeket választom a lukas vizes zsemlék helyett, és én vagyok az az elvetemült aki képes megkenni vajjal és más kenegetős cuccal a puffasztott búza vagy rizsszeletet, de szerintem ehető ha ropogós. Mostanában viszont sütöttem már zsemlét is és kenyeret is, nagyon egyszerűen meg van, ami nem fogy el az mehet a mélyhűtőbe és reggelente 10 perc alatt frissé varázsolódik a sütőben, de ezt a péknél vásároltakkal is el szoktam játszani tényleg nagyon finom lesz és nem vész kárba semmi. Ha pedig pirítósról beszélünk, akkor én serpenyőben sütöm kevés olívaolajba beletunkolva és pár perc alatt megpirítva, mesés lesz.
Most kencefice és egyéb szendvicsfeltét ötleteket szeretnék inkább megosztani, hogy ne csak mindig vaj kerüljön a szendvicsbe, amivel egyébként semmi bajom, ha igazi teavajról beszélünk és nem margarinról. Ebbe nem mennék most bele, örök vita, én vajpárti lettem, már csak az íze miatt is. A sütemények is sokkal ízletesebbek ha vajból készülnek.
Mozzarellás-paradicsomos piritós 
Más néven bruschetta(bruszketta), mert eredetije olasz honban készül. Szerintem nincs olyan hét, hogy ne ennék ilyet. Pedig kis koromban nem tudtam megenni a paradicsomot. Általában sajt nélkül készül, de mivel én sajt rajongó vagyok, csak ezzel tudom elképzelni, elsősorban mozzarellával. Ez a sajt sokak szerint ízetlen, szerintem meg fantasztikus, ha találkozik némi olívaolajjal és bazsalikommal. Szoktam hozzá még olívabogyót is enni, de anélkül is eszméletlen jó. Piros-fehér-zöld, vagy zöld fehér piros nézőpont kérdése, de ne hagyjátok ki.

Személyenként nem kell hozzá más, mint:

1 db paradicsom apró kockákra vágva
1 gerezd fokhagyma reszelve
só, bors, bazsalikom(szárított is jó, de friss az igazi)
olívaolaj
mozzarella kis darabokra tépkedve

A kenyérszeleteket beleteszem egy serpenyőbe, amibe előtte egy pici olívaolajat hevítettem és jól belenyomkodom majd mindkét oldalát ropogósra pirítom pár perc alatt. Addig a paradicsomot felkockázom, sózom, borsozom, hozzáreszelem a fokhagymát, pár csepp olívaolaj erre is löttyintésre kerül, megszórom a bazsalikommal és hozzákeverem a sajtdarabokat is. Aztán felhalmozom a kenyérre, hogy szinte ki sem látszik alóla. Nem szeretem azokat az éttermi bruschettákat ahol éppen csak a kenyér közepére kerül némi paradicsom…
Fokhagymaszag ellen fogkrém+rágó+mentalevél vagy/és petrezselyemlevél. 🙂

Aligátorkörte krém vagy Avókádókrém vagy Guacamole

Válasszátok ki melyik a szimpatikus. Ő egy gyümölcs amúgy és nem zöldség hiába is zöld. Nem kell tőle félni, nem bánt. Csak finom és élvezzétek jótékony hatásait, mert zsíros ugyan, de telítetlen zsírokat tartalmaz, köleszterincsökkentő hatása van, vitaminok közül, A, C, E, B1, B2 található benne. Általában 400 Ft körül van egy darab ami nem olcsó, egy kisebb tálra való krém készíthető belőle és néha ki lehet fogni jó áron is. Legutóbb 150 Ftért vettem. Érdemes készítés előtt pár nappal megvenni, mert kőkemény példányokat árulnak legtöbbször, de otthon a konyhapulton pár nap alatt megpuhul. Akkor jó ha be tudjuk nyomni az ujjunkkal a héját. Hámozni nem kell, csak hosszában félbevágod és szétválik kétfelé. A nagy magot vegyük ki és a puha belsejét kanalazzuk ki egy tálba. Nagyon krémes, picit dióra hajaz az íze.

Kétféle módon szoktam készíteni. Íme az alaprecept:

1db avokádó
fél citrom vagy lime leve
só, bors
1 gerezd fokhagyma

Az avokádót kikanalazom egy villával szétnyomom, fűszerezem, hozzákeverem a citromlevet és a reszelt fokhagymát.

És a másik,  picit tartalmasabb verzió:

1 db avokádó
fél citrom v lime leve
só, bors
1 db kis fej lilahagyma
1  db paradicsom
1 dl tejföl/joghurt/kefír
petrezselyem

Az avokádót kikanalzom, sózom, borsozom, ciromlével meglocsolom, hozzáadom a tejfölt és botmixerrel pürésítem. A lilahagymát és a paradicsomot pici kockákra vágom a petrezselymet felaprítom és belekeverem a krémbe.

Pirítósra, mexikói ételekhez vagy zöldségek mellé mártógatósnak remek.

Csicseriborsókrém – Hummus

A recept nyomokban sem tartalmaz humuszban gazdag földet.
A fő alkotóeleme a csicseriborsó, készítik ezt göröék, törökék, arabék, hogy ki találta ki fogalmam sincs, de szerintem nem is ez a lényeg. Én anno Görögországban ettem az elsőt amit előételnek szolgáltak fel a vacsora előtt kenyérrel, szuper finom volt. Aztán kóstolam kis hazánk valamelyik görög-török gyors-gyros éttermében is, hááát az nem ízlett annyira, túl folyós volt és ecetízű. Nagyon nem gyere be. Úgyhogy arra buzdítanék mindenkit, hogy próbálkozzon vele otthon. Megosztó kategóriába esik ez is az tuti, volt aki azt mondta miután elétettem, hogy bátran kenjem a hajamra, mert ezt ő biztos meg nem eszi. Nem sértődöm meg ilyenkor, mert több marad nekem és nem a göndör tincseimre kenegetem.
A népnyelvben bagolyborsónak is nevezik, energiadús, de zsírtartalma alacsony, bátran ehetik fogyni vágyók is, kitűnő fehérjeforrás, ezért sportolók, idősek, vegák figyelmébe ajánlott. Rendszeres fogyasztásával a koleszterinszint csökkenthető, kedvező ezáltal az szív és érrendszerünknek. Tartalmaz még béta karotint és E vitamint. Pektintartalmának köszönhetően lassan emeli meg étkezés után a vércukorszintet, így cukorbetegek számára is ideális. Mindenkinek szuper eledel lássuk be. Vas, B1, B6, magnézium, cink illetve maga a boldogsághormon, a szerotonin fő alkotóeleme a triptofán nevű aminosav is benne találtatik.
Gesztenyés ízvilágot képvisel.Kapható konzervben és akkor tényleg gyorsan elkészíthető, de én még sosem próbáltam, mivel ezt is piacon veszem kimérve, így biztos, hogy nem veszi át a konzerv fura fémes ízét. Nem igaz, hogy órákig kell főzni, mint ahogy pár helyen olvastam. Ha előtte 24 órát vízben álldogál 30-40 perc alatt puhára főzhető és ez nem a forrástól számított idő.
A krém alap alkotóeleme a tahini, amit lehet készen kapni “ázsia”boltokban, ez szezámmagkrém tulajdonképpen. Ezt sem kóstoltam még, mert házilag készül nálam ez is.

Hozzávalók

25 dkg csicseriborsó
3 kisebb gerezd fokhagyma
fél citrom leve
1 evőkanál olívaolaj
só, bors
1 kávéskanál őrölt római kömény
1 kávéskanál őrölt koriander vagy friss a tetejére
1 fél mokkás kanál chilipor (elhagyható ha nem szereti valaki a csípőset)
2 evőkanál tahini (szezámag serpenyőben aranybarnára pirítva, őrölve és olívaolajjal krémesre keverve)

A csicseriborsót beáztatjuk, másnap puhára főzzük. Ha leszűrjük, a főzővizet ne öntsük ki, mert kell a higításhoz. A csicseriborsóhoz adom a tahinit, sót, borsot, fűszereket, olajat,reszelt fokhagymát, citromlevet és egy keveset a főzővízből majd botmixerrel vagy turmixgépben összepürésítjük. Ha szükséges, még hígítsuk, nem baj ha túl folyósnak tűnik, mert ha áll akkor sűrűsödni fog még. Most én is sűrűbbre csináltam, de ez ízlés dolga, az ízén nem változtat. Tálalás előtt jó tesz neki ha olívaolajjal meglocsoljuk.

Tonhalkrém:

Egyetek halaaaat is! Erre már nagyon régen rákaptam, petrezselyemmel vagy kaporral ízesítem, szerintem utóbbival még finomabb.

Hozzávalók:

1 doboz tonhalkonzerv
kefír
citromlé
só, bors
kapor vagy petrzselyem
1 kávéskanál mustár
1 negyed fej lilahagyma kockázva

A tonhalat villával széttörjük ha nincs aprítva. Előtte az olajat leöntjük róla. Fűszerezzük sóval, borssal, mustárral, aprított kaporral, pár csepp citromlével meglocsolom és hozzákeverek kb. fél kis doboz kefírt.

Holnap vasárnap, reggelire hagymás kajákat enni ér! Bár szerintem hétfőn, kedden…..

 

Bemutatkozik a karalábé

Karalábé – Lili, Lili – Karalábé.

Ez a drága 13 éves unokahúgomnak szól, akit imádunk, szépséges, okos, kellőképpen nagyszájú, a lábait a nyakába teszi és közben fekvőtámaszokat nyom és állatorvosnak készül. Szerencsére. És nem kertésznek vagy zöldségesnek, mert hogy múlt hétvégén vígan hümmögve falatozta a finomságos tejfölös karalábés karfiollevest, majd eltűnődött, hogy ok, hogy finom, de melyik a karalábé és melyik a karfiol benne. Nincs ezzel baj, egy mai tizenévesnek sokkal fontosabb dolgai vannak, mint holmi zöldségekkel foglalkozni..

Gondolkoztam, hogy milyen ételeket tudnék felsorolni ami karalábés, de a levesen kívül más ételbe én se nagyon használtam. Eddig. A húslevesbe belefőzve ismeri mindenki, kb. úgy vagyunk vele, mint a zellerrel, az íze kell bele, de hogy utána egyem is meg… Én nyersen szeretem ha jó zsenge, mert Anyukám mindig félrerakta a konyhapulton, ami a levesbe nem került bele és az első arra tévedő páciens elrágcsálta.
Észak-Európából származik és a káposztafélék családjának tagja, vadkáposzta és vad fehérrépa kereszteződéséből jött létre. A világ legnagyobb karalábé termesztője és fogyasztója Németország. A gumó amit fogyasztunk a föld felett csücsül és ez tulajdonképpen a növény megvastagodott szárrésze.  Külső héja halványzöld vagy lila, de a belső húsa fehér. Ásványanyagok közül a szelén fordul elő benne nagyobb mennyiségben, de kálium, kálcium, és magnézium is ott van a sorban. Vitaminjai a C, E, B1, B6. Víztartalma magas, 92 %, energiatartalma elenyésző. A leveleiben 3szor ennyi tápanyag található, salátákba az is beleszeletelhető, a gumó pedig reszelhető.
A karalábé levesben apróra felkockázva jól teljesít, ahogy említettem karfiol és sárgarépa társult  mellé a hétvégén. Mikor mindegyik megfőtt, tejföl került hozzá és daragaluska, ami ugyebár búzadara tojással összekeverve és beleszaggatva a levesbe. Kezdő karalábé fogyasztóknak ideális lehet első próbálkozásnak.
Az én konyhámban 3 féle kreáció született a héten és biztos, hogy ezek még többször elkészülnek a jövőben is.
Töltött karalábé:
 
Gondolkodtam mivel töltsem meg, ami tartalmasabb, de mégis gyorsan meg van. Nézegettem recepteket, de annál a résznél, hogy megfőzzük a karalábét, majd kivájjuk a belsejét, a kikanalazott belső részről nem esett több szó. Magyarul a kukában landolt. Én ezt nem akartam, mi értelme az egésznek ha a zöldség nagy részét kidobjuk? Aztán meg körülnéztem még a konyhában, hogy miből élünk, így született meg ez a recept.
Hozzávalók:
1 fej karalábé
1 bögre barna rizs
1 fél fej lilahagyma
pár szelet camambert sajt
2 szelet sonka (nálam szárított fekete erdei)
só, bors
bazsalikom
tejföl a tálaláshoz(elhagyható)
A karalábét meghámoztam,félbe vágtam és korben levágtam 1-1 vékony szeletet mindegyik oldalából, így nem kerek hanem szögletesebb lett. Nem török ételszobrász babérokra, csak azt találtam ki, hogy ezt a pár darabot picire felaprítom és nyersen keverem a töltelékbe, így lesz benne valami ropogós is. Szóval a két fél karalábét megfőztem sós vízben, ezalatt a barna rizs is megfőtt, amit ugye ugyanúgy kétszeres vízzel felöntve főzünk, mint a sima rizst. A barna rizstől nem kell tartani, nagyon finom íze van, rost és B vitamintartalma sokkal magasabb, mint a fehéré. Kb. fél óra alatt főttek meg, addig apróra vágtam  a hagymát, a félretett karalábét, a sonkát, a bazsalikom leveleket, a sajtot pedig felszeleteltem. A főtt karalábénak óvatosan, hogy ne lyukadjon ki, kikanalaztam a belsejét és pürésítettem egy botmixerrel. A főtt rizsből kivettem 4 evőkanállal (a többi köretként szolgált) és hozzákevertem a sonkát, a hagymát, a karalábépürét és a friss karalábé kockákat, fűszereket. A kivájt karalábéba belefektettem először 1-1 szelet sajtot majd rákanalztam a tölteléket és sajt került a tetejére is. Előmelegített sütőben csak addig süssük, míg a sajt ráolvad aztán tálalható. Előételnek vagy vacsorára salátával ideális, ebédnek pedig a maradék rizzsel tartalmasabb fogás.

Paprikás kukoricalisztbe forgatott sült csirkemell karalábés káposztasalátával:

Minél többet ebből a zöldségből is nyersen és frissen, ez volt a cél, nagyon jól sikerült. Bármilyen húshoz jó, én most csirkét ránottam elő a hűtőből.

Hozzávalók 4 főre a salátához:

fél fej káposzta vékonyra szeletelve
2 db kisebb karalábé nagy lyukú reszelőn lereszelve
1 fej vöröshagyma
1 nagy doboz natúr joghurt
só, bors
1 csokor friss kapor felaprítva

Attól függően hány személynek készül fele-fele arányban legyen benne a káposzta és a karalábé,  a hagymát apróra kockázva keverjük hozzá, fűszerezzük, szórjuk rá a kaprot és annyit joghurtot öntsük rá, hogy egyenletesen bevonja az egész salátát. Tálalás előtt hagyjuk hűtőben összeérni egy fél órát.

Hozzávalók a húshoz:

Csirkemellfilé
só, bors
őrölt piros paprika
kukoricaliszt

A csirkemellfilét szeletekre vágjuk és kiklopfoljuk, sózzuk borsozzuk mindkét oldalát. A paprikát és a kukoricalisztet összekeverem és egy lapos tányérra szórom majd ráfektetem a húsokat belenyomkodom, majd megfordítom, hogy szépen bevonja a szeleteket. Serpenyőben kevés olajat felhevítünk és oldalankét 5-6 perc alatt megsütjük a húst. Kívül ropogós lesz a kukoricalisztől, belül pedig puha szaftos marad.

Paradicsomos karalábé:

Na ez úgy indult, hogy karalábé kockákat akartam sütni, hiszen minden zöldséget lehet ebben a formában köretként tálalni. Viszont a karalábénak önmagában, pláne főzve, sütve nincs karakteres íze, így gondoltam van mangalica szalonnám, hát süssük azon. Közben észrevettem, hogy árválkodik egy megkezdett paradicsompüré a hűtőben akkor már miért ne használjuk fel azt is, de akkor már kellett alá valami szénhidrát is, hogy komplett ebéd lehessen. A kölesre esett a választás, de tésztával rizzsel is jó. Kimondottan jó lett, hétköznapi, egyszerű, hóvégi, gyors kaja jó minőségű hozzávalókból. Én most nem tettem, de lehet szórni rá bátran sajtot is.

Hozzávalók 1 adaghoz:

fél karalábé
5 dkg felkockázott füstölt szalonna
fél doboz paradicsompüré
só, bors,
oregánó, bazsalikom
olívaolaj

A szalonnát serpenyőben elkezdtem pirítani majd mikor kisült a zsírja, rádobtam a karalábékockákat és addig pirítottam, míg kívül aranybarna lett. Ezután hozzáadtam a paradicsompürét kevés vízzel felengedtem, hogy szósz legyen belőle, sóztam, borsoztam, megszórtam oregánóval és bazsalikommal és pár perc múlva már zártam is el a gázt.

Itókák

Már megint egy hímnemű, aki javasolta, hogy írjak szexről, bulikról, mert az kell a népnek, amúgy tetszik neki a blog, tette hozzá…pasik… Nem tudom mekkora lenne egyesek szája ha elkezdenék itt sztorizgatni, persze csakis és kizárólag olyan eseményekről amit a tesóm barátjának, a nagymamájának a testvére mesélt…
Szóval ez még mindig nem az a blog. A csatak részegen dülöngélek bulipatkány nem én vagyok, viszont táncolni szeretek olyan buli volt sok. A jó hangulathoz nekem elég a jó zene és a jó társaság.  Alkoholt nem iszom vagy nagyon ritkán. Hatalmasat fejlődtem ezen a téren is egyébként az elmúlt két évben, megbírok inni két deci bort kb. két óra alatt. Gazdaságos csaj vagyok na. Nem ez az oka. Az van, hogy az alkoholnak olyan hatása van rám, mint a koffeinnek. Elalszom tőle. Rájöttem, hogy mivel ritkán tudok megülni a hátsómon és jövök megyek intézkedek, ezért a szervezetem energiaháztartása köszöni szépen, de nem kér több segítőtársat. Pedig olyan jóóól néz ki, egy szép pohárból bort inni vacsi mellé…Próbálkozom vele. Nem vagyok antialkoholista, tényleg irigyeltem mindig ha valaki jóízűen meg tud inni egy pohár sört vagy bort.
Kávét sem ittam sokáig, most is csak olyat ami kávét alig látott és egy bögre tejjel van higítva ha lehet. Hogy így mi értelme? Az íze, meg a hab.:) És mert rászoktattam magam, hogy néha beülök egyedül egy hangulatos kávézóba és elszürcsölök egy lattét, közben meg bámészkodom. Aztán van az a kávé amit társaságban, utazás során, egy süti mellé iszunk, hmm azok is jó pillanatok.
Ja, a Baileys nevű körömlakkot szeretem, de a barátnőm rászoktatott, hogy az is bögréből jó és nagyon gááááz, de tejjel isszuk alkalomadtán. Szörnyűek vagyunk.
Amúgy igen, én szeretem a tejet, bár gyerekkoromban határozottan utáltam, az iskola tejet mindig inkább elcseréltem másra valakivel. Az utóbbi években viszont minden nap iszom egy pohárral. Igeeen, tudom, felnőtt embernek ez nem igazán egészséges, nehezebben emészti meg a szervezetünk, mivel  nem található benne meg az az enzim ami a tejfehérjét képes lebontani, míg egy csecsemőében igen. Én fordítva vagyok bekötve lehet, de eddig még nem okozott gondot és napi egy pohár remélhetőleg nem is fog. Igazából növényi tejeket kellene többet fogyasztani, a kókusztejet imádom, mostanában próbálkozok házilag előállítani, illetve kóstoltam a mandulatejet ami szintén isteni. Ez utóbbit is lehet házilag készíteni, én majd akkor ha lesz egy hatalmas bokrom az egyelőre nem létező kertemben és roskadásig lesz mandulával…. A zabtej és a rizstej nagyon egészséges, de nekem ízre nem gyere be sajnos.
Általában szénsavmentes ásványvizet iszom napközben. Sokat. Belefacsarom egy másfél literes ásványvízbe egy fél citrom levét, mert úgy finomabb ráadásul lúgosító hatása van, a C vitamin tartalmáról nem is beszélve. Sokszor értetlenül nézek ha valakitől azt hallom, hogy ő nem bír meginni egy pohár vizet, csak a cukrosszíneseket. Pedig ugyanúgy kell a vizes poharat is felemelni és lenyelni, legalábbis a tartalmát. Nem értem… Azt a pénzt amit meg emberek a cukros lónyálakra kiszórnak naponta többször, annyi minden másra is lehetne költeni, de tényleg nem okoskodni akarok, nem vagyunk egyformák. Én is ittam régen ilyesmit, és héba hóba előfordul még, de hogy állandó jelleggel és semmi tiszta víz…. Ha mégis üdítőre vágynék, akkor meg miért ne készüljön az is otthon, pláne nyáron mikor annyi minden izgalmas hozzávaló található hozzá a természetben, amivel ízesíteni lehet egy limonádét például. Az elmúlt hétvégén készült is több kancsóval több ízben.
Ami az édesítését illeti mindig elhangzik ha a nyírfacukrot említem bárhol, hogy az drága. Ne szépítsük tényleg az, és én sem szórom éppen ezért két marékkal mindenbe. Mindig egy helyről szerzem be amúgy, mert ott 1 kg kerül annyiba, mint máshol fél, de így is 1800 Ft./kg. Bár ki lehetne számolgatni, hogy ki mennyit költ a bolti “innivalókra”, abból lehetséges, hogy több kg nyírfacukor ára kijönne havonta. Tisztelet a kivételnek, kinek nem inge… és befogtam a szám ezzel kapcsolatban tényleg, nyilván döntse el mindenki maga, hogy neki mi a legjobb megoldás.
Szerény véleményem mégis az, hogy ha minden nap iszunk tiszta vizet, de mellé készül mondjuk házi limondé vagy szörp, amit fehér cukorral édesítünk, nem dől össze a világ. Még akkor is sokkal jobban jár mindenki és nem csak anyagilag hanem egészségügyileg is, mintha a borzalmas színű, festékes tartósítószeres folyadékokat inná.
Én szörpöt nem készítek, mert azt főz a Zanyukám, általában bodzát és citromot és azok biza fehér cukrosak. A limondéba sem teszek nyírt, hanem nádcukrot vagy mézet, mert előbbi ad neki egy karamelles ízt, utóbbi meg nálam mindig van itthon, mert a napom csak citromos és mézes fekete teával indulhat.No, de íme a kedvenc limonádék:Levendulás limonádé:Ezzel most kezdtem el barátkozni, és jóóó, a színét illatát imádtam eddig is, ha picit teszünk csak az itókába akkor még pont nem molyírtó, csak egyszerűen finom lesz.

Egy literes kancsóhoz:

1 citrom leve
1 lime leve
1 csapott evőkanál szétmorzsolt friss levendula
1 evőkanál méz
1 evőkanál nádcukor
szóda

A kancsó aljára kerültek a levek és cukrok a levendulával együtt és aztán jött a szóda. Keverem kavarom és jót tesz neki ha áll fél órát, hogy kiadja a levendula az ízét. Behűtve a legjobb. Pohárba töltése egy szűrön keresztül történjen azért.

Narancsos-mentás limándé:

Ha valaki Fanta rajongó akkor ezzel leszokhat róla ha le akar.

Egy literes kancsóhoz:

2 narancs kifacsart leve
pár darab citromfű levél vagy fél citrom leve
1 evőkanál méz
1 evőkanál nádcukor
kb. 8 db mentalevél
szóda

Ugyanúgy készül, mint az előző. A mentaleveleket és a citromfűleveleket érdemes kettétépni, hogy jobban kiadja az aromáját.

Bazsalikomos-gyömbéres limonádé:

Érdekelt, hogy a bazsalikom a paradicsomon kívül tényleg passzol e az italokba is, hát kipróbáltam és mondhatni pompásan szerepelt.

1 pohárhoz:

1 teáskanál gyömbér kis szeletekre vágva
3 levél bazsalikom tépkedve
citromlé
cukor ízlés szerint

Gyömbért megmostam felszeleteltem, rádobáltam a bazsalikom leveleket és felengedtem ásványvízzel, édesítettem. Jót tesz neki ha áll egy 20 percet legalább.

Citromszörp:

Ahogy fent már említettem ez az egyik családi kedvenc a bodza után, aminek a receptjét nem írom most le, mert már nincs szezonja, ez viszont egész évben készíthető.

1 kg cukor
1 liter víz
5 db citrom leve és reszelt héja
borkősav (elhagyható)

A cukrot a vízzel felforraljuk és kicsit hagyjuk kíhűlni, majd belereszeljük az alaposan megsikamikázott citrom héját. Ha teljesen kihűlt beleöntjük a citromok levét, adható hozzá egy kevés borkősav is, aztán mehet üvegekbe és a hűtőben tárolandó, mivel tartósítószert nem tartalmaz.
Fogalmam nem volt mi az a borkősav, de mint kiderült ez egy természtesen sav ami szőlőben fordul elő és ízfokozóként, antioxidánsként alkalmazható a konyhában és a sütőpor egyik alkotóeleme.

Mézes-gyömbéres forrrró tea:

júniusi zimankó esetére…
Tegnap ezt kívántam este, amúgy télen nagyon sokat ittam belőle, mivel a gyömbérnek erős baktériumölő hatása van. A gyömbér héját itt nem kell leszedni, mivel közvetlenül alatta van a sok vitamin, elég csak alaposan megmosni. Egy nagy bögréhez kb. egy fél hüvelykujjnyi gyömbért vékony szeletekre vágunk és leforrázzuk majd állni hagyjuk 20 percre kb. Aztán lehet ízesíteni citromlével és mézzel.

Krumpli és én

Lehet korábban már említettem, hogy az utóbbi időben lényegesen kevesebb krumplit fogyasztok. Különösebb oka nincs, mert szeretem, főleg püré és tepsiben sült formában, de el vagyok nélküle is. Ha megjelenik a piacon az új krumpli azért én is megkívánom, mivel van kedvenc receptemen burgonyából is.Ha csak magamnak készítem akkor hús nem kerül mellé. Egyszerűen nem érzem utána annyira nehéznek a gyomrom, ha salátával vagy  könnyű joghurtos kapros öntettel eszem, esetleg tejföllel sajttal.
A fogyókúrázoknak sem kell lemondani róla szerintem, mert el lehet készíteni olaj nélkül, héjában főtt állapotában ebédre tökéletes, ráadásul így a vitamin tartalmát is megőrzi, ugyanis C-ből elég sokat tartalmaz. Keményítő tartalma jó hatással van az emésztésre, nem véletlenül “tuszkolták” mindig belém kis koromban ha gyomorrontást kaptam. Hű, de nem csíptem úgy…Natúr főtt krumpli szerintem azóta se került a tányéromra.
A krumpli nyersen sebek gyógyítására, rovarcsípésre alkalmazható, ha ketté vágjuk és bekenjük vele a bőrfelületet. Hmm, szúnyogcsípésre is jó vajon? A vérszívók lájkolnak ugyanis… Lehet egy fél krumplival a kezembe fekszem le ma aludni.
Nyers krumplilevet még én sem ittam, de állítólag kéne, mert remek méregtelenítő és képes kimosni a szervezetben lerakódott nehéz fémeket, ami a városi levegőnek köszönhetően képes felhalmozódni, így évente kúraszerűen célszerű beiktatni krumplilé ivászatot.Kiváló májtisztító, ha valaki túl sokat bulizott volna esetleg… illetve olvastam egy furcsaságot, hogy lázcsillapításra úgy használható gyerekeknél, ha a krumplit ketté vágjuk és a talpukra erősítjük, állítólag ettől lemegy a láz a gyerek meg elalszik. Ezt úgy elképzeltem…valaki mesélje el, ha már csinált ilyet, főleg az a rész érdekelne, hogyan kötözi a krumplit a tappancsokra…
Szóval ha már krumpli vagy burgonya akkor tavasszal illetve nyáron nálam főleg a parázs burgonya játszik. Nem csak, hogy nem kell meghámozni,  mint ahogy a többi új társát sem, de ezt még szeletelni sem, mert egészen apró a kis drága. Pürét ezekből kár csinálni, viszont sütve isteni. Én a legjobban úgy szeretem ha előtte megfőzöm sós vízben, nagyon hamar megvan, addig előmelegítem a sütőt 200 fokra. Mikor puha, de még nem szétfőtt a krumpli akkor leszűröm és belezuttyintom a tepsibe. Locsolok rá olívaolajat, sót borsot és kb. 30 perc alatt kívül ropogós lesz belül pedig krémes lesz.
Hétvégén habzsi dőzsi volt, kétféle krumplit is sütöttem, pompás fokhagymás-mustáros pácban érlelt grillezett tarja és csirkemell társult hozzá és sok saláta persze.
Rozmaringos új krumpli fetasajtos zellerszár salátával
Ez még évekkel ezelőtt lett a kedvencem, egy kedvezs barátném avatott be ebbe a “titokba”, és azóta legtöbbször én csak együtt a kettőt eszem hús nélkül annyira finom. Rozmaring bokor adott volt, hisz a kertben vígan el van télen nyáron, baktérium és vírusölő hatása van valamint görcsoldóként is beválik.
Krumplihoz 6 főre:
1,5 kg parázs burgonya
4 darab rozmaringág
só, bors
olívaolaj
A krumplit megfőzzük majd tepsiben olívaolajjal meglocsoljuk, sózzuk, borsozzuk, és 2 db egész rozmaringágat ráteszünk a tetejére. 200 fokos sütőbe toljuk kb. 35 percre. A másik két ágról leszedtem a leveleket és felaprítottam, de azt a sütés utolsó 10 percében szórtam csak rá, hogy ne égjen meg. Akkor van kész ha kívül szép aranybarna és ropogós.
Fetasajtos szárzellersaláta:
A szárzellert nem sokan használják szerintem, megmondom őszintén én is talán csak ehhez a salátához, de már rábukkantam pár érdekes receptre még amit szeretnék kipróbálni majd. Nincs annyira erőteljes íze, mint a gumós társának, viszont sokkal zsengébb és ropogósabb. Magas az A és B vitamin tartalma, de van benne C is, méregtelenítő hatású, kalóriatartalma alacsony.  Ebből hazait ne nagyon keressen senki, éppen ezért elsősorban a hiperszuperekben kapható.
Mártogatosók mellé ideális zöldség lehet.
Ez a saláta meg úgy jó, ahogy van.
Hozzávalók:
1 csomag szárzeller vagy más néven halványító zeller (inkább a hiper-szuperekben kapható, mint piacon)
2 dl kefir
3 gerezd fokhagyma
só, bors
15 dkg fetasajt (Anikó sajt is jó helyette)
A zellert megmossuk és felkockázzuk a szárakat, a fokhagymát lereszeljük, a fetasajtot kisebb darabokra morzsoljuk, sózzuk, de óvatosan, mert a sajt sós, borsozzuk és ráöntjük a kefírt. Összekeverjük és hűtóben hagyjuk állni fél órát minimum.
 
 
Petrezselyem pestós sült krumpli:
Imádom a pestókat, de ezt talán már a cukorborsó résznél említettem. Petrezselyemből is remek készíthető, ráadásul ez olcsó hozzávaló és naná, hogy remek élettani hatásokkal is bír, sok C vitamin van benne ugyanis. Ja, és hagymaszag ellen is beválik, ha elrágcsálunk pár levelet belőle étkezés után.
A krumpli a fenti módon sült, rozmaring nélkül természetesen.
 Hozzávalók a pestóhoz:
2 csokor petrezselyem felaprítva
3 gerezd fokhagyma
5 dkg pirított dió
só, bors, olívaolaj
A diót serpenyőben pár perc alatt megpirítjuk, majd majd minden hozzávalót egy turmixgépbe teszünk és  felaprítjuk és tálalás előtt nem sokkal keverjük a krumplihoz.
Ezután a hétvége után meg már csak ásványvíz recepteket és edzésterveket fogok megosztani asszem a héten. 🙂

Mákosokk

Sokkot kaptam a héten a mákos édességektől is jó értelemben persze, meg ettől a nagyképű csipogógéptől is, aki egy reggeli órán nézett velem szembe az erkélyen. Típusát tekintve, nos főleg szürke, de nem veréb és nem sas. Nagyon kemény a kiccsávó, nem lehet csak úúúgy az engedélye nélkül a szabadban tartózkodni.

 

Akkor még nem tudta, ha még két lépést tesz hátra vagy egy enyhe szellő megfújja akkor az alsó szomszéd tányérjában landol. Na, hát másnap megtapasztalta…hol a teraszon koppant, hol a medencében csobbant a bratyóival együtt…
DE ő egy igazi “Szörvájvör”, mert túlélte. Így most még jobban fent hordja a csőrét, és még itatót is kapott. Legfrissebb információk szerint, már nem csak zuhanó repülésben remekel, hanem szárnyalni is tud(nak). Példaértékű…

 

Na, de kanyarodjunk vissza a konyhába, ahogy ígértem hét elején, még két mákszemes édesség koronázta meg a hétvégi programokat.
 Mákos is, de főleg almás, picit diós, enyhén cseresznyés na mi az?
A helyes megfejtés a Minden férfi álma sütemény. Ezennel elneveztem így eme remeket, mivel pár hímnemű versenyre kelt érte, nem törődve (kis túlzással), hogy éhes gyerekszájak, nők és asszonyok is szerették volna legalább megközelíteni a süteményes tálat. A szerencsésebbeknek sikerült egy szeletre szert tenni. Szóval vigyázat gyorsan fogy, a kockás nadrágos pasik különös veszélyt jelenthetnek… Csak a sütire persze….
Az én hibám, többet kellett volna készíteni belőle,de így is tetemes mennyiségű alma és tojás kell hozzá, az előbbit mostanság elég drágán adják, így a javaslatom az, hogy az alma felét akár ki is lehet cserélni sárgarépára, illetve ha csak almából készül, nem tragédia ha 12 db helyett csak 8-9 kerül rá, mert akkor is elég magas lesz.

 

Nálam az alábbi hozzávalókból készült most:

12 db alma reszelve
15 dkg darált mák + 5 dkg a tojáshabhoz a tetejére
5 dkg darált dió
fél zacskó sütőpor
6 tojás
3 evőkanál méz
3 evőkanál citromlé
1 teáskanál fahéj
1 teáskanál őrölt gyömbér
1 marék cseresznye v más piros bogyós gyümölcs

A tésztához: A mákot a sütőporral, a habosra kevert tojások sárgájával, 1 evőkanál mézzel és egy kanál citromléval elkeverjük és egy 20x25cm-es tepsibe simítjuk.
Az almát megpároljuk 1 evőkanál mézet csorgatunk rá, a fahéjjal, gyömbérrel megszórjuk és locsolunk rá 1 kanál citromlevet. Ha túl sok levet engedne akkor azt szűrjük le róla, majd kanalazzuk az almát a mákra. Közepes hőfokon 20 percig süssük. Addig verjük fel a tojások fehérjét, keverjünk ahhoz is kanál mézet, pár csepp citromlevet és a maradék mákot. Simítsuk rá az alma tetejére majd szórjuk meg a magozott cseresznyével és süssük még kb. 15 percig amíg a hab megpirul kicsit.
Olyan ez, mint egy egészséges máglyarakás. Hidegen,  langyosan is finom.
Mascarponés máktorta:
Eredetileg Hegyi Barbara receptje ez, és gránátalma magok vannak a tetején. Egyrészt annak most nincs szezonja, másrészt ha van akkor is elég drága és a legtöbb ember ódzkodik a pucolásától. Egyébként nagyon egészséges és finom gyümölcs és ha félbevágjuk ki lehet ütögetni a magokat belőle egy fakanál segítségével. Biztos lehet úgy csinálni, hogy ne legyen az egész konyha piros, nekem ez nem sikerült, és ez nem a gránátalma hibája… Lényeg a lényeg én itt ott picit változtattam rajta, tavaly ribizlivel koronáztam meg, idén meg málnával illetve a fehér cukrot nyírfára cseréltem szokás szerint, lisztet nem tartalmaz amúgy sem, azt nem mondom, hogy így már kalóriaszegény, de fantasztikusan finom. A mascarpone kikeverése közben eszembe jutott még, hogy legközelebb görög joghurtot tennék a tetejére, mert az is elég sűrű viszont sokkal könnyebb krémet kapnék általa, úgyhogy próbálkozzatok kedvetek szerint Ti is.
Hogy mennyire finom? Csak annyit írnék, hogy a tortát 6 személy fél óra alatt tette magáévá… Persze mindenki állította az első két(ez a minimum) szelet után, hogy ő tele van és nem kér többet, de nézd mááár, még itt egy picit görbe a torta egyenesítsük ki, hm még mindig nem jó, még azt a picit levágom onnan is, ááá, de akkor már mindjárt elfogy, osszuk már el ezt a keveset…

 

Hozzávalók:
50 dkg darált mák
50 dkg mascarpone
30 dkg nyírfacukor
5 tojás
1 cs sütőpor
10 dkg vaj
 1 pici só
10 dkg kandírozott narancshéj (lehet citromhéj, mazsola, de aszalt áfonya is jó hozzá)
1 fél lime v citrom leve
A darált mákot összekeverem a sütőporral, a tojásokat szétválasztom. A sárgáját habosra keverem a cukor felével, a fehérjéket felverem a cukor másik felével és egy késhegynyi sóval. A vajat felolvasztom hozzákeverem a tojásos-cukros keverékhez majd a mákkal és az apróra vágott kandírozott v aszalt gyümölccsel együtt összekeverem, legvégül pedig beleforgatom a felvert tojásfehérjét. Kivajazok egy kör alakú kapcsos tortaformát és 180 fokon kb. 40 perc alatt tűpróbáig sütöm. Ha kihűlt megkenjük a mascarponéval amihez én 1 teáskanál nádcukrot kevertem illetve egy fél lime levét. A gyümölcsöket csak tálalás előtt tegyük a tetejére, hogy ne áztassa el a tortát.
Egyetek sok mákot és mosolyogjatok! Viszont ha fotózkodtok akkor velem ellentétben cseréljétek meg a sorrendet…:)

Kellemes, nyers eper-cseresznye leves

Egy gyors és spontán megoldás volt, miután tegnap majdnem szó szerint estem be a lakásba. Nyűgös, fáradt, álmos, éhes, melege van. Így befeküdtem a hűtőbe, mert ott jó volt a hőfok és szemügyre vettem miből élünk, mi az amit mindenképp fel kell használnom, mert nem bírja már tovább a tárolást. Ételt  kukába nem dobunk, max. ha már kék penész csücsül rajta, igaz az nálam esetleg a sajton található, de az meg attól lesz finom. Amúgy mindenből annyit vásárolok ami el is fogy.
Kívántam hideget, gyümölcsöset, enyhén édeset, így ezt dobtam össze 5 perc alatt. És még mentát sem tettem bele most. Szegénykét megtámadta valami szörny és lukacsosra rágja a leveleit, de remélem a menta nyeri a csatát….

Hozzávalók 1 adaghoz:

1 marék eper
1 marék cseresznye
2 dl tej (ha lehet növényi)
1 kanál kókuszreszelék
1 kanál zabkorpa

pici méz, v nádcukor, nyírfacukor az édesítéshez ízlés szerint

Az epret összeturmixoltam a tejjel, hogy sűrűbb állaga legyen ment hozzá a kókusz és a zabkorpa, legvégén pedig a kimagozott cseresznye. A gyümölcsök édesek voltak, így nem volt szükséges plusz cukorra. Annyira könnyű, hűs, habos leveske lett, hogy ihaj, de mégis eltelített pár órára.

 

Popeye és Pálmafa

A héten alkarra gyúrok úgy döntöttem, mert idén akármilyen formában kóstolom meg a spenótot, mindenhogy ízlik. Tudom, hogy ez is a “megosztó” zöldségek közé tartozik, csak az a baj, hogy szinte mindenkinek a főzelék jut eszébe róla. Pontosítok, nem baj, mert az nagyon is finom, én legalábbis szeretem, viszont ettem már iszonyú rosszat is és lehet, hogy sokak utálata innen származik. Viszont annyi más módon el lehet készíteni ahol nem érződik benne a berögzült spenótfőzelék íz. Nem hiszem el, hogy ezek közül a receptek közül valakinek egyik sem jönne be. Az keresse fel orvosát gyógyszerészét… Neeem bántok senkit na, csak légyszi egyikre se mondjátok, hogy fúúúúj amíg meg nem kóstoljátok. (Öcsém Te sem!!:) ) Iiigen nekem is van olyan zöldség per pill ami még fúúúj, de dolgozom az ügyön és meg fogom találni a megoldást arra, hogyan szeressem meg.
A spenót fehérjetartalma magas, és sok ásványianyag, nyomelem is található benne. Folsav tartalma kiemelkedő, 100 g párolt spenót 50%-ban fedezi a napi folsav szükségletet. 13 féle flavonoid található benne, ami hozzájárul a rákbetegség megelőzéséhez. Rengeteg vitamint is tartalmaz, A-vitamin tartalma a legmagasabb, vastartalma szintén, viszont ez utóbbi nehezen felszívódó formában van jelen illetve a spenótnak magas az oxálsavtartalma ami szintén gátolja a vas felszívódását. Ezen én is meglepődtem mikor olvastam, illetve egy pici negatívum, szintén az oxáltartalmával kapcsolatos, hogy a túlzásba vitt fogyasztása, hozzájárulhat a vesekő kialakulásához. Na jóó, de nyilván nem eszünk minden nap spenótot. Én is csak alig 3 napig a héten…
Főzésnél azért sokat veszít a vitamintartalmából, így párolni érdemesebb, én most hoztam mindenfélét. Válogassatok, zöldüljetek velem.Spenótos rakott tészta paradicsomos csirkemellel:Ha valaki utálja zöld barátunkat, akkor ez lehet az ő eledele, hogy megszeresse, legalábbis én ebben a formában az összes antispenótosnak “lenyomtam a torkán”. Még repetáztak is…

Hozzávalók 4 főre:

1 zacskó penne tészta
50 dkg spenót levél
1 egész csirkemell filé
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 dl főzőtejszín
2 dl paradicsompüré
füstölt sajt a tetejére
krémsajt(tömlős v zsírszegény dobozos)
só, bors

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A pennét forrásban lévő sós vízbe dobjuk és pár perc és megfőzzük. A vöröshagymát, csirkemellet felkockázzuk, kevés olajon megpároljuk a hagymát és jöhetnek hozzá a csirkedarabok is. Ha a húsdarabok kifehéredtek sózzuk, borsozzuk őket, majd mikor megpuhult hozzáadom a paradicsompürét és együtt főzzük pár percig. Addig egy lábosban felmelegítjük a tejszínt és megpároljuk benne pár perc alatt a kis darabokra tépkedett spenótot, majd hozzáadom a krémsajtot, fokhagymát reszelve és pár percig kevergetve együtt főzzük őket. A tésztát leszűröm és összekeverem a sajtos, spenótos szósszal. Ha valakit zavarnak a spenótlevelek akkor a szószt turmixolja le előtte, aztán öntse a tésztára.
Egy közepes méretű tepsibe beleöntöm a tészta felét, aztán ráteszem a paradicsomos csirkemell darabokat, végül befedem a tészta másik felével és megszórom sajttal. Mehet a sütőbe, mikor a sajt ráolvadt, megpirult ki lehet venni.
Tippek: Ez a tészta egymagában csak a spenótos-sajtkrémes öntettel is megállja a helyét egytálételként akkor még gyorsabb és a sütő sem kell hozzá.
Az én másik kedvencem, ha már tésztánál és spenótnál járunk, akkor csak simán a párolt fokhagymás spenótleveleket rádobálom a tésztára, elmorzsolok rajta rokfort v márvány sajtot, pirított dióval megszórom, olívaolaj rálöttyint és kész.

Spenótos frittata:

Spárgából készült hasonló, akkor már említettem, hogy a frittata tulajdonképpen egy sütőben sült rántotta vagy omlett. Ebben szintén nem érezhető töményen a spenót íz, de mégis egy könnyű étel, reggel, délben este, kenyérrel vagy salátával tökéletes.

Hozzávalók:

3 db tojás
3 db paradicsom
fél fej vöröshagyma vagy pár szál újhagyma
10 dkg ricottatúró de lehet helyette feta vagy egyéb karakteresebb ízű sajt
só, bors, bazsalikom
olívaolaj

Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Olívaolajon üvegesre pároljuk a hagymát majd rádobjuk az apróra vágott paradicsomot, pár percig együtt pároljuk őket, végül mehet bele a spenót, ami kb. 1 perc alatt összeesik, ekkor el is zárhatjuk alatt a gázt.
Egy kisebb hőálló tálat, kiolajozunk és beleöntjük a zöldségeket, rámorzsoljuk a ricottát vagy a sajtot. (A ricotta egy olasz krémes állagú túró, minden nagyobb boltban kapható, sima tehéntúróval nem igazán helyettesíthető, mert annak viszonylag semleges íze van, akkor már inkább sajttal.) Megszórjuk  az ételünket bazsalikommal és végül ráöntjük a felvert tojásokat. 20 perc alatt készre sül.

Na és következzenek az első látásra, hallásra “biztosítékkicsapkodós” receptek, pedig vétek kihagyni őket:

Kókusztejes spenótfőzelék:

Ez az étel veszélyes. Én ugyanis rákattantam teljesen, szerelem első evésre. Frenetikus higgyétek el! Főzés közben, alatt, után ugyebár kóstolok, de ezt nem szabad, mert akkor nem bírom abbahagyni és az előbb konkrétan eltüntettem félig a másnapi ebédemet. Annyira harmonizálnak az ízek, hogy hihetetlen. A spenótot és a kókusztejet a távol keleti konyha előszeretettel használja. Ez adta az ötletet, hogy az eredeti receptet még kevés reszelt gyömbérrel is megbolondítsam és tényleg egészen egzotikus ízvilág jött létre. Gyömbért bárhol kapni szinte ma már, kilós árát nézve drága, de éppen ezért veszem ezt is piacon, mivel ott megengedik, hogy törjek belőle akár egy ujjnyi darabot is (kb. 100 Ft),  amivel vígan el vagyok hetekig, mert ételbe és teába is kevés kell belőle a hűtőben meg eláll. Nagyon egészséges, erős baktériumölő , immunerősítő hatása van. Amúgy gyömbér nélkül is mesés ez az étel. A kókusztejet meg ha megbontom, jobb ha minél előbb bele is öntöm az ételbe, mert a kókuszért odáig meg vissza vagyok. Úgyhogy ha már Pálmafa akkor tuti kókusz és nem yucca… Lidibe a legolcsóbb tán a 400 ml-es kiszerelés, de otthon is simán elkészíthető a kókusztej és akkor tényleg pénztárcakímélő. 10 dkg kókuszreszeléket leforrázzunk 5 dl forró vízzel, botmixerrel pürésítsük és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük át. A tej mehet a hűtőbe, a maradék reszelék felhasználható süteménybe, vagy reggelire joghurtba keverve például, vagy csak úgy nagy kanállal essünk neki ahogy néha én szoktam…. Tényleg nem pótolható a receptben a kókusztej sima tehéntejjel, kell bele a kókusz íz na. Fele-fele arányban még lehetséges, úgy próbáltam, igaz akkor inkább krémleves állaga lesz, ami nem tragédia tulajdonképpen, az íze attól még finom.

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg spenótlevél
4 dl kókusztej
2 teáskanál méz
1 teáskanál reszelt gyömbér

1 evőkanál liszt(nálam rozs) v étkezési keményítővel is besűríthető

A spenótlevelet forrásban lévő vízbe dobjuk kb 3 percre, majd öntsük le róla a vizet és adjuk hozzá a kókusztejet, mézet, lisztet, csipet sót és a gyömbért aztán turmixoljuk össze. Utána még egyszer összeforraljuk és kész.
Ezt mindenkinek ki kell próbálni! Az sem utolsó szempont, hogy a fokhagymás verziót én hidegen nem tudnám megenni, ez viszont úgyis nagyon jó és frissítő a melegben.
Ja és nyugodtan ehető hozzá ám bundáskenyér (ööö, teljeskiőrlésű persze)  mint a fokhagymás verzióhoz.

Aztán íme a nyers verziók, mert én még mindig azt vallom, hogy fontos, hogy úgy is fogyasszuk a zöldségeket.

Spenótos tésztasaláta eperrel:

Keresgélek sokat külföldi oldalakon, mert érdekel más tájakon hogy használnak fel egy-egy zöldséget, és ez a verzió nagyon sokat szerepel a receptek között. Nekem meg kapóra jött, mivel az irodában még nincs mikró, így olyan kaja kellett ami kibírja hűtés nélkül pár óráig mivel a közeli kifőzdében  max. rántott hús és rántott hús közül választhatnék, de azt passzolnám hetente 5ször. Volt itthon viszont eper, meg spenót is, penne mindig van, úgyhogy gondoltam hajrá, ízekre fel. Az elkészítése 10 perc volt kb., ez az étel az egyik legjobb bizonyíték arra, hogy minimális hozzávalóból, ami jó minőségű és még olcsó is, hogyan lehet finomat varázsolni és ehhez aztán tényleg nem szükséges főzőtudomány se. Kinézetre meg gyönyörűséges, az íze isteni. Grillpartik sztárja lehet szerintem, de a hőségben napközben egymagában is elég volt ebédre. Lehet még dúsítani amúgy mandulával vagy dióval, fetával mondjuk, sőt valahol hagymát is tesznek bele. Én találtam még elfekvőben szezámmagot és szórtam is rá, de ez az alaprecept:

Hozzávalók 1 adaghoz:

15 dkg durum penne
1 marék eper
1 marék spenótlevél
1 kanál olívaolaj
pár csepp balzsamecet (citromlé vagy fehérborecet is jó lehet)
pár csepp méz
só, bors

A tésztát megfőzzük, addig a spenótot megmossuk és pici darabokra tépkedjük, az epret felkockázzuk. Ha  a tészta megfőtt leszűrjük, rátesszük a spenótleveleket és az epret. Majd ráöntjük az öntetet és összekeverjük. Tálalás előtt hagyjuk állni kicsit.

Spenótos-banános turmix

Ne ne, ne meneküljön senki sehova, esküszöm ha csukott szemmel megitatták volna velem ezt az italt, akkor szimplán egy citrusos banánturmixra tippeltem volna. Ninncccss spenótíze, viszont edzés előtt annyira jól jött, hogy végigpörögtem az egész órát.
Italunk más néven smoothie, ha külföldiül mondjuk, de beszéljünk inkább magyarul. Gyümölcs vagy zöldségturmix vagy a kettő együttes kombinációja. Egészséges, finom üdítő a flaszterolvasztó melegben pláne. Ráadásul a boltokban, éttermekben kapható turmixok iszonyú drágák 1 pohár 400-800 Ft között van sok helyen, ráadásul még fél kg cukrot is hozzákevernek…. Az én mostani verzióm kb. 150 Forintba került.
Nem kaptam napszúrást, direkt olyan hozzávalót kerestem ami passzol ilyen formában a spenóthoz és több leírás szerint a banán a megoldás. Pont tartózkodott a konyhámban egy barnuló kókadt példány, és repült is bele vidáman a turmixgépbe. Aztán volt otthon még némi petrezselyem, de ezt elfelejtettem beletenni végül :), menta és citromfű viszont ment hozzá pár levél, plusz egy kanál citromlé is jót tett vele.

1 db érett banán
1 kisebb marék spenót
2 dl ásványvíz
3 levél citromfű
3 levél menta
1 evőkanál citromlé

Mindent bele a turmixgépbe és pár msp alatt kész. Behűtve az igazi.

Na ki melyiket próbálja ki??? Lehet jobb ha nem hallom a válaszokat…Deee na légyszi!! Egyet az én kedvemért, egyet Popeye kedvéért!

Zárójelesen megemlíteném, hogy ha valakinek a szervezete vashiányban szenvedne, nekem van egy kis extra készletem most, eladó…

Mákom van

Sorolhatnám, hogy miért, mert nagyon sok mindenben az van vagyis szerencsésnek érzem magam.
Most éppen azért, mert van ismét munkám és pont akkor lett, napra pontosan akkor, mikor úgy gondoltam, hogy most aztán már történnie kell valaminek ezen a téren is. És lám, elkezdtem “megalkotni” a blogot ami kis lépés az emberiségnek, de nagy a Zsuzsinak és Pálma is nőtt ezáltal ismét pár centit. Picit ezt is munkának tekintem már, de abszolút nem tehernek, mert az első perctől fogva szinte kitöltötte az egész napom, hogy ezzel foglalkozhattam. Még egy olyan dolog ami hozzátett valami pozitívat az életemhez, amit szívvel lélekkel tudok csinálni. Az első héten volt pár zakkant pillanatom amikor majdnem töröltem az egészet, de szerencsére gyorsan el is hessegettem őket. Mostanra már bizton állíthatom nem teszem, viszont időm sajnos és szerencsére kevesebb lett, hiszen a blog mellé főállás is társul hál’istennek. A blognak ténylegesen semmi köze ehhez a munkához, de én mégis utólag megláttam az összefüggést az életemben a kettő között. A hogyant és miértet most hosszú lenne kifejteni, ezért megtartom magamnak. 🙂 Igazából csak annyit szerettem volna közölni,  hogy valószínűleg nem lesz minden nap új bejegyzés, és lehet csak egy recept lesz akkor is, de igyekszem azért fenntartani a színvonalat, már ha egyáltalán vót ilyen errefelé. Ezt döntsétek el Ti és ezúton is hálás köszönet a támogatásért és pozitív visszajelzésekért. Folyamatosan nyomon követem, hogy ki hol olvassa vagy legalábbis ki klikkel rá a blogra, és igazán kíváncsi lennék, hogy ki tette meg ezt például Ukrajnában vagy az USÁ-ban, sőt volt Szaud-Arábia és Brazilia is a statisztikák között… Egy-két komment, vélemény jól esne a nagy világból is, úgyhogy csak bátran! Természetesen Luxemburg az élvonalban van és tudom ám, hogy ki kukucskál az íreknél is angoloknál is. Úgyhogy vigyázat Pálmafa mindent lát!:)
De hogy jutottam el idáig a máktól?? Jaaa, úgy, hogy egészen spontán ő került sorra, mert túl sokat halmoztam fel a hűtőben, így a hétvégén abból készült egy sütés nélküli édesség illetve a következő hétvégi László napi mulatságra is egy bitang jó torta kerül majd megsütésre liszt és cukor nélkül, sőt az azt megelőző kerti partin is legyen már akkor egy könnyű habos mákos almás csoda letesztelve.
Mákot pedig enni kötelező, mert magas a kálciumtartalma , így segít megelőzni a csontritkulást, de található benne B1/2/6 és E vitamin is. Van benne még vas, magnézium és kálium is, továbbá mákunk hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez is. Görcsoldóként és nyugtatóként is beválik. A gyógyszeripar a mák tokját használja fel sok készítményhez, fájdalomcsillapítók,nyugtatók előállításához. A mák zöld terméséből lesz az ópium, de otthon inkább ne kísérletezzetek ezzel…
Viszont a mákgubóban található apró mákmagokkal annál inkább, főzve, sütve, mindenki sok receptet ismer, érdemes néha hőkezelés nélkül is próbálkozni vele, nagyon egészséges édességek varázsolhatók belőle.
Íly módon készült nálam a hétvégi édességtermés is.Paleo máksüti:A paleo táplálkozás annyit tesz, hogy laktóz, gluténmentes az étel. Egyszerű, egészséges, pikk-pakk meg van ez a csemege, magunkkal vihető a melegben is.

Hozzávalók 10 darabhoz:

1 bögre darált mák
1 bögre kókuszreszelék
fél bögre darált mag(bármi lehet, dió, mandula, tökmag, szezámmag, vegyesen is)
1-2 evőkanál méz, nyírfacukor ízlés szerint
1 evőkanál citromlé
kb . 2 dl gyümölcslé (nálam egy alma leve és a reszelék is illetve 5 dkg eperpüré)

A mákot, a kókuszt, a magokat ami jelen esetben darált mandula és tökmag keveréke volt, összekevertem egy nagy tálban, csurgattam rá mézet és megszórtam nyírfacukorral. Lereszeltem egy almát és kicsavartam a levét, de ez kevés folyadéknak bizonyult kisebb alma lévén, így ment bele az almareszelék is illetve egy maréknyi epret felkockáztam botmixerrel pürét varázsoltam belőle és azt is belekevertem a masszába. Az a lényeg, hogy ha kis golyókat vagy lepényt formálsz belőle ne essen szét. Elrontani nem lehet, ha véletlenül túl sok folyadék menne bele, akkor lehet még mákot, kókuszt hozzászórni. Azonnal is ehető, de érdemes picit szárítani, mert akkor jobban összeáll, aztán hűtőben tárolva pár napig eláll. De nem fog, mert elfogy.

Mézes mák:

Szintén paleo recept, még a télen készítettem egyszer, aki szereti a mákot az feltétlenül próbálja ki, mert nagyon ütős. Igazi energiadús, immunerősítő finomság. Kép most nincs, de majd ha legközelebb megcsinálom pótolni fogom.

Hozzávalók 4 szelethez:

1 dl méz
10 dkg darált mák
2 evőkanál dió picire aprítva
1 evőkanál barack v szilvalekvár
1 citrom reszelt héja

A mézet egy kis lábosban felmelegítjük, hogy hígabb legyen és hozzákeverjük a mákot és a citromhéjat. A dió illatosabb és aromásabb lesz, ha serpenyőben átpirítjuk kicsit, majd mozsárban törjük apró darabokra és keverjük a mákhoz a lekvárral együtt. Jó sűrű, ragacsos massza lesz. Egy kis tálat kibélelünk műanyag fóliával és beleöntjük a masszát és jól elegyengetjük, hogy kitöltse a formát és ne legyen levegős. Hűtőben álljon egy éjszakát és másnap borítsuk ki és szépen szeletelhető lesz. Ha nem bírunk vele várni akkor golyókat is lehet belőle formálni és iziben elfogyasztani.
Tipp: keverhető hozzá egy kanál gyümölcspálinka is, ha partihangulat van.

További mákos társak érkeznek még a hétvége felé ééés jön a spenót mumus előtte még.

Köles

Ahogy tegnap ígértem jöjjön a köles, abszolút 2. a dobogón nálam legalábbis a gabonafélékből készült köretek sorában. Én sem voltam vele tisztában egészen tavaly őszig, hogy mi fán terem ez a külsőre, főtt formájában picit a tarhonyára hasonlító kis bigyó. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a piacon ahol vásárolok van egy hatalmas stand ahol rengeteg féle csonthéjjas mag, aszalt és kandírozott gyümölcs, gabonafélék teljes tárháza kapható, néha a nevüket is alig tudom kiolvasni, de valami gyönyörűségesek ahogy ott sorakoznak egymás mellett különböző színekben. Én pedig időnként megkóstolok valami újat mindegyik típusból. Persze néha bűnbe esek és az édességek közül választok mondjuk csokiba mártott meggyet, télen aszalt epret ami az egyik kedvenc, aszalt kókuszkockát ami sajnos már nincs, vagy éppen kókuszos csokoládés köntösbe bújtatott mandula a nyerő. Aztán ha jó kislány vagyok(többnyire) akkor az egészséges finomságokban merülök el, így próbáltam ki a kölest is vagy éppen múltkor a quinoát, az is megér majd egy misét, de egy bejegyzést minimum. A kölesnek kb. 600 Ft kilója, hiperszuperekben is kapható előfőzött állapotában, dobozban, mint a rizs és 250 Ft-ért láttam legutóbb egy 30 dkg-ás dobozt. Szóval inkább kimérve éri meg jobban vásárolni. Amúgy is vásároljatok piacon és hazait, mert jó móka, piac mindenhol van kisebb, nagyobb, de a legfontosabb és legegészségesebb hozzávalók kaphatóak és legtöbbször kedvezőbb áron, mint a boltokban. Én imádom, mert a hentes már messziről integet, a húst felkockázza nekem ha szeretném, meg is főzi helyettem (neeem áám), a zöldséges megmondja ha valamiből nekem nem fog adni még akkor sem ha abból kértem,  mert az aznap éppen nem jó minőségű és még sorolhatnám. Sokkal személyesebb, és jobb a hangulata így a vásárlásnak, mint a polcok között bolyongani ott ahol a legkisebb sem számít…
Na megint “eldumáltam” az időt, vissza a köleshez. Kölest már őseink is fogyasztottak több száz évvel ezelőtt aztán kissé elfeledkeztünk erről a pompás eledelről. Az élettani hatásai kiemelkedőek. Ami talán a lefontosabb, hogy nem tartalmaz glutént, így az arra érzékenyek – és ez ma napság nem kevés – is bátran fogyaszthatják. A rosttartalma magas, és kimondottan lúgosító hatása van a kandida diétában alapélelmiszer lehet. Kovasav tartalma is jelentős, így késlelteti az öregedés folyamatát, jót tesz a bőrnek,  hajnak, körömnek, de még véletlenül se kenjétek magatokra úgy nem lesztek vonzóak, hanem készítsetek inkább belőle finom étkeket. Sok szilíciumot is tartalmaz ami elősegíti a szervezet védekezőképességét, továbbá kalcium, kálium, vas, magnézium, nátrium, Béta karotin, B1 és B2 vitaminok is fellelhetőek benne. Jót tesz az emésztésnek, gátolja a fogszuvasodást, gyulladáscsökkentő, segíti a máj regenerációját májbetegség esetén,vese és hólyagpróblémák ellen is felveszi a küzdelmet, de a lép gyógyszereként is számon tartják
Ennyi minden jót szerintem még eddig egyik bejegyzésben sem soroltam fel adott hozzávalóról! Akkor miért is ne fogyaszthatnánk? Plána ha finom is.
Tarhonya helyett bátran ki lehet próbálni pörköltekhez, amúgy a kuszkuszt, bulgurt is, nálam bevált mindegyik.
A kölesből gyors köret is varázsolható, ha bármilyen zöldséget ami éppen van otthon, felkockázunk és serpenyőben vagy sütőben megsütjük, a kölest közben megfőzzük  majd az egészet összekeverjük. Ez egytáléltelként is megállja a helyét, mert annyira laktató, pláne ha kevés sajtot is morzsolunk a tetjére.
Most hétvégén új oldaláról, fasírtként mutatkozott be nekem illetve édességként ami már korábban is készült.Kölesfasírt:Egyik barátnőm nálam töltötte a hétvégét, kölest evett reggeltől estig, de hősiesen kiállta a próbát,  ezúton is bíztatnám, hogy még még egyen ilyesmit… Egyik nap savanyú káposzta, a c vitamin bomba párosult mellé, másnap tzatziki. Hidegen melegen is finom ez a fasírt, főzelékhez feltétnek szintén klassz lehet, vegáknak, húsevőknek husi mellé is akár.

Hozzávalók 4 főre:

20 dkg köles
3  db sárgarépa reszelve
1 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
5 db tojás (2 főzve, 3 felverve a masszába)
3 evőkanál teljes kiőrlésű liszt (nálam rozs)
só, bors
1 teáskanál pirospaprika
majoranna

A kölest kétszeres mennyiségű vízben megfőzzük hagyjuk hűlni. Addig lereszlejük a répát, felkockázzuk a hagymákat, megfőzzük a 2 db tojást és felaprítjuk azt is. A répát, hagymát a köleshez keverjük, hozzáöntjük a felvert tojást, majd belekeverjük a lisztet is, fűszerezzük. Elég sok sót elnyel a köles, nekem kissé sótlan lett, persze ezen utólag lehet segíteni, inkább, mint hogy túl sós legyen. A legvégén hozzákeverjük a főtt tojásdarabokat is, majd kiolajozott, zsemlemorzsával megszórt őzgerinc, vagy hasonló hosszúkás formába öntjük. 200 fokos sütőben 40 percig gőzöljük, ami azt jelenti, hogy az őzgerinc formát egy másik tepsibe állítjuk amit felöntünk forró vízzel. Hagyjuk hűlni kicsit, úgy szépen szeletelhető lesz.

Édes kölesgolyók

Ez egy olyan édesség amivel a túrógombóc helyettesíthető ha valaki laktóz vagy gluténérzékeny. Amúgy ha tejben, kókusztejben van megfőzve tényleg olyan, mint a túrógombóc, pedig túrót messziről sem látott, sőt tojást sem. A bundája pedig darált dió vagy darált mandula lehet. Kétszer készítettem eddig, tejben, pláne kókusztejban főzve az igazi szaftos, lehet hozzá aszalt gyümölcsöket keverni, édesíteni mézzel, nyírfacukorral. Mivel volt friss eper én most azt tettem a közepébe illetve kókuszt kevertem még a köleshez a bundája pedig darált mandula volt. Ez akár magunkkal is vihető, ha vízben főtt a köles akkor megromlani sem fog a melegben, nagyon finom és egészséges ebéd vagy nassolnivaló lehet.

Hozzávalók 2 főre:

1 bögre köles
2 bögre víz/tej/kókusztej
méz v nyírfacukor, esetleg kevés lekvár ízlés szerint
friss v aszaltgyümölcs darabok
5 dkg darált dió vagy mandula

A kölest kétszer annyi vízben vagy tejben feltesszük főni, édesítjük kedvünkre. Ha felszívta a folyadékot zárjuk le a gázt és fedő alatt hagyjuk tovább puhulni. Keverjük hozzá a gyümölcsöt, formázzunk belőle gombócot és hempergessük meg az előtte serpenyőben pár percig pirított darált dióban vagy mandulában. Meg lehet locsolni joghurttal vagy tejföllel.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!